Løfter på hatten for AGF-træner: Overskudsagtigt

Jonas Lössl er tilbage i FC Midtjylland, og en kommentar fra David Nielsen i sidste weekend var med til at pointere, hvor godt et hold de danske mestre har.



Efter en del år i England, Tyskland og Frankrig vendte den danske landsholdsmålmand Jonas Lössl i januar hjem til Danmark og FC Midtjylland.

Han startede godt nok på bænken bag konkurrent Jesper Hansen, men 32-årige Jonas Lössl har vundet pladsen i det danske mål tilbage.

FC Midtjylland, der torsdag aften røg ud af Sydbank Pokalen, kæmper om titler hvert eneste år, hvilket ikke var tilfældet, da Jonas Lössl forlod klubben i 2014.

Og en kommentar fra AGF-træner David Nielsen fik målmanden til at indse, hvor meget der er sket hos de danske mestre de seneste fem-seks år.

– Det er et mere internationalt niveau set i forhold til spillertruppen. At have så dygtige spillere i en dansk kultur fungerer vildt godt og er efter min mening enormt spændende.

– Og så er der noget finansielt og organisatorisk, der er vokset helt vildt. Der er nogle helt andre kræfter i klubben, og det mærker jeg hele vejen igennem klubben. Jeg kan bare måle på, hvor mange folk der er omkring spillertruppen. Der er reelt et par folk mere, end da jeg spillede i Premier League med Huddersfield. Vi er jo fysisk vokset ud af lokalerne, mens jeg har været væk, og det illustrerer det måske meget godt.

– David Nielsen gik i weekendens kamp forbi vores bænk og sagde angiveligt noget i retning af ‘what a bench‘. Det er meget overskudsagtigt sagt af ham. Og vi havde folk siddende hjemme, der sagtens kunne have startet inde i Århus på vores hold og have gjort det lige så godt, og som kunne være faste startere på de fleste Superliga-hold. Der er en bredde i truppen, der er meget ulig det, jeg tidligere oplevede i klubben, og som jeg oplever som meget udansk, siger Jonas Lössl i et stort interview med Tipsbladet fredag.

I interviewet med Tipsbladet fortæller den danske landsholdskeeper også om sin konkurrent på klubholdet, Jesper Hansen, ligesom Lössl fortæller om sin vej tilbage til det midtjyske. I avisen får du også et stort interview med AaB-legenden Lynge Jakobsen, et kig på West Hams mirakelsæson – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også tegne abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_Forside_15april21





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

AC Horsens – FC Nordsjælland

Her kan du se de danske hold i Europa



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København – Lyngby BK

Sønderjyske – FC Midtjylland

I dag er det sidste chance for FC København

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

På blokken til stort landstrænerjob

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Nu taler Messi