Løfter på hatten for AGF-træner: Overskudsagtigt

Jonas Lössl er tilbage i FC Midtjylland, og en kommentar fra David Nielsen i sidste weekend var med til at pointere, hvor godt et hold de danske mestre har.



Efter en del år i England, Tyskland og Frankrig vendte den danske landsholdsmålmand Jonas Lössl i januar hjem til Danmark og FC Midtjylland.

Han startede godt nok på bænken bag konkurrent Jesper Hansen, men 32-årige Jonas Lössl har vundet pladsen i det danske mål tilbage.

FC Midtjylland, der torsdag aften røg ud af Sydbank Pokalen, kæmper om titler hvert eneste år, hvilket ikke var tilfældet, da Jonas Lössl forlod klubben i 2014.

Og en kommentar fra AGF-træner David Nielsen fik målmanden til at indse, hvor meget der er sket hos de danske mestre de seneste fem-seks år.

– Det er et mere internationalt niveau set i forhold til spillertruppen. At have så dygtige spillere i en dansk kultur fungerer vildt godt og er efter min mening enormt spændende.

– Og så er der noget finansielt og organisatorisk, der er vokset helt vildt. Der er nogle helt andre kræfter i klubben, og det mærker jeg hele vejen igennem klubben. Jeg kan bare måle på, hvor mange folk der er omkring spillertruppen. Der er reelt et par folk mere, end da jeg spillede i Premier League med Huddersfield. Vi er jo fysisk vokset ud af lokalerne, mens jeg har været væk, og det illustrerer det måske meget godt.

– David Nielsen gik i weekendens kamp forbi vores bænk og sagde angiveligt noget i retning af ‘what a bench‘. Det er meget overskudsagtigt sagt af ham. Og vi havde folk siddende hjemme, der sagtens kunne have startet inde i Århus på vores hold og have gjort det lige så godt, og som kunne være faste startere på de fleste Superliga-hold. Der er en bredde i truppen, der er meget ulig det, jeg tidligere oplevede i klubben, og som jeg oplever som meget udansk, siger Jonas Lössl i et stort interview med Tipsbladet fredag.

I interviewet med Tipsbladet fortæller den danske landsholdskeeper også om sin konkurrent på klubholdet, Jesper Hansen, ligesom Lössl fortæller om sin vej tilbage til det midtjyske. I avisen får du også et stort interview med AaB-legenden Lynge Jakobsen, et kig på West Hams mirakelsæson – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også tegne abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_Forside_15april21





Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’




LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Storklub jagter FCK-emne

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Viaplay deler stor nyhed

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Rekordtransfer?

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Reds spiser Cherries på Sydkysten

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

FBI Boston fælder dansk rigmand

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle