Løfter på hatten for AGF-træner: Overskudsagtigt

Jonas Lössl er tilbage i FC Midtjylland, og en kommentar fra David Nielsen i sidste weekend var med til at pointere, hvor godt et hold de danske mestre har.



Efter en del år i England, Tyskland og Frankrig vendte den danske landsholdsmålmand Jonas Lössl i januar hjem til Danmark og FC Midtjylland.

Han startede godt nok på bænken bag konkurrent Jesper Hansen, men 32-årige Jonas Lössl har vundet pladsen i det danske mål tilbage.

FC Midtjylland, der torsdag aften røg ud af Sydbank Pokalen, kæmper om titler hvert eneste år, hvilket ikke var tilfældet, da Jonas Lössl forlod klubben i 2014.

Og en kommentar fra AGF-træner David Nielsen fik målmanden til at indse, hvor meget der er sket hos de danske mestre de seneste fem-seks år.

– Det er et mere internationalt niveau set i forhold til spillertruppen. At have så dygtige spillere i en dansk kultur fungerer vildt godt og er efter min mening enormt spændende.

– Og så er der noget finansielt og organisatorisk, der er vokset helt vildt. Der er nogle helt andre kræfter i klubben, og det mærker jeg hele vejen igennem klubben. Jeg kan bare måle på, hvor mange folk der er omkring spillertruppen. Der er reelt et par folk mere, end da jeg spillede i Premier League med Huddersfield. Vi er jo fysisk vokset ud af lokalerne, mens jeg har været væk, og det illustrerer det måske meget godt.

– David Nielsen gik i weekendens kamp forbi vores bænk og sagde angiveligt noget i retning af ‘what a bench‘. Det er meget overskudsagtigt sagt af ham. Og vi havde folk siddende hjemme, der sagtens kunne have startet inde i Århus på vores hold og have gjort det lige så godt, og som kunne være faste startere på de fleste Superliga-hold. Der er en bredde i truppen, der er meget ulig det, jeg tidligere oplevede i klubben, og som jeg oplever som meget udansk, siger Jonas Lössl i et stort interview med Tipsbladet fredag.

I interviewet med Tipsbladet fortæller den danske landsholdskeeper også om sin konkurrent på klubholdet, Jesper Hansen, ligesom Lössl fortæller om sin vej tilbage til det midtjyske. I avisen får du også et stort interview med AaB-legenden Lynge Jakobsen, et kig på West Hams mirakelsæson – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også tegne abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_Forside_15april21



På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

I dialog med Brøndby

De er 2025-mestre i Superligaen

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

En kæmpe sejr

Opløftende melding for ‘AC’

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Meget tæt på at hente Pione Sisto

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

– Det vil være fuldstændigt magisk

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Eriksen ude med hård kritik

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Helt vild med Oscar Schwartau

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup