Løfter på hatten for AGF-træner: Overskudsagtigt

Jonas Lössl er tilbage i FC Midtjylland, og en kommentar fra David Nielsen i sidste weekend var med til at pointere, hvor godt et hold de danske mestre har.



Efter en del år i England, Tyskland og Frankrig vendte den danske landsholdsmålmand Jonas Lössl i januar hjem til Danmark og FC Midtjylland.

Han startede godt nok på bænken bag konkurrent Jesper Hansen, men 32-årige Jonas Lössl har vundet pladsen i det danske mål tilbage.

FC Midtjylland, der torsdag aften røg ud af Sydbank Pokalen, kæmper om titler hvert eneste år, hvilket ikke var tilfældet, da Jonas Lössl forlod klubben i 2014.

Og en kommentar fra AGF-træner David Nielsen fik målmanden til at indse, hvor meget der er sket hos de danske mestre de seneste fem-seks år.

– Det er et mere internationalt niveau set i forhold til spillertruppen. At have så dygtige spillere i en dansk kultur fungerer vildt godt og er efter min mening enormt spændende.

– Og så er der noget finansielt og organisatorisk, der er vokset helt vildt. Der er nogle helt andre kræfter i klubben, og det mærker jeg hele vejen igennem klubben. Jeg kan bare måle på, hvor mange folk der er omkring spillertruppen. Der er reelt et par folk mere, end da jeg spillede i Premier League med Huddersfield. Vi er jo fysisk vokset ud af lokalerne, mens jeg har været væk, og det illustrerer det måske meget godt.

– David Nielsen gik i weekendens kamp forbi vores bænk og sagde angiveligt noget i retning af ‘what a bench‘. Det er meget overskudsagtigt sagt af ham. Og vi havde folk siddende hjemme, der sagtens kunne have startet inde i Århus på vores hold og have gjort det lige så godt, og som kunne være faste startere på de fleste Superliga-hold. Der er en bredde i truppen, der er meget ulig det, jeg tidligere oplevede i klubben, og som jeg oplever som meget udansk, siger Jonas Lössl i et stort interview med Tipsbladet fredag.

I interviewet med Tipsbladet fortæller den danske landsholdskeeper også om sin konkurrent på klubholdet, Jesper Hansen, ligesom Lössl fortæller om sin vej tilbage til det midtjyske. I avisen får du også et stort interview med AaB-legenden Lynge Jakobsen, et kig på West Hams mirakelsæson – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også tegne abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_Forside_15april21






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Hårdt angreb på DBU-boss

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Massefyring i AC Milan

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Fem bud på Brøndbys nye træner

Conte stopper i Napoli

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Topboss sviner Barça til

Storkamp af Patrick Dorgu

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent