Lørdag mødes Silkeborg IF og FC Midtjylland på Silkeborg Stadion, og hjemmeholdet har revanche til gode efter to nederlag til naboerne fra Ikast/Herning-området.
Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen tog tidligere på foråret hul på en følsom debat i Silkeborg, hvor Madsen talte om nødvendigheden for større opbakning fra sponsorer og lokalområdet, og hvor han nævnte muligheden for på sigt at fusionere med en anden fodboldklub.
Ude hos lørdagens modstander FC Midtjylland har man også knoklet med økonomien efter sidste års katastrofale regnskab, der viste et tab på 58 millioner kroner. Så i FCM er man i øjeblikket ved at forhandle en aftale med den indiske forretningsmand Shrinivas Dempo, en aftale FCM håber vil give mange millioner i ekstra kapital.
Kent Madsen har fulgt snakken om FCM’s mulige millionaftale i medierne, og han har stor ros til kollegerne hos lokalrivalen for den anderledes aftale, de er ved at få på plads.
– Jeg synes igen, at FC Midtjylland viser sig at være innovativ og nyskabende. Som jeg forstår det, skal de bruge deres viden omkring at bygge et akademi til at udvikle indisk fodbold. Måske skal der endda være et FCM-akademi i Indien. Det synes jeg er superspændende. Finansielt er det dygtigt lavet, siger Kent Madsen til tipsbladet.dk.
Kent Madsen mener, at den indiske interesse i FC Midtjylland ikke kun er til gavn for lokalrivalen men for ligaen som hele.
– Det er vel en form for tilbagebetaling på det enorme engagement og den store investering, de har lagt i deres akademi og i deres faciliteter. Men for mig er det også et signal om, at dansk fodbold er interessant for andre end danske investorer. Dansk fodbold har flyttet sig på ranglisten og har allerede fra sommer to kvalifikationspladser til Champions League. Det gør den danske liga attraktiv internationalt, siger Kent Madsen.
Kent Madsen og Silkeborg IF sælger efter alt at dømme Rajko Lekic til New England Revolution i weekenden. Lekic rejser i dag til USA for at forhandle sin kontrakt på plads og klare lægetjekket.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
Brøndby henter keeper – her er planen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Vilde Messi tangerer VM-rekord
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED