Lokalrival roser FCM’s Indien-projekt

Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen har stor respekt for det Indien-samarbejde, FCM er ved at starte.



Lørdag mødes Silkeborg IF og FC Midtjylland på Silkeborg Stadion, og hjemmeholdet har revanche til gode efter to nederlag til naboerne fra Ikast/Herning-området.

Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen tog tidligere på foråret hul på en følsom debat i Silkeborg, hvor Madsen talte om nødvendigheden for større opbakning fra sponsorer og lokalområdet, og hvor han nævnte muligheden for på sigt at fusionere med en anden fodboldklub.

Ude hos lørdagens modstander FC Midtjylland har man også knoklet med økonomien efter sidste års katastrofale regnskab, der viste et tab på 58 millioner kroner. Så i FCM er man i øjeblikket ved at forhandle en aftale med den indiske forretningsmand Shrinivas Dempo, en aftale FCM håber vil give mange millioner i ekstra kapital.

Kent Madsen har fulgt snakken om FCM’s mulige millionaftale i medierne, og han har stor ros til kollegerne hos lokalrivalen for den anderledes aftale, de er ved at få på plads.

– Jeg synes igen, at FC Midtjylland viser sig at være innovativ og nyskabende. Som jeg forstår det, skal de bruge deres viden omkring at bygge et akademi til at udvikle indisk fodbold. Måske skal der endda være et FCM-akademi i Indien. Det synes jeg er superspændende. Finansielt er det dygtigt lavet, siger Kent Madsen til tipsbladet.dk.

Kent Madsen mener, at den indiske interesse i FC Midtjylland ikke kun er til gavn for lokalrivalen men for ligaen som hele.

– Det er vel en form for tilbagebetaling på det enorme engagement og den store investering, de har lagt i deres akademi og i deres faciliteter. Men for mig er det også et signal om, at dansk fodbold er interessant for andre end danske investorer. Dansk fodbold har flyttet sig på ranglisten og har allerede fra sommer to kvalifikationspladser til Champions League. Det gør den danske liga attraktiv internationalt, siger Kent Madsen.

Kent Madsen og Silkeborg IF sælger efter alt at dømme Rajko Lekic til New England Revolution i weekenden. Lekic rejser i dag til USA for at forhandle sin kontrakt på plads og klare lægetjekket.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Transferbombe i Real Madrid?

FC Midtjylland – Brøndby IF

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

AGF – Viborg FF



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Froholdt med vild hæder i Portugal

Lewandowski forlader FC Barcelona

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Salah sender særlig besked

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Ny offensiv transfer i FCN?

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

FC København – Randers FC



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester City vinder FA Cup

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring