Lokalrival roser FCM’s Indien-projekt

Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen har stor respekt for det Indien-samarbejde, FCM er ved at starte.



Lørdag mødes Silkeborg IF og FC Midtjylland på Silkeborg Stadion, og hjemmeholdet har revanche til gode efter to nederlag til naboerne fra Ikast/Herning-området.

Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen tog tidligere på foråret hul på en følsom debat i Silkeborg, hvor Madsen talte om nødvendigheden for større opbakning fra sponsorer og lokalområdet, og hvor han nævnte muligheden for på sigt at fusionere med en anden fodboldklub.

Ude hos lørdagens modstander FC Midtjylland har man også knoklet med økonomien efter sidste års katastrofale regnskab, der viste et tab på 58 millioner kroner. Så i FCM er man i øjeblikket ved at forhandle en aftale med den indiske forretningsmand Shrinivas Dempo, en aftale FCM håber vil give mange millioner i ekstra kapital.

Kent Madsen har fulgt snakken om FCM’s mulige millionaftale i medierne, og han har stor ros til kollegerne hos lokalrivalen for den anderledes aftale, de er ved at få på plads.

– Jeg synes igen, at FC Midtjylland viser sig at være innovativ og nyskabende. Som jeg forstår det, skal de bruge deres viden omkring at bygge et akademi til at udvikle indisk fodbold. Måske skal der endda være et FCM-akademi i Indien. Det synes jeg er superspændende. Finansielt er det dygtigt lavet, siger Kent Madsen til tipsbladet.dk.

Kent Madsen mener, at den indiske interesse i FC Midtjylland ikke kun er til gavn for lokalrivalen men for ligaen som hele.

– Det er vel en form for tilbagebetaling på det enorme engagement og den store investering, de har lagt i deres akademi og i deres faciliteter. Men for mig er det også et signal om, at dansk fodbold er interessant for andre end danske investorer. Dansk fodbold har flyttet sig på ranglisten og har allerede fra sommer to kvalifikationspladser til Champions League. Det gør den danske liga attraktiv internationalt, siger Kent Madsen.

Kent Madsen og Silkeborg IF sælger efter alt at dømme Rajko Lekic til New England Revolution i weekenden. Lekic rejser i dag til USA for at forhandle sin kontrakt på plads og klare lægetjekket.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig