Kasper Lorentzen var i sidste uge i landsholdstruppen, da Danmark mødte England, og i efteråret oplevede midtbanespilleren både at starte inde i en kvalifikationskamp og score et mål i landholdstrøjen.
Men da Lorentzen for 16 måneder siden fik ny træner i form af Ove Christensen, var det alt andet end landsholdet, der var i tankerne på midtbanespilleren. For Christensen satte Kasper Lorentzen på bænken og mente, at den tidligere U-landsholdsprofil skulle komme i langt bedre fysisk form, så han var i stand til både at knokle i det defensive pres og til at lave god aktioner i offensiven. Efter en svær tilvænning tog Kasper Lorentzen udfordringen til sig, og i dag ser han sig som en midtbanespiller, der nærmest er lige god offensivt og defensivt.
På den baggrund er Kasper Lorentzen rigtig glad for, at han valgte at tage til Randers i stedet for de andre klubber – som FC Nordsjælland, der ifølge rygterne også tilbød en kontrakt – der ville have fat i den transferfrie Brøndby-spiller per 1. juli 2009.
– Det er ikke til at sige, hvad der var sket der, hvad jeg havde lært der (i andre klubber, Red.). Jeg er utrolig glad for min beslutning, selvom jeg er ked af, hvad der skete i starten. Det gik ud over ‘Faxe’ og andre, der var her. Det var held i uheld. Det har været hårdt men fedt. Det kunne være, det var det, der skulle til for, at jeg blev interessant for flere trænere. At jeg kan spille begge veje, siger Kasper Lorentzen til Tipsbladet.
Kasper Lorentzen spekulerer på, om han havde været bedre i stand til at tage konkurrencen op med Stefan Gislason, Jan Kristiansen og de øvrige Brøndby-midtbanespillere, hvis han dengang havde kunnet fylde mere end en offensiv midtbanerolle.
– Måske var det derfor, jeg ikke spillede så tit i Brøndby. Måske kunne nogle af de andre bedre spille begge veje, måske var det det, Kent Nielsen lagde vægt på. Jeg mente, at jeg var god nok og bedre end dem, mens Kent Nielsen måske mente, at de var bedre den anden vej. Det ved jeg ikke, for jeg fik det ikke at vide. Det har jeg lært nu, siger Kasper Lorentzen.
Lorentzen føler, at Ove Christensens spillestil og store krav har udviklet ham på en måde, som ikke havde været mulig i Brøndby IF.
– Jeg kan mere, end da jeg kom fra Brøndby. Noget, jeg ikke havde lært i Brøndby. Der har jeg taget et ekstra skridt (med) det fysiske og det defensive, som Ove har haft med i de klubber, han har været i. Det skal man kunne i moderne fodbold, og det er det, jeg har lært. At spille begge veje, siger Kasper Lorentzen.
Du kan læse et stort interview med Kasper Lorentzen i Tipsbladet Update, der er på gaden i morgen. Hør blandt andet, hvordan Ove Christensen prikkede til Lorentzens svage sider, og hvordan midtbanespilleren fik selvtilliden igen efter nogle hårde sæsoner i Brøndby. Du kan spare turen til din bladforhandler ved at købe avisen online. Klik her for at finde vores e-avis!
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Barcelona klager til UEFA
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
Afviser korruptionsanklager efter skandale
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
‘De har grinet deres røv i laser’
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT