Kasper Lorentzen var i sidste uge i landsholdstruppen, da Danmark mødte England, og i efteråret oplevede midtbanespilleren både at starte inde i en kvalifikationskamp og score et mål i landholdstrøjen.
Men da Lorentzen for 16 måneder siden fik ny træner i form af Ove Christensen, var det alt andet end landsholdet, der var i tankerne på midtbanespilleren. For Christensen satte Kasper Lorentzen på bænken og mente, at den tidligere U-landsholdsprofil skulle komme i langt bedre fysisk form, så han var i stand til både at knokle i det defensive pres og til at lave god aktioner i offensiven. Efter en svær tilvænning tog Kasper Lorentzen udfordringen til sig, og i dag ser han sig som en midtbanespiller, der nærmest er lige god offensivt og defensivt.
På den baggrund er Kasper Lorentzen rigtig glad for, at han valgte at tage til Randers i stedet for de andre klubber – som FC Nordsjælland, der ifølge rygterne også tilbød en kontrakt – der ville have fat i den transferfrie Brøndby-spiller per 1. juli 2009.
– Det er ikke til at sige, hvad der var sket der, hvad jeg havde lært der (i andre klubber, Red.). Jeg er utrolig glad for min beslutning, selvom jeg er ked af, hvad der skete i starten. Det gik ud over ‘Faxe’ og andre, der var her. Det var held i uheld. Det har været hårdt men fedt. Det kunne være, det var det, der skulle til for, at jeg blev interessant for flere trænere. At jeg kan spille begge veje, siger Kasper Lorentzen til Tipsbladet.
Kasper Lorentzen spekulerer på, om han havde været bedre i stand til at tage konkurrencen op med Stefan Gislason, Jan Kristiansen og de øvrige Brøndby-midtbanespillere, hvis han dengang havde kunnet fylde mere end en offensiv midtbanerolle.
– Måske var det derfor, jeg ikke spillede så tit i Brøndby. Måske kunne nogle af de andre bedre spille begge veje, måske var det det, Kent Nielsen lagde vægt på. Jeg mente, at jeg var god nok og bedre end dem, mens Kent Nielsen måske mente, at de var bedre den anden vej. Det ved jeg ikke, for jeg fik det ikke at vide. Det har jeg lært nu, siger Kasper Lorentzen.
Lorentzen føler, at Ove Christensens spillestil og store krav har udviklet ham på en måde, som ikke havde været mulig i Brøndby IF.
– Jeg kan mere, end da jeg kom fra Brøndby. Noget, jeg ikke havde lært i Brøndby. Der har jeg taget et ekstra skridt (med) det fysiske og det defensive, som Ove har haft med i de klubber, han har været i. Det skal man kunne i moderne fodbold, og det er det, jeg har lært. At spille begge veje, siger Kasper Lorentzen.
Du kan læse et stort interview med Kasper Lorentzen i Tipsbladet Update, der er på gaden i morgen. Hør blandt andet, hvordan Ove Christensen prikkede til Lorentzens svage sider, og hvordan midtbanespilleren fik selvtilliden igen efter nogle hårde sæsoner i Brøndby. Du kan spare turen til din bladforhandler ved at købe avisen online. Klik her for at finde vores e-avis!
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
EKSKLUSIVT