Kasper Lorentzen var i sidste uge i landsholdstruppen, da Danmark mødte England, og i efteråret oplevede midtbanespilleren både at starte inde i en kvalifikationskamp og score et mål i landholdstrøjen.
Men da Lorentzen for 16 måneder siden fik ny træner i form af Ove Christensen, var det alt andet end landsholdet, der var i tankerne på midtbanespilleren. For Christensen satte Kasper Lorentzen på bænken og mente, at den tidligere U-landsholdsprofil skulle komme i langt bedre fysisk form, så han var i stand til både at knokle i det defensive pres og til at lave god aktioner i offensiven. Efter en svær tilvænning tog Kasper Lorentzen udfordringen til sig, og i dag ser han sig som en midtbanespiller, der nærmest er lige god offensivt og defensivt.
På den baggrund er Kasper Lorentzen rigtig glad for, at han valgte at tage til Randers i stedet for de andre klubber – som FC Nordsjælland, der ifølge rygterne også tilbød en kontrakt – der ville have fat i den transferfrie Brøndby-spiller per 1. juli 2009.
– Det er ikke til at sige, hvad der var sket der, hvad jeg havde lært der (i andre klubber, Red.). Jeg er utrolig glad for min beslutning, selvom jeg er ked af, hvad der skete i starten. Det gik ud over ‘Faxe’ og andre, der var her. Det var held i uheld. Det har været hårdt men fedt. Det kunne være, det var det, der skulle til for, at jeg blev interessant for flere trænere. At jeg kan spille begge veje, siger Kasper Lorentzen til Tipsbladet.
Kasper Lorentzen spekulerer på, om han havde været bedre i stand til at tage konkurrencen op med Stefan Gislason, Jan Kristiansen og de øvrige Brøndby-midtbanespillere, hvis han dengang havde kunnet fylde mere end en offensiv midtbanerolle.
– Måske var det derfor, jeg ikke spillede så tit i Brøndby. Måske kunne nogle af de andre bedre spille begge veje, måske var det det, Kent Nielsen lagde vægt på. Jeg mente, at jeg var god nok og bedre end dem, mens Kent Nielsen måske mente, at de var bedre den anden vej. Det ved jeg ikke, for jeg fik det ikke at vide. Det har jeg lært nu, siger Kasper Lorentzen.
Lorentzen føler, at Ove Christensens spillestil og store krav har udviklet ham på en måde, som ikke havde været mulig i Brøndby IF.
– Jeg kan mere, end da jeg kom fra Brøndby. Noget, jeg ikke havde lært i Brøndby. Der har jeg taget et ekstra skridt (med) det fysiske og det defensive, som Ove har haft med i de klubber, han har været i. Det skal man kunne i moderne fodbold, og det er det, jeg har lært. At spille begge veje, siger Kasper Lorentzen.
Du kan læse et stort interview med Kasper Lorentzen i Tipsbladet Update, der er på gaden i morgen. Hør blandt andet, hvordan Ove Christensen prikkede til Lorentzens svage sider, og hvordan midtbanespilleren fik selvtilliden igen efter nogle hårde sæsoner i Brøndby. Du kan spare turen til din bladforhandler ved at købe avisen online. Klik her for at finde vores e-avis!
NYHEDER
Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
INTERVIEW
Noah Nartey pavestolt af storebror
NYHEDER
Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
INTERVIEW
Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
OPTAKT
FC Fredericia – Viborg FF
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
TOPNYHED
Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
NYHEDER
– Jeg tror, det bliver et nej
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
STORT INTERVIEW
‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’
TOPNYHED
OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
TOPNYHED
Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
NYHEDER