Vejle Boldklub har skiftet cheftræner forud for den kommende halvsæson.
Rumæneren Mihai Teja har fået sparket af Vejle, der vil i en helt anden retning fremadrettet, hvorfor Superliga-klubben også har skilt sig af med sportschef Marius Nicolae.
46-årige Teja fik otte kampe i spidsen for VB – han vandt en enkelt, mens tre endte uafgjort og en enkelt blev tabt. Ikke prangende, men dog noget bedre end forgængeren Ivan Prelec, der indledte sæsonen med at få røvfuld i 10 kampe ud af lige så mange mulige.
– Livet går videre, siger Mihai Teja, da Tipsbladet fanger ham for en reaktion på fyringen i Vejle Boldklub.
Han lægger ikke skjul på, at han ikke havde set fyringen i VB komme.
– Det er ikke et let liv at være træner, for man er meget afhængig af andre. Jeg var da overrasket, da jeg modtog beskeden, men sådan er livet. Det er klubbens beslutning, at den er bedre stillet sådan her, og det må jeg respektere, lyder det fra rumæneren.
– Jeg vil til enhver tid være stolt af det arbejde, jeg nåede at udføre i Vejle. Vi ændrede en masse ting. Vi ændrede formation og fik en mere offensiv tankegang. Det lykkedes vi med efter min mening. Ingen forventede, at jeg ville træde direkte ind og vinde fem kampe i træk. Som træner har man brug for tid til at implementere sine ideer, og den tid fik jeg ikke. Det er jo ikke nemt at overtage et hold, der er på sidstepladsen i ligaen og ikke har fået et eneste point. Jeg har desværre ingen tryllestav.
Rumæneren slår fast, at han er tilfreds med det arbejde, han nåede at udføre i Nørreskoven med et kriseramt mandskab.
– Jeg synes, man tydeligt kunne se de forandringer, jeg foretog, og hvad det var, vi gerne ville. Jeg tabte fire kampe (mod FC Midtjylland, Randers og to gange FCK, red.) og det var mod nogle af de bedste hold i Danmark. FCK og FCM er europæiske hold, og Randers har gjort det fantastisk i denne sæson. Det var de hold, jeg tabte til. Efter kampen mod FC Midtjylland trykkede jeg hånd med Thomas Thomsberg, der sagde “vi vandt, men I var det bedste hold”. Men sådan er det, siger Teja.
Havde du på fornemmelsen, at en fyring var undervejs, da Vejle skilte sig af med Marius Nicolae?
– Det var selvfølgelig ikke et godt øjeblik for mig. Det var Marius, der hentede mig til klubben, og når han så bliver fyret, gør man sig selvfølgelig nogle tanker om fremtiden. Den ser ikke nødvendigvis lys ud. Jeg troede dog på, at jeg ville blive, fordi mit forhold til spillerne og alle andre i Vejle var godt.
Hvad tænker du om timingen? Det er sjældent, man ser en træner blive fyret efter at have haft en hel preseason.
– Vi gjorde det tilmed godt i træningskampene og viste god form. Tja, hvad skal jeg sige? Sådan er livet.
Hvordan fik du overbragt beskeden?
– Efter vores testkamp mod FC Midtjylland modtog jeg en besked fra Henrik (Tønder, red.), som bad mig møde søndag morgen klokken 9. Der fik jeg beskeden.
Hvad tænker du om den måde, du blev behandlet på?
– Den var helt okay. Jeg vil gerne takke Vejle for at give mig chancen for at arbejde i så stærk en liga som den danske. Der er ingen sure miner fra min side.
Tror du, at Vejle er ved at blive solgt?
– Det kan jeg ikke sige noget om. Jeg er fodboldtræner, og det var det, jeg fokuserede på i Vejle. Jeg ved ikke, hvad der kommer til at ske med klubben.
Ønsker du dig et nyt job i Danmark?
– Ja, hvorfor ikke? Hvis jeg modtager et tilbud. Jeg vil mene, at har efterladt et godt indtryk, for alle med forstand på fodbold kan se, hvor meget vi nåede at flytte i Vejle på få måneder, slutter Mihai Teja, der forlader Danmark på torsdag for at tage tilbage til Rumænien.
Mihai Teja er blevet afløst af Steffen Kielstrup som cheftræner, og han får ved sin side Johnny Mølby i Vejle Boldklub.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
AC Milan kigger på dansker
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
Brian Riemer peger på tre årsager
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER