Vejle Boldklub har skiftet cheftræner forud for den kommende halvsæson.
Rumæneren Mihai Teja har fået sparket af Vejle, der vil i en helt anden retning fremadrettet, hvorfor Superliga-klubben også har skilt sig af med sportschef Marius Nicolae.
46-årige Teja fik otte kampe i spidsen for VB – han vandt en enkelt, mens tre endte uafgjort og en enkelt blev tabt. Ikke prangende, men dog noget bedre end forgængeren Ivan Prelec, der indledte sæsonen med at få røvfuld i 10 kampe ud af lige så mange mulige.
– Livet går videre, siger Mihai Teja, da Tipsbladet fanger ham for en reaktion på fyringen i Vejle Boldklub.
Han lægger ikke skjul på, at han ikke havde set fyringen i VB komme.
– Det er ikke et let liv at være træner, for man er meget afhængig af andre. Jeg var da overrasket, da jeg modtog beskeden, men sådan er livet. Det er klubbens beslutning, at den er bedre stillet sådan her, og det må jeg respektere, lyder det fra rumæneren.
– Jeg vil til enhver tid være stolt af det arbejde, jeg nåede at udføre i Vejle. Vi ændrede en masse ting. Vi ændrede formation og fik en mere offensiv tankegang. Det lykkedes vi med efter min mening. Ingen forventede, at jeg ville træde direkte ind og vinde fem kampe i træk. Som træner har man brug for tid til at implementere sine ideer, og den tid fik jeg ikke. Det er jo ikke nemt at overtage et hold, der er på sidstepladsen i ligaen og ikke har fået et eneste point. Jeg har desværre ingen tryllestav.
Rumæneren slår fast, at han er tilfreds med det arbejde, han nåede at udføre i Nørreskoven med et kriseramt mandskab.
– Jeg synes, man tydeligt kunne se de forandringer, jeg foretog, og hvad det var, vi gerne ville. Jeg tabte fire kampe (mod FC Midtjylland, Randers og to gange FCK, red.) og det var mod nogle af de bedste hold i Danmark. FCK og FCM er europæiske hold, og Randers har gjort det fantastisk i denne sæson. Det var de hold, jeg tabte til. Efter kampen mod FC Midtjylland trykkede jeg hånd med Thomas Thomsberg, der sagde “vi vandt, men I var det bedste hold”. Men sådan er det, siger Teja.
Havde du på fornemmelsen, at en fyring var undervejs, da Vejle skilte sig af med Marius Nicolae?
– Det var selvfølgelig ikke et godt øjeblik for mig. Det var Marius, der hentede mig til klubben, og når han så bliver fyret, gør man sig selvfølgelig nogle tanker om fremtiden. Den ser ikke nødvendigvis lys ud. Jeg troede dog på, at jeg ville blive, fordi mit forhold til spillerne og alle andre i Vejle var godt.
Hvad tænker du om timingen? Det er sjældent, man ser en træner blive fyret efter at have haft en hel preseason.
– Vi gjorde det tilmed godt i træningskampene og viste god form. Tja, hvad skal jeg sige? Sådan er livet.
Hvordan fik du overbragt beskeden?
– Efter vores testkamp mod FC Midtjylland modtog jeg en besked fra Henrik (Tønder, red.), som bad mig møde søndag morgen klokken 9. Der fik jeg beskeden.
Hvad tænker du om den måde, du blev behandlet på?
– Den var helt okay. Jeg vil gerne takke Vejle for at give mig chancen for at arbejde i så stærk en liga som den danske. Der er ingen sure miner fra min side.
Tror du, at Vejle er ved at blive solgt?
– Det kan jeg ikke sige noget om. Jeg er fodboldtræner, og det var det, jeg fokuserede på i Vejle. Jeg ved ikke, hvad der kommer til at ske med klubben.
Ønsker du dig et nyt job i Danmark?
– Ja, hvorfor ikke? Hvis jeg modtager et tilbud. Jeg vil mene, at har efterladt et godt indtryk, for alle med forstand på fodbold kan se, hvor meget vi nåede at flytte i Vejle på få måneder, slutter Mihai Teja, der forlader Danmark på torsdag for at tage tilbage til Rumænien.
Mihai Teja er blevet afløst af Steffen Kielstrup som cheftræner, og han får ved sin side Johnny Mølby i Vejle Boldklub.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
‘De har grinet deres røv i laser’
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
OPTAKT
Barcelona – Atletico
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
Mathias Zanka går viralt
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER