Vejle Boldklub har skiftet cheftræner forud for den kommende halvsæson.
Rumæneren Mihai Teja har fået sparket af Vejle, der vil i en helt anden retning fremadrettet, hvorfor Superliga-klubben også har skilt sig af med sportschef Marius Nicolae.
46-årige Teja fik otte kampe i spidsen for VB – han vandt en enkelt, mens tre endte uafgjort og en enkelt blev tabt. Ikke prangende, men dog noget bedre end forgængeren Ivan Prelec, der indledte sæsonen med at få røvfuld i 10 kampe ud af lige så mange mulige.
– Livet går videre, siger Mihai Teja, da Tipsbladet fanger ham for en reaktion på fyringen i Vejle Boldklub.
Han lægger ikke skjul på, at han ikke havde set fyringen i VB komme.
– Det er ikke et let liv at være træner, for man er meget afhængig af andre. Jeg var da overrasket, da jeg modtog beskeden, men sådan er livet. Det er klubbens beslutning, at den er bedre stillet sådan her, og det må jeg respektere, lyder det fra rumæneren.
– Jeg vil til enhver tid være stolt af det arbejde, jeg nåede at udføre i Vejle. Vi ændrede en masse ting. Vi ændrede formation og fik en mere offensiv tankegang. Det lykkedes vi med efter min mening. Ingen forventede, at jeg ville træde direkte ind og vinde fem kampe i træk. Som træner har man brug for tid til at implementere sine ideer, og den tid fik jeg ikke. Det er jo ikke nemt at overtage et hold, der er på sidstepladsen i ligaen og ikke har fået et eneste point. Jeg har desværre ingen tryllestav.
Rumæneren slår fast, at han er tilfreds med det arbejde, han nåede at udføre i Nørreskoven med et kriseramt mandskab.
– Jeg synes, man tydeligt kunne se de forandringer, jeg foretog, og hvad det var, vi gerne ville. Jeg tabte fire kampe (mod FC Midtjylland, Randers og to gange FCK, red.) og det var mod nogle af de bedste hold i Danmark. FCK og FCM er europæiske hold, og Randers har gjort det fantastisk i denne sæson. Det var de hold, jeg tabte til. Efter kampen mod FC Midtjylland trykkede jeg hånd med Thomas Thomsberg, der sagde “vi vandt, men I var det bedste hold”. Men sådan er det, siger Teja.
Havde du på fornemmelsen, at en fyring var undervejs, da Vejle skilte sig af med Marius Nicolae?
– Det var selvfølgelig ikke et godt øjeblik for mig. Det var Marius, der hentede mig til klubben, og når han så bliver fyret, gør man sig selvfølgelig nogle tanker om fremtiden. Den ser ikke nødvendigvis lys ud. Jeg troede dog på, at jeg ville blive, fordi mit forhold til spillerne og alle andre i Vejle var godt.
Hvad tænker du om timingen? Det er sjældent, man ser en træner blive fyret efter at have haft en hel preseason.
– Vi gjorde det tilmed godt i træningskampene og viste god form. Tja, hvad skal jeg sige? Sådan er livet.
Hvordan fik du overbragt beskeden?
– Efter vores testkamp mod FC Midtjylland modtog jeg en besked fra Henrik (Tønder, red.), som bad mig møde søndag morgen klokken 9. Der fik jeg beskeden.
Hvad tænker du om den måde, du blev behandlet på?
– Den var helt okay. Jeg vil gerne takke Vejle for at give mig chancen for at arbejde i så stærk en liga som den danske. Der er ingen sure miner fra min side.
Tror du, at Vejle er ved at blive solgt?
– Det kan jeg ikke sige noget om. Jeg er fodboldtræner, og det var det, jeg fokuserede på i Vejle. Jeg ved ikke, hvad der kommer til at ske med klubben.
Ønsker du dig et nyt job i Danmark?
– Ja, hvorfor ikke? Hvis jeg modtager et tilbud. Jeg vil mene, at har efterladt et godt indtryk, for alle med forstand på fodbold kan se, hvor meget vi nåede at flytte i Vejle på få måneder, slutter Mihai Teja, der forlader Danmark på torsdag for at tage tilbage til Rumænien.
Mihai Teja er blevet afløst af Steffen Kielstrup som cheftræner, og han får ved sin side Johnny Mølby i Vejle Boldklub.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Benhård Brian Riemer-melding
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
MEDIE
Nu dukker første historie op
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Liverpool vender dobbeltopgøret
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden