Losset ud i Vejle: Jeg er jo ingen tryllekunstner

Tipsbladet har talt med den fyrede Vejle-træner Mihai Teja.



Vejle Boldklub har skiftet cheftræner forud for den kommende halvsæson.

Rumæneren Mihai Teja har fået sparket af Vejle, der vil i en helt anden retning fremadrettet, hvorfor Superliga-klubben også har skilt sig af med sportschef Marius Nicolae.

46-årige Teja fik otte kampe i spidsen for VB – han vandt en enkelt, mens tre endte uafgjort og en enkelt blev tabt. Ikke prangende, men dog noget bedre end forgængeren Ivan Prelec, der indledte sæsonen med at få røvfuld i 10 kampe ud af lige så mange mulige.

– Livet går videre, siger Mihai Teja, da Tipsbladet fanger ham for en reaktion på fyringen i Vejle Boldklub.

Han lægger ikke skjul på, at han ikke havde set fyringen i VB komme.

– Det er ikke et let liv at være træner, for man er meget afhængig af andre. Jeg var da overrasket, da jeg modtog beskeden, men sådan er livet. Det er klubbens beslutning, at den er bedre stillet sådan her, og det må jeg respektere, lyder det fra rumæneren.

– Jeg vil til enhver tid være stolt af det arbejde, jeg nåede at udføre i Vejle. Vi ændrede en masse ting. Vi ændrede formation og fik en mere offensiv tankegang. Det lykkedes vi med efter min mening. Ingen forventede, at jeg ville træde direkte ind og vinde fem kampe i træk. Som træner har man brug for tid til at implementere sine ideer, og den tid fik jeg ikke. Det er jo ikke nemt at overtage et hold, der er på sidstepladsen i ligaen og ikke har fået et eneste point. Jeg har desværre ingen tryllestav.

Rumæneren slår fast, at han er tilfreds med det arbejde, han nåede at udføre i Nørreskoven med et kriseramt mandskab.

– Jeg synes, man tydeligt kunne se de forandringer, jeg foretog, og hvad det var, vi gerne ville. Jeg tabte fire kampe (mod FC Midtjylland, Randers og to gange FCK, red.) og det var mod nogle af de bedste hold i Danmark. FCK og FCM er europæiske hold, og Randers har gjort det fantastisk i denne sæson. Det var de hold, jeg tabte til. Efter kampen mod FC Midtjylland trykkede jeg hånd med Thomas Thomsberg, der sagde “vi vandt, men I var det bedste hold”. Men sådan er det, siger Teja.

Havde du på fornemmelsen, at en fyring var undervejs, da Vejle skilte sig af med Marius Nicolae?

– Det var selvfølgelig ikke et godt øjeblik for mig. Det var Marius, der hentede mig til klubben, og når han så bliver fyret, gør man sig selvfølgelig nogle tanker om fremtiden. Den ser ikke nødvendigvis lys ud. Jeg troede dog på, at jeg ville blive, fordi mit forhold til spillerne og alle andre i Vejle var godt.

Hvad tænker du om timingen? Det er sjældent, man ser en træner blive fyret efter at have haft en hel preseason.

– Vi gjorde det tilmed godt i træningskampene og viste god form. Tja, hvad skal jeg sige? Sådan er livet.

Hvordan fik du overbragt beskeden?

– Efter vores testkamp mod FC Midtjylland modtog jeg en besked fra Henrik (Tønder, red.), som bad mig møde søndag morgen klokken 9. Der fik jeg beskeden.

Hvad tænker du om den måde, du blev behandlet på?

– Den var helt okay. Jeg vil gerne takke Vejle for at give mig chancen for at arbejde i så stærk en liga som den danske. Der er ingen sure miner fra min side.

Tror du, at Vejle er ved at blive solgt?

– Det kan jeg ikke sige noget om. Jeg er fodboldtræner, og det var det, jeg fokuserede på i Vejle. Jeg ved ikke, hvad der kommer til at ske med klubben.

Ønsker du dig et nyt job i Danmark?

– Ja, hvorfor ikke? Hvis jeg modtager et tilbud. Jeg vil mene, at har efterladt et godt indtryk, for alle med forstand på fodbold kan se, hvor meget vi nåede at flytte i Vejle på få måneder, slutter Mihai Teja, der forlader Danmark på torsdag for at tage tilbage til Rumænien.

Mihai Teja er blevet afløst af Steffen Kielstrup som cheftræner, og han får ved sin side Johnny Mølby i Vejle Boldklub.







LIVE

TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ståle revser Skotland

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De jagter Henrik Meister

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Monsterbud på vej

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen