Lössl: Berørt over at kanonslag kommer så tæt på

Det er det mest voldsomme, som FCM-målmand Jonas Lössl har været udsat for.



FC Midtjylland vandt fredag med 1-0 over Viborg i Europa Playoff-kampen, men her blev kampen også ramt af, at to kanonslag blev kastet efter Jonas Lössl fra VFF-fantribunen. 

Det var nogle hændelser, som han fik lov til at kommentere på efter kampens slutfløjt til Viaplay.

– Jeg mærker i den første situation sådan et smæld i baglåret. Jeg har jo ikke nogen anelse om hvor tæt, det er på. Men jeg hørte, at det var nogle meter væk, så jeg tænker, at hvis den var landet en meter tættere på, hvad der så var sket, siger han og fortsætter:

– Jeg har det sådan, at jeg har stor respekt for, alle de fans, der går mega meget op i det. Og den stemning, der er herinde, og man kører på, og der er lir, og sådan skal det også være. Der er store følelser. Men man skal også huske på, at vi er allesammen mennesker med familier derhjemme, lyder det fra Lössl.

Endvidere peger han på, at han ikke selv er læge-ekspert, men at han da har hørt, at det kan gå helt galt, hvis sådan et kanonslag rammer tæt nok på. Derudover står det klart, at det først er mere efter kampen, at han kan mærke chokket.

– Jeg lod ikke mig selv være så chokeret derinde, men når jeg tænker over det nu, så er jeg da lidt berørt af, at det kommer så tæt på. Det er det mest voldsomme, jeg har været udsat for min karriere. Selvfølgelig er jeg blevet ramt af ting før, og det hører heller ingen steder hjemme, men det der er jo decideret farligt, fortæller FCM-keeperen.

Han slår derudover fast, at han synes, at det er ærgerligt, at det er dét, som fylder, når de lige har sikret sig en plads i europæisk fodbold i næste sæson. Samtidig glæder han sig over, at der heldigvis ikke skete noget, mens han også har ros til fansene fra begge sider.

– Kudos til Viborgs fans for at lave en fed atmosfære og det samme med vores fans, som jeg synes klarede det lidt bedre. Det er jo heldigvis bare nogle enkelte mennesker, og det håber jeg, at der bliver dealet med, understreger han og tilføjer:

– Jeg synes, at man skal huske på, at selvom vi er fodboldspillere og hadede og elskede og alt muligt, så har vi stadig familie derhjemme, og det er bare fodbold det her. Det skal man også lige huske på, siger Jonas Lössl, der mener, at sejren fylder mere efter kampen end kanonslagene.

Man kan se situationen fra kampen i videoen øverst i artiklen.



Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Har ikke spillet kamp i tre uger

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

I spil til stort job

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Fortryder Chido Obi-beslutning

Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Bo Svensson favorit til stort job 

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Chelsea tæver FC Barcelona

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Lerager taler ud om FCK-brud

Bekræfter: Her er der transferdeadline