FC Midtjylland kom skidt fra land i forårspremieren, da de trods overtal i langt størstedelen af kampen mod Brøndby endte med at tabte med 0-1. Nu venter AGF i midtjydernes næste opgør.
Ifølge FCM-keeper Jonas Lössl, så er der ikke nogen tvivl om, hvor afgørende den kamp er. Det fortæller han om på FCM's hjemmeside.
– Vores liv går ud på det her. Vi bliver målt hver weekend, nogle gange bliver man målt for kort, og det var desværre, hvad der skete i søndags. Det var ikke godt nok, og vores eneste mulighed for at vise, det var forkert, er at lægge det bag os og være klar til næste kamp, hvor der venter en sindssygt vigtig opgave mod AGF, siger han og fortsætter:
– Der er ingen tvivl om, at det alle drømmer om – det, der rumsterer herude hver eneste dag – er muligheden for at vinde et dansk mesterskab. Skal vi det, skal vi have point på kontoen, og det gælder også i Aarhus på søndag, lyder det fra Lössl.
Det står også klart for ham, at der venter et intenst og fysisk opgør mod aarhusianerne, hvor han regner med, at de vil forsøge at tirre FCM-mandskabet – men han mener, at de har mere energi og power, som de kan slå AGF på.
Når det kommer til kampen mod Brøndby, så erkender Lössl også, at man skal have mere ud af det, når man spiller 75 minutter i overtal.
– Vi skal ikke negligere det dårlige resultat derovre, fordi det var det. Det var en kæmpe mulighed for os. Men lige såvel som jeg kun glæder mig over en god kamp i en dag eller to, gælder det samme ved smerten over et nederlag. Vores job er, at vi skal videre, og vi kan ikke gøre noget ved den kamp, der blev spillet, fortæller Jonas Lössl.
Kampen mod AGF er på søndag klokken 18.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER