Lössl før AGF-kampen: Vores liv går ud på det her

Det handler nu om at komme videre fra nederlaget til Brøndby, påpeger Jonas Lössl.



FC Midtjylland kom skidt fra land i forårspremieren, da de trods overtal i langt størstedelen af kampen mod Brøndby endte med at tabte med 0-1. Nu venter AGF i midtjydernes næste opgør.

Ifølge FCM-keeper Jonas Lössl, så er der ikke nogen tvivl om, hvor afgørende den kamp er. Det fortæller han om på FCM's hjemmeside.

– Vores liv går ud på det her. Vi bliver målt hver weekend, nogle gange bliver man målt for kort, og det var desværre, hvad der skete i søndags. Det var ikke godt nok, og vores eneste mulighed for at vise, det var forkert, er at lægge det bag os og være klar til næste kamp, hvor der venter en sindssygt vigtig opgave mod AGF, siger han og fortsætter:

– Der er ingen tvivl om, at det alle drømmer om – det, der rumsterer herude hver eneste dag – er muligheden for at vinde et dansk mesterskab. Skal vi det, skal vi have point på kontoen, og det gælder også i Aarhus på søndag, lyder det fra Lössl.

Det står også klart for ham, at der venter et intenst og fysisk opgør mod aarhusianerne, hvor han regner med, at de vil forsøge at tirre FCM-mandskabet – men han mener, at de har mere energi og power, som de kan slå AGF på.

Når det kommer til kampen mod Brøndby, så erkender Lössl også, at man skal have mere ud af det, når man spiller 75 minutter i overtal.

– Vi skal ikke negligere det dårlige resultat derovre, fordi det var det. Det var en kæmpe mulighed for os. Men lige såvel som jeg kun glæder mig over en god kamp i en dag eller to, gælder det samme ved smerten over et nederlag. Vores job er, at vi skal videre, og vi kan ikke gøre noget ved den kamp, der blev spillet, fortæller Jonas Lössl.

Kampen mod AGF er på søndag klokken 18.





Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM




LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Storklub har kontaktet Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

VM-LIVE: Her er Jürgen Klopps favoritter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Afslører: Storklub missede Højlund

OB jagter tidligere Superliga-profil

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Han afløser Mourinho

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK henter svensk talent

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist

Supercomputer: De vinder VM

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner