FC Midtjylland kom skidt fra land i forårspremieren, da de trods overtal i langt størstedelen af kampen mod Brøndby endte med at tabte med 0-1. Nu venter AGF i midtjydernes næste opgør.
Ifølge FCM-keeper Jonas Lössl, så er der ikke nogen tvivl om, hvor afgørende den kamp er. Det fortæller han om på FCM's hjemmeside.
– Vores liv går ud på det her. Vi bliver målt hver weekend, nogle gange bliver man målt for kort, og det var desværre, hvad der skete i søndags. Det var ikke godt nok, og vores eneste mulighed for at vise, det var forkert, er at lægge det bag os og være klar til næste kamp, hvor der venter en sindssygt vigtig opgave mod AGF, siger han og fortsætter:
– Der er ingen tvivl om, at det alle drømmer om – det, der rumsterer herude hver eneste dag – er muligheden for at vinde et dansk mesterskab. Skal vi det, skal vi have point på kontoen, og det gælder også i Aarhus på søndag, lyder det fra Lössl.
Det står også klart for ham, at der venter et intenst og fysisk opgør mod aarhusianerne, hvor han regner med, at de vil forsøge at tirre FCM-mandskabet – men han mener, at de har mere energi og power, som de kan slå AGF på.
Når det kommer til kampen mod Brøndby, så erkender Lössl også, at man skal have mere ud af det, når man spiller 75 minutter i overtal.
– Vi skal ikke negligere det dårlige resultat derovre, fordi det var det. Det var en kæmpe mulighed for os. Men lige såvel som jeg kun glæder mig over en god kamp i en dag eller to, gælder det samme ved smerten over et nederlag. Vores job er, at vi skal videre, og vi kan ikke gøre noget ved den kamp, der blev spillet, fortæller Jonas Lössl.
Kampen mod AGF er på søndag klokken 18.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
HELT VILDT
“Det går over i historien”
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
EKSKLUSIVT