FC Midtjylland kom skidt fra land i forårspremieren, da de trods overtal i langt størstedelen af kampen mod Brøndby endte med at tabte med 0-1. Nu venter AGF i midtjydernes næste opgør.
Ifølge FCM-keeper Jonas Lössl, så er der ikke nogen tvivl om, hvor afgørende den kamp er. Det fortæller han om på FCM's hjemmeside.
– Vores liv går ud på det her. Vi bliver målt hver weekend, nogle gange bliver man målt for kort, og det var desværre, hvad der skete i søndags. Det var ikke godt nok, og vores eneste mulighed for at vise, det var forkert, er at lægge det bag os og være klar til næste kamp, hvor der venter en sindssygt vigtig opgave mod AGF, siger han og fortsætter:
– Der er ingen tvivl om, at det alle drømmer om – det, der rumsterer herude hver eneste dag – er muligheden for at vinde et dansk mesterskab. Skal vi det, skal vi have point på kontoen, og det gælder også i Aarhus på søndag, lyder det fra Lössl.
Det står også klart for ham, at der venter et intenst og fysisk opgør mod aarhusianerne, hvor han regner med, at de vil forsøge at tirre FCM-mandskabet – men han mener, at de har mere energi og power, som de kan slå AGF på.
Når det kommer til kampen mod Brøndby, så erkender Lössl også, at man skal have mere ud af det, når man spiller 75 minutter i overtal.
– Vi skal ikke negligere det dårlige resultat derovre, fordi det var det. Det var en kæmpe mulighed for os. Men lige såvel som jeg kun glæder mig over en god kamp i en dag eller to, gælder det samme ved smerten over et nederlag. Vores job er, at vi skal videre, og vi kan ikke gøre noget ved den kamp, der blev spillet, fortæller Jonas Lössl.
Kampen mod AGF er på søndag klokken 18.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE