FC Midtjylland troede, de havde vippet Brøndby IF og Silkeborg IF af pinden og snuppet en billet til mesterskabsspillet, da Juninho i tillægstiden af søndagens opgør mod Silkeborg gjorde det til 4-3, men Sandi Putros og hans dommerkollegaer slukkede den midtjyske drøm.
Efter et VAR-tjek blev målet annulleret for offside, og så endte FC Midtjylland og Silkeborg med sorteper, mens Brøndby IF kunne juble over en plads i top seks trods nederlaget i Farum.
Og det er til stor frustration for FCM-keeper Jonas Lössl, der går benhårdt til angreb på dommer Sandi Putros.
– Det klinger jo hult, når man ikke er kommet i top seks, at stå og skyde skylden på alle mulige andre, for det er ikke andres skyld, men det var simpelthen ikke værdigt, hvad han leverede i dag. Han mistede fuldstændig grebet om kampen, siger Lössl til TV3 Sport og tilføjer:
– Han dømte forkert i nogle meget afgørende situationer, og jeg føler, vi er blevet decideret dømt imod i dag – især omkring det sidste mål. Jeg blev klart skubbet væk af en spiller, som ikke havde fokus på bolden. Jeg er helt brændt af. Der er også flere hjørnespark, der går imod os.
– Jeg synes, det er sindssygt. Jeg synes, det mest sindssyge er, at når man så går til ham og taler med ham, er der ikke noget indblik. Heller ikke, når man går roligt hen til ham. Det ved jeg godt, at jeg ikke gjorde til sidst, men da havde jeg simpelthen fået nok. Det er simpelthen for ringe.
– Jeg tager ansvar for vores sæson. Det er den, der er skyld i, at vi skal kæmpe om det. Men han er skyld i, at vi ikke er med (i top seks, red.) nu.
FC Midtjylland sluttede grundspillet på ottendepladsen.
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER