Stort set alle i Superligaen drømmer om at skifte til udlandet, og for de dygtigste spillere er det også den vej, pilen oftest peger.
Men ikke for Rasmus Falk. Ikke endnu i hvert fald.
FC København-stjernen har i mange år været én af de bedste spillere i Superligaen, men meget bemærkelsesværdigt har fynboen aldrig omsat det til et udlandsskifte. I 2016 skiftede han fra OB til FC København, og han har været i hovedstaden lige siden.
Han fastslår, at det betyder meget for ham at vise respekt for den aftale, han selv har valgt at skrive under på.
– Når jeg skriver under på en aftale, har jeg det sådan, at så forpligter man sig på den. Jeg har det svært med at se spillere rundt omkring, som har skrevet under på en femårig aftale, er indforstået med hvordan det fungerer, og så ikke møder op til træning efter halvandet år, fordi de er sure over, at klubben ikke vil acceptere et bud, siger Rasmus Falk i Offside på TV3 Sport.
Rasmus Falk har flere gange i karrieren haft chancen for at tage til udlandet, og i 2018 var det meget tæt på. Dagen før et vigtigt opgør mod Atalanta ringede Falks agent og fortalte, at en spansk klub ville købe ham. Fynboen var tændt på skiftet, men i sidste ende blev det ikke til noget.
– Den var han (agenten, red.) ret sikker på, at han kunne få snakket hjem. Det kunne han overhovedet ikke. Den blev relativt hurtigt lukket, forklarer den fynske midtbanespiller.
29-årige Rasmus Falk forlængede i slutningen af 2020 sin kontrakt med FC København helt frem til 2025, og ifølge Ekstra Bladet er midtbanespilleren den bedst betalte spiller i Superligaen.
Du kan høre meget mere fra Rasmus Falk i videoen i toppen af artiklen. Her fortæller FC København-profilen blandt andet, at han stadig håber at komme til en udenlandsk klub.
LIVE
LIVE: Hvad har du gang i, Mæhle?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Esbjerg er tilbage i oprykningskampen
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
