Loyale Rasmus Falk: Det her har jeg det svært med

Rasmus Falk har tilbragt hele sin karriere i dansk fodbold. Drømmen om udlandet lever stadig for FC København-profilen.



Stort set alle i Superligaen drømmer om at skifte til udlandet, og for de dygtigste spillere er det også den vej, pilen oftest peger.

Men ikke for Rasmus Falk. Ikke endnu i hvert fald.

FC København-stjernen har i mange år været én af de bedste spillere i Superligaen, men meget bemærkelsesværdigt har fynboen aldrig omsat det til et udlandsskifte. I 2016 skiftede han fra OB til FC København, og han har været i hovedstaden lige siden. 

Han fastslår, at det betyder meget for ham at vise respekt for den aftale, han selv har valgt at skrive under på. 

– Når jeg skriver under på en aftale, har jeg det sådan, at så forpligter man sig på den. Jeg har det svært med at se spillere rundt omkring, som har skrevet under på en femårig aftale, er indforstået med hvordan det fungerer, og så ikke møder op til træning efter halvandet år, fordi de er sure over, at klubben ikke vil acceptere et bud, siger Rasmus Falk i Offside på TV3 Sport.

Rasmus Falk har flere gange i karrieren haft chancen for at tage til udlandet, og i 2018 var det meget tæt på. Dagen før et vigtigt opgør mod Atalanta ringede Falks agent og fortalte, at en spansk klub ville købe ham. Fynboen var tændt på skiftet, men i sidste ende blev det ikke til noget.

– Den var han (agenten, red.) ret sikker på, at han kunne få snakket hjem. Det kunne han overhovedet ikke. Den blev relativt hurtigt lukket, forklarer den fynske midtbanespiller.

29-årige Rasmus Falk forlængede i slutningen af 2020 sin kontrakt med FC København helt frem til 2025, og ifølge Ekstra Bladet er midtbanespilleren den bedst betalte spiller i Superligaen

Du kan høre meget mere fra Rasmus Falk i videoen i toppen af artiklen. Her fortæller FC København-profilen blandt andet, at han stadig håber at komme til en udenlandsk klub.



Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Raser over dansk stjerne

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

‘Den værste transfer nogensinde’

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

– Han har været en decideret atombombe

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Brøndby-stjerne med stor donation

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Eriksen med kontant udmelding

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Det er til dumpekarakter

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Benhård transfermelding

Klart ønske fra Ruben Amorim

Supercomputer: Værste nogensinde!

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Marokko mishandler Mali

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Magisk aften for FC København-stjerne

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’