Loyale Rasmus Falk: Det her har jeg det svært med

Rasmus Falk har tilbragt hele sin karriere i dansk fodbold. Drømmen om udlandet lever stadig for FC København-profilen.



Stort set alle i Superligaen drømmer om at skifte til udlandet, og for de dygtigste spillere er det også den vej, pilen oftest peger.

Men ikke for Rasmus Falk. Ikke endnu i hvert fald.

FC København-stjernen har i mange år været én af de bedste spillere i Superligaen, men meget bemærkelsesværdigt har fynboen aldrig omsat det til et udlandsskifte. I 2016 skiftede han fra OB til FC København, og han har været i hovedstaden lige siden. 

Han fastslår, at det betyder meget for ham at vise respekt for den aftale, han selv har valgt at skrive under på. 

– Når jeg skriver under på en aftale, har jeg det sådan, at så forpligter man sig på den. Jeg har det svært med at se spillere rundt omkring, som har skrevet under på en femårig aftale, er indforstået med hvordan det fungerer, og så ikke møder op til træning efter halvandet år, fordi de er sure over, at klubben ikke vil acceptere et bud, siger Rasmus Falk i Offside på TV3 Sport.

Rasmus Falk har flere gange i karrieren haft chancen for at tage til udlandet, og i 2018 var det meget tæt på. Dagen før et vigtigt opgør mod Atalanta ringede Falks agent og fortalte, at en spansk klub ville købe ham. Fynboen var tændt på skiftet, men i sidste ende blev det ikke til noget.

– Den var han (agenten, red.) ret sikker på, at han kunne få snakket hjem. Det kunne han overhovedet ikke. Den blev relativt hurtigt lukket, forklarer den fynske midtbanespiller.

29-årige Rasmus Falk forlængede i slutningen af 2020 sin kontrakt med FC København helt frem til 2025, og ifølge Ekstra Bladet er midtbanespilleren den bedst betalte spiller i Superligaen

Du kan høre meget mere fra Rasmus Falk i videoen i toppen af artiklen. Her fortæller FC København-profilen blandt andet, at han stadig håber at komme til en udenlandsk klub.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Den største genistreg i Superligaen?

FC Midtjylland – AGF

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Er det Dolbergs vilde millionløn?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

OB – Randers FC

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Nedtur for Højlund og Napoli

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Steve Cooper storroser stjerne

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vejle Boldklub – FC København