Stort set alle i Superligaen drømmer om at skifte til udlandet, og for de dygtigste spillere er det også den vej, pilen oftest peger.
Men ikke for Rasmus Falk. Ikke endnu i hvert fald.
FC København-stjernen har i mange år været én af de bedste spillere i Superligaen, men meget bemærkelsesværdigt har fynboen aldrig omsat det til et udlandsskifte. I 2016 skiftede han fra OB til FC København, og han har været i hovedstaden lige siden.
Han fastslår, at det betyder meget for ham at vise respekt for den aftale, han selv har valgt at skrive under på.
– Når jeg skriver under på en aftale, har jeg det sådan, at så forpligter man sig på den. Jeg har det svært med at se spillere rundt omkring, som har skrevet under på en femårig aftale, er indforstået med hvordan det fungerer, og så ikke møder op til træning efter halvandet år, fordi de er sure over, at klubben ikke vil acceptere et bud, siger Rasmus Falk i Offside på TV3 Sport.
Rasmus Falk har flere gange i karrieren haft chancen for at tage til udlandet, og i 2018 var det meget tæt på. Dagen før et vigtigt opgør mod Atalanta ringede Falks agent og fortalte, at en spansk klub ville købe ham. Fynboen var tændt på skiftet, men i sidste ende blev det ikke til noget.
– Den var han (agenten, red.) ret sikker på, at han kunne få snakket hjem. Det kunne han overhovedet ikke. Den blev relativt hurtigt lukket, forklarer den fynske midtbanespiller.
29-årige Rasmus Falk forlængede i slutningen af 2020 sin kontrakt med FC København helt frem til 2025, og ifølge Ekstra Bladet er midtbanespilleren den bedst betalte spiller i Superligaen.
Du kan høre meget mere fra Rasmus Falk i videoen i toppen af artiklen. Her fortæller FC København-profilen blandt andet, at han stadig håber at komme til en udenlandsk klub.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
