Lucas Andersen: Jeg begyndte at græde, da jeg havde skrevet under med Ajax

Den nu hjemvendte AaB’ers hverdag skiftede dramatisk karakter, da han som 17-årig skulle flytte hjemmefra og til et helt nyt land.



Virkeligheden ramte Lucas Andersen hårdt, da han i 2012 skiftede fra AaB til Ajax – og dermed væk fra barndomsbyen Aalborg til den hollandske hovedstad, Amsterdam. Den dengang 17-årige nordjyde begyndte simpelthen at græde, da realiteterne gik op for ham.

Lucas Andersen nåede aldrig at slå helt igennem i Ajax, men fik trods alt 53 kampe, heraf otte i Champions League, og skiftede for to år siden videre til Grasshoppers i Schweiz. Livet som udlandsprof var dog noget, han lige skulle vænne sig til.

– Jeg begyndte faktisk at græde, dengang jeg havde skrevet under med Ajax. Nu skulle jeg lige pludselig flytte væk fra alt. Da jeg stod med mine kufferter ude i lufthavnen, blev det lige pludselig til virkelighed. Så starter rejsen. Jeg går fra at bo hjemme til lige pludselig at skulle bo alene stort set, siger han i et interview med Eurosport.

– Din familie er ikke med, dine venner er ikke med. Jeg er som person meget familiemenneske og sindssygt social, og de her ting bliver lige pludselig lidt mere distanceret. Så kommer man hjem fra en træning, og så er det hele bare pissetræls, og så isolerer man sig måske i et par dage.

Lucas Andersen vendte denne sommer tilbage til AaB og Aalborg efter seks år i udlandet, og han har tidligere slået fast, at han langt fra var blevet skræmt af sine oplevelser, og at han godt kunne se sig selv skifte uden for landets grænser igen. Han er da i første omgang også kun lejet for en enkelt sæson.

Den sæson står der “Superliga” hen over, og på søndag kan Andersen og co. se frem til en af sæsonens store kampe, når AaB får besøg af Brøndby IF.

Se hele indslaget med Lucas Andersen i videoen i toppen af artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

‘Det var verdens undergang’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Derfor trækker FC København-transfer ud

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Begejstret for Jacob Neestrup

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta