Virkeligheden ramte Lucas Andersen hårdt, da han i 2012 skiftede fra AaB til Ajax – og dermed væk fra barndomsbyen Aalborg til den hollandske hovedstad, Amsterdam. Den dengang 17-årige nordjyde begyndte simpelthen at græde, da realiteterne gik op for ham.
Lucas Andersen nåede aldrig at slå helt igennem i Ajax, men fik trods alt 53 kampe, heraf otte i Champions League, og skiftede for to år siden videre til Grasshoppers i Schweiz. Livet som udlandsprof var dog noget, han lige skulle vænne sig til.
– Jeg begyndte faktisk at græde, dengang jeg havde skrevet under med Ajax. Nu skulle jeg lige pludselig flytte væk fra alt. Da jeg stod med mine kufferter ude i lufthavnen, blev det lige pludselig til virkelighed. Så starter rejsen. Jeg går fra at bo hjemme til lige pludselig at skulle bo alene stort set, siger han i et interview med Eurosport.
– Din familie er ikke med, dine venner er ikke med. Jeg er som person meget familiemenneske og sindssygt social, og de her ting bliver lige pludselig lidt mere distanceret. Så kommer man hjem fra en træning, og så er det hele bare pissetræls, og så isolerer man sig måske i et par dage.
Lucas Andersen vendte denne sommer tilbage til AaB og Aalborg efter seks år i udlandet, og han har tidligere slået fast, at han langt fra var blevet skræmt af sine oplevelser, og at han godt kunne se sig selv skifte uden for landets grænser igen. Han er da i første omgang også kun lejet for en enkelt sæson.
Den sæson står der “Superliga” hen over, og på søndag kan Andersen og co. se frem til en af sæsonens store kampe, når AaB får besøg af Brøndby IF.
Se hele indslaget med Lucas Andersen i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
