Lucas Andersen: Jeg begyndte at græde, da jeg havde skrevet under med Ajax

Den nu hjemvendte AaB’ers hverdag skiftede dramatisk karakter, da han som 17-årig skulle flytte hjemmefra og til et helt nyt land.



Virkeligheden ramte Lucas Andersen hårdt, da han i 2012 skiftede fra AaB til Ajax – og dermed væk fra barndomsbyen Aalborg til den hollandske hovedstad, Amsterdam. Den dengang 17-årige nordjyde begyndte simpelthen at græde, da realiteterne gik op for ham.

Lucas Andersen nåede aldrig at slå helt igennem i Ajax, men fik trods alt 53 kampe, heraf otte i Champions League, og skiftede for to år siden videre til Grasshoppers i Schweiz. Livet som udlandsprof var dog noget, han lige skulle vænne sig til.

– Jeg begyndte faktisk at græde, dengang jeg havde skrevet under med Ajax. Nu skulle jeg lige pludselig flytte væk fra alt. Da jeg stod med mine kufferter ude i lufthavnen, blev det lige pludselig til virkelighed. Så starter rejsen. Jeg går fra at bo hjemme til lige pludselig at skulle bo alene stort set, siger han i et interview med Eurosport.

– Din familie er ikke med, dine venner er ikke med. Jeg er som person meget familiemenneske og sindssygt social, og de her ting bliver lige pludselig lidt mere distanceret. Så kommer man hjem fra en træning, og så er det hele bare pissetræls, og så isolerer man sig måske i et par dage.

Lucas Andersen vendte denne sommer tilbage til AaB og Aalborg efter seks år i udlandet, og han har tidligere slået fast, at han langt fra var blevet skræmt af sine oplevelser, og at han godt kunne se sig selv skifte uden for landets grænser igen. Han er da i første omgang også kun lejet for en enkelt sæson.

Den sæson står der “Superliga” hen over, og på søndag kan Andersen og co. se frem til en af sæsonens store kampe, når AaB får besøg af Brøndby IF.

Se hele indslaget med Lucas Andersen i videoen i toppen af artiklen.





Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’




LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Forhandler med storklub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Stor klub bekræfter interesse for dansker

FC København kan få Jens Stage-millioner

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Kommer med frækt bud på dansk mester

Dommerekspert: Glem det, FCK!

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Liverpool – Brentford

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Brøndby fyrer Steve Cooper