Virkeligheden ramte Lucas Andersen hårdt, da han i 2012 skiftede fra AaB til Ajax – og dermed væk fra barndomsbyen Aalborg til den hollandske hovedstad, Amsterdam. Den dengang 17-årige nordjyde begyndte simpelthen at græde, da realiteterne gik op for ham.
Lucas Andersen nåede aldrig at slå helt igennem i Ajax, men fik trods alt 53 kampe, heraf otte i Champions League, og skiftede for to år siden videre til Grasshoppers i Schweiz. Livet som udlandsprof var dog noget, han lige skulle vænne sig til.
– Jeg begyndte faktisk at græde, dengang jeg havde skrevet under med Ajax. Nu skulle jeg lige pludselig flytte væk fra alt. Da jeg stod med mine kufferter ude i lufthavnen, blev det lige pludselig til virkelighed. Så starter rejsen. Jeg går fra at bo hjemme til lige pludselig at skulle bo alene stort set, siger han i et interview med Eurosport.
– Din familie er ikke med, dine venner er ikke med. Jeg er som person meget familiemenneske og sindssygt social, og de her ting bliver lige pludselig lidt mere distanceret. Så kommer man hjem fra en træning, og så er det hele bare pissetræls, og så isolerer man sig måske i et par dage.
Lucas Andersen vendte denne sommer tilbage til AaB og Aalborg efter seks år i udlandet, og han har tidligere slået fast, at han langt fra var blevet skræmt af sine oplevelser, og at han godt kunne se sig selv skifte uden for landets grænser igen. Han er da i første omgang også kun lejet for en enkelt sæson.
Den sæson står der “Superliga” hen over, og på søndag kan Andersen og co. se frem til en af sæsonens store kampe, når AaB får besøg af Brøndby IF.
Se hele indslaget med Lucas Andersen i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
DAGENS SPILFORSLAG
AGF møder Europa-virkelighed i Randers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Viborg FF – OB
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
EKSKLUSIVT
