Det belgiske fodboldlandshold vil ti minutter inde i torsdagens EM-kamp mod Danmark være med til at ære Christian Eriksen.
Det siger den belgiske angriber Romelu Lukaku på onsdagens pressemøde.
– Efter ti minutter vil vi sparke bolden ud og klappe. Vi vil klappe sammen med Danmark. Det er normalt, og som det skal være, siger Lukaku, som spiller sammen med Eriksen i italienske Inter.
I forvejen har de danske fans varslet, at de vil markere Eriksen med et minuts klapsalver ti minutter inde i kampen mod belgierne. Tidspunktet er valgt ud fra Eriksens normale trøjenummer – nemlig nummer 10.
Lukaku var meget påvirket, da han hørte om Eriksens kollaps under Danmarks EM-kamp mod Finland i lørdags.
Eriksen modtog hjertebehandling og blev fragtet på hospitalet, inden kampen blev genoptaget. Siden har Eriksen fået det bedre og skal se Belgien-kampen på tv, mens han er indlagt på Rigshospitalet.
Inters stjerneangriber har også skrevet til Eriksen før kampen for at høre, hvordan danskeren har det.
– Jeg skrev til ham og har fået en besked tilbage fra ham, hvor han fortalte mig, at han var okay.
– Jeg har sagt til ham, at han skal tage sig sin tid, og når han får lyst til at snakke, så vil jeg altid være der.
– Og jeg vil selvfølgelig skrive til ham i morgen, når kampen er spillet, siger Lukaku, som lige nu vil give Eriksen ro til at komme sig.
Roberto Martínez, der er landstræner for Belgien, bekræfter, at holdet har planlagt en markering for Eriksen i torsdagens kamp.
– Vi ønsker at sende en besked til Eriksen. Vi håber snart at se ham frisk og tilbage på banen i god behold. Det er derfor, vi vil hylde ham i kampens begyndelse, siger den belgiske landstræner.
Han er tæt på mange af de belgiske spillere, som enten spiller eller har spillet på hold med Eriksen.
– Det var et hårdt øjeblik for alle. Også for mange af vores spillere, der har delt omklædningsrum med Christian.
– Nu er det tid til at fejre Christian. Fodbold er ikke det samme uden Christian tilbage på banen, siger Roberto Martínez.
Han meldte i øvrigt alle 25 belgiske spillere klar til kamp. Det gælder også Kevin De Bruyne og Axel Witsel. Backen Timothy Castagne er tidligere dømt ude af EM efter en operation for et dobbeltbrud ved sit ene øje.
Danmarks kamp mod Belgien spilles torsdag klokken 18 i Parken.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT
