Belgien ærer Eriksen: Sparker bolden ud og klapper

Belgierne ønsker at markere og ære Christian Eriksen i torsdagens EM-kamp mod Danmark i Parken.



Det belgiske fodboldlandshold vil ti minutter inde i torsdagens EM-kamp mod Danmark være med til at ære Christian Eriksen.

Det siger den belgiske angriber Romelu Lukaku på onsdagens pressemøde.

– Efter ti minutter vil vi sparke bolden ud og klappe. Vi vil klappe sammen med Danmark. Det er normalt, og som det skal være, siger Lukaku, som spiller sammen med Eriksen i italienske Inter.

I forvejen har de danske fans varslet, at de vil markere Eriksen med et minuts klapsalver ti minutter inde i kampen mod belgierne. Tidspunktet er valgt ud fra Eriksens normale trøjenummer – nemlig nummer 10.

Lukaku var meget påvirket, da han hørte om Eriksens kollaps under Danmarks EM-kamp mod Finland i lørdags.

Eriksen modtog hjertebehandling og blev fragtet på hospitalet, inden kampen blev genoptaget. Siden har Eriksen fået det bedre og skal se Belgien-kampen på tv, mens han er indlagt på Rigshospitalet.

Inters stjerneangriber har også skrevet til Eriksen før kampen for at høre, hvordan danskeren har det.

– Jeg skrev til ham og har fået en besked tilbage fra ham, hvor han fortalte mig, at han var okay.

– Jeg har sagt til ham, at han skal tage sig sin tid, og når han får lyst til at snakke, så vil jeg altid være der.

– Og jeg vil selvfølgelig skrive til ham i morgen, når kampen er spillet, siger Lukaku, som lige nu vil give Eriksen ro til at komme sig.

Roberto Martínez, der er landstræner for Belgien, bekræfter, at holdet har planlagt en markering for Eriksen i torsdagens kamp.

– Vi ønsker at sende en besked til Eriksen. Vi håber snart at se ham frisk og tilbage på banen i god behold. Det er derfor, vi vil hylde ham i kampens begyndelse, siger den belgiske landstræner.

Han er tæt på mange af de belgiske spillere, som enten spiller eller har spillet på hold med Eriksen.

– Det var et hårdt øjeblik for alle. Også for mange af vores spillere, der har delt omklædningsrum med Christian.

– Nu er det tid til at fejre Christian. Fodbold er ikke det samme uden Christian tilbage på banen, siger Roberto Martínez.

Han meldte i øvrigt alle 25 belgiske spillere klar til kamp. Det gælder også Kevin De Bruyne og Axel Witsel. Backen Timothy Castagne er tidligere dømt ude af EM efter en operation for et dobbeltbrud ved sit ene øje.

Danmarks kamp mod Belgien spilles torsdag klokken 18 i Parken.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Her kan du se Argentina mod Østrig

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Portugal – Usbekistan

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Norge – Senegal

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Dame N’Doye scorer nyt job

Argentina – Østrig

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Slagter stjerner: Noget lort!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sunderland jagter dansk guldfugl

Sender opfordring til Superliga-træner