Belgien ærer Eriksen: Sparker bolden ud og klapper

Belgierne ønsker at markere og ære Christian Eriksen i torsdagens EM-kamp mod Danmark i Parken.



Det belgiske fodboldlandshold vil ti minutter inde i torsdagens EM-kamp mod Danmark være med til at ære Christian Eriksen.

Det siger den belgiske angriber Romelu Lukaku på onsdagens pressemøde.

– Efter ti minutter vil vi sparke bolden ud og klappe. Vi vil klappe sammen med Danmark. Det er normalt, og som det skal være, siger Lukaku, som spiller sammen med Eriksen i italienske Inter.

I forvejen har de danske fans varslet, at de vil markere Eriksen med et minuts klapsalver ti minutter inde i kampen mod belgierne. Tidspunktet er valgt ud fra Eriksens normale trøjenummer – nemlig nummer 10.

Lukaku var meget påvirket, da han hørte om Eriksens kollaps under Danmarks EM-kamp mod Finland i lørdags.

Eriksen modtog hjertebehandling og blev fragtet på hospitalet, inden kampen blev genoptaget. Siden har Eriksen fået det bedre og skal se Belgien-kampen på tv, mens han er indlagt på Rigshospitalet.

Inters stjerneangriber har også skrevet til Eriksen før kampen for at høre, hvordan danskeren har det.

– Jeg skrev til ham og har fået en besked tilbage fra ham, hvor han fortalte mig, at han var okay.

– Jeg har sagt til ham, at han skal tage sig sin tid, og når han får lyst til at snakke, så vil jeg altid være der.

– Og jeg vil selvfølgelig skrive til ham i morgen, når kampen er spillet, siger Lukaku, som lige nu vil give Eriksen ro til at komme sig.

Roberto Martínez, der er landstræner for Belgien, bekræfter, at holdet har planlagt en markering for Eriksen i torsdagens kamp.

– Vi ønsker at sende en besked til Eriksen. Vi håber snart at se ham frisk og tilbage på banen i god behold. Det er derfor, vi vil hylde ham i kampens begyndelse, siger den belgiske landstræner.

Han er tæt på mange af de belgiske spillere, som enten spiller eller har spillet på hold med Eriksen.

– Det var et hårdt øjeblik for alle. Også for mange af vores spillere, der har delt omklædningsrum med Christian.

– Nu er det tid til at fejre Christian. Fodbold er ikke det samme uden Christian tilbage på banen, siger Roberto Martínez.

Han meldte i øvrigt alle 25 belgiske spillere klar til kamp. Det gælder også Kevin De Bruyne og Axel Witsel. Backen Timothy Castagne er tidligere dømt ude af EM efter en operation for et dobbeltbrud ved sit ene øje.

Danmarks kamp mod Belgien spilles torsdag klokken 18 i Parken.

/ritzau/





LIVE: Xabi Alonso meget tæt på nyt job




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

De overvejer Christian Eriksen

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United – Nottingham Forest

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Chelsea – Manchester City

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Raser: Det er latterligt!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’