Det danske herrelandshold i fodbold må nøjes med andenpladsen i sin Nations League-gruppe.
Onsdagens gruppefinale på udebane mod Belgien endte nemlig i et dansk 2-4-nederlag, og derfor er det belgierne, som booker billet til næste års slutspil i turneringen.
Startdebutanten Jonas Wind blev noteret for Danmarks første mål, mens Danmarks andet mål var et bizart selvmål.
Altid farlige Romelu Lukaku var med sine to scoringer i anden halvleg en afgørende faktor for, at kampen faldt ud til Belgiens fordel.
Danmark skulle have vundet kampen for at sikre førstepladsen, og med lidt større kynisme i en stærk første halvleg kunne det være faldet sådan ud.
Jonas Wind stod for Danmarks første scoring i opgøret, da han udlignede til 1-1 i det 17. minut.
FCK-angriberens mål var et modsvar på en dansk mareridtsstart, da Danmark var kommet bagud allerede efter 150 sekunder.
Her havde Youri Tielemans samlet en løs bold op uden for feltet, og han hamrede den hårdt og fladt forbi en sagesløs Kasper Schmeichel.
Danskerne fik rystet den kedelige start af sig på både måltavlen og bedømt på spilovertag.
Ved den danske udligning fik Christian Eriksen bolden i et frit rum på banen, og med en god aflevering fandt han Martin Braithwaite.
Barcelona-angriberens forsøg på at score blev rettet af, og i en perfekt bue havnede bolden for panden af Jonas Wind, som headede den i kassen til en udligning med sit andet landskampsmål.
Udligningen var starten på Danmarks vel nok bedste periode i kampen med en kæmpe chance, flere afslutninger og god boldomgang.
Midt i halvlegen burde Wind være blevet noteret for en assist, da han fornemt spillede Braithwaite fri, men efter en skidt førsteberøring blev afslutningen for nem at redde for Thibaut Courtois.
Belgien kom også til en stor mulighed før pausen ved Romelu Lukaku, der steg til vejrs efter et perfekt indlæg fra Kevin De Bruyne. Andreas Christensen fik dog forstyrret Lukaku nok til, at den brølstærke angriber headede få centimeter forbi mål.
I starten af anden halvleg forsøgte danskerne at presse meget højt på belgierne, og det aggressive pres gav Danmark bolden flere gange, uden det dog kastede chancer af sig.
Danskernes svære mission blev markant vanskeligere i det 57. minut. Midt på Danmarks banehalvdel satte belgierne et hurtigt frispark i gang, og den kvikke manøvre tog det danske forsvar på sengen.
Romelu Lukaku sled sig fri af Joakim Mæhle, og selv om Schmeichel fik rettet afslutningen af, hoppede den i en blød bue mod mål. På stregen kom Andreas Christensen glidende, men han kunne ikke forhindre bolden i at gå ind.
Fra bænken råbte Hjulmand opmuntrende gloser, og hans spillere blev da også ved med at kæmpe mod verdensetterne, men forgæves.
Det lignede en afgørelse med lidt over 20 minutter tilbage, da Lukaku som en løbende klippe holdt Simon Kjær væk og headede et indlæg i mål til 3-1.
Danmark sled videre i håbet om at afslutte landsholdsåret med point, og lidt belgisk hjælp gav troen på det i et minuts tid i slutfasen.
Nacer Chadli spillede bolden tilbage til målmand Courtois, men mystisk røg bolden under hans fod og trillede over stregen.
Den bizarre reducering blev dog besvaret på det efterfølgende belgiske angreb, hvor Kevin De Bruyne endte med at score til 4-2 i det 87. minut.
I gruppens anden, men helt ubetydelige kamp vandt England 4-0 hjemme over Island.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Glimrende nyt for AGF
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
OPTAKT
OB – FC København
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Supercomputer spår FCM-nedtur
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
