Lukaku sænker Danmark i Nations League-gruppefinale

Jonas Wind scorede i sin startdebut, da Danmark tabte 2-4 i Belgien og missede Nations League-slutspil.



Det danske herrelandshold i fodbold må nøjes med andenpladsen i sin Nations League-gruppe.

Onsdagens gruppefinale på udebane mod Belgien endte nemlig i et dansk 2-4-nederlag, og derfor er det belgierne, som booker billet til næste års slutspil i turneringen.

Startdebutanten Jonas Wind blev noteret for Danmarks første mål, mens Danmarks andet mål var et bizart selvmål.

Altid farlige Romelu Lukaku var med sine to scoringer i anden halvleg en afgørende faktor for, at kampen faldt ud til Belgiens fordel.

Danmark skulle have vundet kampen for at sikre førstepladsen, og med lidt større kynisme i en stærk første halvleg kunne det være faldet sådan ud.

Jonas Wind stod for Danmarks første scoring i opgøret, da han udlignede til 1-1 i det 17. minut.

FCK-angriberens mål var et modsvar på en dansk mareridtsstart, da Danmark var kommet bagud allerede efter 150 sekunder.

Her havde Youri Tielemans samlet en løs bold op uden for feltet, og han hamrede den hårdt og fladt forbi en sagesløs Kasper Schmeichel.

Danskerne fik rystet den kedelige start af sig på både måltavlen og bedømt på spilovertag.

Ved den danske udligning fik Christian Eriksen bolden i et frit rum på banen, og med en god aflevering fandt han Martin Braithwaite.

Barcelona-angriberens forsøg på at score blev rettet af, og i en perfekt bue havnede bolden for panden af Jonas Wind, som headede den i kassen til en udligning med sit andet landskampsmål.

Udligningen var starten på Danmarks vel nok bedste periode i kampen med en kæmpe chance, flere afslutninger og god boldomgang.

Midt i halvlegen burde Wind være blevet noteret for en assist, da han fornemt spillede Braithwaite fri, men efter en skidt førsteberøring blev afslutningen for nem at redde for Thibaut Courtois.

Belgien kom også til en stor mulighed før pausen ved Romelu Lukaku, der steg til vejrs efter et perfekt indlæg fra Kevin De Bruyne. Andreas Christensen fik dog forstyrret Lukaku nok til, at den brølstærke angriber headede få centimeter forbi mål.

I starten af anden halvleg forsøgte danskerne at presse meget højt på belgierne, og det aggressive pres gav Danmark bolden flere gange, uden det dog kastede chancer af sig.

Danskernes svære mission blev markant vanskeligere i det 57. minut. Midt på Danmarks banehalvdel satte belgierne et hurtigt frispark i gang, og den kvikke manøvre tog det danske forsvar på sengen.

Romelu Lukaku sled sig fri af Joakim Mæhle, og selv om Schmeichel fik rettet afslutningen af, hoppede den i en blød bue mod mål. På stregen kom Andreas Christensen glidende, men han kunne ikke forhindre bolden i at gå ind.

Fra bænken råbte Hjulmand opmuntrende gloser, og hans spillere blev da også ved med at kæmpe mod verdensetterne, men forgæves.

Det lignede en afgørelse med lidt over 20 minutter tilbage, da Lukaku som en løbende klippe holdt Simon Kjær væk og headede et indlæg i mål til 3-1.

Danmark sled videre i håbet om at afslutte landsholdsåret med point, og lidt belgisk hjælp gav troen på det i et minuts tid i slutfasen.

Nacer Chadli spillede bolden tilbage til målmand Courtois, men mystisk røg bolden under hans fod og trillede over stregen.

Den bizarre reducering blev dog besvaret på det efterfølgende belgiske angreb, hvor Kevin De Bruyne endte med at score til 4-2 i det 87. minut.

I gruppens anden, men helt ubetydelige kamp vandt England 4-0 hjemme over Island.

/ritzau/





Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Tror på overraskelse i startopstilling

Officielt: Her spilles AGF-OB

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Superliga-premiere aflyst

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Midtjylland – FC København

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Brøndby IF – Randers FC



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

– Priserne er eksploderet

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Fælder bekymrende dom efter chok

Spændende OB-nyhed

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Medier fælder hård dom

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

De vil have Martin Braithwaite

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Superliga-profil skadet

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Brian Riemer på plads til topkamp

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut