Lukas Lerager: Jeg er ligesom en korkprop

Lukas Lerager har flere gange oplevet modvind sin karriere. Men der skal meget til at slå FCK-motoren ud, fortæller han til den fremmødte presse efter dagens FCK-træning.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det haltede en anelse med spilletiden for FC Københavns Lukas Lerager i slutningen af foråret og i starten af indeværende sæson.

Det affødte blandt andet mange spekulationer om, hvorvidt FCK-profilen var på vej væk fra ‘Løverne’, men sådan gik det som bekendt ikke. 

Kalenderen skriver nu midt september og Lerager befinder sig stadig i hovedstaden og har tilmed kæmpet sig tilbage i varmen på Jacob Neestrups mandskab.

Og netop evnen til at overvinde modgang er en af midtbanespillerens helt store egenskaber, fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse til FCK’s træning tidligere i dag, torsdag.

– Jeg er lidt ligesom en korkprop. Hvis folk prøver at putte mig under, så skal jeg nok dukke op igen. Jeg arbejder hårdt, tier stille og træner godt. Jeg er bare glad for at spille. Det er jo trods alt mit arbejde, så det er bare med at gøre sit bedste. Og lige nu giver det pote. 

– Det er noget, jeg har taget med fra tidligere i min karriere, hvor jeg fik nogle skader på nogle uheldige tidspunkter. Det der med at kæmpe sig tilbage og lade vær med at give op, når tingene gør ondt. Så må man vise karakter og så komme tilbage.

Ville du sige, at det var din største styrke som fodboldspiller?

– Ja, det tror jeg. Det er det, der har gjort, at jeg er nået derhen, hvor jeg er i dag. Det er noget, jeg er stolt over, at jeg bliver ved med at gøre, fortæller FCK-spilleren. 

I weekenden venter der en styrkeprøve af rang for Lerager og FC København, når de gæster FC Midtjylland i Herning. 

Et sted, hvor de i de sidste mange sæsoner har haft det utroligt svært. 

– Statistikker er til for at blive brudt. Vi ved godt, at det er en svær udebane, men vi tager derover for at få en sejr. Det er en svær modtander, og det er svært at spiller derovre, men det er en ny sæson og en ny mulighed.

– Det gælder om at lukke deres styrker ned, og så komme med noget mere fight. Det er også vigtigt, afslutter Lukas Lerager. 

Kampen mellem FC Midtjylland og FC København spilles på lørdag klokken 18.00.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Interessant melding om VM-profil

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Vil smadre transferrekord

Tordner mod VM-træner

Tyskland – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tyrkiet – Paraguay

Zanka ville spille gratis for FC København

Flere Superliga-kamp rykkes

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brasilien – Haiti

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Holland – Sverige

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Brøler sender Mexico videre

Vigtigt nyt for ‘AC’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Viaplay med stor AGF-nyhed



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’