Lukas Lerager: Jeg er ligesom en korkprop

Lukas Lerager har flere gange oplevet modvind sin karriere. Men der skal meget til at slå FCK-motoren ud, fortæller han til den fremmødte presse efter dagens FCK-træning.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det haltede en anelse med spilletiden for FC Københavns Lukas Lerager i slutningen af foråret og i starten af indeværende sæson.

Det affødte blandt andet mange spekulationer om, hvorvidt FCK-profilen var på vej væk fra ‘Løverne’, men sådan gik det som bekendt ikke. 

Kalenderen skriver nu midt september og Lerager befinder sig stadig i hovedstaden og har tilmed kæmpet sig tilbage i varmen på Jacob Neestrups mandskab.

Og netop evnen til at overvinde modgang er en af midtbanespillerens helt store egenskaber, fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse til FCK’s træning tidligere i dag, torsdag.

– Jeg er lidt ligesom en korkprop. Hvis folk prøver at putte mig under, så skal jeg nok dukke op igen. Jeg arbejder hårdt, tier stille og træner godt. Jeg er bare glad for at spille. Det er jo trods alt mit arbejde, så det er bare med at gøre sit bedste. Og lige nu giver det pote. 

– Det er noget, jeg har taget med fra tidligere i min karriere, hvor jeg fik nogle skader på nogle uheldige tidspunkter. Det der med at kæmpe sig tilbage og lade vær med at give op, når tingene gør ondt. Så må man vise karakter og så komme tilbage.

Ville du sige, at det var din største styrke som fodboldspiller?

– Ja, det tror jeg. Det er det, der har gjort, at jeg er nået derhen, hvor jeg er i dag. Det er noget, jeg er stolt over, at jeg bliver ved med at gøre, fortæller FCK-spilleren. 

I weekenden venter der en styrkeprøve af rang for Lerager og FC København, når de gæster FC Midtjylland i Herning. 

Et sted, hvor de i de sidste mange sæsoner har haft det utroligt svært. 

– Statistikker er til for at blive brudt. Vi ved godt, at det er en svær udebane, men vi tager derover for at få en sejr. Det er en svær modtander, og det er svært at spiller derovre, men det er en ny sæson og en ny mulighed.

– Det gælder om at lukke deres styrker ned, og så komme med noget mere fight. Det er også vigtigt, afslutter Lukas Lerager. 

Kampen mellem FC Midtjylland og FC København spilles på lørdag klokken 18.00.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

LIVE: FC København kan få skræklodtrækning

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Afsløring: FC København sælger Achouri

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Klar for FC København

FC København kan miste endnu en stjerne

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

‘Spanien var det bedste hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’