Lukas Lerager: Jeg er ligesom en korkprop

Lukas Lerager har flere gange oplevet modvind sin karriere. Men der skal meget til at slå FCK-motoren ud, fortæller han til den fremmødte presse efter dagens FCK-træning.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det haltede en anelse med spilletiden for FC Københavns Lukas Lerager i slutningen af foråret og i starten af indeværende sæson.

Det affødte blandt andet mange spekulationer om, hvorvidt FCK-profilen var på vej væk fra ‘Løverne’, men sådan gik det som bekendt ikke. 

Kalenderen skriver nu midt september og Lerager befinder sig stadig i hovedstaden og har tilmed kæmpet sig tilbage i varmen på Jacob Neestrups mandskab.

Og netop evnen til at overvinde modgang er en af midtbanespillerens helt store egenskaber, fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse til FCK’s træning tidligere i dag, torsdag.

– Jeg er lidt ligesom en korkprop. Hvis folk prøver at putte mig under, så skal jeg nok dukke op igen. Jeg arbejder hårdt, tier stille og træner godt. Jeg er bare glad for at spille. Det er jo trods alt mit arbejde, så det er bare med at gøre sit bedste. Og lige nu giver det pote. 

– Det er noget, jeg har taget med fra tidligere i min karriere, hvor jeg fik nogle skader på nogle uheldige tidspunkter. Det der med at kæmpe sig tilbage og lade vær med at give op, når tingene gør ondt. Så må man vise karakter og så komme tilbage.

Ville du sige, at det var din største styrke som fodboldspiller?

– Ja, det tror jeg. Det er det, der har gjort, at jeg er nået derhen, hvor jeg er i dag. Det er noget, jeg er stolt over, at jeg bliver ved med at gøre, fortæller FCK-spilleren. 

I weekenden venter der en styrkeprøve af rang for Lerager og FC København, når de gæster FC Midtjylland i Herning. 

Et sted, hvor de i de sidste mange sæsoner har haft det utroligt svært. 

– Statistikker er til for at blive brudt. Vi ved godt, at det er en svær udebane, men vi tager derover for at få en sejr. Det er en svær modtander, og det er svært at spiller derovre, men det er en ny sæson og en ny mulighed.

– Det gælder om at lukke deres styrker ned, og så komme med noget mere fight. Det er også vigtigt, afslutter Lukas Lerager. 

Kampen mellem FC Midtjylland og FC København spilles på lørdag klokken 18.00.





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Arsenal skal til Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen