FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det haltede en anelse med spilletiden for FC Københavns Lukas Lerager i slutningen af foråret og i starten af indeværende sæson.
Det affødte blandt andet mange spekulationer om, hvorvidt FCK-profilen var på vej væk fra ‘Løverne’, men sådan gik det som bekendt ikke.
Kalenderen skriver nu midt september og Lerager befinder sig stadig i hovedstaden og har tilmed kæmpet sig tilbage i varmen på Jacob Neestrups mandskab.
Og netop evnen til at overvinde modgang er en af midtbanespillerens helt store egenskaber, fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse til FCK’s træning tidligere i dag, torsdag.
– Jeg er lidt ligesom en korkprop. Hvis folk prøver at putte mig under, så skal jeg nok dukke op igen. Jeg arbejder hårdt, tier stille og træner godt. Jeg er bare glad for at spille. Det er jo trods alt mit arbejde, så det er bare med at gøre sit bedste. Og lige nu giver det pote.
– Det er noget, jeg har taget med fra tidligere i min karriere, hvor jeg fik nogle skader på nogle uheldige tidspunkter. Det der med at kæmpe sig tilbage og lade vær med at give op, når tingene gør ondt. Så må man vise karakter og så komme tilbage.
Ville du sige, at det var din største styrke som fodboldspiller?
– Ja, det tror jeg. Det er det, der har gjort, at jeg er nået derhen, hvor jeg er i dag. Det er noget, jeg er stolt over, at jeg bliver ved med at gøre, fortæller FCK-spilleren.
I weekenden venter der en styrkeprøve af rang for Lerager og FC København, når de gæster FC Midtjylland i Herning.
Et sted, hvor de i de sidste mange sæsoner har haft det utroligt svært.
– Statistikker er til for at blive brudt. Vi ved godt, at det er en svær udebane, men vi tager derover for at få en sejr. Det er en svær modtander, og det er svært at spiller derovre, men det er en ny sæson og en ny mulighed.
– Det gælder om at lukke deres styrker ned, og så komme med noget mere fight. Det er også vigtigt, afslutter Lukas Lerager.
Kampen mellem FC Midtjylland og FC København spilles på lørdag klokken 18.00.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
TOPNYHED