Per Frimann var i chok i sin kommentering, og flere AGF-fans forstod intet af dommer Jakob Sundbergs beslutning, da han i søndagens kamp mellem AGF og FC Midtjylland tildelte Ulvene et straffespark, da Cho Gue-sung gik ned i feltet efter en duel med Mads Emil Madsen.
hvordan kan det nogensinde være et straffe? det ser fuldstændig tilfældigt ud? #ultratwitteragf
— Emil Seier Lyng Krejlgaard (@esl39220772) April 7, 2024
Jeg forstår ikke VAR. Jeg er klar til at erkende det nu. Jeg har levet i fornægtelse. Jeg troede, at jeg forstod systemet.. men straffe der? #agffcm #ultratwitteragf
— Mads Lemming (@Lemsefar) April 7, 2024
Helt væk – aldrig nogensinde straffe? Og hvor er VAR??? #agffcm #sldk #ultratwitteragf
— Uwe Fournais Nielsen (@UweFournais) April 7, 2024
Jakob Sundberg blev end ikke kaldt ud til VAR-skærmen, og Dario Osorio scorede sejrsmålet, som i sidste ende kan vise sig altafgørende for guldkampen.
Undervejs i kampen på Viaplay teasede kommentatoren for, at man ville få en forklaring af dommer Jakob Sundberg efter slutfløjt, men da der var fløjtet af, kunne Viaplays reporter Søren Frederiksen melde, at Jakob Sundberg ikke ville give interview, fordi dommerteamet ikke var færdige med at analysere det straffespark, som Mads Emil Madsen begik.
Siden da har der været fuldstændig stille omkring kendelsen. Dette selv om Tipsbladet ad flere omgange og over flere dage har forsøgt at få svar fra Jakob Sundberg, hvad dommerteamets analyse har vist.
Så hvad er op og ned? Ikke noget, som offentligheden får kendskab til. Evalueringen er overstået, og sagen er lukket, oplyser Michael Johansen, der er dommerformand for DBU's dommerudvalg til Tipsbladet via et skriftligt svar.
– Vores dommere stiller ofte op til interviews efter kampe, da vi gerne vil være åbne og transparente, men vi respekterer samtidig også, hvis vores dommere ikke ønsker at udtale sig. Vi har lavet en intern evaluering, og sagen er derfor afsluttet fra vores stol, og vi har ikke nogen yderligere kommentarer, skriver han.
Tipsbladet ville ellers gerne have svar på følgende spørgsmål:
- Hvad viser jeres analyse af straffesparkssituationen, som gav FC Midtjylland et straffespark mod AGF?
- Hvorfor blev Jakob Sundberg ikke kaldt ud til VAR-skærmen i forbindelse med straffesparket?
- Er der tale om en fejl?
- I har tidligere talt om at være mere åbne, men føler I, at I har været åbne i det her tilfælde?
- Kan det passe, at det skal tage så lang tid, før man har evalueret så omdiskuteret en dom?
Det er godt og vel halvandet år siden, at DBU satte fokus på, at Superligadommere i højere grad skal forklare kontroversielle kendelser. Det kommer altså ikke til at ske i dette tilfælde.
Altså får offentligheden og fodboldfans ikke svar på, om kendelsen var korrekt, forkert, eller om der er sket en anden fejl. Og dermed er forvirringen stadig lige så stor som i søndags.
Se det kontroversielle straffespark i afspilleren over artiklen.
FC Midtjylland vandt kampen 1-0 og er på andenpladsen i Superligaen inden denne runde.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
OPTAKT
FC København – OB
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’