Det var to små klubber med en stor historie, der lørdag mødtes på Wembley i London i slaget om oprykning til Premier League.
Luton trak det længste strå i en ægte engelsk duel, der bød på masser af fysisk hårde nærkampe og trætte spillere.
Stemningen eksploderede i jubel blandt Lutons fans, da Luton slog Coventry i straffesparkkonkurrence i kampen om oprykning til den bedste engelske fodboldrække.
Championship playoff-finalen, som kampen hedder, bliver anset for at være en af de vigtigste fodboldkampe i verden. Det skyldes især den store økonomiske gevinst, der følger med at vinde.
I lørdagens brag er der ifølge konsulentfirmaet Deloitte op mod halvanden milliard kroner på spil.
Første halvlegs store chancer var i Lutons favør.
Luton-spillerne måtte se anfører Tom Lockyer blive båret fra banen efter en længere behandlingspause tidligt i kampen. Men de lod sig ikke ryste.
Tværtimod skabte de flere gode chancer, mens de holdt Coventry helt væk fra eget mål.
Det gik da også galt, da Luton udnyttede en god kontrachance, hvor Elijah Adebayo tog en lang bold ned og driblede ind i Coventry-feltet, inden han afleverede til Jordan Clark, der sendte bolden i kassen.
Ikke så længe efter var bolden igen i Coventrys mål, men scoringen blev underkendt for hånd på bolden.
Coventry fik bedre gang i boldomgangen mod slutningen af første halvleg, men holdet kom ikke nærmere en scoring end et skudforsøg over mål fra midtbanespilleren Gustavo Hamer.
I anden halvleg skiftede momentum, og Coventry kom godt fra start og fik udlignet efter et kontraangreb, hvor Viktor Gyokeres fik bolden og hurtigt fandt Gustavo Hamer, som køligt afsluttede til 1-1.
Herefter var der lagt op til drama i bedste engelske stil med hårde fysiske dueller helt til slutfløjtet i ordinær spilletid, hvor der ikke faldt flere mål.
I den forlængede spilletid fortsatte det, hvor det slap og uden de helt store målchancer, hvor det længe lignede, at kampen ville ende i straffesparkkonkurrence.
Det gjorde det også, og Luton endte med at tage den samlede sejr 6-5 på straffespark.
Luton er på få år gået fra den fjerdebedste række til nu at skulle spille Premier League næste sæson.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Messi-statue fjernes
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
Kasper Schmeichel stopper karrieren
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg