Det var to små klubber med en stor historie, der lørdag mødtes på Wembley i London i slaget om oprykning til Premier League.
Luton trak det længste strå i en ægte engelsk duel, der bød på masser af fysisk hårde nærkampe og trætte spillere.
Stemningen eksploderede i jubel blandt Lutons fans, da Luton slog Coventry i straffesparkkonkurrence i kampen om oprykning til den bedste engelske fodboldrække.
Championship playoff-finalen, som kampen hedder, bliver anset for at være en af de vigtigste fodboldkampe i verden. Det skyldes især den store økonomiske gevinst, der følger med at vinde.
I lørdagens brag er der ifølge konsulentfirmaet Deloitte op mod halvanden milliard kroner på spil.
Første halvlegs store chancer var i Lutons favør.
Luton-spillerne måtte se anfører Tom Lockyer blive båret fra banen efter en længere behandlingspause tidligt i kampen. Men de lod sig ikke ryste.
Tværtimod skabte de flere gode chancer, mens de holdt Coventry helt væk fra eget mål.
Det gik da også galt, da Luton udnyttede en god kontrachance, hvor Elijah Adebayo tog en lang bold ned og driblede ind i Coventry-feltet, inden han afleverede til Jordan Clark, der sendte bolden i kassen.
Ikke så længe efter var bolden igen i Coventrys mål, men scoringen blev underkendt for hånd på bolden.
Coventry fik bedre gang i boldomgangen mod slutningen af første halvleg, men holdet kom ikke nærmere en scoring end et skudforsøg over mål fra midtbanespilleren Gustavo Hamer.
I anden halvleg skiftede momentum, og Coventry kom godt fra start og fik udlignet efter et kontraangreb, hvor Viktor Gyokeres fik bolden og hurtigt fandt Gustavo Hamer, som køligt afsluttede til 1-1.
Herefter var der lagt op til drama i bedste engelske stil med hårde fysiske dueller helt til slutfløjtet i ordinær spilletid, hvor der ikke faldt flere mål.
I den forlængede spilletid fortsatte det, hvor det slap og uden de helt store målchancer, hvor det længe lignede, at kampen ville ende i straffesparkkonkurrence.
Det gjorde det også, og Luton endte med at tage den samlede sejr 6-5 på straffespark.
Luton er på få år gået fra den fjerdebedste række til nu at skulle spille Premier League næste sæson.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
OPTAKT