Lykkelig Barrett: Vi viser nogle store nosser

En lykkelig, men også vemodig, Jacob Barrett Laursen mener, at OB viste store nosser mod Lyngby.



OB gjorde mandag kunststykket fra sidste uge efter ved at besejre Lyngby, denne gang med 3-1 i Odense, hvorfor overlevelsen endegyldigt er i hus.

Det betyder også, at Jacob Barrett Laursen, som om få dage skifter til Bundesliga-oprykkerne fra Arminia Bielefeld, kan tage til Tyskland uden at være nervøs for sin snart tidligere klub, og det glæder den 25-årige back.

– Jeg står med en lykkelig følelse, men jeg er også lidt vemodig. Det er sidste kamp, jeg har her, og det er sidste dag i morgen, jeg har med drengene. Følelserne sidder lidt ude på tøjet lige nu, det må jeg ærligt indrømme, siger han til klubbens hjemmeside.

Læs også:Lyngby-træner sætter sin lid til hjælp fra OB

Barrett Laursen mener, at OB viste stort mod og besejrede Lyngby fortjent.

– Jeg er bare så lykkelig over, at vi igen viser nogle store nosser og vinder puljen. Vi vinder 3-1 fuldt fortjent, og nu tager jeg herfra og ved, at vi får førstepladsen og ikke skal holde øje med de andre mere. Nu kan vi begynde at se opad, og det er helt fantastisk.

Også Jens Jakob Thomasen roser holdkammeraterne. Han påpeger, at OB-holdet viste styrke og tålmodighed, selv om man kom bagud.

Læs også:OB-lejr retter sigtet mod mulig europæisk kvalifikation

– Det er pisse dejligt med tre point. Vi gik ind til kampen med et mindset om, at den skulle vindes. Det gør vi selvfølgelig altid. Vi gik efter puljesejren i dag. Vi var ikke interesseret i, at det skulle udsættes. Vi er meget tilfredse.

– Vi kommer bagud, men viser igen styrken og tålmodigheden. Jeg synes, vi spiller rigtig godt i første halvleg. Vi kommer frem til rigtig mange chancer og tager også mange chancer inde centralt. Det giver os muligheder og åbner dem op mange gange. Der er vi vel et eller andet sted lidt uheldige, og det er for dårligt, at vi ikke er foran. Men vi lader os ikke slå ud af det, og i pausen er vi overbevist om, at vi kommer ind igen og tager sejren. Vi sidder og siger til hinanden, at den her kan vi godt tage, fordi vi har overskud, lyder det over for klubbens hjemmeside.

OB skal nu spille playoff-kampe om kvalifikation til Europa.

Læs også:Se målene: OB sikrede tredje sejr på stribe
Læs også:OB-målscorer slår fast: Internt har der ikke været fokus på nedrykning
Læs også:OB’er jubler efter sjælden scoring: Jeg har ventet så længe






LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

– Det vil være VM’s største overraskelse!

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Bekræfter dansk kæmpetransfer

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Superligaen er knækket

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Arbejder på Brøndby-exit

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord

Scorer heftig lønstigning

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Spanien – Belgien

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norges kronprins rejser til USA

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Hylder kæmpe FCM-transfer

Supercomputer: De vinder VM