OB gjorde mandag kunststykket fra sidste uge efter ved at besejre Lyngby, denne gang med 3-1 i Odense, hvorfor overlevelsen endegyldigt er i hus.
Det betyder også, at Jacob Barrett Laursen, som om få dage skifter til Bundesliga-oprykkerne fra Arminia Bielefeld, kan tage til Tyskland uden at være nervøs for sin snart tidligere klub, og det glæder den 25-årige back.
– Jeg står med en lykkelig følelse, men jeg er også lidt vemodig. Det er sidste kamp, jeg har her, og det er sidste dag i morgen, jeg har med drengene. Følelserne sidder lidt ude på tøjet lige nu, det må jeg ærligt indrømme, siger han til klubbens hjemmeside.
Læs også:Lyngby-træner sætter sin lid til hjælp fra OB
Barrett Laursen mener, at OB viste stort mod og besejrede Lyngby fortjent.
– Jeg er bare så lykkelig over, at vi igen viser nogle store nosser og vinder puljen. Vi vinder 3-1 fuldt fortjent, og nu tager jeg herfra og ved, at vi får førstepladsen og ikke skal holde øje med de andre mere. Nu kan vi begynde at se opad, og det er helt fantastisk.
Også Jens Jakob Thomasen roser holdkammeraterne. Han påpeger, at OB-holdet viste styrke og tålmodighed, selv om man kom bagud.
Læs også:OB-lejr retter sigtet mod mulig europæisk kvalifikation
– Det er pisse dejligt med tre point. Vi gik ind til kampen med et mindset om, at den skulle vindes. Det gør vi selvfølgelig altid. Vi gik efter puljesejren i dag. Vi var ikke interesseret i, at det skulle udsættes. Vi er meget tilfredse.
– Vi kommer bagud, men viser igen styrken og tålmodigheden. Jeg synes, vi spiller rigtig godt i første halvleg. Vi kommer frem til rigtig mange chancer og tager også mange chancer inde centralt. Det giver os muligheder og åbner dem op mange gange. Der er vi vel et eller andet sted lidt uheldige, og det er for dårligt, at vi ikke er foran. Men vi lader os ikke slå ud af det, og i pausen er vi overbevist om, at vi kommer ind igen og tager sejren. Vi sidder og siger til hinanden, at den her kan vi godt tage, fordi vi har overskud, lyder det over for klubbens hjemmeside.
OB skal nu spille playoff-kampe om kvalifikation til Europa.
Læs også:Se målene: OB sikrede tredje sejr på stribe
Læs også:OB-målscorer slår fast: Internt har der ikke været fokus på nedrykning
Læs også:OB’er jubler efter sjælden scoring: Jeg har ventet så længe
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
DAGENS SPILFORSLAG
Nantes kan overraske i Lens
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
OPTAKT
Manchester City – Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
AVIS
