Lykkelig Barrett: Vi viser nogle store nosser

En lykkelig, men også vemodig, Jacob Barrett Laursen mener, at OB viste store nosser mod Lyngby.



OB gjorde mandag kunststykket fra sidste uge efter ved at besejre Lyngby, denne gang med 3-1 i Odense, hvorfor overlevelsen endegyldigt er i hus.

Det betyder også, at Jacob Barrett Laursen, som om få dage skifter til Bundesliga-oprykkerne fra Arminia Bielefeld, kan tage til Tyskland uden at være nervøs for sin snart tidligere klub, og det glæder den 25-årige back.

– Jeg står med en lykkelig følelse, men jeg er også lidt vemodig. Det er sidste kamp, jeg har her, og det er sidste dag i morgen, jeg har med drengene. Følelserne sidder lidt ude på tøjet lige nu, det må jeg ærligt indrømme, siger han til klubbens hjemmeside.

Læs også:Lyngby-træner sætter sin lid til hjælp fra OB

Barrett Laursen mener, at OB viste stort mod og besejrede Lyngby fortjent.

– Jeg er bare så lykkelig over, at vi igen viser nogle store nosser og vinder puljen. Vi vinder 3-1 fuldt fortjent, og nu tager jeg herfra og ved, at vi får førstepladsen og ikke skal holde øje med de andre mere. Nu kan vi begynde at se opad, og det er helt fantastisk.

Også Jens Jakob Thomasen roser holdkammeraterne. Han påpeger, at OB-holdet viste styrke og tålmodighed, selv om man kom bagud.

Læs også:OB-lejr retter sigtet mod mulig europæisk kvalifikation

– Det er pisse dejligt med tre point. Vi gik ind til kampen med et mindset om, at den skulle vindes. Det gør vi selvfølgelig altid. Vi gik efter puljesejren i dag. Vi var ikke interesseret i, at det skulle udsættes. Vi er meget tilfredse.

– Vi kommer bagud, men viser igen styrken og tålmodigheden. Jeg synes, vi spiller rigtig godt i første halvleg. Vi kommer frem til rigtig mange chancer og tager også mange chancer inde centralt. Det giver os muligheder og åbner dem op mange gange. Der er vi vel et eller andet sted lidt uheldige, og det er for dårligt, at vi ikke er foran. Men vi lader os ikke slå ud af det, og i pausen er vi overbevist om, at vi kommer ind igen og tager sejren. Vi sidder og siger til hinanden, at den her kan vi godt tage, fordi vi har overskud, lyder det over for klubbens hjemmeside.

OB skal nu spille playoff-kampe om kvalifikation til Europa.

Læs også:Se målene: OB sikrede tredje sejr på stribe
Læs også:OB-målscorer slår fast: Internt har der ikke været fokus på nedrykning
Læs også:OB’er jubler efter sjælden scoring: Jeg har ventet så længe






LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Åbner for flere Brøndby-salg

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Diant Ramaj forhandler om et skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Argentina – Schweiz

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

‘Et kæmpestort skifte’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Norge – England

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Afsløring: OB køber Topi Keskinen