• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Mads Bye Marboe

Lykkelig Barrett: Vi viser nogle store nosser

Foto: Getty Images

En lykkelig, men også vemodig, Jacob Barrett Laursen mener, at OB viste store nosser mod Lyngby.

Af Mads Bye Marboe

OB gjorde mandag kunststykket fra sidste uge efter ved at besejre Lyngby, denne gang med 3-1 i Odense, hvorfor overlevelsen endegyldigt er i hus.

Det betyder også, at Jacob Barrett Laursen, som om få dage skifter til Bundesliga-oprykkerne fra Arminia Bielefeld, kan tage til Tyskland uden at være nervøs for sin snart tidligere klub, og det glæder den 25-årige back.

- Jeg står med en lykkelig følelse, men jeg er også lidt vemodig. Det er sidste kamp, jeg har her, og det er sidste dag i morgen, jeg har med drengene. Følelserne sidder lidt ude på tøjet lige nu, det må jeg ærligt indrømme, siger han til klubbens hjemmeside.

Læs også:Lyngby-træner sætter sin lid til hjælp fra OB

Barrett Laursen mener, at OB viste stort mod og besejrede Lyngby fortjent.

- Jeg er bare så lykkelig over, at vi igen viser nogle store nosser og vinder puljen. Vi vinder 3-1 fuldt fortjent, og nu tager jeg herfra og ved, at vi får førstepladsen og ikke skal holde øje med de andre mere. Nu kan vi begynde at se opad, og det er helt fantastisk.

Også Jens Jakob Thomasen roser holdkammeraterne. Han påpeger, at OB-holdet viste styrke og tålmodighed, selv om man kom bagud.

Læs også:OB-lejr retter sigtet mod mulig europæisk kvalifikation

- Det er pisse dejligt med tre point. Vi gik ind til kampen med et mindset om, at den skulle vindes. Det gør vi selvfølgelig altid. Vi gik efter puljesejren i dag. Vi var ikke interesseret i, at det skulle udsættes. Vi er meget tilfredse.

- Vi kommer bagud, men viser igen styrken og tålmodigheden. Jeg synes, vi spiller rigtig godt i første halvleg. Vi kommer frem til rigtig mange chancer og tager også mange chancer inde centralt. Det giver os muligheder og åbner dem op mange gange. Der er vi vel et eller andet sted lidt uheldige, og det er for dårligt, at vi ikke er foran. Men vi lader os ikke slå ud af det, og i pausen er vi overbevist om, at vi kommer ind igen og tager sejren. Vi sidder og siger til hinanden, at den her kan vi godt tage, fordi vi har overskud, lyder det over for klubbens hjemmeside.

OB skal nu spille playoff-kampe om kvalifikation til Europa.

Læs også:Se målene: OB sikrede tredje sejr på stribe

Læs også:OB-målscorer slår fast: Internt har der ikke været fokus på nedrykning

Læs også:OB'er jubler efter sjælden scoring: Jeg har ventet så længe

---------------------------

Se FC København i den afgørende Europa League-playoff mod HNK Rijeka på Dplay med specialtilbud til Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus