OB gjorde mandag kunststykket fra sidste uge efter ved at besejre Lyngby, denne gang med 3-1 i Odense, hvorfor overlevelsen endegyldigt er i hus.
Det betyder også, at Jacob Barrett Laursen, som om få dage skifter til Bundesliga-oprykkerne fra Arminia Bielefeld, kan tage til Tyskland uden at være nervøs for sin snart tidligere klub, og det glæder den 25-årige back.
– Jeg står med en lykkelig følelse, men jeg er også lidt vemodig. Det er sidste kamp, jeg har her, og det er sidste dag i morgen, jeg har med drengene. Følelserne sidder lidt ude på tøjet lige nu, det må jeg ærligt indrømme, siger han til klubbens hjemmeside.
Læs også:Lyngby-træner sætter sin lid til hjælp fra OB
Barrett Laursen mener, at OB viste stort mod og besejrede Lyngby fortjent.
– Jeg er bare så lykkelig over, at vi igen viser nogle store nosser og vinder puljen. Vi vinder 3-1 fuldt fortjent, og nu tager jeg herfra og ved, at vi får førstepladsen og ikke skal holde øje med de andre mere. Nu kan vi begynde at se opad, og det er helt fantastisk.
Også Jens Jakob Thomasen roser holdkammeraterne. Han påpeger, at OB-holdet viste styrke og tålmodighed, selv om man kom bagud.
Læs også:OB-lejr retter sigtet mod mulig europæisk kvalifikation
– Det er pisse dejligt med tre point. Vi gik ind til kampen med et mindset om, at den skulle vindes. Det gør vi selvfølgelig altid. Vi gik efter puljesejren i dag. Vi var ikke interesseret i, at det skulle udsættes. Vi er meget tilfredse.
– Vi kommer bagud, men viser igen styrken og tålmodigheden. Jeg synes, vi spiller rigtig godt i første halvleg. Vi kommer frem til rigtig mange chancer og tager også mange chancer inde centralt. Det giver os muligheder og åbner dem op mange gange. Der er vi vel et eller andet sted lidt uheldige, og det er for dårligt, at vi ikke er foran. Men vi lader os ikke slå ud af det, og i pausen er vi overbevist om, at vi kommer ind igen og tager sejren. Vi sidder og siger til hinanden, at den her kan vi godt tage, fordi vi har overskud, lyder det over for klubbens hjemmeside.
OB skal nu spille playoff-kampe om kvalifikation til Europa.
Læs også:Se målene: OB sikrede tredje sejr på stribe
Læs også:OB-målscorer slår fast: Internt har der ikke været fokus på nedrykning
Læs også:OB’er jubler efter sjælden scoring: Jeg har ventet så længe
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Superligaen dropper det
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
EKSKLUSIVT
