Athletic sender Atlético ud efter lyncomeback

Athletic Bilbao skal møde Real Madrid i den spanske Super Cup-finale efter en sejr over Atlético Madrid.



I en flad atmosfære på et halvtomt stadion i en by næsten 5000 kilometer fra Spaniens hovedstad drønede Athletic Bilbao torsdag videre til finalen i den spanske Super Cup.

Det Spanske Fodboldforbund har henlagt den nationale turnering til Riyadh i Saudi-Arabien, og her vendte Bilbao et truende nederlag til en sejr på 2-1 over Atlético Madrid.

I finalen skal klubben fra Baskerlandet møde Real Madrid, som onsdag slog FC Barcelona i den anden semifinale.

Intensitet var en mangelvare i opgøret mellem de to meget defensivt funderede mandskaber. Det vrimlede dermed ikke med chancer før pausen.

Bilbao fik sig dog et mindre chok, da Atléticos João Félix allerede i første minut sendte kuglen over stregen, men målet blev annulleret for offside.

Iñaki Williams stod for første halvlegs anden store chance, da en bold blev tippet ind til ham i feltet, men angriberen sparkede lige på Jan Oblak i Atlético-målet.

Der skulle gå en time, før nettet blafrede på King Fahd Stadium. João Félix steg op til et hjørnespark, som han langt udefra headede mod indersiden af stolpen. Unai Simon smed sig ud mod den, men for sent.

Bolden ramte stolpen og derefter Bilbao-keeperen i ryggen, inden den gik i mål.

Bilbao svarede igen efter 77 minutter. Yeray Alvarez vandt en luftduel efter et hjørnespark og headede sit hold på 1-1.

Fire minutter senere blev kampen vendt afgørende på hovedet. Efter et nyt hjørnespark sendte Nico Williams bolden i mål med en afslutning, der landede helt ude ved stolpen.

/ritzau/





Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Chokskifte på vej?

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

England – Ghana

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Portugal – Usbekistan

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Colombia – DR Congo



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Lurer på Superliga-stjerne

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Panama – Kroatien

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen