Athletic sender Atlético ud efter lyncomeback

Athletic Bilbao skal møde Real Madrid i den spanske Super Cup-finale efter en sejr over Atlético Madrid.



I en flad atmosfære på et halvtomt stadion i en by næsten 5000 kilometer fra Spaniens hovedstad drønede Athletic Bilbao torsdag videre til finalen i den spanske Super Cup.

Det Spanske Fodboldforbund har henlagt den nationale turnering til Riyadh i Saudi-Arabien, og her vendte Bilbao et truende nederlag til en sejr på 2-1 over Atlético Madrid.

I finalen skal klubben fra Baskerlandet møde Real Madrid, som onsdag slog FC Barcelona i den anden semifinale.

Intensitet var en mangelvare i opgøret mellem de to meget defensivt funderede mandskaber. Det vrimlede dermed ikke med chancer før pausen.

Bilbao fik sig dog et mindre chok, da Atléticos João Félix allerede i første minut sendte kuglen over stregen, men målet blev annulleret for offside.

Iñaki Williams stod for første halvlegs anden store chance, da en bold blev tippet ind til ham i feltet, men angriberen sparkede lige på Jan Oblak i Atlético-målet.

Der skulle gå en time, før nettet blafrede på King Fahd Stadium. João Félix steg op til et hjørnespark, som han langt udefra headede mod indersiden af stolpen. Unai Simon smed sig ud mod den, men for sent.

Bolden ramte stolpen og derefter Bilbao-keeperen i ryggen, inden den gik i mål.

Bilbao svarede igen efter 77 minutter. Yeray Alvarez vandt en luftduel efter et hjørnespark og headede sit hold på 1-1.

Fire minutter senere blev kampen vendt afgørende på hovedet. Efter et nyt hjørnespark sendte Nico Williams bolden i mål med en afslutning, der landede helt ude ved stolpen.

/ritzau/





Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Atletico Madrid – Arsenal

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite del af stor transferplan

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bo Svensson skriver Superliga-historie

PSG – Bayern München

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afvist – Brøndby undrer sig

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Bo Svensson svært utilfreds

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt