Der var lagt i kakkelovnen til det første store slag om at undgå nedrykning, da Vejle tirsdag aften var på besøg hos Lyngby i Superligaens nedrykningsspil.
Inden kampen var gæsterne fire point foran hjemmeholdet, der lå lige under nedrykningsstregen.
Den situation forblev uændret, da kampen endte uden vinder og et 0-0-resultat. Det ærgrede Lyngby-lejren efter kampen, hvor holdet følte, Vejle kom for det ene point.
– Vejle fik vel, hvad de kom efter, nemlig et enkelt point. De ville ikke så meget, og vi fik ikke skabt det, vi ville. Så det var vel et fortjent point, lød det fra midtbanespilleren Mathias Hebo, der fik opbakning fra sin holdkammerat i det centrale forsvar Kasper Enghardt.
– Vejle gik nok efter det ene point. Det så i hvert fald sådan ud, siger han og uddyber:
– Det var tydeligt at se, at de gik lidt længere tilbage. De lod os prøve at skabe kampen, og det var vi desværre ikke gode nok.
Mere moderat var meldingen fra Lyngby-træner Carit Falch, der dog gav sine spillere ret i, at Vejle ikke kom til kampen med en offensiv tilgang.
– Vejle ville nok gerne vinde kampen, men de kom i hvert fald med et meget defensivt udgangspunkt, hvor de skulle prøve at profitere på vores fejl.
– Det var svært at spille mod, og det lykkedes ikke helt godt nok for os, fordi vi ikke havde relationen og farten i bolden, fortæller Carit Falch.
Vejle-træner Constantin Galca kunne ikke genkende billedet af, at gæsterne på forhånd var tilfredse med et uafgjort resultat.
– Fra kampens start kom vi ikke for et point. Vi spillede for at vinde kampen. Vi var ikke skarpe nok på den sidste tredjedel af banen, så på den måde er jeg tilfreds nok med det ene point.
– Én god aktion kunne have ændret kampen, for Lyngby havde heller ikke mange chancer, siger Constantin Galca.
Selv om tilgangen til kampen ikke handlede om at få et point med hjem for Vejle, så erkender midterforsvareren Mads Greve, at de bedre kunne bruge det uafgjorte resultat, der betyder, at de holder Lyngby fire point bag sig.
– Ja, det synes jeg, vi kan være mere tilfredse med. Anden halvleg var ganske lige, og vi fik lukket godt ned for dem, men vi fik ikke selv skabt noget.
– Inden kampen var vi fire point foran, og det er vi stadig, så på den måde kan vi nok være mest tilfredse med det, lød det fra Mads Greve.
De to mandskaber mødes igen i Vejle i sidste runde af nedrykningsspillet den 24. maj.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
OPTAKT
Østrig – Jordan
OPTAKT
Argentina – Algeriet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Frankrig – Senegal
EKSKLUSIVT
