Der var lagt i kakkelovnen til det første store slag om at undgå nedrykning, da Vejle tirsdag aften var på besøg hos Lyngby i Superligaens nedrykningsspil.
Inden kampen var gæsterne fire point foran hjemmeholdet, der lå lige under nedrykningsstregen.
Den situation forblev uændret, da kampen endte uden vinder og et 0-0-resultat. Det ærgrede Lyngby-lejren efter kampen, hvor holdet følte, Vejle kom for det ene point.
– Vejle fik vel, hvad de kom efter, nemlig et enkelt point. De ville ikke så meget, og vi fik ikke skabt det, vi ville. Så det var vel et fortjent point, lød det fra midtbanespilleren Mathias Hebo, der fik opbakning fra sin holdkammerat i det centrale forsvar Kasper Enghardt.
– Vejle gik nok efter det ene point. Det så i hvert fald sådan ud, siger han og uddyber:
– Det var tydeligt at se, at de gik lidt længere tilbage. De lod os prøve at skabe kampen, og det var vi desværre ikke gode nok.
Mere moderat var meldingen fra Lyngby-træner Carit Falch, der dog gav sine spillere ret i, at Vejle ikke kom til kampen med en offensiv tilgang.
– Vejle ville nok gerne vinde kampen, men de kom i hvert fald med et meget defensivt udgangspunkt, hvor de skulle prøve at profitere på vores fejl.
– Det var svært at spille mod, og det lykkedes ikke helt godt nok for os, fordi vi ikke havde relationen og farten i bolden, fortæller Carit Falch.
Vejle-træner Constantin Galca kunne ikke genkende billedet af, at gæsterne på forhånd var tilfredse med et uafgjort resultat.
– Fra kampens start kom vi ikke for et point. Vi spillede for at vinde kampen. Vi var ikke skarpe nok på den sidste tredjedel af banen, så på den måde er jeg tilfreds nok med det ene point.
– Én god aktion kunne have ændret kampen, for Lyngby havde heller ikke mange chancer, siger Constantin Galca.
Selv om tilgangen til kampen ikke handlede om at få et point med hjem for Vejle, så erkender midterforsvareren Mads Greve, at de bedre kunne bruge det uafgjorte resultat, der betyder, at de holder Lyngby fire point bag sig.
– Ja, det synes jeg, vi kan være mere tilfredse med. Anden halvleg var ganske lige, og vi fik lukket godt ned for dem, men vi fik ikke selv skabt noget.
– Inden kampen var vi fire point foran, og det er vi stadig, så på den måde kan vi nok være mest tilfredse med det, lød det fra Mads Greve.
De to mandskaber mødes igen i Vejle i sidste runde af nedrykningsspillet den 24. maj.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TRANSFER
Uventet skifte?
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
De 10 største stjerner, der misser VM
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
