Der var lagt i kakkelovnen til det første store slag om at undgå nedrykning, da Vejle tirsdag aften var på besøg hos Lyngby i Superligaens nedrykningsspil.
Inden kampen var gæsterne fire point foran hjemmeholdet, der lå lige under nedrykningsstregen.
Den situation forblev uændret, da kampen endte uden vinder og et 0-0-resultat. Det ærgrede Lyngby-lejren efter kampen, hvor holdet følte, Vejle kom for det ene point.
– Vejle fik vel, hvad de kom efter, nemlig et enkelt point. De ville ikke så meget, og vi fik ikke skabt det, vi ville. Så det var vel et fortjent point, lød det fra midtbanespilleren Mathias Hebo, der fik opbakning fra sin holdkammerat i det centrale forsvar Kasper Enghardt.
– Vejle gik nok efter det ene point. Det så i hvert fald sådan ud, siger han og uddyber:
– Det var tydeligt at se, at de gik lidt længere tilbage. De lod os prøve at skabe kampen, og det var vi desværre ikke gode nok.
Mere moderat var meldingen fra Lyngby-træner Carit Falch, der dog gav sine spillere ret i, at Vejle ikke kom til kampen med en offensiv tilgang.
– Vejle ville nok gerne vinde kampen, men de kom i hvert fald med et meget defensivt udgangspunkt, hvor de skulle prøve at profitere på vores fejl.
– Det var svært at spille mod, og det lykkedes ikke helt godt nok for os, fordi vi ikke havde relationen og farten i bolden, fortæller Carit Falch.
Vejle-træner Constantin Galca kunne ikke genkende billedet af, at gæsterne på forhånd var tilfredse med et uafgjort resultat.
– Fra kampens start kom vi ikke for et point. Vi spillede for at vinde kampen. Vi var ikke skarpe nok på den sidste tredjedel af banen, så på den måde er jeg tilfreds nok med det ene point.
– Én god aktion kunne have ændret kampen, for Lyngby havde heller ikke mange chancer, siger Constantin Galca.
Selv om tilgangen til kampen ikke handlede om at få et point med hjem for Vejle, så erkender midterforsvareren Mads Greve, at de bedre kunne bruge det uafgjorte resultat, der betyder, at de holder Lyngby fire point bag sig.
– Ja, det synes jeg, vi kan være mere tilfredse med. Anden halvleg var ganske lige, og vi fik lukket godt ned for dem, men vi fik ikke selv skabt noget.
– Inden kampen var vi fire point foran, og det er vi stadig, så på den måde kan vi nok være mest tilfredse med det, lød det fra Mads Greve.
De to mandskaber mødes igen i Vejle i sidste runde af nedrykningsspillet den 24. maj.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Dansk træner færdig ved VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
MEDIE
Chokskifte på vej?
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
EKSKLUSIVT
