Kaptajnen blev matchvinder: En kæmpe chef

Lyngby-træner Freyr Alexandersson hyldede Marcel Rømer, efter at anføreren blev kampafgørende mod AC Horsens.



Lyngby Boldklub holdt søndag liv i håbet om overlevelse i Superligaen, og det kan klubben takke anfører Marcel Rømer for.

Midtbanespilleren scorede til 2-1 og reddede bolden inde på stregen i sidste overtidsminut mod AC Horsens, og Lyngbys islandske cheftræner, Freyr Alexandersson, prøvede derfor at finde sine bedste, danske rosende ord frem efter kampen.

– Jeg har svært ved at finde et stort dansk ord, men jeg vil bare sige, at han var vanvittig god.

– Det har han været i hele sæsonen og især i foråret. Han blev kampafgørende med en scoring samt en redning på stregen til sidst, og han var bare en kæmpe chef inde på banen.

– Det har han også været i hele ugen op til kampen. Det var utrolig godt gået af ham, og jeg er virkelig stolt, siger Freyr Alexandersson.

Kampen endte 2-1, og Lyngby har derfor seks point op til Horsens inden Superligaens sidste syv runder.

Efter opgøret var den rutinerede forsvarsspiller Andres Bjelland også godt tilfreds med sin anfører.

– Det var en kæmpe præstation fra ham, men det er ikke rigtig det, som jeg hæfter mig ved.

– Det handler mere om den person, som han både er på banen og uden for banen. Han er vores anfører, og han går altid forrest, og det var fantastisk for ham, at han kunne krone det med et mål og redde os til sidst i kampen.

– Han er en fantastisk anfører, siger Andreas Bjelland.

Hovedpersonen havde ikke lige så mange lovord om sin egen præstation, men han var tilfreds med at have gjort en forskel.

– Jeg var glad for at være kampafgørende. Det vil jeg gerne være, og det var positivt at gøre igen. Der er altid ting, man kan gøre bedre, men alt i alt var jeg godt tilfreds, og det var dejligt at hjælpe holdet til en sejr, siger Marcel Rømer.

I tirsdags vandt AC Horsens over Silkeborg, og det betød, at Lyngby havde ni point op til overlevelse inden søndagens opgør.

Marcel Rømer pointerede derfor vigtigheden af sejren, der sendte Lyngby tre point tættere på Horsens.

– Silkeborg smækkede lidt med døren for os i tirsdags, så der skulle en sejr til for at få døren lidt på klem. Det gjorde vi, og nu er der igen noget at spille for.

– En af mine holdkammerater sagde, at der skulle et mirakel til, hvis vi ikke vandt kampen, så nu kan man sige, at der skal et lidt mindre mirakel til for at overleve.

– Nu har vi sørget for, at der er noget at spille for, og det var alfa omega for os, lyder det fra Marcel Rømer.

Lyngby ligger heller ikke længere sidst i Superligaen, da holdet overhalede AaB i tabellen med sejren.

/ritzau/



Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Rejser vild transferspekulation

Johannes Hoff Thorup er på listen

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Vild stime – men afviser guldsnak

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

I svime over Oscar Schwartau

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Amorim: Vi var det bedste hold

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Store navne kan forlade Brøndby IF

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama