Kaptajnen blev matchvinder: En kæmpe chef

Lyngby-træner Freyr Alexandersson hyldede Marcel Rømer, efter at anføreren blev kampafgørende mod AC Horsens.



Lyngby Boldklub holdt søndag liv i håbet om overlevelse i Superligaen, og det kan klubben takke anfører Marcel Rømer for.

Midtbanespilleren scorede til 2-1 og reddede bolden inde på stregen i sidste overtidsminut mod AC Horsens, og Lyngbys islandske cheftræner, Freyr Alexandersson, prøvede derfor at finde sine bedste, danske rosende ord frem efter kampen.

– Jeg har svært ved at finde et stort dansk ord, men jeg vil bare sige, at han var vanvittig god.

– Det har han været i hele sæsonen og især i foråret. Han blev kampafgørende med en scoring samt en redning på stregen til sidst, og han var bare en kæmpe chef inde på banen.

– Det har han også været i hele ugen op til kampen. Det var utrolig godt gået af ham, og jeg er virkelig stolt, siger Freyr Alexandersson.

Kampen endte 2-1, og Lyngby har derfor seks point op til Horsens inden Superligaens sidste syv runder.

Efter opgøret var den rutinerede forsvarsspiller Andres Bjelland også godt tilfreds med sin anfører.

– Det var en kæmpe præstation fra ham, men det er ikke rigtig det, som jeg hæfter mig ved.

– Det handler mere om den person, som han både er på banen og uden for banen. Han er vores anfører, og han går altid forrest, og det var fantastisk for ham, at han kunne krone det med et mål og redde os til sidst i kampen.

– Han er en fantastisk anfører, siger Andreas Bjelland.

Hovedpersonen havde ikke lige så mange lovord om sin egen præstation, men han var tilfreds med at have gjort en forskel.

– Jeg var glad for at være kampafgørende. Det vil jeg gerne være, og det var positivt at gøre igen. Der er altid ting, man kan gøre bedre, men alt i alt var jeg godt tilfreds, og det var dejligt at hjælpe holdet til en sejr, siger Marcel Rømer.

I tirsdags vandt AC Horsens over Silkeborg, og det betød, at Lyngby havde ni point op til overlevelse inden søndagens opgør.

Marcel Rømer pointerede derfor vigtigheden af sejren, der sendte Lyngby tre point tættere på Horsens.

– Silkeborg smækkede lidt med døren for os i tirsdags, så der skulle en sejr til for at få døren lidt på klem. Det gjorde vi, og nu er der igen noget at spille for.

– En af mine holdkammerater sagde, at der skulle et mirakel til, hvis vi ikke vandt kampen, så nu kan man sige, at der skal et lidt mindre mirakel til for at overleve.

– Nu har vi sørget for, at der er noget at spille for, og det var alfa omega for os, lyder det fra Marcel Rømer.

Lyngby ligger heller ikke længere sidst i Superligaen, da holdet overhalede AaB i tabellen med sejren.

/ritzau/





Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar


Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

“Har set ham fra OB få karantæne”

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Andreas Christensen i chokskifte?

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Superliga-legende stråler som 41-årig

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Kongesæson – de køber Pep Biel

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

FC Midtjylland kan score gode penge

‘Tæt på ren elendighed’

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

Slut: FC København vinder intenst derby

FC København – Brøndby IF