Kaptajnen blev matchvinder: En kæmpe chef

Lyngby-træner Freyr Alexandersson hyldede Marcel Rømer, efter at anføreren blev kampafgørende mod AC Horsens.



Lyngby Boldklub holdt søndag liv i håbet om overlevelse i Superligaen, og det kan klubben takke anfører Marcel Rømer for.

Midtbanespilleren scorede til 2-1 og reddede bolden inde på stregen i sidste overtidsminut mod AC Horsens, og Lyngbys islandske cheftræner, Freyr Alexandersson, prøvede derfor at finde sine bedste, danske rosende ord frem efter kampen.

– Jeg har svært ved at finde et stort dansk ord, men jeg vil bare sige, at han var vanvittig god.

– Det har han været i hele sæsonen og især i foråret. Han blev kampafgørende med en scoring samt en redning på stregen til sidst, og han var bare en kæmpe chef inde på banen.

– Det har han også været i hele ugen op til kampen. Det var utrolig godt gået af ham, og jeg er virkelig stolt, siger Freyr Alexandersson.

Kampen endte 2-1, og Lyngby har derfor seks point op til Horsens inden Superligaens sidste syv runder.

Efter opgøret var den rutinerede forsvarsspiller Andres Bjelland også godt tilfreds med sin anfører.

– Det var en kæmpe præstation fra ham, men det er ikke rigtig det, som jeg hæfter mig ved.

– Det handler mere om den person, som han både er på banen og uden for banen. Han er vores anfører, og han går altid forrest, og det var fantastisk for ham, at han kunne krone det med et mål og redde os til sidst i kampen.

– Han er en fantastisk anfører, siger Andreas Bjelland.

Hovedpersonen havde ikke lige så mange lovord om sin egen præstation, men han var tilfreds med at have gjort en forskel.

– Jeg var glad for at være kampafgørende. Det vil jeg gerne være, og det var positivt at gøre igen. Der er altid ting, man kan gøre bedre, men alt i alt var jeg godt tilfreds, og det var dejligt at hjælpe holdet til en sejr, siger Marcel Rømer.

I tirsdags vandt AC Horsens over Silkeborg, og det betød, at Lyngby havde ni point op til overlevelse inden søndagens opgør.

Marcel Rømer pointerede derfor vigtigheden af sejren, der sendte Lyngby tre point tættere på Horsens.

– Silkeborg smækkede lidt med døren for os i tirsdags, så der skulle en sejr til for at få døren lidt på klem. Det gjorde vi, og nu er der igen noget at spille for.

– En af mine holdkammerater sagde, at der skulle et mirakel til, hvis vi ikke vandt kampen, så nu kan man sige, at der skal et lidt mindre mirakel til for at overleve.

– Nu har vi sørget for, at der er noget at spille for, og det var alfa omega for os, lyder det fra Marcel Rømer.

Lyngby ligger heller ikke længere sidst i Superligaen, da holdet overhalede AaB i tabellen med sejren.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stort medie hylder AGF-profil

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde