Kaptajnen blev matchvinder: En kæmpe chef

Lyngby-træner Freyr Alexandersson hyldede Marcel Rømer, efter at anføreren blev kampafgørende mod AC Horsens.



Lyngby Boldklub holdt søndag liv i håbet om overlevelse i Superligaen, og det kan klubben takke anfører Marcel Rømer for.

Midtbanespilleren scorede til 2-1 og reddede bolden inde på stregen i sidste overtidsminut mod AC Horsens, og Lyngbys islandske cheftræner, Freyr Alexandersson, prøvede derfor at finde sine bedste, danske rosende ord frem efter kampen.

– Jeg har svært ved at finde et stort dansk ord, men jeg vil bare sige, at han var vanvittig god.

– Det har han været i hele sæsonen og især i foråret. Han blev kampafgørende med en scoring samt en redning på stregen til sidst, og han var bare en kæmpe chef inde på banen.

– Det har han også været i hele ugen op til kampen. Det var utrolig godt gået af ham, og jeg er virkelig stolt, siger Freyr Alexandersson.

Kampen endte 2-1, og Lyngby har derfor seks point op til Horsens inden Superligaens sidste syv runder.

Efter opgøret var den rutinerede forsvarsspiller Andres Bjelland også godt tilfreds med sin anfører.

– Det var en kæmpe præstation fra ham, men det er ikke rigtig det, som jeg hæfter mig ved.

– Det handler mere om den person, som han både er på banen og uden for banen. Han er vores anfører, og han går altid forrest, og det var fantastisk for ham, at han kunne krone det med et mål og redde os til sidst i kampen.

– Han er en fantastisk anfører, siger Andreas Bjelland.

Hovedpersonen havde ikke lige så mange lovord om sin egen præstation, men han var tilfreds med at have gjort en forskel.

– Jeg var glad for at være kampafgørende. Det vil jeg gerne være, og det var positivt at gøre igen. Der er altid ting, man kan gøre bedre, men alt i alt var jeg godt tilfreds, og det var dejligt at hjælpe holdet til en sejr, siger Marcel Rømer.

I tirsdags vandt AC Horsens over Silkeborg, og det betød, at Lyngby havde ni point op til overlevelse inden søndagens opgør.

Marcel Rømer pointerede derfor vigtigheden af sejren, der sendte Lyngby tre point tættere på Horsens.

– Silkeborg smækkede lidt med døren for os i tirsdags, så der skulle en sejr til for at få døren lidt på klem. Det gjorde vi, og nu er der igen noget at spille for.

– En af mine holdkammerater sagde, at der skulle et mirakel til, hvis vi ikke vandt kampen, så nu kan man sige, at der skal et lidt mindre mirakel til for at overleve.

– Nu har vi sørget for, at der er noget at spille for, og det var alfa omega for os, lyder det fra Marcel Rømer.

Lyngby ligger heller ikke længere sidst i Superligaen, da holdet overhalede AaB i tabellen med sejren.

/ritzau/





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Voldsomt skænderi i FC København

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

FC Midtjylland – Brøndby IF

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Vejle Boldklub – AGF

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Viborg FF – FC Nordsjælland



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Henter kæmpe Superliga-flop

Chokpris på Victor Froholdt

FC Fredericia – Silkeborg IF

FC København – Randers FC

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

I chok: ‘Tragikomisk’

Sønderjyske – OB

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Lamine Yamal med karrierens første

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Traditionsklub henter Stephen Odey



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Arsenal – Chelsea

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland