Lyngby Boldklub holdt søndag liv i håbet om overlevelse i Superligaen, og det kan klubben takke anfører Marcel Rømer for.
Midtbanespilleren scorede til 2-1 og reddede bolden inde på stregen i sidste overtidsminut mod AC Horsens, og Lyngbys islandske cheftræner, Freyr Alexandersson, prøvede derfor at finde sine bedste, danske rosende ord frem efter kampen.
– Jeg har svært ved at finde et stort dansk ord, men jeg vil bare sige, at han var vanvittig god.
– Det har han været i hele sæsonen og især i foråret. Han blev kampafgørende med en scoring samt en redning på stregen til sidst, og han var bare en kæmpe chef inde på banen.
– Det har han også været i hele ugen op til kampen. Det var utrolig godt gået af ham, og jeg er virkelig stolt, siger Freyr Alexandersson.
Kampen endte 2-1, og Lyngby har derfor seks point op til Horsens inden Superligaens sidste syv runder.
Efter opgøret var den rutinerede forsvarsspiller Andres Bjelland også godt tilfreds med sin anfører.
– Det var en kæmpe præstation fra ham, men det er ikke rigtig det, som jeg hæfter mig ved.
– Det handler mere om den person, som han både er på banen og uden for banen. Han er vores anfører, og han går altid forrest, og det var fantastisk for ham, at han kunne krone det med et mål og redde os til sidst i kampen.
– Han er en fantastisk anfører, siger Andreas Bjelland.
Hovedpersonen havde ikke lige så mange lovord om sin egen præstation, men han var tilfreds med at have gjort en forskel.
– Jeg var glad for at være kampafgørende. Det vil jeg gerne være, og det var positivt at gøre igen. Der er altid ting, man kan gøre bedre, men alt i alt var jeg godt tilfreds, og det var dejligt at hjælpe holdet til en sejr, siger Marcel Rømer.
I tirsdags vandt AC Horsens over Silkeborg, og det betød, at Lyngby havde ni point op til overlevelse inden søndagens opgør.
Marcel Rømer pointerede derfor vigtigheden af sejren, der sendte Lyngby tre point tættere på Horsens.
– Silkeborg smækkede lidt med døren for os i tirsdags, så der skulle en sejr til for at få døren lidt på klem. Det gjorde vi, og nu er der igen noget at spille for.
– En af mine holdkammerater sagde, at der skulle et mirakel til, hvis vi ikke vandt kampen, så nu kan man sige, at der skal et lidt mindre mirakel til for at overleve.
– Nu har vi sørget for, at der er noget at spille for, og det var alfa omega for os, lyder det fra Marcel Rømer.
Lyngby ligger heller ikke længere sidst i Superligaen, da holdet overhalede AaB i tabellen med sejren.
/ritzau/
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Bayern München er i pokalfinalen
EKSKLUSIVT