Kaptajnen blev matchvinder: En kæmpe chef

Lyngby-træner Freyr Alexandersson hyldede Marcel Rømer, efter at anføreren blev kampafgørende mod AC Horsens.



Lyngby Boldklub holdt søndag liv i håbet om overlevelse i Superligaen, og det kan klubben takke anfører Marcel Rømer for.

Midtbanespilleren scorede til 2-1 og reddede bolden inde på stregen i sidste overtidsminut mod AC Horsens, og Lyngbys islandske cheftræner, Freyr Alexandersson, prøvede derfor at finde sine bedste, danske rosende ord frem efter kampen.

– Jeg har svært ved at finde et stort dansk ord, men jeg vil bare sige, at han var vanvittig god.

– Det har han været i hele sæsonen og især i foråret. Han blev kampafgørende med en scoring samt en redning på stregen til sidst, og han var bare en kæmpe chef inde på banen.

– Det har han også været i hele ugen op til kampen. Det var utrolig godt gået af ham, og jeg er virkelig stolt, siger Freyr Alexandersson.

Kampen endte 2-1, og Lyngby har derfor seks point op til Horsens inden Superligaens sidste syv runder.

Efter opgøret var den rutinerede forsvarsspiller Andres Bjelland også godt tilfreds med sin anfører.

– Det var en kæmpe præstation fra ham, men det er ikke rigtig det, som jeg hæfter mig ved.

– Det handler mere om den person, som han både er på banen og uden for banen. Han er vores anfører, og han går altid forrest, og det var fantastisk for ham, at han kunne krone det med et mål og redde os til sidst i kampen.

– Han er en fantastisk anfører, siger Andreas Bjelland.

Hovedpersonen havde ikke lige så mange lovord om sin egen præstation, men han var tilfreds med at have gjort en forskel.

– Jeg var glad for at være kampafgørende. Det vil jeg gerne være, og det var positivt at gøre igen. Der er altid ting, man kan gøre bedre, men alt i alt var jeg godt tilfreds, og det var dejligt at hjælpe holdet til en sejr, siger Marcel Rømer.

I tirsdags vandt AC Horsens over Silkeborg, og det betød, at Lyngby havde ni point op til overlevelse inden søndagens opgør.

Marcel Rømer pointerede derfor vigtigheden af sejren, der sendte Lyngby tre point tættere på Horsens.

– Silkeborg smækkede lidt med døren for os i tirsdags, så der skulle en sejr til for at få døren lidt på klem. Det gjorde vi, og nu er der igen noget at spille for.

– En af mine holdkammerater sagde, at der skulle et mirakel til, hvis vi ikke vandt kampen, så nu kan man sige, at der skal et lidt mindre mirakel til for at overleve.

– Nu har vi sørget for, at der er noget at spille for, og det var alfa omega for os, lyder det fra Marcel Rømer.

Lyngby ligger heller ikke længere sidst i Superligaen, da holdet overhalede AaB i tabellen med sejren.

/ritzau/





Spår FCK-fiasko




LIVE

TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Dansk stjerne i milliontransfer

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

FC København interesseret i Jonas Kersken



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Randers FC – Silkeborg IF

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Superliga-træner måtte give meget svær besked

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Bundesliga-klub enig med dansker

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’