Lyngby arbejder med flere transfer-planer

Lyngby-direktør Andreas Byder nærmer sig plan for transfervinduet, der skal hjælpe klubben fra nedrykning.



Mandag aften måtte Lyngby nok en gang gå fra banen uden en sejr, da holdet tabte 1-4 på udebane mod Brøndby i Superligaen.

Dermed er klubben placeret sidst i rækken med sølle tre point efter ti runder, hvor det endnu ikke er blevet til en sejr.

Om en måned åbner transfervinduet, og det giver muligheden for at få friskt blod ind i den hårdt prøvede trup. Det er også en overvejelse, klubben gør sig.

Det fortæller Lyngbys direktør, Andreas Byder, efter nederlaget til Brøndby.

– Vi bliver klogere på vinduet løbende. Vi arbejder med både plan A, B og C. Vi går stadig og lurepasser lidt, og der er nogle af dem, vi hentede i sommer, som vi håber snart kommer i gang.

– Vi venter nok en kamp eller to, før vi er helt afklaret, om det bliver plan A, B eller C, siger Byder.

Coronapandemien har udfordret økonomien flere steder, men Lyngbys transferbudget forbliver uændret indtil videre.

– Vi har hele tiden haft det samme budget. Vi kan det samme, som vi kunne før corona, men vi begynder også at mærke krisen, siger Andreas Byder.

Nedrykningsfaren truer selvsagt mandskabet, og det vil også koste økonomisk, skulle det blive en realitet. Regnestykket om, hvorvidt det kan betale sig at investere i nye spillere, er Lyngby-direktøren ikke begyndt på.

– Den beregning er vi ikke begyndt på endnu. Vi tror stadig på det. Det synes jeg også, at vores første halvleg viser. Det er klart, at det bliver op ad bakke.

Carit Falch har været vikarierende cheftræner for Lyngby i knap to uger, men han er ikke klar til at sende en ønskeliste frem mod det kommende transfervindue. Heller ikke selv om holdet brændte flere store chancer mod Brøndby.

– Jeg synes, vi har spillere, der kan score mål. Hvis du kigger på deres historik og deres karriere, så har vi spillere, der kan score mål.

– Der mangler bare den selvtillid, så jeg vil hellere fokusere på det over vinteren, så vi får arbejdet lidt med det, siger Carit Falch.

Næste opgave for Lyngby er søndag mod Randers.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Dansk træner vinder stor pris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Bayern – PSG

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: DBU-boss stopper

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’