Lyngby arbejder med flere transfer-planer

Lyngby-direktør Andreas Byder nærmer sig plan for transfervinduet, der skal hjælpe klubben fra nedrykning.



Mandag aften måtte Lyngby nok en gang gå fra banen uden en sejr, da holdet tabte 1-4 på udebane mod Brøndby i Superligaen.

Dermed er klubben placeret sidst i rækken med sølle tre point efter ti runder, hvor det endnu ikke er blevet til en sejr.

Om en måned åbner transfervinduet, og det giver muligheden for at få friskt blod ind i den hårdt prøvede trup. Det er også en overvejelse, klubben gør sig.

Det fortæller Lyngbys direktør, Andreas Byder, efter nederlaget til Brøndby.

– Vi bliver klogere på vinduet løbende. Vi arbejder med både plan A, B og C. Vi går stadig og lurepasser lidt, og der er nogle af dem, vi hentede i sommer, som vi håber snart kommer i gang.

– Vi venter nok en kamp eller to, før vi er helt afklaret, om det bliver plan A, B eller C, siger Byder.

Coronapandemien har udfordret økonomien flere steder, men Lyngbys transferbudget forbliver uændret indtil videre.

– Vi har hele tiden haft det samme budget. Vi kan det samme, som vi kunne før corona, men vi begynder også at mærke krisen, siger Andreas Byder.

Nedrykningsfaren truer selvsagt mandskabet, og det vil også koste økonomisk, skulle det blive en realitet. Regnestykket om, hvorvidt det kan betale sig at investere i nye spillere, er Lyngby-direktøren ikke begyndt på.

– Den beregning er vi ikke begyndt på endnu. Vi tror stadig på det. Det synes jeg også, at vores første halvleg viser. Det er klart, at det bliver op ad bakke.

Carit Falch har været vikarierende cheftræner for Lyngby i knap to uger, men han er ikke klar til at sende en ønskeliste frem mod det kommende transfervindue. Heller ikke selv om holdet brændte flere store chancer mod Brøndby.

– Jeg synes, vi har spillere, der kan score mål. Hvis du kigger på deres historik og deres karriere, så har vi spillere, der kan score mål.

– Der mangler bare den selvtillid, så jeg vil hellere fokusere på det over vinteren, så vi får arbejdet lidt med det, siger Carit Falch.

Næste opgave for Lyngby er søndag mod Randers.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

USA – Belgien

Enig med FC Midtjylland-angriber

Argentina – Egypten

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Voldsom europæisk kritik af FIFA



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Schweiz – Colombia

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

AGF-spiller idømt karantæne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas