Lyngby om slem skulderskade: Han er helt smadret

Lyngby-lejren begræder skaden til Alfred Finnbogason, der kom meget slemt til skade med sin skulder.



Selv om Lyngby fik sat et enkelt point på kontoen i søndagens hjemmekamp mod Silkeborg, så fylder skaden til angriber Alfred Finnbogason meget efter kampen.

Den islandske Lyngby-profil kom meget uheldigt afsted i et sammenstød, hvor skulderen blev revet af led.

Lyngby-træner Freyr Alexandersson fortalte efter kampen, at det er en meget slem skade, og at Finnbogason var meget ked af det efter kampen.

– Alfreds skulder gik af led. Det skaber store problemer. Han er kommet sindssygt godt tilbage fra sin anden skade, og nu ser det bare ikke særligt godt ud. Vi ved ikke, hvor længe han kommer til at være ude, men det er en alvorlig skade.

– Jeg snakkede med ham efter kampen. Han har meget ondt, og han er meget ramt. Alfred er en kæmpe kriger, som vi alle sammen har enormt stor respekt for, så vi er også ramt.

– Man er ked af at se et menneske som Alfred ligge på briksen og være fuldstændig smadret. Han har ikke noget at sige eller give. Det er meget mærkeligt for ham, siger Lyngby-træneren.

Det er ikke kun Freyr Alexandersson, der begræder den slemme skade til Finnbogason, for angriberkollega Frederik Gytkjær er også meget trist over den slemme skade.

– Det er selvfølgelig en streg i regningen, at Alfred blev alvorligt skadet i dag. Det er vi alle sammen kede af, men så er der en ny, der må komme ind og give den gas.

– Jeg signalerede hurtigt ud til bænken, at de skulle gøre en klar, for jeg kunne godt se på ham, at det ikke var særligt godt.

– Han havde brækket kravebenet for noget tid siden, så han har været vanvittigt uheldig. Det er jeg og holdet utroligt kede af, for han er en klassespiller at spille sammen med foran, siger Frederik Gytkjær.

Meget tyder nu på, at Freyr Alexandersson i de næste kampe må finde en erstatning for Finnbogason, og Mathias Kristensen håber, det bliver ham.

– Alfred er desværre blevet skadet i dag. Jeg tror ikke, det ser rigtig godt ud for ham. Det er skidt for holdet, men omvendt kan det være, at jeg er et skridt tættere på holdet. Det skal jeg selvfølgelig forsøge at udnytte, siger Lyngby-angriberen.

Søndagens resultat betyder, at Lyngby henter et enkelt point på AC Horsens over stregen, men man falder samtidig til Superligaens sidsteplads, fordi AaB vandt.

/ritzau/





Cooper er overrasket over Jacob Ambæk-beslutning


Sønderjyske – FC Fredericia

Spændende nyt om Simon Kjær

Bekræfter skrækskade til Holger Rune

Vildt rygte: Chelsea scouter Superliga-angriber

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Skrækskade til Rune – nu melder spørgsmål sig

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Stort dansk cykelresultat på kongeetape i Kina

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Melder sin afsked

Haaland banker City på førstepladsen

Er han på vej til Lyngby?

Fyrer Postecoglou omgående

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Knust Holger Rune frygter skrækskade

Gravesen: ‘Det skal da ikke gå ud over Lerager!’

Viborg FF – OB

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

‘Det er en lortefølelse’

– Jeg bliver virkelig rasende over det

Iskoldt Moukoko-svar

FC Nordsjælland – Randers FC

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

– Han er en toptræner

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Tårevædet Axelsen vinder i Denmark Open

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Chokemne til jobbet i Manchester United?

– Meget bedre end i Danmark!

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

Chelsea forlænger Postecoglous skrækstart

Finnbogason: Han har niveau til mere end Superliga

OB-fans kan ånde lette op – skyder rygte ned

– Jeg troede ikke, vores bundniveau var så lavt

Clem vil se handling frem for ord: Det var pinligt

FCK-direktør: ‘En irritationsfaktor hver dag’

Netmasker blafrer i Rom

‘Nees’ før Dortmund: En kamp, som vi kun kan tabe

Pinlig indsats af FCK – Silkeborg tager flot sejr