Selv om Lyngby fik sat et enkelt point på kontoen i søndagens hjemmekamp mod Silkeborg, så fylder skaden til angriber Alfred Finnbogason meget efter kampen.
Den islandske Lyngby-profil kom meget uheldigt afsted i et sammenstød, hvor skulderen blev revet af led.
Lyngby-træner Freyr Alexandersson fortalte efter kampen, at det er en meget slem skade, og at Finnbogason var meget ked af det efter kampen.
– Alfreds skulder gik af led. Det skaber store problemer. Han er kommet sindssygt godt tilbage fra sin anden skade, og nu ser det bare ikke særligt godt ud. Vi ved ikke, hvor længe han kommer til at være ude, men det er en alvorlig skade.
– Jeg snakkede med ham efter kampen. Han har meget ondt, og han er meget ramt. Alfred er en kæmpe kriger, som vi alle sammen har enormt stor respekt for, så vi er også ramt.
– Man er ked af at se et menneske som Alfred ligge på briksen og være fuldstændig smadret. Han har ikke noget at sige eller give. Det er meget mærkeligt for ham, siger Lyngby-træneren.
Det er ikke kun Freyr Alexandersson, der begræder den slemme skade til Finnbogason, for angriberkollega Frederik Gytkjær er også meget trist over den slemme skade.
– Det er selvfølgelig en streg i regningen, at Alfred blev alvorligt skadet i dag. Det er vi alle sammen kede af, men så er der en ny, der må komme ind og give den gas.
– Jeg signalerede hurtigt ud til bænken, at de skulle gøre en klar, for jeg kunne godt se på ham, at det ikke var særligt godt.
– Han havde brækket kravebenet for noget tid siden, så han har været vanvittigt uheldig. Det er jeg og holdet utroligt kede af, for han er en klassespiller at spille sammen med foran, siger Frederik Gytkjær.
Meget tyder nu på, at Freyr Alexandersson i de næste kampe må finde en erstatning for Finnbogason, og Mathias Kristensen håber, det bliver ham.
– Alfred er desværre blevet skadet i dag. Jeg tror ikke, det ser rigtig godt ud for ham. Det er skidt for holdet, men omvendt kan det være, at jeg er et skridt tættere på holdet. Det skal jeg selvfølgelig forsøge at udnytte, siger Lyngby-angriberen.
Søndagens resultat betyder, at Lyngby henter et enkelt point på AC Horsens over stregen, men man falder samtidig til Superligaens sidsteplads, fordi AaB vandt.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
LIVE: FCK smider sejren
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
Her kan du se FC Polissya mod FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
MEDIE
