Selv om Lyngby fik sat et enkelt point på kontoen i søndagens hjemmekamp mod Silkeborg, så fylder skaden til angriber Alfred Finnbogason meget efter kampen.
Den islandske Lyngby-profil kom meget uheldigt afsted i et sammenstød, hvor skulderen blev revet af led.
Lyngby-træner Freyr Alexandersson fortalte efter kampen, at det er en meget slem skade, og at Finnbogason var meget ked af det efter kampen.
– Alfreds skulder gik af led. Det skaber store problemer. Han er kommet sindssygt godt tilbage fra sin anden skade, og nu ser det bare ikke særligt godt ud. Vi ved ikke, hvor længe han kommer til at være ude, men det er en alvorlig skade.
– Jeg snakkede med ham efter kampen. Han har meget ondt, og han er meget ramt. Alfred er en kæmpe kriger, som vi alle sammen har enormt stor respekt for, så vi er også ramt.
– Man er ked af at se et menneske som Alfred ligge på briksen og være fuldstændig smadret. Han har ikke noget at sige eller give. Det er meget mærkeligt for ham, siger Lyngby-træneren.
Det er ikke kun Freyr Alexandersson, der begræder den slemme skade til Finnbogason, for angriberkollega Frederik Gytkjær er også meget trist over den slemme skade.
– Det er selvfølgelig en streg i regningen, at Alfred blev alvorligt skadet i dag. Det er vi alle sammen kede af, men så er der en ny, der må komme ind og give den gas.
– Jeg signalerede hurtigt ud til bænken, at de skulle gøre en klar, for jeg kunne godt se på ham, at det ikke var særligt godt.
– Han havde brækket kravebenet for noget tid siden, så han har været vanvittigt uheldig. Det er jeg og holdet utroligt kede af, for han er en klassespiller at spille sammen med foran, siger Frederik Gytkjær.
Meget tyder nu på, at Freyr Alexandersson i de næste kampe må finde en erstatning for Finnbogason, og Mathias Kristensen håber, det bliver ham.
– Alfred er desværre blevet skadet i dag. Jeg tror ikke, det ser rigtig godt ud for ham. Det er skidt for holdet, men omvendt kan det være, at jeg er et skridt tættere på holdet. Det skal jeg selvfølgelig forsøge at udnytte, siger Lyngby-angriberen.
Søndagens resultat betyder, at Lyngby henter et enkelt point på AC Horsens over stregen, men man falder samtidig til Superligaens sidsteplads, fordi AaB vandt.
/ritzau/
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
INTERVIEW
