Lyngby om slem skulderskade: Han er helt smadret

Lyngby-lejren begræder skaden til Alfred Finnbogason, der kom meget slemt til skade med sin skulder.



Selv om Lyngby fik sat et enkelt point på kontoen i søndagens hjemmekamp mod Silkeborg, så fylder skaden til angriber Alfred Finnbogason meget efter kampen.

Den islandske Lyngby-profil kom meget uheldigt afsted i et sammenstød, hvor skulderen blev revet af led.

Lyngby-træner Freyr Alexandersson fortalte efter kampen, at det er en meget slem skade, og at Finnbogason var meget ked af det efter kampen.

– Alfreds skulder gik af led. Det skaber store problemer. Han er kommet sindssygt godt tilbage fra sin anden skade, og nu ser det bare ikke særligt godt ud. Vi ved ikke, hvor længe han kommer til at være ude, men det er en alvorlig skade.

– Jeg snakkede med ham efter kampen. Han har meget ondt, og han er meget ramt. Alfred er en kæmpe kriger, som vi alle sammen har enormt stor respekt for, så vi er også ramt.

– Man er ked af at se et menneske som Alfred ligge på briksen og være fuldstændig smadret. Han har ikke noget at sige eller give. Det er meget mærkeligt for ham, siger Lyngby-træneren.

Det er ikke kun Freyr Alexandersson, der begræder den slemme skade til Finnbogason, for angriberkollega Frederik Gytkjær er også meget trist over den slemme skade.

– Det er selvfølgelig en streg i regningen, at Alfred blev alvorligt skadet i dag. Det er vi alle sammen kede af, men så er der en ny, der må komme ind og give den gas.

– Jeg signalerede hurtigt ud til bænken, at de skulle gøre en klar, for jeg kunne godt se på ham, at det ikke var særligt godt.

– Han havde brækket kravebenet for noget tid siden, så han har været vanvittigt uheldig. Det er jeg og holdet utroligt kede af, for han er en klassespiller at spille sammen med foran, siger Frederik Gytkjær.

Meget tyder nu på, at Freyr Alexandersson i de næste kampe må finde en erstatning for Finnbogason, og Mathias Kristensen håber, det bliver ham.

– Alfred er desværre blevet skadet i dag. Jeg tror ikke, det ser rigtig godt ud for ham. Det er skidt for holdet, men omvendt kan det være, at jeg er et skridt tættere på holdet. Det skal jeg selvfølgelig forsøge at udnytte, siger Lyngby-angriberen.

Søndagens resultat betyder, at Lyngby henter et enkelt point på AC Horsens over stregen, men man falder samtidig til Superligaens sidsteplads, fordi AaB vandt.

/ritzau/







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Nægtet Brøndby-skifte

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Thomas Frank fyret

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Forventer kæmpe jobtilbud

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Dansk målsluger skifter til topklub

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

‘Ronaldo vinder kampen’

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Como kan vinde i Napoli