Lyngby om slem skulderskade: Han er helt smadret

Lyngby-lejren begræder skaden til Alfred Finnbogason, der kom meget slemt til skade med sin skulder.



Selv om Lyngby fik sat et enkelt point på kontoen i søndagens hjemmekamp mod Silkeborg, så fylder skaden til angriber Alfred Finnbogason meget efter kampen.

Den islandske Lyngby-profil kom meget uheldigt afsted i et sammenstød, hvor skulderen blev revet af led.

Lyngby-træner Freyr Alexandersson fortalte efter kampen, at det er en meget slem skade, og at Finnbogason var meget ked af det efter kampen.

– Alfreds skulder gik af led. Det skaber store problemer. Han er kommet sindssygt godt tilbage fra sin anden skade, og nu ser det bare ikke særligt godt ud. Vi ved ikke, hvor længe han kommer til at være ude, men det er en alvorlig skade.

– Jeg snakkede med ham efter kampen. Han har meget ondt, og han er meget ramt. Alfred er en kæmpe kriger, som vi alle sammen har enormt stor respekt for, så vi er også ramt.

– Man er ked af at se et menneske som Alfred ligge på briksen og være fuldstændig smadret. Han har ikke noget at sige eller give. Det er meget mærkeligt for ham, siger Lyngby-træneren.

Det er ikke kun Freyr Alexandersson, der begræder den slemme skade til Finnbogason, for angriberkollega Frederik Gytkjær er også meget trist over den slemme skade.

– Det er selvfølgelig en streg i regningen, at Alfred blev alvorligt skadet i dag. Det er vi alle sammen kede af, men så er der en ny, der må komme ind og give den gas.

– Jeg signalerede hurtigt ud til bænken, at de skulle gøre en klar, for jeg kunne godt se på ham, at det ikke var særligt godt.

– Han havde brækket kravebenet for noget tid siden, så han har været vanvittigt uheldig. Det er jeg og holdet utroligt kede af, for han er en klassespiller at spille sammen med foran, siger Frederik Gytkjær.

Meget tyder nu på, at Freyr Alexandersson i de næste kampe må finde en erstatning for Finnbogason, og Mathias Kristensen håber, det bliver ham.

– Alfred er desværre blevet skadet i dag. Jeg tror ikke, det ser rigtig godt ud for ham. Det er skidt for holdet, men omvendt kan det være, at jeg er et skridt tættere på holdet. Det skal jeg selvfølgelig forsøge at udnytte, siger Lyngby-angriberen.

Søndagens resultat betyder, at Lyngby henter et enkelt point på AC Horsens over stregen, men man falder samtidig til Superligaens sidsteplads, fordi AaB vandt.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Han er den nye Superliga-juvel!

OB – Sønderjyske



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Kæmpe transfer under opsejling

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm skifter til Schalke

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Speakman om transfer: En unik situation

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller