Lyngby BK sælger ung midtbanespiller

Lyngby Boldklub sælger Sanders Ngabo til Philadelphia Union, oplyser klubben på sin hjemmeside.



Sanders Ngabo fik sin debut for Lyngby Boldklub allerede som 17-årig i NordicBet-ligaen. 

Den purunge midtbanespiller har dog ikke forløst de store forventinger til ham, hvorfor han nu søger mod nye græsgange. 

Den 19-årige midtbanespiller forlader 'De Kongeblå' ved årsskiftet til fordel for amerikanske Philadelphia Union, der til daglig frister en tilværelse i MLS.

Det oplyser Lyngby på sin hjemmeside.

 – Vi har været rigtig glade for at have Sanders i klubben, og der har aldrig været tvivl om hans store potentiale. Vi har sammen med Sanders aldrig rigtig fundet formlen på at forløse ham her i klubben, og vi blev derfor enige om, at det var tid til at søge nye græsgange for at få forløst talentet andetsteds, fortæller fodboldchef Nicas Kjeldsen. 

Ngabo selv ser frem til at prøve kræfterne af på den anden side af Atlanten. 

– Jeg føler, at tiden var rigtig til at prøve noget nyt nu. Jeg respekterer fuldstændig, at jeg ikke har fået så meget spilletid det seneste års tid, men samtidig tror jeg også, at det er det jeg skal bruge for at kunne tage næste skridt i min udvikling. Jeg er meget glad og taknemmelig for, at der er blevet fundet en løsning. Det lå nok ikke lige i kortene, at jeg skulle til USA, men jeg synes, at det er et vildt spændende skridt. MLS vokser hele tiden, og jeg Philadelphia Union er en klub med gode faciliteter og en fremadrettet spillestil, der passer mig rigtig godt, fortæller han. 

Den 19-årige dansker har ikke fået meget græs under fødderne i indeværende sæson, hvor spillere som Tochi Chuwuani, Sævar Magnusson og Gylfi Sigurdsson har været foretrukket – den unge midtbanemand har blot fået syv minutter på plænen i Superligaen. 

Nu fortsætter karrieren så i USA hos Philadelphia Union, der blandt andet har tidligere Superliga-bumber Mikael Uhre på lønningslisten.

Ngabo bliver udstyret med en to-årig kontrakt hos MLS-klubben, oplyser Philadelphia Union på sin hjemmeside.

Han nåede at få 30 kampe for Lynbgys førstehold, hvor han bidrog med en enkelt fuldtræffer og to oplæg.





VM-Vækkeuret: Historisk kamp med falmende stjerner




LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

‘Det er et angreb på FCK’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Afviser monsterbud på Simsir