Sanders Ngabo fik sin debut for Lyngby Boldklub allerede som 17-årig i NordicBet-ligaen.
Den purunge midtbanespiller har dog ikke forløst de store forventinger til ham, hvorfor han nu søger mod nye græsgange.
Den 19-årige midtbanespiller forlader 'De Kongeblå' ved årsskiftet til fordel for amerikanske Philadelphia Union, der til daglig frister en tilværelse i MLS.
Det oplyser Lyngby på sin hjemmeside.
– Vi har været rigtig glade for at have Sanders i klubben, og der har aldrig været tvivl om hans store potentiale. Vi har sammen med Sanders aldrig rigtig fundet formlen på at forløse ham her i klubben, og vi blev derfor enige om, at det var tid til at søge nye græsgange for at få forløst talentet andetsteds, fortæller fodboldchef Nicas Kjeldsen.
Ngabo selv ser frem til at prøve kræfterne af på den anden side af Atlanten.
– Jeg føler, at tiden var rigtig til at prøve noget nyt nu. Jeg respekterer fuldstændig, at jeg ikke har fået så meget spilletid det seneste års tid, men samtidig tror jeg også, at det er det jeg skal bruge for at kunne tage næste skridt i min udvikling. Jeg er meget glad og taknemmelig for, at der er blevet fundet en løsning. Det lå nok ikke lige i kortene, at jeg skulle til USA, men jeg synes, at det er et vildt spændende skridt. MLS vokser hele tiden, og jeg Philadelphia Union er en klub med gode faciliteter og en fremadrettet spillestil, der passer mig rigtig godt, fortæller han.
Den 19-årige dansker har ikke fået meget græs under fødderne i indeværende sæson, hvor spillere som Tochi Chuwuani, Sævar Magnusson og Gylfi Sigurdsson har været foretrukket – den unge midtbanemand har blot fået syv minutter på plænen i Superligaen.
Nu fortsætter karrieren så i USA hos Philadelphia Union, der blandt andet har tidligere Superliga-bumber Mikael Uhre på lønningslisten.
Ngabo bliver udstyret med en to-årig kontrakt hos MLS-klubben, oplyser Philadelphia Union på sin hjemmeside.
Han nåede at få 30 kampe for Lynbgys førstehold, hvor han bidrog med en enkelt fuldtræffer og to oplæg.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TRANSFER