Sanders Ngabo fik sin debut for Lyngby Boldklub allerede som 17-årig i NordicBet-ligaen.
Den purunge midtbanespiller har dog ikke forløst de store forventinger til ham, hvorfor han nu søger mod nye græsgange.
Den 19-årige midtbanespiller forlader 'De Kongeblå' ved årsskiftet til fordel for amerikanske Philadelphia Union, der til daglig frister en tilværelse i MLS.
Det oplyser Lyngby på sin hjemmeside.
– Vi har været rigtig glade for at have Sanders i klubben, og der har aldrig været tvivl om hans store potentiale. Vi har sammen med Sanders aldrig rigtig fundet formlen på at forløse ham her i klubben, og vi blev derfor enige om, at det var tid til at søge nye græsgange for at få forløst talentet andetsteds, fortæller fodboldchef Nicas Kjeldsen.
Ngabo selv ser frem til at prøve kræfterne af på den anden side af Atlanten.
– Jeg føler, at tiden var rigtig til at prøve noget nyt nu. Jeg respekterer fuldstændig, at jeg ikke har fået så meget spilletid det seneste års tid, men samtidig tror jeg også, at det er det jeg skal bruge for at kunne tage næste skridt i min udvikling. Jeg er meget glad og taknemmelig for, at der er blevet fundet en løsning. Det lå nok ikke lige i kortene, at jeg skulle til USA, men jeg synes, at det er et vildt spændende skridt. MLS vokser hele tiden, og jeg Philadelphia Union er en klub med gode faciliteter og en fremadrettet spillestil, der passer mig rigtig godt, fortæller han.
Den 19-årige dansker har ikke fået meget græs under fødderne i indeværende sæson, hvor spillere som Tochi Chuwuani, Sævar Magnusson og Gylfi Sigurdsson har været foretrukket – den unge midtbanemand har blot fået syv minutter på plænen i Superligaen.
Nu fortsætter karrieren så i USA hos Philadelphia Union, der blandt andet har tidligere Superliga-bumber Mikael Uhre på lønningslisten.
Ngabo bliver udstyret med en to-årig kontrakt hos MLS-klubben, oplyser Philadelphia Union på sin hjemmeside.
Han nåede at få 30 kampe for Lynbgys førstehold, hvor han bidrog med en enkelt fuldtræffer og to oplæg.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
‘Rødt kort er svært at vurdere’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Han er VM’s bedste spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT