Sanders Ngabo fik sin debut for Lyngby Boldklub allerede som 17-årig i NordicBet-ligaen.
Den purunge midtbanespiller har dog ikke forløst de store forventinger til ham, hvorfor han nu søger mod nye græsgange.
Den 19-årige midtbanespiller forlader 'De Kongeblå' ved årsskiftet til fordel for amerikanske Philadelphia Union, der til daglig frister en tilværelse i MLS.
Det oplyser Lyngby på sin hjemmeside.
– Vi har været rigtig glade for at have Sanders i klubben, og der har aldrig været tvivl om hans store potentiale. Vi har sammen med Sanders aldrig rigtig fundet formlen på at forløse ham her i klubben, og vi blev derfor enige om, at det var tid til at søge nye græsgange for at få forløst talentet andetsteds, fortæller fodboldchef Nicas Kjeldsen.
Ngabo selv ser frem til at prøve kræfterne af på den anden side af Atlanten.
– Jeg føler, at tiden var rigtig til at prøve noget nyt nu. Jeg respekterer fuldstændig, at jeg ikke har fået så meget spilletid det seneste års tid, men samtidig tror jeg også, at det er det jeg skal bruge for at kunne tage næste skridt i min udvikling. Jeg er meget glad og taknemmelig for, at der er blevet fundet en løsning. Det lå nok ikke lige i kortene, at jeg skulle til USA, men jeg synes, at det er et vildt spændende skridt. MLS vokser hele tiden, og jeg Philadelphia Union er en klub med gode faciliteter og en fremadrettet spillestil, der passer mig rigtig godt, fortæller han.
Den 19-årige dansker har ikke fået meget græs under fødderne i indeværende sæson, hvor spillere som Tochi Chuwuani, Sævar Magnusson og Gylfi Sigurdsson har været foretrukket – den unge midtbanemand har blot fået syv minutter på plænen i Superligaen.
Nu fortsætter karrieren så i USA hos Philadelphia Union, der blandt andet har tidligere Superliga-bumber Mikael Uhre på lønningslisten.
Ngabo bliver udstyret med en to-årig kontrakt hos MLS-klubben, oplyser Philadelphia Union på sin hjemmeside.
Han nåede at få 30 kampe for Lynbgys førstehold, hvor han bidrog med en enkelt fuldtræffer og to oplæg.
LIVE
LIVE: Godt FC København-nyt før derby
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF