Lyngby BK sælger ung midtbanespiller

Lyngby Boldklub sælger Sanders Ngabo til Philadelphia Union, oplyser klubben på sin hjemmeside.



Sanders Ngabo fik sin debut for Lyngby Boldklub allerede som 17-årig i NordicBet-ligaen. 

Den purunge midtbanespiller har dog ikke forløst de store forventinger til ham, hvorfor han nu søger mod nye græsgange. 

Den 19-årige midtbanespiller forlader 'De Kongeblå' ved årsskiftet til fordel for amerikanske Philadelphia Union, der til daglig frister en tilværelse i MLS.

Det oplyser Lyngby på sin hjemmeside.

 – Vi har været rigtig glade for at have Sanders i klubben, og der har aldrig været tvivl om hans store potentiale. Vi har sammen med Sanders aldrig rigtig fundet formlen på at forløse ham her i klubben, og vi blev derfor enige om, at det var tid til at søge nye græsgange for at få forløst talentet andetsteds, fortæller fodboldchef Nicas Kjeldsen. 

Ngabo selv ser frem til at prøve kræfterne af på den anden side af Atlanten. 

– Jeg føler, at tiden var rigtig til at prøve noget nyt nu. Jeg respekterer fuldstændig, at jeg ikke har fået så meget spilletid det seneste års tid, men samtidig tror jeg også, at det er det jeg skal bruge for at kunne tage næste skridt i min udvikling. Jeg er meget glad og taknemmelig for, at der er blevet fundet en løsning. Det lå nok ikke lige i kortene, at jeg skulle til USA, men jeg synes, at det er et vildt spændende skridt. MLS vokser hele tiden, og jeg Philadelphia Union er en klub med gode faciliteter og en fremadrettet spillestil, der passer mig rigtig godt, fortæller han. 

Den 19-årige dansker har ikke fået meget græs under fødderne i indeværende sæson, hvor spillere som Tochi Chuwuani, Sævar Magnusson og Gylfi Sigurdsson har været foretrukket – den unge midtbanemand har blot fået syv minutter på plænen i Superligaen. 

Nu fortsætter karrieren så i USA hos Philadelphia Union, der blandt andet har tidligere Superliga-bumber Mikael Uhre på lønningslisten.

Ngabo bliver udstyret med en to-årig kontrakt hos MLS-klubben, oplyser Philadelphia Union på sin hjemmeside.

Han nåede at få 30 kampe for Lynbgys førstehold, hvor han bidrog med en enkelt fuldtræffer og to oplæg.





LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps

De jagter Henrik Meister

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brasiliansk VM-mavepuster

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.