Lyngby Boldklub – AGF

AGF’s fremragende sejrsstime fik sin ende i seneste rundes hjemmekamp mod Silkeborg, men søndag har ''De Hvii’e'' alletiders chance for at stemple tilbage, når turen går til Nordsjælland, hvor formsvage Lyngby venter.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Morten Karlsen og co. er kommet haltende afsted i indeværende sæson med fem nederlag ud af otte mulige, og en aktuel placering lige over Superligaens nedrykningsstreg med samme pointantal som Sønderjyske under stregen.

I sidste weekend begyndte det ellers at trække op til tre point mod AaB efter en stærk anden halvleg, hvor sommerens nyindkøb Klassen udlignede til 1-1, og hvor Lyngby efterfølgende væltede sig i chancer.

Skarpheden foran kassen manglede, og så gik det hverken værre eller bedre end, at AaB scorede til 2-1 i kampens døende sekunder stik imod spil og chancer.

Kæmpe nedtur for Lyngby, som havde fortjent mere, men endte helt uden point mod en direkte konkurrent fra bunden af rækken.

Sæsonen tæller indtil videre kun én sejr, og det var mod Superligaens uhjælpelige bundprop Vejle.

Med andre ord – der er masser af plads til forbedring hos ‘’De Kongeblå’’.

Lyngby har op til kampen været særdeles hårdt ramt på skadesfronten, hvor profilerne Tobias Storm og Jonas Krumrey er blevet skadet og meldes ude for resten af efteråret. Derudover misser Casper Winther opgøret med karantæne. 

Til gengæld kan Lyngby glæde sig over at råde over Magnus Jensen og Peter Langhoff igen, ligesom Mathias Hebo atter er klar og kan få sin debut for Lyngby i eftermiddag.

AGF:
Højtflyvende AGF er faldet lidt ned på jorden igen efter det i sidste weekend kun blev til 1-1 hjemme mod Silkeborg.

Aarhusianerne kom ellers til opgøret ovenpå en fantastisk stime med fem sejre i rap, og den ene storsejr efter den anden.

Men stimer er til for at blive brudt, og det lykkedes Silkeborg helt fortjent med at gøre i søndags.

Den ellers så brandvarme AGF-offensiv var ganske usynlig kampen igennem, og en del af årsagen kan tilskrives fraværet af Gift Links, som har været en af sæsonens hidtil bedste spillere i Superligaen med sine vilde rush på venstekanten.

En enkelt uafgjort mod rækkens nummer tre tager dog ingenting fra AGF’s fremragende start på sæsonen, som kun tæller et enkelt nederlag, en aktuel andenplads og et væld af opløftende præstationer. 

Netop førnævnte Gift Links er skadet til opgøret, og hans fravær kan gøre ondt på AGF, der også må undvære Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto og Henrik Dalsgaard. Til gengæld vil man glæde sig over, at Felix Beijmo er spilleklar.

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Casper Winther
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Lissens, Gregor, Hamalainen – Kumado, Sandgrav, Rømer, Klassen – Magnusson, Gytkjær, Amon

AGF (3-5-2): Hansen – Jensen-Abbew, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Anderson – Mortensen, Bech

Dom:
AGF’s brandvarme offensiv dalede i kadence mod Silkeborg senest, og med mulige fravær af Links og Beijmo til dette opgør, er det tvivlsomt, om vi har en målfest i vente på Lyngby Stadion.

Heldigvis for ‘’De Hvii’e’’ plejer de ikke at skulle bruge mange mål for at besejre Lyngby. Fint illustreret ved fire 1-0 sejre og en enkelt på 2-0 i de seneste fem indbyrdes møder.

Lyngby er det mindst scorende hold i Superligaen, mens AGF er det mindst indkasserende, så det virker helt oplagt at gå med rent bur og sejr til gæsterne.

2-0 til AGF.

Spilforslag:
AGF vinder til nul til odds 3.05 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Varme rygter: Han har været i FC København



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Rasmus Højlund har ikke set det før

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

En historisk katastrofe for Danmark

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Joakim Mæhle åbner op

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Kæk Wass: Han filmede!

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Chelsea med historiens største PL-underskud

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Sådan starter Danmark i skæbnebrag