Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Morten Karlsen og co. er kommet haltende afsted i indeværende sæson med fem nederlag ud af otte mulige, og en aktuel placering lige over Superligaens nedrykningsstreg med samme pointantal som Sønderjyske under stregen.
I sidste weekend begyndte det ellers at trække op til tre point mod AaB efter en stærk anden halvleg, hvor sommerens nyindkøb Klassen udlignede til 1-1, og hvor Lyngby efterfølgende væltede sig i chancer.
Skarpheden foran kassen manglede, og så gik det hverken værre eller bedre end, at AaB scorede til 2-1 i kampens døende sekunder stik imod spil og chancer.
Kæmpe nedtur for Lyngby, som havde fortjent mere, men endte helt uden point mod en direkte konkurrent fra bunden af rækken.
Sæsonen tæller indtil videre kun én sejr, og det var mod Superligaens uhjælpelige bundprop Vejle.
Med andre ord – der er masser af plads til forbedring hos ‘’De Kongeblå’’.
Lyngby har op til kampen været særdeles hårdt ramt på skadesfronten, hvor profilerne Tobias Storm og Jonas Krumrey er blevet skadet og meldes ude for resten af efteråret. Derudover misser Casper Winther opgøret med karantæne.
Til gengæld kan Lyngby glæde sig over at råde over Magnus Jensen og Peter Langhoff igen, ligesom Mathias Hebo atter er klar og kan få sin debut for Lyngby i eftermiddag.
AGF:
Højtflyvende AGF er faldet lidt ned på jorden igen efter det i sidste weekend kun blev til 1-1 hjemme mod Silkeborg.
Aarhusianerne kom ellers til opgøret ovenpå en fantastisk stime med fem sejre i rap, og den ene storsejr efter den anden.
Men stimer er til for at blive brudt, og det lykkedes Silkeborg helt fortjent med at gøre i søndags.
Den ellers så brandvarme AGF-offensiv var ganske usynlig kampen igennem, og en del af årsagen kan tilskrives fraværet af Gift Links, som har været en af sæsonens hidtil bedste spillere i Superligaen med sine vilde rush på venstekanten.
En enkelt uafgjort mod rækkens nummer tre tager dog ingenting fra AGF’s fremragende start på sæsonen, som kun tæller et enkelt nederlag, en aktuel andenplads og et væld af opløftende præstationer.
Netop førnævnte Gift Links er skadet til opgøret, og hans fravær kan gøre ondt på AGF, der også må undvære Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto og Henrik Dalsgaard. Til gengæld vil man glæde sig over, at Felix Beijmo er spilleklar.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Casper Winther
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Lissens, Gregor, Hamalainen – Kumado, Sandgrav, Rømer, Klassen – Magnusson, Gytkjær, Amon
AGF (3-5-2): Hansen – Jensen-Abbew, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Anderson – Mortensen, Bech
Dom:
AGF’s brandvarme offensiv dalede i kadence mod Silkeborg senest, og med mulige fravær af Links og Beijmo til dette opgør, er det tvivlsomt, om vi har en målfest i vente på Lyngby Stadion.
Heldigvis for ‘’De Hvii’e’’ plejer de ikke at skulle bruge mange mål for at besejre Lyngby. Fint illustreret ved fire 1-0 sejre og en enkelt på 2-0 i de seneste fem indbyrdes møder.
Lyngby er det mindst scorende hold i Superligaen, mens AGF er det mindst indkasserende, så det virker helt oplagt at gå med rent bur og sejr til gæsterne.
2-0 til AGF.
Spilforslag:
AGF vinder til nul til odds 3.05 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW