Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Morten Karlsen og co. er kommet haltende afsted i indeværende sæson med fem nederlag ud af otte mulige, og en aktuel placering lige over Superligaens nedrykningsstreg med samme pointantal som Sønderjyske under stregen.
I sidste weekend begyndte det ellers at trække op til tre point mod AaB efter en stærk anden halvleg, hvor sommerens nyindkøb Klassen udlignede til 1-1, og hvor Lyngby efterfølgende væltede sig i chancer.
Skarpheden foran kassen manglede, og så gik det hverken værre eller bedre end, at AaB scorede til 2-1 i kampens døende sekunder stik imod spil og chancer.
Kæmpe nedtur for Lyngby, som havde fortjent mere, men endte helt uden point mod en direkte konkurrent fra bunden af rækken.
Sæsonen tæller indtil videre kun én sejr, og det var mod Superligaens uhjælpelige bundprop Vejle.
Med andre ord – der er masser af plads til forbedring hos ‘’De Kongeblå’’.
Lyngby har op til kampen været særdeles hårdt ramt på skadesfronten, hvor profilerne Tobias Storm og Jonas Krumrey er blevet skadet og meldes ude for resten af efteråret. Derudover misser Casper Winther opgøret med karantæne.
Til gengæld kan Lyngby glæde sig over at råde over Magnus Jensen og Peter Langhoff igen, ligesom Mathias Hebo atter er klar og kan få sin debut for Lyngby i eftermiddag.
AGF:
Højtflyvende AGF er faldet lidt ned på jorden igen efter det i sidste weekend kun blev til 1-1 hjemme mod Silkeborg.
Aarhusianerne kom ellers til opgøret ovenpå en fantastisk stime med fem sejre i rap, og den ene storsejr efter den anden.
Men stimer er til for at blive brudt, og det lykkedes Silkeborg helt fortjent med at gøre i søndags.
Den ellers så brandvarme AGF-offensiv var ganske usynlig kampen igennem, og en del af årsagen kan tilskrives fraværet af Gift Links, som har været en af sæsonens hidtil bedste spillere i Superligaen med sine vilde rush på venstekanten.
En enkelt uafgjort mod rækkens nummer tre tager dog ingenting fra AGF’s fremragende start på sæsonen, som kun tæller et enkelt nederlag, en aktuel andenplads og et væld af opløftende præstationer.
Netop førnævnte Gift Links er skadet til opgøret, og hans fravær kan gøre ondt på AGF, der også må undvære Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto og Henrik Dalsgaard. Til gengæld vil man glæde sig over, at Felix Beijmo er spilleklar.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Casper Winther
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Lissens, Gregor, Hamalainen – Kumado, Sandgrav, Rømer, Klassen – Magnusson, Gytkjær, Amon
AGF (3-5-2): Hansen – Jensen-Abbew, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Anderson – Mortensen, Bech
Dom:
AGF’s brandvarme offensiv dalede i kadence mod Silkeborg senest, og med mulige fravær af Links og Beijmo til dette opgør, er det tvivlsomt, om vi har en målfest i vente på Lyngby Stadion.
Heldigvis for ‘’De Hvii’e’’ plejer de ikke at skulle bruge mange mål for at besejre Lyngby. Fint illustreret ved fire 1-0 sejre og en enkelt på 2-0 i de seneste fem indbyrdes møder.
Lyngby er det mindst scorende hold i Superligaen, mens AGF er det mindst indkasserende, så det virker helt oplagt at gå med rent bur og sejr til gæsterne.
2-0 til AGF.
Spilforslag:
AGF vinder til nul til odds 3.05 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Froholdt med vild hæder i Portugal
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Manchester City vinder FA Cup
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
KOMMENTAR