Lyngby Boldklub – FC København

FCK måtte tage til takke med en skuffende tredjeplads i sidste sæson, men mandag aften starter ''løverne'' på en frisk, når de gæster Lyngby i 24/25's første spillerunde.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
De Kongeblå fra Lyngby kommer fra en rodet og ikke alt for overbevisende sæson, hvor de indtil allersidste spillerunde var i fare for at tage turen ned i 1.division.

Fra pæn succes under ledelse af Freyr Alexandersson, som skiftede til belgisk fodbold i starten af året, til en lynhurtig fyring af afløseren Magne Hoseth, som kun nåede 50 dage i trænersædet, videre til gode gamle David Nielsen, som skulle redde kastanjerne ud af ilden.

Det var sandt for dyden ikke lige kønt hele vejen igennem, men nordsjællænderne nåede trods alt minimumsmålet om overlevelse i Superligaen, og kan trøste sig med en stærk sæson på eget græs, hvor det kun blev til tre nederlag ud af 16 mulige.

I den kommende sæson handler det mest af alt om at gentage den bedrift, og det bliver endnu engang med en ny træner ved roret i form af Morten Karlsen.

Den tidligere midtbanekriger kunne dog godt se ud til at få sin sag for med at sikre Lyngby endnu en sæson i den bedste danske række.

Siden sidst har ’’De Kongeblå’’ nemlig taget afsked med to markante profiler i topscorer Andri Gudjohnsen og Tochi Chukwuani, mens det har været småt med tilgange.

Mathias Hebo er hentet hjem fra polsk fodbold, og selvom han kan vise sig som en glimrende signing, er han ikke helt oppe i omdrejninger efter en lang periode med skader.

Mandagens hjemmehold må i øvrigt undvære en lang række andre spillere på grund af skader. Det drejer sig om Marcel Rømer, Rezan Corlu, Enock Otoo, Mathias Kristensen og Baptiske Rolland, mens Michael Opoku er med Danmarkt til U19-EM.

FC København:
Man kan stille sig tvivlende over for, hvor Lyngby står her få dage inden sæsonstart, og det samme kan man med FCK.

Københavnerne har selvfølgelig en af ligaens bedste og bredeste trupper, og råder over det største budget af alle i rækken, men alligevel ser holdet, for nu, ikke helt færdigbagt ud.

Ankersen, Grabara, McKenna og Khocholava er fortid i klubben, mens der meldes om mulige afgange af både Vavro og Jelert, som begge har tilbud på hånden.

Flere afløsere er allerede fundet i Huescas, Trott og Garananga, men der må forventes at ske meget mere på den front inden transfervinduet smækker i.

I Superliga-regi kommer Neestrups tropper for en skuffende sæson, hvor de måtte se sig slået af rivalerne FC Midtjylland og Brøndby i den vilde guldstrid, og derfor blot endte som nummer tre.

Til gengæld viste ’’løverne’’ prøver på topniveauet i Champions League, hvor det blev til videre avancement fra en benhård gruppe med Manchester United, Bayern München og Galatasaray, og hvis de kan ramme det niveau mere kontinuerligt i Superligaen, er der ikke mange hold, som kan følge med.

Nicolai Boilesen og Roony Bardghji er ude med længerevarende skader, og også William Clem, Elias Achouri og Andreas Cornelius døjer med skader.

Thomas Delaney er blevet præsenteret som ny mand i FCK, men han er ikke udtaget til kampen.

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Gregor, Bjelland, Lissens – Storm, Winther, Fraulo, Finnsson – Magnusson, Gytkjær, Amon

FC København (4-3-3): Trott – Huescas, Vavro, Diks, Meling – Claesson, Falk, Mattsson – Larsson, Oskarsson, Elyounoussi

Dom:
FCK’s trup til den nye sæson er stadig under konstruktion, men man må ikke glemme, hvor mange fremragende spillere Neestrup allerede råder over.

I Superligaen bliver der ikke meget større forskel i budget, bredde og kvalitet af spillertrup end når Lyngby og FCK krydser klinger, og derfor skal ’’løverne’’ selvfølgelig også vinde her.

Lyngby gjorde det dog forrygende på eget græs i sidste sæson, så det dufter ikke nødvendigvis af en storsejr til FCK.

2-0 til ’’løverne’’.

Spilforslag:
FCK vinder til nul til odds 2.65 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Kræver flere hold i Superligaen

FC Midtjylland – Viborg FF

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

10. gang i træk

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Færdig i Real Madrid

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Storklub i dialog med Mohamed Salah