Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
De Kongeblå fra Lyngby kommer fra en rodet og ikke alt for overbevisende sæson, hvor de indtil allersidste spillerunde var i fare for at tage turen ned i 1.division.
Fra pæn succes under ledelse af Freyr Alexandersson, som skiftede til belgisk fodbold i starten af året, til en lynhurtig fyring af afløseren Magne Hoseth, som kun nåede 50 dage i trænersædet, videre til gode gamle David Nielsen, som skulle redde kastanjerne ud af ilden.
Det var sandt for dyden ikke lige kønt hele vejen igennem, men nordsjællænderne nåede trods alt minimumsmålet om overlevelse i Superligaen, og kan trøste sig med en stærk sæson på eget græs, hvor det kun blev til tre nederlag ud af 16 mulige.
I den kommende sæson handler det mest af alt om at gentage den bedrift, og det bliver endnu engang med en ny træner ved roret i form af Morten Karlsen.
Den tidligere midtbanekriger kunne dog godt se ud til at få sin sag for med at sikre Lyngby endnu en sæson i den bedste danske række.
Siden sidst har ’’De Kongeblå’’ nemlig taget afsked med to markante profiler i topscorer Andri Gudjohnsen og Tochi Chukwuani, mens det har været småt med tilgange.
Mathias Hebo er hentet hjem fra polsk fodbold, og selvom han kan vise sig som en glimrende signing, er han ikke helt oppe i omdrejninger efter en lang periode med skader.
Mandagens hjemmehold må i øvrigt undvære en lang række andre spillere på grund af skader. Det drejer sig om Marcel Rømer, Rezan Corlu, Enock Otoo, Mathias Kristensen og Baptiske Rolland, mens Michael Opoku er med Danmarkt til U19-EM.
FC København:
Man kan stille sig tvivlende over for, hvor Lyngby står her få dage inden sæsonstart, og det samme kan man med FCK.
Københavnerne har selvfølgelig en af ligaens bedste og bredeste trupper, og råder over det største budget af alle i rækken, men alligevel ser holdet, for nu, ikke helt færdigbagt ud.
Ankersen, Grabara, McKenna og Khocholava er fortid i klubben, mens der meldes om mulige afgange af både Vavro og Jelert, som begge har tilbud på hånden.
Flere afløsere er allerede fundet i Huescas, Trott og Garananga, men der må forventes at ske meget mere på den front inden transfervinduet smækker i.
I Superliga-regi kommer Neestrups tropper for en skuffende sæson, hvor de måtte se sig slået af rivalerne FC Midtjylland og Brøndby i den vilde guldstrid, og derfor blot endte som nummer tre.
Til gengæld viste ’’løverne’’ prøver på topniveauet i Champions League, hvor det blev til videre avancement fra en benhård gruppe med Manchester United, Bayern München og Galatasaray, og hvis de kan ramme det niveau mere kontinuerligt i Superligaen, er der ikke mange hold, som kan følge med.
Nicolai Boilesen og Roony Bardghji er ude med længerevarende skader, og også William Clem, Elias Achouri og Andreas Cornelius døjer med skader.
Thomas Delaney er blevet præsenteret som ny mand i FCK, men han er ikke udtaget til kampen.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Gregor, Bjelland, Lissens – Storm, Winther, Fraulo, Finnsson – Magnusson, Gytkjær, Amon
FC København (4-3-3): Trott – Huescas, Vavro, Diks, Meling – Claesson, Falk, Mattsson – Larsson, Oskarsson, Elyounoussi
Dom:
FCK’s trup til den nye sæson er stadig under konstruktion, men man må ikke glemme, hvor mange fremragende spillere Neestrup allerede råder over.
I Superligaen bliver der ikke meget større forskel i budget, bredde og kvalitet af spillertrup end når Lyngby og FCK krydser klinger, og derfor skal ’’løverne’’ selvfølgelig også vinde her.
Lyngby gjorde det dog forrygende på eget græs i sidste sæson, så det dufter ikke nødvendigvis af en storsejr til FCK.
2-0 til ’’løverne’’.
Spilforslag:
FCK vinder til nul til odds 2.65 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Hård tid for dansk komet: ‘Man er langt nede’

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Straffet – Sektion 12 lukkes

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Færdig efter pinligt nederlag

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

– Du finder ikke en bedre spiller i Europa

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Her er Simon Pytlicks nye klub

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

Medie giver alle karakter – undtagen FCK-stjerne

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Irriteret græsk landstræner: ‘Alt for meget’

Ikke sket siden 2010: Eriksen ‘lidt utilpas’

Slagter Rune: ‘Opfører sig som en lille pige’

Klar til at købe Marcus Rashford

Danmarks største rival skriver historie

Kæmpeklub lurer på Victor Froholdt

Zidane flirter med kæmpe job

Dansk stortalent slået på stregen

‘Han er strøget direkte ind i Brøndbys hjerter’

Nedtur for Robert Skov

Forrygende afsluttende runde af Nicolai Højgaard

Jubler over AGF: Bravo og hold da kæft!

Dansk bomber kan lave Superliga-skifte

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

Riemer erkender: Én position giver hovedbrud

Priske-fyring kostede 82 millioner

– Har aldrig set noget lignende før!

– Norge er et af de to bedste landshold i Europa

Græske klovnerier straffet: Han var uhyggelig!

FCK prøvede – Marcel Ruiz er transferklar

Ståle Solbakken fejrer jubilæum med sejrsrekord

Godt nyt: Dansk stjerne er tilbage

Badmintonspiller stopper på landsholdet

Kun 18,8 procents chance

Utrolig stime: ‘Jeg tæller ikke den FCK-kamp med’

Få mål i Reykjavik

Tottenham-profil sender Ghana til VM

Vigtig sejr til Danmark – VM-livline sikret

Dansk komet jubler over kæmpe resultat

Fantastisk for Sebulonsen

I vildrede: ‘Ideen er vanvid’
