Lyngby Boldklub – FC København

FCK måtte tage til takke med en skuffende tredjeplads i sidste sæson, men mandag aften starter ''løverne'' på en frisk, når de gæster Lyngby i 24/25's første spillerunde.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
De Kongeblå fra Lyngby kommer fra en rodet og ikke alt for overbevisende sæson, hvor de indtil allersidste spillerunde var i fare for at tage turen ned i 1.division.

Fra pæn succes under ledelse af Freyr Alexandersson, som skiftede til belgisk fodbold i starten af året, til en lynhurtig fyring af afløseren Magne Hoseth, som kun nåede 50 dage i trænersædet, videre til gode gamle David Nielsen, som skulle redde kastanjerne ud af ilden.

Det var sandt for dyden ikke lige kønt hele vejen igennem, men nordsjællænderne nåede trods alt minimumsmålet om overlevelse i Superligaen, og kan trøste sig med en stærk sæson på eget græs, hvor det kun blev til tre nederlag ud af 16 mulige.

I den kommende sæson handler det mest af alt om at gentage den bedrift, og det bliver endnu engang med en ny træner ved roret i form af Morten Karlsen.

Den tidligere midtbanekriger kunne dog godt se ud til at få sin sag for med at sikre Lyngby endnu en sæson i den bedste danske række.

Siden sidst har ’’De Kongeblå’’ nemlig taget afsked med to markante profiler i topscorer Andri Gudjohnsen og Tochi Chukwuani, mens det har været småt med tilgange.

Mathias Hebo er hentet hjem fra polsk fodbold, og selvom han kan vise sig som en glimrende signing, er han ikke helt oppe i omdrejninger efter en lang periode med skader.

Mandagens hjemmehold må i øvrigt undvære en lang række andre spillere på grund af skader. Det drejer sig om Marcel Rømer, Rezan Corlu, Enock Otoo, Mathias Kristensen og Baptiske Rolland, mens Michael Opoku er med Danmarkt til U19-EM.

FC København:
Man kan stille sig tvivlende over for, hvor Lyngby står her få dage inden sæsonstart, og det samme kan man med FCK.

Københavnerne har selvfølgelig en af ligaens bedste og bredeste trupper, og råder over det største budget af alle i rækken, men alligevel ser holdet, for nu, ikke helt færdigbagt ud.

Ankersen, Grabara, McKenna og Khocholava er fortid i klubben, mens der meldes om mulige afgange af både Vavro og Jelert, som begge har tilbud på hånden.

Flere afløsere er allerede fundet i Huescas, Trott og Garananga, men der må forventes at ske meget mere på den front inden transfervinduet smækker i.

I Superliga-regi kommer Neestrups tropper for en skuffende sæson, hvor de måtte se sig slået af rivalerne FC Midtjylland og Brøndby i den vilde guldstrid, og derfor blot endte som nummer tre.

Til gengæld viste ’’løverne’’ prøver på topniveauet i Champions League, hvor det blev til videre avancement fra en benhård gruppe med Manchester United, Bayern München og Galatasaray, og hvis de kan ramme det niveau mere kontinuerligt i Superligaen, er der ikke mange hold, som kan følge med.

Nicolai Boilesen og Roony Bardghji er ude med længerevarende skader, og også William Clem, Elias Achouri og Andreas Cornelius døjer med skader.

Thomas Delaney er blevet præsenteret som ny mand i FCK, men han er ikke udtaget til kampen.

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Gregor, Bjelland, Lissens – Storm, Winther, Fraulo, Finnsson – Magnusson, Gytkjær, Amon

FC København (4-3-3): Trott – Huescas, Vavro, Diks, Meling – Claesson, Falk, Mattsson – Larsson, Oskarsson, Elyounoussi

Dom:
FCK’s trup til den nye sæson er stadig under konstruktion, men man må ikke glemme, hvor mange fremragende spillere Neestrup allerede råder over.

I Superligaen bliver der ikke meget større forskel i budget, bredde og kvalitet af spillertrup end når Lyngby og FCK krydser klinger, og derfor skal ’’løverne’’ selvfølgelig også vinde her.

Lyngby gjorde det dog forrygende på eget græs i sidste sæson, så det dufter ikke nødvendigvis af en storsejr til FCK.

2-0 til ’’løverne’’.

Spilforslag:
FCK vinder til nul til odds 2.65 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Fik blackout på Brøndby Stadion



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Det er aldrig sket før

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Steve Cooper storroser stjerne

Kan koste Brøndby flere millioner

OB siger farvel til seks spillere

Fifa kritiserer transportpriser under

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Chelsea – Manchester United



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Nu klager FC Barcelona igen

Ringet op af Brøndby-træner

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’