Lyngby Boldklub – FC Nordsjælland

Superliga-søndagen byder på et formstærkt lokalopgør i Nordsjælland, når Lyngby og FC Nordsjælland kæmper for vigtige point til hver sin ende af tabellen.



Superliga

Dommer: Jens Maae

Søn 16. mar kl. 17.00

Stream: TV2 Play

Spilforslag

Uafgjort

Odds 4.15

Spil hos Expekt

Odds fra juni 12, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:

Der var ikke meget at råbe hurra for i Lyngby, da Superligaen gik på vinterferie i december. Én sejr, 10 point og beskedne 12 scoringer i 17 kampe.

Morten Karlsens tropper virker dog til at have brugt pausen fornuftigt, for de er kommet ud til det nye år med mere fight, mere koncentration og et langt højere bundniveau.

Starten på 2025 har ellers budt på et ubarmhjertigt kampprogram med modstand fra den øverste del af rækken i form af FC Midtjylland, Randers, Brøndby og Silkeborg.

Målscoringen er stadig et problem for De Kongeblå, men på trods af kun to scoringer i fire kampe er det blevet til uafgjort mod både Randers og Brøndby samt en sjælden sejr senest mod Silkeborg.

De flotte resultater har virkelig pustet liv i overlevelsesdrømmen for Lyngby, som startede året med seks point til redning, men nu kun har sølle to point op til Sønderjyske over stregen.

Leon Klassen er tilbage fra karantæne, mens Tobias Storm, Baptiste Rolland, Nikolai Baden, Magnus Warming, Jonathan Amon og Adam Andersson er ude.

FC Nordsjælland:

Hos naboerne i Farum går det også strålende.

Der var ellers lidt tvivlsspørgsmål forud for genstarten på Superligaen, da FC Nordsjælland i vinterpausen nok engang tog afsked med en stribe af holdets bærende profiler.

Traditionen tro har Farum-klubben dog fundet interne erstatninger, som har vist, at de er klar til at levere fra dag ét, og det har resulteret i tre sejre ud af fire mulige i 2025.

Bevares, de tre sejre er kommet mod bundholdene AaB, Sønderjyske og Vejle, men det skal ikke taget noget fra de flotte præstationer.

Især taget i betragtning, at nordsjællænderne egentlig også havde fortjent sejren ude mod førerholdet FC Midtjylland for to runder siden, hvor Milan Iloski brændte op til flere friløbere i slutfasen.

Pladsen i mesterskabsspillet blev sikret med 3-1 sejren over Vejle i sidste weekend, og søndag kan FC Nordsjælland kickstarte kampen for medaljer med endnu en sejr over et af Superligaens bundhold.

Kian Hansen er skadet. Erik Marxen, Issaka Seidu, Siallo Sanoussi, Villum Berthelsen og Levy Nene er heller ikke i kamptruppen.

Karantæner:

Lyngby Boldklub: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:

Lyngby Boldklub: (4-3-3): Storch – Buur, Jensen, Thelander, Lissens – Hebo, Langhoff, Winther – Magnusson, Gytkjær, Cornelius

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Høgsberg, Marxen, Lähteenmäki  – Dorgeles, Brink, Yirenkyi – Nygren, Wikheim, Egeli 

Dom:

FC Nordsjælland har vundet seks af sæsonens syv kampe mod de fire nederste hold i tabellen og har ikke tabt til Lyngby i de seneste 11 indbyrdes opgør.

Med til den historie hører det dog, at tre af de seneste fire indbyrdes opgør er endt uden vinder. Heraf de to seneste på Lyngby Stadion.

De Kongeblå har allerede holdt flere af Superligaens andre tophold fornemt fra fadet i årets første fire kampe, så hvorfor skulle de ikke også kunne drille naboerne fra Farum?

Med fornyet tro på tingene og en bomstærk defensiv kæmper Lyngby sig til endnu en uafgjort.

Dommen lyder på 1-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated juni 12, 2026 07:51 am

Ligatabel:

Seneste resultater





TransferLIVE: Første Real Madrid tilgang bekræftet




Optakt til fredagens VM-åbningskamp mellem Canada og Bosnien LIVE

VM-LIVE: Kæmpe stjerne misser premierkampen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Nu melder Christian Eriksen ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

City med vildt rekordbud

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Peger på ham som ny Superliga-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen