Superliga
Dommer: Jens Maae
Søn 16. mar kl. 17.00
Stream: TV2 Play
Spilforslag
Uafgjort
Odds 4.15
Odds fra april 12, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Der var ikke meget at råbe hurra for i Lyngby, da Superligaen gik på vinterferie i december. Én sejr, 10 point og beskedne 12 scoringer i 17 kampe.
Morten Karlsens tropper virker dog til at have brugt pausen fornuftigt, for de er kommet ud til det nye år med mere fight, mere koncentration og et langt højere bundniveau.
Starten på 2025 har ellers budt på et ubarmhjertigt kampprogram med modstand fra den øverste del af rækken i form af FC Midtjylland, Randers, Brøndby og Silkeborg.
Målscoringen er stadig et problem for De Kongeblå, men på trods af kun to scoringer i fire kampe er det blevet til uafgjort mod både Randers og Brøndby samt en sjælden sejr senest mod Silkeborg.
De flotte resultater har virkelig pustet liv i overlevelsesdrømmen for Lyngby, som startede året med seks point til redning, men nu kun har sølle to point op til Sønderjyske over stregen.
Leon Klassen er tilbage fra karantæne, mens Tobias Storm, Baptiste Rolland, Nikolai Baden, Magnus Warming, Jonathan Amon og Adam Andersson er ude.
FC Nordsjælland:
Hos naboerne i Farum går det også strålende.
Der var ellers lidt tvivlsspørgsmål forud for genstarten på Superligaen, da FC Nordsjælland i vinterpausen nok engang tog afsked med en stribe af holdets bærende profiler.
Traditionen tro har Farum-klubben dog fundet interne erstatninger, som har vist, at de er klar til at levere fra dag ét, og det har resulteret i tre sejre ud af fire mulige i 2025.
Bevares, de tre sejre er kommet mod bundholdene AaB, Sønderjyske og Vejle, men det skal ikke taget noget fra de flotte præstationer.
Især taget i betragtning, at nordsjællænderne egentlig også havde fortjent sejren ude mod førerholdet FC Midtjylland for to runder siden, hvor Milan Iloski brændte op til flere friløbere i slutfasen.
Pladsen i mesterskabsspillet blev sikret med 3-1 sejren over Vejle i sidste weekend, og søndag kan FC Nordsjælland kickstarte kampen for medaljer med endnu en sejr over et af Superligaens bundhold.
Kian Hansen er skadet. Erik Marxen, Issaka Seidu, Siallo Sanoussi, Villum Berthelsen og Levy Nene er heller ikke i kamptruppen.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub: (4-3-3): Storch – Buur, Jensen, Thelander, Lissens – Hebo, Langhoff, Winther – Magnusson, Gytkjær, Cornelius
FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Høgsberg, Marxen, Lähteenmäki – Dorgeles, Brink, Yirenkyi – Nygren, Wikheim, Egeli
Dom:
FC Nordsjælland har vundet seks af sæsonens syv kampe mod de fire nederste hold i tabellen og har ikke tabt til Lyngby i de seneste 11 indbyrdes opgør.
Med til den historie hører det dog, at tre af de seneste fire indbyrdes opgør er endt uden vinder. Heraf de to seneste på Lyngby Stadion.
De Kongeblå har allerede holdt flere af Superligaens andre tophold fornemt fra fadet i årets første fire kampe, så hvorfor skulle de ikke også kunne drille naboerne fra Farum?
Med fornyet tro på tingene og en bomstærk defensiv kæmper Lyngby sig til endnu en uafgjort.
Dommen lyder på 1-1.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 12, 2026 15:53 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: Brøndby-fans med kritik
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
Bayern slår rekord i ny storsejr
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
OPTAKT
Randers FC – FC København
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Tottenham under stregen
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’