Lyngby Boldklub – FC Nordsjælland

Superliga-søndagen byder på et formstærkt lokalopgør i Nordsjælland, når Lyngby og FC Nordsjælland kæmper for vigtige point til hver sin ende af tabellen.



Superliga

Dommer: Jens Maae

Søn 16. mar kl. 17.00

Stream: TV2 Play

Spilforslag

Uafgjort

Odds 4.15

Spil hos Expekt

Odds fra december 19, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:

Der var ikke meget at råbe hurra for i Lyngby, da Superligaen gik på vinterferie i december. Én sejr, 10 point og beskedne 12 scoringer i 17 kampe.

Morten Karlsens tropper virker dog til at have brugt pausen fornuftigt, for de er kommet ud til det nye år med mere fight, mere koncentration og et langt højere bundniveau.

Starten på 2025 har ellers budt på et ubarmhjertigt kampprogram med modstand fra den øverste del af rækken i form af FC Midtjylland, Randers, Brøndby og Silkeborg.

Målscoringen er stadig et problem for De Kongeblå, men på trods af kun to scoringer i fire kampe er det blevet til uafgjort mod både Randers og Brøndby samt en sjælden sejr senest mod Silkeborg.

De flotte resultater har virkelig pustet liv i overlevelsesdrømmen for Lyngby, som startede året med seks point til redning, men nu kun har sølle to point op til Sønderjyske over stregen.

Leon Klassen er tilbage fra karantæne, mens Tobias Storm, Baptiste Rolland, Nikolai Baden, Magnus Warming, Jonathan Amon og Adam Andersson er ude.

FC Nordsjælland:

Hos naboerne i Farum går det også strålende.

Der var ellers lidt tvivlsspørgsmål forud for genstarten på Superligaen, da FC Nordsjælland i vinterpausen nok engang tog afsked med en stribe af holdets bærende profiler.

Traditionen tro har Farum-klubben dog fundet interne erstatninger, som har vist, at de er klar til at levere fra dag ét, og det har resulteret i tre sejre ud af fire mulige i 2025.

Bevares, de tre sejre er kommet mod bundholdene AaB, Sønderjyske og Vejle, men det skal ikke taget noget fra de flotte præstationer.

Især taget i betragtning, at nordsjællænderne egentlig også havde fortjent sejren ude mod førerholdet FC Midtjylland for to runder siden, hvor Milan Iloski brændte op til flere friløbere i slutfasen.

Pladsen i mesterskabsspillet blev sikret med 3-1 sejren over Vejle i sidste weekend, og søndag kan FC Nordsjælland kickstarte kampen for medaljer med endnu en sejr over et af Superligaens bundhold.

Kian Hansen er skadet. Erik Marxen, Issaka Seidu, Siallo Sanoussi, Villum Berthelsen og Levy Nene er heller ikke i kamptruppen.

Karantæner:

Lyngby Boldklub: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:

Lyngby Boldklub: (4-3-3): Storch – Buur, Jensen, Thelander, Lissens – Hebo, Langhoff, Winther – Magnusson, Gytkjær, Cornelius

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Høgsberg, Marxen, Lähteenmäki  – Dorgeles, Brink, Yirenkyi – Nygren, Wikheim, Egeli 

Dom:

FC Nordsjælland har vundet seks af sæsonens syv kampe mod de fire nederste hold i tabellen og har ikke tabt til Lyngby i de seneste 11 indbyrdes opgør.

Med til den historie hører det dog, at tre af de seneste fire indbyrdes opgør er endt uden vinder. Heraf de to seneste på Lyngby Stadion.

De Kongeblå har allerede holdt flere af Superligaens andre tophold fornemt fra fadet i årets første fire kampe, så hvorfor skulle de ikke også kunne drille naboerne fra Farum?

Med fornyet tro på tingene og en bomstærk defensiv kæmper Lyngby sig til endnu en uafgjort.

Dommen lyder på 1-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated december 19, 2025 00:58 am

Ligatabel:

Seneste resultater



På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Kamil Grabara-opslag bemærkes

– Han er fuldstændig vanvittig

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Brøndby takker nej til to spillere

Han er IKKE i spil

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Stort Yussuf Poulsen-chok

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Åge Hareide er død

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Kæmpe brag venter fredag

– Lidt af en bombe

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Kæmpe gennembrud af Mattsson

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Her er AGF’s transferplaner

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Medier i svime: Den bedste!

Dansker færdig i Ajax?

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz