Lyngby Boldklub kunne på sidstedag af transfervinduet offentliggørelse af den nye angriber Jesper Cornelius, der blev købt i Hobro.
Og det bliver anset for lidt af et scoop, fordi Superliga-klubben faktisk fik ham foran bejlere fra Eliteserien og Allsvenskan.
Den oplysning kommer frem i Tipsbladets Transfer Talk, hvor international fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini kommer med nye detaljer om den nye Superliga-angriber.
– Markederne i Norge og Sverige er stadig i gang, og ham her er en lynhurtig angriber med en god afslutningsfod, siger Farzam Abolhosseini og tilføjer:
– Han blev sat lidt tilbage af lidt skader, men præsterede i perioder rigtig, rigtig godt, og de her klubber fra Eliteserien og Allsvenskan, som virkelig, virkelig gerne ville have ham. Jeg ved, at der har været konkret interesse fra dem, så jeg synes jo et eller andet sted, at det er lidt af et scoop, som Lyngby har gjort.
Jesper Cornelius har kostet Lyngby Boldklub cirka to millioner kroner og slutter sig til de kongeblå med seks mål fra efteråret i 1. division.
Før denne sæson hentede klubben også en anden angriber i Malik Abubakari, der ikke ligefrem har imponeret Farzam Abolhosseini.
– Det viser måske også, at Lyngby har ændret lidt i sin strategi og henter spillere, der er mere potentiale i i stedet for hente én, der har været i Viborg, og som jeg ikke aner, hvad de vil bruge til.
– Nu har de investeret et par millioner kroner i ham her, og jeg synes, at det klæder dem. De kan også bruge ham i 1. division, hvis de skulle rykke ned, så det er meget bedre end en lottokupon. Jeg synes, det er fedt.
23-årige Jesper Cornelius har fået kontrakt til sommer 2028 med Lyngby Boldklub.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
OPTAKT
Colombia – Ghana
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
LIVE
TransferLIVE: ‘CV’ sætter ord på comeback
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Her kan man se La Liga fremover
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
OPTAKT
Portugal – Kroatien
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
HELT VILDT