Lyngby Boldklub kunne på sidstedag af transfervinduet offentliggørelse af den nye angriber Jesper Cornelius, der blev købt i Hobro.
Og det bliver anset for lidt af et scoop, fordi Superliga-klubben faktisk fik ham foran bejlere fra Eliteserien og Allsvenskan.
Den oplysning kommer frem i Tipsbladets Transfer Talk, hvor international fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini kommer med nye detaljer om den nye Superliga-angriber.
– Markederne i Norge og Sverige er stadig i gang, og ham her er en lynhurtig angriber med en god afslutningsfod, siger Farzam Abolhosseini og tilføjer:
– Han blev sat lidt tilbage af lidt skader, men præsterede i perioder rigtig, rigtig godt, og de her klubber fra Eliteserien og Allsvenskan, som virkelig, virkelig gerne ville have ham. Jeg ved, at der har været konkret interesse fra dem, så jeg synes jo et eller andet sted, at det er lidt af et scoop, som Lyngby har gjort.
Jesper Cornelius har kostet Lyngby Boldklub cirka to millioner kroner og slutter sig til de kongeblå med seks mål fra efteråret i 1. division.
Før denne sæson hentede klubben også en anden angriber i Malik Abubakari, der ikke ligefrem har imponeret Farzam Abolhosseini.
– Det viser måske også, at Lyngby har ændret lidt i sin strategi og henter spillere, der er mere potentiale i i stedet for hente én, der har været i Viborg, og som jeg ikke aner, hvad de vil bruge til.
– Nu har de investeret et par millioner kroner i ham her, og jeg synes, at det klæder dem. De kan også bruge ham i 1. division, hvis de skulle rykke ned, så det er meget bedre end en lottokupon. Jeg synes, det er fedt.
23-årige Jesper Cornelius har fået kontrakt til sommer 2028 med Lyngby Boldklub.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fortryder FC Barcelona-transfer
AVIS