Lyngby Boldklub har gjort et scoop

Superliga-klubben Lyngby Boldklub har lavet en særdeles god handel ved at hente Jesper Cornelius i Hobro IK, mener Farzam Abolhosseini.



Lyngby Boldklub kunne på sidstedag af transfervinduet offentliggørelse af den nye angriber Jesper Cornelius, der blev købt i Hobro.

Og det bliver anset for lidt af et scoop, fordi Superliga-klubben faktisk fik ham foran bejlere fra Eliteserien og Allsvenskan.

Den oplysning kommer frem i Tipsbladets Transfer Talk, hvor international fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini kommer med nye detaljer om den nye Superliga-angriber. 

– Markederne i Norge og Sverige er stadig i gang, og ham her er en lynhurtig angriber med en god afslutningsfod, siger Farzam Abolhosseini og tilføjer:

– Han blev sat lidt tilbage af lidt skader, men præsterede i perioder rigtig, rigtig godt, og de her klubber fra Eliteserien og Allsvenskan, som virkelig, virkelig gerne ville have ham. Jeg ved, at der har været konkret interesse fra dem, så jeg synes jo et eller andet sted, at det er lidt af et scoop, som Lyngby har gjort.

Jesper Cornelius har kostet Lyngby Boldklub cirka to millioner kroner og slutter sig til de kongeblå med seks mål fra efteråret i 1. division.

Før denne sæson hentede klubben også en anden angriber i Malik Abubakari, der ikke ligefrem har imponeret Farzam Abolhosseini.

– Det viser måske også, at Lyngby har ændret lidt i sin strategi og henter spillere, der er mere potentiale i i stedet for hente én, der har været i Viborg, og som jeg ikke aner, hvad de vil bruge til.

– Nu har de investeret et par millioner kroner i ham her, og jeg synes, at det klæder dem. De kan også bruge ham i 1. division, hvis de skulle rykke ned, så det er meget bedre end en lottokupon. Jeg synes, det er fedt.

23-årige Jesper Cornelius har fået kontrakt til sommer 2028 med Lyngby Boldklub.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Melder dansk stortalent transferklar

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Argentina – Østrig

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Frankrig – Irak

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Sender opfordring til Superliga-træner

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Norge – Senegal

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan – Algeriet

I dialog med Steve Cooper