Lyngby Boldklub har gjort et scoop

Superliga-klubben Lyngby Boldklub har lavet en særdeles god handel ved at hente Jesper Cornelius i Hobro IK, mener Farzam Abolhosseini.



Lyngby Boldklub kunne på sidstedag af transfervinduet offentliggørelse af den nye angriber Jesper Cornelius, der blev købt i Hobro.

Og det bliver anset for lidt af et scoop, fordi Superliga-klubben faktisk fik ham foran bejlere fra Eliteserien og Allsvenskan.

Den oplysning kommer frem i Tipsbladets Transfer Talk, hvor international fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini kommer med nye detaljer om den nye Superliga-angriber. 

– Markederne i Norge og Sverige er stadig i gang, og ham her er en lynhurtig angriber med en god afslutningsfod, siger Farzam Abolhosseini og tilføjer:

– Han blev sat lidt tilbage af lidt skader, men præsterede i perioder rigtig, rigtig godt, og de her klubber fra Eliteserien og Allsvenskan, som virkelig, virkelig gerne ville have ham. Jeg ved, at der har været konkret interesse fra dem, så jeg synes jo et eller andet sted, at det er lidt af et scoop, som Lyngby har gjort.

Jesper Cornelius har kostet Lyngby Boldklub cirka to millioner kroner og slutter sig til de kongeblå med seks mål fra efteråret i 1. division.

Før denne sæson hentede klubben også en anden angriber i Malik Abubakari, der ikke ligefrem har imponeret Farzam Abolhosseini.

– Det viser måske også, at Lyngby har ændret lidt i sin strategi og henter spillere, der er mere potentiale i i stedet for hente én, der har været i Viborg, og som jeg ikke aner, hvad de vil bruge til.

– Nu har de investeret et par millioner kroner i ham her, og jeg synes, at det klæder dem. De kan også bruge ham i 1. division, hvis de skulle rykke ned, så det er meget bedre end en lottokupon. Jeg synes, det er fedt.

23-årige Jesper Cornelius har fået kontrakt til sommer 2028 med Lyngby Boldklub.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Han tager hjem fra VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Elias Jelert færdig

AGF køber ham

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Bud på 1,12 milliard afvist

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”