Superliga
Dommer: L. Graagaard
Søn 27. april kl. 14.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
Over 2.5 mål
Odds 1.88
Odds fra maj 3, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Efter to afsluttende sejre i grundspillet over Silkeborg og FC Nordsjælland er det igen gået i stå for De Kongeblå, som siden er trasket slukørede fra banen uden sejr fem gange i streg.
På trods af den dårlige stime lever håbet om overlevelse dog endnu, da AaB, som ligger lige over stregen, også kæmper med at sætte point på kontoen.
Med fem kampe tilbage af sæsonen og tre point til redning har Lyngby stadig masser at kæmpe for, men missionen lykkes næppe, hvis ikke snart der kommer en sejr på bordet.
Vejen til overlevelse starter ved at finde tilbage til den defensive standhaftighed, som skaffede point i fire af grundspillets sidste fem kampe, men siden indkasserede to mål i nedrykningsspillets første fire kampe.
Med mere defensiv stabilitet for øje skiftede Morten Karlsen til fem mand i bagkæden i mandags mod Viborg, hvor Ægidius tilmed også var valgt frem for Storch i målet.
Lyngbys indsats på den svære udebane var godt nok ikke prangende, og Viborg havde mulighederne for at lukke og slukke ballet ved flere lejligheder, men med en halvsen scoring fra målræven Frederik Gytkjær lykkedes det lige akkurat at krige et vigtigt point i hus.
Lyngby har Jonathan Amon og Baptiste Rolland tilbage. Til gengæld må man undvære Brian Hamalainen, Tobias Storm, Malik Aboubakari og Adam Vendelbo.
Brian Hamalainen, Baptiste Rolland og Tobias Storm sad alle ude senest.
Silkeborg IF:
Silkeborg lignede inden påskedagene et mandskab, som var gået på meget tidlig sommerferie, men i ren Jesus Kristus-stil virker de nu til at være genopstået fra de døde.
Efter en sløj afslutning på grundspillet og en endnu sløjere start på nedrykningsspillet er Klubben fra Søhøjlandet nemlig stemplet tilbage på fornemmeste vis.
Først blev AaB kørt fuldkommen rundt i manegen på JYSK Park, hvor Silkeborg allerede efter 33 minutter var oppe med 4-0 og efterfølgende cruisede sejren i land, og i mandags var det Vejles tur til at få ørene i maskinen med samme cifre.
Seks tiltrængte point, 8-0 i målscore, og fornyet selvtillid til stort set alle de offensive profiler, som virkelig har boltret sig i den forgangne uge.
De to storsejre og Viborgs pointtab mod Lyngby gør, at Silkeborg nu er tilbage på den vigtige syvendeplads, der giver playoff-kamp om en plads i Europa til næste sæson.
Silkeborg har mistet Pontus Rödin og Sofus Berger for resten af sæsonen. De slutter sig til Alexander Busch, Fredrik Carlsen og Alexander Madsen på skadeslisten.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub: (5-3-2): Ægidius – Andersson, Jensen, Thelander, Lissens, Klassen – Hebo, Winther, Sandgrav – Magnusson, Gytkjær
Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Gammelby, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Klynge, Mattsson, Larsen – McCowatt, Adamsen, Bakiz
Dom:
Umiddelbart peger pilen forskellige veje for Lyngby og Silkeborg her i sæsonens afsluttende fase, men det forventede kampbillede med gæsterne på kuglen og hjemmeholdet lurende på omstillinger kan sagtens ende med at kaste en jævnbyrdig affære af sig.
Lyngby har haft et fint tag på Silkeborg i denne sæson med fire point i de to første indbyrdes møder, og et snævert nederlag i starten af april, hvor det bedømt ud fra spil og chancer dog lige så godt kunne være endt i en pointdeler.
Lyngby har indkasseret mål i alle nedrykningsspillets fem kampe, Silkeborg er i bekneb defensivt, og tre point vil lune gevaldigt i begge lejre.
En fin opskrift på gang i målscoringen. Dommen lyder på 2-2, som i sæsonens første møde på samme bane.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 3, 2026 15:02 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER