Superliga
Dommer: L. Graagaard
Søn 27. april kl. 14.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
Over 2.5 mål
Odds 1.88
Odds fra juni 21, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Efter to afsluttende sejre i grundspillet over Silkeborg og FC Nordsjælland er det igen gået i stå for De Kongeblå, som siden er trasket slukørede fra banen uden sejr fem gange i streg.
På trods af den dårlige stime lever håbet om overlevelse dog endnu, da AaB, som ligger lige over stregen, også kæmper med at sætte point på kontoen.
Med fem kampe tilbage af sæsonen og tre point til redning har Lyngby stadig masser at kæmpe for, men missionen lykkes næppe, hvis ikke snart der kommer en sejr på bordet.
Vejen til overlevelse starter ved at finde tilbage til den defensive standhaftighed, som skaffede point i fire af grundspillets sidste fem kampe, men siden indkasserede to mål i nedrykningsspillets første fire kampe.
Med mere defensiv stabilitet for øje skiftede Morten Karlsen til fem mand i bagkæden i mandags mod Viborg, hvor Ægidius tilmed også var valgt frem for Storch i målet.
Lyngbys indsats på den svære udebane var godt nok ikke prangende, og Viborg havde mulighederne for at lukke og slukke ballet ved flere lejligheder, men med en halvsen scoring fra målræven Frederik Gytkjær lykkedes det lige akkurat at krige et vigtigt point i hus.
Lyngby har Jonathan Amon og Baptiste Rolland tilbage. Til gengæld må man undvære Brian Hamalainen, Tobias Storm, Malik Aboubakari og Adam Vendelbo.
Brian Hamalainen, Baptiste Rolland og Tobias Storm sad alle ude senest.
Silkeborg IF:
Silkeborg lignede inden påskedagene et mandskab, som var gået på meget tidlig sommerferie, men i ren Jesus Kristus-stil virker de nu til at være genopstået fra de døde.
Efter en sløj afslutning på grundspillet og en endnu sløjere start på nedrykningsspillet er Klubben fra Søhøjlandet nemlig stemplet tilbage på fornemmeste vis.
Først blev AaB kørt fuldkommen rundt i manegen på JYSK Park, hvor Silkeborg allerede efter 33 minutter var oppe med 4-0 og efterfølgende cruisede sejren i land, og i mandags var det Vejles tur til at få ørene i maskinen med samme cifre.
Seks tiltrængte point, 8-0 i målscore, og fornyet selvtillid til stort set alle de offensive profiler, som virkelig har boltret sig i den forgangne uge.
De to storsejre og Viborgs pointtab mod Lyngby gør, at Silkeborg nu er tilbage på den vigtige syvendeplads, der giver playoff-kamp om en plads i Europa til næste sæson.
Silkeborg har mistet Pontus Rödin og Sofus Berger for resten af sæsonen. De slutter sig til Alexander Busch, Fredrik Carlsen og Alexander Madsen på skadeslisten.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub: (5-3-2): Ægidius – Andersson, Jensen, Thelander, Lissens, Klassen – Hebo, Winther, Sandgrav – Magnusson, Gytkjær
Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Gammelby, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Klynge, Mattsson, Larsen – McCowatt, Adamsen, Bakiz
Dom:
Umiddelbart peger pilen forskellige veje for Lyngby og Silkeborg her i sæsonens afsluttende fase, men det forventede kampbillede med gæsterne på kuglen og hjemmeholdet lurende på omstillinger kan sagtens ende med at kaste en jævnbyrdig affære af sig.
Lyngby har haft et fint tag på Silkeborg i denne sæson med fire point i de to første indbyrdes møder, og et snævert nederlag i starten af april, hvor det bedømt ud fra spil og chancer dog lige så godt kunne være endt i en pointdeler.
Lyngby har indkasseret mål i alle nedrykningsspillets fem kampe, Silkeborg er i bekneb defensivt, og tre point vil lune gevaldigt i begge lejre.
En fin opskrift på gang i målscoringen. Dommen lyder på 2-2, som i sæsonens første møde på samme bane.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated juni 21, 2026 23:49 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
OPTAKT