Lyngby Boldklub – Silkeborg IF

Der er spænding for alle pengene, når Lyngby og Silkeborg søndag jagter vigtige point i bestræbelserne på overlevelse og Europa



Superliga

Dommer: L. Graagaard

Søn 27. april kl. 14.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Over 2.5 mål

Odds 1.88

Spil hos Nordicbet

Odds fra april 15, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:

Efter to afsluttende sejre i grundspillet over Silkeborg og FC Nordsjælland er det igen gået i stå for De Kongeblå, som siden er trasket slukørede fra banen uden sejr fem gange i streg.

På trods af den dårlige stime lever håbet om overlevelse dog endnu, da AaB, som ligger lige over stregen, også kæmper med at sætte point på kontoen.

Med fem kampe tilbage af sæsonen og tre point til redning har Lyngby stadig masser at kæmpe for, men missionen lykkes næppe, hvis ikke snart der kommer en sejr på bordet.

Vejen til overlevelse starter ved at finde tilbage til den defensive standhaftighed, som skaffede point i fire af grundspillets sidste fem kampe, men siden indkasserede to mål i nedrykningsspillets første fire kampe.

Med mere defensiv stabilitet for øje skiftede Morten Karlsen til fem mand i bagkæden i mandags mod Viborg, hvor Ægidius tilmed også var valgt frem for Storch i målet.

Lyngbys indsats på den svære udebane var godt nok ikke prangende, og Viborg havde mulighederne for at lukke og slukke ballet ved flere lejligheder, men med en halvsen scoring fra målræven Frederik Gytkjær lykkedes det lige akkurat at krige et vigtigt point i hus.

Lyngby har Jonathan Amon og Baptiste Rolland tilbage. Til gengæld må man undvære Brian Hamalainen, Tobias Storm, Malik Aboubakari og Adam Vendelbo.

Brian Hamalainen, Baptiste Rolland og Tobias Storm sad alle ude senest.

Silkeborg IF:

Silkeborg lignede inden påskedagene et mandskab, som var gået på meget tidlig sommerferie, men i ren Jesus Kristus-stil virker de nu til at være genopstået fra de døde.

Efter en sløj afslutning på grundspillet og en endnu sløjere start på nedrykningsspillet er Klubben fra Søhøjlandet nemlig stemplet tilbage på fornemmeste vis.

Først blev AaB kørt fuldkommen rundt i manegen på JYSK Park, hvor Silkeborg allerede efter 33 minutter var oppe med 4-0 og efterfølgende cruisede sejren i land, og i mandags var det Vejles tur til at få ørene i maskinen med samme cifre.

Seks tiltrængte point, 8-0 i målscore, og fornyet selvtillid til stort set alle de offensive profiler, som virkelig har boltret sig i den forgangne uge.

De to storsejre og Viborgs pointtab mod Lyngby gør, at Silkeborg nu er tilbage på den vigtige syvendeplads, der giver playoff-kamp om en plads i Europa til næste sæson.

Silkeborg har mistet Pontus Rödin og Sofus Berger for resten af sæsonen. De slutter sig til Alexander Busch, Fredrik Carlsen og Alexander Madsen på skadeslisten.

Karantæner:

Lyngby Boldklub: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Lyngby Boldklub: (5-3-2): Ægidius – Andersson, Jensen, Thelander, Lissens, Klassen – Hebo, Winther, Sandgrav – Magnusson, Gytkjær

Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Gammelby, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Klynge, Mattsson, Larsen – McCowatt, Adamsen, Bakiz

Dom:

Umiddelbart peger pilen forskellige veje for Lyngby og Silkeborg her i sæsonens afsluttende fase, men det forventede kampbillede med gæsterne på kuglen og hjemmeholdet lurende på omstillinger kan sagtens ende med at kaste en jævnbyrdig affære af sig.

Lyngby har haft et fint tag på Silkeborg i denne sæson med fire point i de to første indbyrdes møder, og et snævert nederlag i starten af april, hvor det bedømt ud fra spil og chancer dog lige så godt kunne være endt i en pointdeler.

Lyngby har indkasseret mål i alle nedrykningsspillets fem kampe, Silkeborg er i bekneb defensivt, og tre point vil lune gevaldigt i begge lejre.

En fin opskrift på gang i målscoringen. Dommen lyder på 2-2, som i sæsonens første møde på samme bane.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated april 15, 2026 10:04 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





‘Så er Clement Bischoff færdig’




LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Langer ud efter Peter Sørensen

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Nu reagerer Morten Krogh

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Heldige danske damer slår Sverige

Øjner europæisk trofæ

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Brøndby er de dårligste i Europa

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Blæst fuldstændig omkuld

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Storklub lurer på Superliga-profil

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

I transfermøde med Superliga-klub

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

22 millioner kroner!

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’