Lyngby Boldklub – Silkeborg IF

Der er spænding for alle pengene, når Lyngby og Silkeborg søndag jagter vigtige point i bestræbelserne på overlevelse og Europa



Superliga

Dommer: L. Graagaard

Søn 27. april kl. 14.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Over 2.5 mål

Odds 1.88

Spil hos Nordicbet

Odds fra marts 18, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:

Efter to afsluttende sejre i grundspillet over Silkeborg og FC Nordsjælland er det igen gået i stå for De Kongeblå, som siden er trasket slukørede fra banen uden sejr fem gange i streg.

På trods af den dårlige stime lever håbet om overlevelse dog endnu, da AaB, som ligger lige over stregen, også kæmper med at sætte point på kontoen.

Med fem kampe tilbage af sæsonen og tre point til redning har Lyngby stadig masser at kæmpe for, men missionen lykkes næppe, hvis ikke snart der kommer en sejr på bordet.

Vejen til overlevelse starter ved at finde tilbage til den defensive standhaftighed, som skaffede point i fire af grundspillets sidste fem kampe, men siden indkasserede to mål i nedrykningsspillets første fire kampe.

Med mere defensiv stabilitet for øje skiftede Morten Karlsen til fem mand i bagkæden i mandags mod Viborg, hvor Ægidius tilmed også var valgt frem for Storch i målet.

Lyngbys indsats på den svære udebane var godt nok ikke prangende, og Viborg havde mulighederne for at lukke og slukke ballet ved flere lejligheder, men med en halvsen scoring fra målræven Frederik Gytkjær lykkedes det lige akkurat at krige et vigtigt point i hus.

Lyngby har Jonathan Amon og Baptiste Rolland tilbage. Til gengæld må man undvære Brian Hamalainen, Tobias Storm, Malik Aboubakari og Adam Vendelbo.

Brian Hamalainen, Baptiste Rolland og Tobias Storm sad alle ude senest.

Silkeborg IF:

Silkeborg lignede inden påskedagene et mandskab, som var gået på meget tidlig sommerferie, men i ren Jesus Kristus-stil virker de nu til at være genopstået fra de døde.

Efter en sløj afslutning på grundspillet og en endnu sløjere start på nedrykningsspillet er Klubben fra Søhøjlandet nemlig stemplet tilbage på fornemmeste vis.

Først blev AaB kørt fuldkommen rundt i manegen på JYSK Park, hvor Silkeborg allerede efter 33 minutter var oppe med 4-0 og efterfølgende cruisede sejren i land, og i mandags var det Vejles tur til at få ørene i maskinen med samme cifre.

Seks tiltrængte point, 8-0 i målscore, og fornyet selvtillid til stort set alle de offensive profiler, som virkelig har boltret sig i den forgangne uge.

De to storsejre og Viborgs pointtab mod Lyngby gør, at Silkeborg nu er tilbage på den vigtige syvendeplads, der giver playoff-kamp om en plads i Europa til næste sæson.

Silkeborg har mistet Pontus Rödin og Sofus Berger for resten af sæsonen. De slutter sig til Alexander Busch, Fredrik Carlsen og Alexander Madsen på skadeslisten.

Karantæner:

Lyngby Boldklub: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Lyngby Boldklub: (5-3-2): Ægidius – Andersson, Jensen, Thelander, Lissens, Klassen – Hebo, Winther, Sandgrav – Magnusson, Gytkjær

Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Gammelby, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Klynge, Mattsson, Larsen – McCowatt, Adamsen, Bakiz

Dom:

Umiddelbart peger pilen forskellige veje for Lyngby og Silkeborg her i sæsonens afsluttende fase, men det forventede kampbillede med gæsterne på kuglen og hjemmeholdet lurende på omstillinger kan sagtens ende med at kaste en jævnbyrdig affære af sig.

Lyngby har haft et fint tag på Silkeborg i denne sæson med fire point i de to første indbyrdes møder, og et snævert nederlag i starten af april, hvor det bedømt ud fra spil og chancer dog lige så godt kunne være endt i en pointdeler.

Lyngby har indkasseret mål i alle nedrykningsspillets fem kampe, Silkeborg er i bekneb defensivt, og tre point vil lune gevaldigt i begge lejre.

En fin opskrift på gang i målscoringen. Dommen lyder på 2-2, som i sæsonens første møde på samme bane.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 18, 2026 03:20 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Kevin Diks skriver historie

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Interessant afsløring

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Troels Bech slår fast: Glem det!

Nu forklarer Noah Nartey

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Manchester City – Real Madrid

Overraskende U21-trupudtagelse

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!