Lyngby Boldklub tæt på ny cheftræner

Superliga-klubben håber på at kunne præsentere en ny træner inden for et par dage.



De har opstart på mandag, og når Lyngby Boldklub starter op, er det håbet, at der står en ny cheftræner klar til at guide spillerne igennem første træningspas efter sommerpausen.

Superliga-klubbens fodboldchef oplyser til Tipsbladet, at man har en forhåbning om at have cheftræneren på plads inden for de næste to-tre dage.

– Processen har vi forklaret om, tror jeg, og vi har en god fornemmelse af, at der er en, der er klar, og vi har snævret feltet ind. Så vi tror, at vi har styr på, at vi har meldt en ud inden mandag (hvor Lyngby tager hul på opstarten, red), men det skal lige gå op, siger Nicas Kjeldsen til Tipsbladet og forklarer:

– Det er jo et team, så vi skal sætte et rigtigt team. Moderne fodbold er jo ikke enkeltpersoner, men vi er i gang med den proces og har snævret det ind til det, vi synes, det skal være.

Og er navne som Mikkel Beckmann og Mads Kristensen, der allerede er i klubben, så i spil til større roller?

– Det kan jeg ikke kommentere før på mandag. Vi skal lige igennem processen, og så kan du få alle mellemregningerne, siger Nicas Kjeldsen.

Lyngby Boldklub var i store problemer i bunden af Superligaen og havde tre cheftrænere i løbet af en krævende sæson i form af Freyr Alexandersson, Magne Hoseth og til sidst David Nielsen. 

Nielsen og Lyngby valgte dog ikke at forlænge samarbejdet, og derfor har man været på udkig efter en ny mand til trænerposten.

– Som vi også sagde i vinter er vi kommet langt som lille fodboldklub. Vi oplever, at folk synes, at det er fedt at være træner i Lyngby. Selvfølgelig hjælper det, at vi spiller Superliga, men vi har oplevet rimelig god interesse.

– Så kan man sige, at store dele af arbejdet havde vi måske allerede lavet i vinter (i forbindelse med hyringen af Magne Hoseth, red.), hvor vi havde snakket med en del på den ene eller anden måde, siger Nicas Kjeldsen, der også har haft trupppen med på råd.

– Til et anstændigt niveau har vi da spurgt rundt i huset, ja.

Lyngby Boldklub indleder sæsonen med et opgør hjemme mod FC København.







LIVE

TransferLIVE: Tæt på Barcelona – her er hans løn

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Roony vil væk

Mæhle kan hentes for spotpris



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Erik ten Hag jagter dansker

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

– Ja, der var dialog med Brøndby

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’