De har opstart på mandag, og når Lyngby Boldklub starter op, er det håbet, at der står en ny cheftræner klar til at guide spillerne igennem første træningspas efter sommerpausen.
Superliga-klubbens fodboldchef oplyser til Tipsbladet, at man har en forhåbning om at have cheftræneren på plads inden for de næste to-tre dage.
– Processen har vi forklaret om, tror jeg, og vi har en god fornemmelse af, at der er en, der er klar, og vi har snævret feltet ind. Så vi tror, at vi har styr på, at vi har meldt en ud inden mandag (hvor Lyngby tager hul på opstarten, red), men det skal lige gå op, siger Nicas Kjeldsen til Tipsbladet og forklarer:
– Det er jo et team, så vi skal sætte et rigtigt team. Moderne fodbold er jo ikke enkeltpersoner, men vi er i gang med den proces og har snævret det ind til det, vi synes, det skal være.
Og er navne som Mikkel Beckmann og Mads Kristensen, der allerede er i klubben, så i spil til større roller?
– Det kan jeg ikke kommentere før på mandag. Vi skal lige igennem processen, og så kan du få alle mellemregningerne, siger Nicas Kjeldsen.
Lyngby Boldklub var i store problemer i bunden af Superligaen og havde tre cheftrænere i løbet af en krævende sæson i form af Freyr Alexandersson, Magne Hoseth og til sidst David Nielsen.
Nielsen og Lyngby valgte dog ikke at forlænge samarbejdet, og derfor har man været på udkig efter en ny mand til trænerposten.
– Som vi også sagde i vinter er vi kommet langt som lille fodboldklub. Vi oplever, at folk synes, at det er fedt at være træner i Lyngby. Selvfølgelig hjælper det, at vi spiller Superliga, men vi har oplevet rimelig god interesse.
– Så kan man sige, at store dele af arbejdet havde vi måske allerede lavet i vinter (i forbindelse med hyringen af Magne Hoseth, red.), hvor vi havde snakket med en del på den ene eller anden måde, siger Nicas Kjeldsen, der også har haft trupppen med på råd.
– Til et anstændigt niveau har vi da spurgt rundt i huset, ja.
Lyngby Boldklub indleder sæsonen med et opgør hjemme mod FC København.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
OPTAKT