De har opstart på mandag, og når Lyngby Boldklub starter op, er det håbet, at der står en ny cheftræner klar til at guide spillerne igennem første træningspas efter sommerpausen.
Superliga-klubbens fodboldchef oplyser til Tipsbladet, at man har en forhåbning om at have cheftræneren på plads inden for de næste to-tre dage.
– Processen har vi forklaret om, tror jeg, og vi har en god fornemmelse af, at der er en, der er klar, og vi har snævret feltet ind. Så vi tror, at vi har styr på, at vi har meldt en ud inden mandag (hvor Lyngby tager hul på opstarten, red), men det skal lige gå op, siger Nicas Kjeldsen til Tipsbladet og forklarer:
– Det er jo et team, så vi skal sætte et rigtigt team. Moderne fodbold er jo ikke enkeltpersoner, men vi er i gang med den proces og har snævret det ind til det, vi synes, det skal være.
Og er navne som Mikkel Beckmann og Mads Kristensen, der allerede er i klubben, så i spil til større roller?
– Det kan jeg ikke kommentere før på mandag. Vi skal lige igennem processen, og så kan du få alle mellemregningerne, siger Nicas Kjeldsen.
Lyngby Boldklub var i store problemer i bunden af Superligaen og havde tre cheftrænere i løbet af en krævende sæson i form af Freyr Alexandersson, Magne Hoseth og til sidst David Nielsen.
Nielsen og Lyngby valgte dog ikke at forlænge samarbejdet, og derfor har man været på udkig efter en ny mand til trænerposten.
– Som vi også sagde i vinter er vi kommet langt som lille fodboldklub. Vi oplever, at folk synes, at det er fedt at være træner i Lyngby. Selvfølgelig hjælper det, at vi spiller Superliga, men vi har oplevet rimelig god interesse.
– Så kan man sige, at store dele af arbejdet havde vi måske allerede lavet i vinter (i forbindelse med hyringen af Magne Hoseth, red.), hvor vi havde snakket med en del på den ene eller anden måde, siger Nicas Kjeldsen, der også har haft trupppen med på råd.
– Til et anstændigt niveau har vi da spurgt rundt i huset, ja.
Lyngby Boldklub indleder sæsonen med et opgør hjemme mod FC København.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Magiske Messi slår til igen
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
OPTAKT
Randers FC – OB
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
Iran kommer med krav før VM
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Hjulmand og co. taber stort skridt
TOPNYHED