De har opstart på mandag, og når Lyngby Boldklub starter op, er det håbet, at der står en ny cheftræner klar til at guide spillerne igennem første træningspas efter sommerpausen.
Superliga-klubbens fodboldchef oplyser til Tipsbladet, at man har en forhåbning om at have cheftræneren på plads inden for de næste to-tre dage.
– Processen har vi forklaret om, tror jeg, og vi har en god fornemmelse af, at der er en, der er klar, og vi har snævret feltet ind. Så vi tror, at vi har styr på, at vi har meldt en ud inden mandag (hvor Lyngby tager hul på opstarten, red), men det skal lige gå op, siger Nicas Kjeldsen til Tipsbladet og forklarer:
– Det er jo et team, så vi skal sætte et rigtigt team. Moderne fodbold er jo ikke enkeltpersoner, men vi er i gang med den proces og har snævret det ind til det, vi synes, det skal være.
Og er navne som Mikkel Beckmann og Mads Kristensen, der allerede er i klubben, så i spil til større roller?
– Det kan jeg ikke kommentere før på mandag. Vi skal lige igennem processen, og så kan du få alle mellemregningerne, siger Nicas Kjeldsen.
Lyngby Boldklub var i store problemer i bunden af Superligaen og havde tre cheftrænere i løbet af en krævende sæson i form af Freyr Alexandersson, Magne Hoseth og til sidst David Nielsen.
Nielsen og Lyngby valgte dog ikke at forlænge samarbejdet, og derfor har man været på udkig efter en ny mand til trænerposten.
– Som vi også sagde i vinter er vi kommet langt som lille fodboldklub. Vi oplever, at folk synes, at det er fedt at være træner i Lyngby. Selvfølgelig hjælper det, at vi spiller Superliga, men vi har oplevet rimelig god interesse.
– Så kan man sige, at store dele af arbejdet havde vi måske allerede lavet i vinter (i forbindelse med hyringen af Magne Hoseth, red.), hvor vi havde snakket med en del på den ene eller anden måde, siger Nicas Kjeldsen, der også har haft trupppen med på råd.
– Til et anstændigt niveau har vi da spurgt rundt i huset, ja.
Lyngby Boldklub indleder sæsonen med et opgør hjemme mod FC København.
LIVE
LIVE: Forlænger med Barcelona
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub