Video : Tipsbladet
Superliga

- Han kan ikke afløses en til en

I et interview med Tipsbladet sætter Lyngby Boldklubs fodboldchef, Nicas Kjeldsen, ord på klubbens transferplaner denne sommer.

Der er gang i den i Lyngby Boldklub. Klubben har allerede været aktive på transfermarkedet med salg af Andri Gudjohnsen, Tochi Chukwuani og Magnus Kaastrup, ligesom De Kongeblå også har brugt de seneste uger på at jagte en ny cheftræner.

En jagt, der, som Tipsbladet har kunnet afsløre, er endt med, at Lyngby er ved at hyre Morten Karlsen som ny cheftræner.

Hvis en spiller kan komme til Barcelona, skal vi få det til at ske

Nicas Kjeldsen
fodboldchef i Lyngby Boldklub

Men der er stadig ganske godt gang i transfer-telefonerne på Lyngby Boldklubs kontorer.

- Aktiviteten er på otte ud af 10, griner Niclas Kjeldsen, fodboldchef i Superliga-klubben, da Tipsbladet spørger.

- Ej, vi har jo en plan. Så er det sådan, at de, man starter med at ringe til, måske sigter højere. Og vi sigter måske højere end dem, der ringer til os. Det tager noget tid at lulle sig på plads i alt det, men vi har en okay idé om, hvordan det ser ud. Vi har også en stor trup, så det er også vigtigt for os at holde en lille smule kontinuitet. Måske er det vigtigere at få en eller to rigtige ind i stedet for mere bredde.

Særligt salget af Andri Gudjohnsen til Gent efterlader et hul på mandskabet, for den islandske angriber var involveret i imponerende 14 af Lyngbys 39 mål i Superligaen i fjor. Så spørgsmålet er, om der skal en ny angriber til Lundtoftevej. 

- Jeg tror da, at Frederik Gytkjær mener, at han er klar til at tage den igen. Men selvfølgelig kigger vi, om der er noget, der er det rigtige for os, siger Nicas Kjeldsen.

- Jeg tror ikke på, at vi en til en kan erstatte Andri. Det kan ikke lade sig gøre. Det er ikke sådan, at vi lægger hans fodboldmæssige kompetencer på bordet og siger, at vi skal have en, der kan det samme. Det tror vi ikke på. 

- Men offensivt skal vi have en plan for, hvordan vi skal lave nogle chancer. Det skal vi nok også lykkes med, men det behøver ikke at se ud som det gjorde med Andri. Man laver jo justeringer afhængig af de spillere, man har.

Lyngby Boldklub fik i omegnen af 22 millioner kroner for Andri Gudjohnsen, men De Kongeblås fans skal ikke regne med at se Nicas Kjeldsen og co. bruge rub og stub på forstærkninger til spillertruppen.

- Det giver vores klub større muskler, og det giver vores klub og strategi ro. Det er ekstremt vigtigt. Vi går ikke som sådan ud og ændrer vores budgetter, der var lagt før, på grund af salget. Vi skal ikke springe et eller andet lønhierarki. Det kan godt hjælpe, hvis der kommer en helt vildt god mulighed, men i bund og grund skal det bruges på faciliteter og klubudvikling, fordi planen er, at vi skal vokse organisk, lyder det.

Artiklen fortsætter efter billedet...

Foto: Alamy

- Nu kan jeg lyde dum, men...
Som altid er der ikke kun køb, der kigges på i Lyngby Boldklub. Flere spillere har imponeret i de seneste sæsoner, og det medfører interesse.

- Jeg synes altid, at der er interesse for nogle af vores spillere. Nu kan jeg lyde dum, når du spørger mig så tidligt i transfervinduet, men jeg tror ikke, at det bliver et vindue, hvor vi sælger meget ud fra toppen.

- Det kan godt være, at der ryger en eller halvanden, men det er ikke det, vi planlægger efter. Hvis der kommer en mulighed til nogle, er vi en klub, der kigger på det. Der er ikke helt vildt meget aktivitet med noget, jeg tænker kommer til at ske, men vi er en interessant klub, og mange spørger på vores spillere, siger Nicas Kjeldsen.

I har allerede solgt et par stykker. Har I et loft for, hvor mange I vil sige farvel til? 

- Selvfølgelig har vi et loft, men vi har ikke sat et decideret tal på det. Vi ligger de her planer sammen med spillerne, så vi skal også være troværdige i den del. Hvis en spiller kan komme til Barcelona, skal vi få det til at ske, uanset om han vil blive anden eller tredje afgang. Men vi tænker, at Andri som udgangspunkt var det, og så kommer der måske en eller to mere.

Og Lyngby har jo for vane at udklække talenter, så der står også allerede nogle på spring.

- Der er allerede en del i truppen. Tobias Storm er kun lige slået igennem. Lauge Sandgrav har været i truppen i et år nu. Vi har Gustav Fraulo og Enock Otoo, vi hentede i vinter. Vi får Adam Vendelbo hjem fra Nykøbing. Vi har Johan Meyer, der har forlænget, og Peter Langhoff har lige lavet kontrakt.

- Jeg synes, vi har mange spændende. Det bliver ikke alle, der lykkes samtidig, men det bliver nok nogle af dem, slutter Lyngby-bossen.

Lyngby sluttede den forgangne sæson som nummer 10 i Superligaen. De Kongeblå tager hul på opstarten mandag.