Det var ikke med deres gode vilje, at Lyngby Boldklub lod Carit Falch forlade klubben til fordel for Vejle Boldklub.
Men ikke desto mindre var det tilfældet, og derfor skal klubben på jagt efter en ny træner. Og den process er allerede i gang, afslører klubbens administrerende direktør, Andreas Byder, i fanpodcasten “Altid blå og hvid“.
Heri afslører han, at man allerede havde en kandidat til samtale tirsdag aften klokken 20. Det var den første kandidat af en prioriteret liste på en to-tre stykker, forklarer Lyngby-bossen, der ikke lægger skjul på, at de ønskede kandidater allerede er i job andre steder.
– Der er to-tre kandidater, der ligger i samme lag. Desværre er ingen af dem frie, og det kan blive lidt besværligt.
Det betyder, at Lyngby formentlig skal købe deres kommende træner fri af den nuværende kontrakt, hvis og såfremt en af de to-tre kandidater ønsker at være en del af det kommende projekt.
Andreas Byder ønsker ikke at sætte navn på kandidaterne, men han vil gerne sætte ord på, hvad det er, som klubben kigger efter.
– Jeg kan ikke sige, hvem der står på vores liste, men det er klart, at vi kigger på nogle af dem med Lyngby-DNA først. Én ting er at sige, at man har Lyngby-DNA, noget andet er om man har det, lyder det i podcasten.
Andreas Byder bliver også spurgt ind til, om Mikkel Beckmann og Jonathan Hartmann er i spil til trænerposten, men det mener den administrerende direktør endnu er for tidligt.
Lyngby rykkede i den forgangne sæson ud af Superligaen, men den ambitiøse klub satser på at rykke op igen allerede i næste sæson.
Hvis samtalerne med de ønskede kandidater ikke gå som ønsket, så kan Lyngby måske tage et kig over på den anden side af sundet, hvor en anden træner byder sig til.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
DAGENS SPILFORSLAG
Belgiske bask til Iran
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
OPTAKT
Tunesien – Japan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
