Lyngby-boss: Jagter ny træner i andre klubber

Carit Falch forlod tirsdag Lyngby Boldklub for at blive ny træner i Vejle, og derfor skal de Kongeblå på jagt efter ny træner.



Det var ikke med deres gode vilje, at Lyngby Boldklub lod Carit Falch forlade klubben til fordel for Vejle Boldklub.

Men ikke desto mindre var det tilfældet, og derfor skal klubben på jagt efter en ny træner. Og den process er allerede i gang, afslører klubbens administrerende direktør, Andreas Byder, i fanpodcasten “Altid blå og hvid“.

Heri afslører han, at man allerede havde en kandidat til samtale tirsdag aften klokken 20. Det var den første kandidat af en prioriteret liste på en to-tre stykker, forklarer Lyngby-bossen, der ikke lægger skjul på, at de ønskede kandidater allerede er i job andre steder.

– Der er to-tre kandidater, der ligger i samme lag. Desværre er ingen af dem frie, og det kan blive lidt besværligt.

Det betyder, at Lyngby formentlig skal købe deres kommende træner fri af den nuværende kontrakt, hvis og såfremt en af de to-tre kandidater ønsker at være en del af det kommende projekt.

Andreas Byder ønsker ikke at sætte navn på kandidaterne, men han vil gerne sætte ord på, hvad det er, som klubben kigger efter.

– Jeg kan ikke sige, hvem der står på vores liste, men det er klart, at vi kigger på nogle af dem med Lyngby-DNA først. Én ting er at sige, at man har Lyngby-DNA, noget andet er om man har det, lyder det i podcasten.

Andreas Byder bliver også spurgt ind til, om Mikkel Beckmann og Jonathan Hartmann er i spil til trænerposten, men det mener den administrerende direktør endnu er for tidligt.

Lyngby rykkede i den forgangne sæson ud af Superligaen, men den ambitiøse klub satser på at rykke op igen allerede i næste sæson.

Hvis samtalerne med de ønskede kandidater ikke gå som ønsket, så kan Lyngby måske tage et kig over på den anden side af sundet, hvor en anden træner byder sig til.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Det kommer til at trække ud

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Store navne kan forlade Brøndby IF

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

To danskere færdige i norsk klub

Intet aftryk!

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

– Han er fuldstændig vanvittig

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Er dette Oliver Christensens næste klub?

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Brøndby takker nej til to spillere

I chok over Nicolai Poulsen

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Aldrig nogensinde FCK

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Mohamed Salah har sagt undskyld

Storklubber følger FCN-juvel

Dansk stjerne pønser på klubskifte