Lyngby-boss: Jagter ny træner i andre klubber

Carit Falch forlod tirsdag Lyngby Boldklub for at blive ny træner i Vejle, og derfor skal de Kongeblå på jagt efter ny træner.



Det var ikke med deres gode vilje, at Lyngby Boldklub lod Carit Falch forlade klubben til fordel for Vejle Boldklub.

Men ikke desto mindre var det tilfældet, og derfor skal klubben på jagt efter en ny træner. Og den process er allerede i gang, afslører klubbens administrerende direktør, Andreas Byder, i fanpodcasten “Altid blå og hvid“.

Heri afslører han, at man allerede havde en kandidat til samtale tirsdag aften klokken 20. Det var den første kandidat af en prioriteret liste på en to-tre stykker, forklarer Lyngby-bossen, der ikke lægger skjul på, at de ønskede kandidater allerede er i job andre steder.

– Der er to-tre kandidater, der ligger i samme lag. Desværre er ingen af dem frie, og det kan blive lidt besværligt.

Det betyder, at Lyngby formentlig skal købe deres kommende træner fri af den nuværende kontrakt, hvis og såfremt en af de to-tre kandidater ønsker at være en del af det kommende projekt.

Andreas Byder ønsker ikke at sætte navn på kandidaterne, men han vil gerne sætte ord på, hvad det er, som klubben kigger efter.

– Jeg kan ikke sige, hvem der står på vores liste, men det er klart, at vi kigger på nogle af dem med Lyngby-DNA først. Én ting er at sige, at man har Lyngby-DNA, noget andet er om man har det, lyder det i podcasten.

Andreas Byder bliver også spurgt ind til, om Mikkel Beckmann og Jonathan Hartmann er i spil til trænerposten, men det mener den administrerende direktør endnu er for tidligt.

Lyngby rykkede i den forgangne sæson ud af Superligaen, men den ambitiøse klub satser på at rykke op igen allerede i næste sæson.

Hvis samtalerne med de ønskede kandidater ikke gå som ønsket, så kan Lyngby måske tage et kig over på den anden side af sundet, hvor en anden træner byder sig til.





Pione Sisto færdig efter stor skuffelse




LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Nu vender han tilbage

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fortryder FC Barcelona-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bayern – Stuttgart

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Færdig: Nu er han rejst til København

AGF jagter hollandsk talent

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Snart sker det

Neestrup jagtes af storklub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Chelsea – Tottenham

Dansk stortalents værdi eksploderer