Lyngby-boss: Jagter ny træner i andre klubber

Carit Falch forlod tirsdag Lyngby Boldklub for at blive ny træner i Vejle, og derfor skal de Kongeblå på jagt efter ny træner.



Det var ikke med deres gode vilje, at Lyngby Boldklub lod Carit Falch forlade klubben til fordel for Vejle Boldklub.

Men ikke desto mindre var det tilfældet, og derfor skal klubben på jagt efter en ny træner. Og den process er allerede i gang, afslører klubbens administrerende direktør, Andreas Byder, i fanpodcasten “Altid blå og hvid“.

Heri afslører han, at man allerede havde en kandidat til samtale tirsdag aften klokken 20. Det var den første kandidat af en prioriteret liste på en to-tre stykker, forklarer Lyngby-bossen, der ikke lægger skjul på, at de ønskede kandidater allerede er i job andre steder.

– Der er to-tre kandidater, der ligger i samme lag. Desværre er ingen af dem frie, og det kan blive lidt besværligt.

Det betyder, at Lyngby formentlig skal købe deres kommende træner fri af den nuværende kontrakt, hvis og såfremt en af de to-tre kandidater ønsker at være en del af det kommende projekt.

Andreas Byder ønsker ikke at sætte navn på kandidaterne, men han vil gerne sætte ord på, hvad det er, som klubben kigger efter.

– Jeg kan ikke sige, hvem der står på vores liste, men det er klart, at vi kigger på nogle af dem med Lyngby-DNA først. Én ting er at sige, at man har Lyngby-DNA, noget andet er om man har det, lyder det i podcasten.

Andreas Byder bliver også spurgt ind til, om Mikkel Beckmann og Jonathan Hartmann er i spil til trænerposten, men det mener den administrerende direktør endnu er for tidligt.

Lyngby rykkede i den forgangne sæson ud af Superligaen, men den ambitiøse klub satser på at rykke op igen allerede i næste sæson.

Hvis samtalerne med de ønskede kandidater ikke gå som ønsket, så kan Lyngby måske tage et kig over på den anden side af sundet, hvor en anden træner byder sig til.





LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Massiv kritik efter skandaløse scener

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Randers FC – OB



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

De bliver monstersalg til sommer

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Det er ringe ad helvede til’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Brøndby-flop færdig i danskerklub