Superliga-klubben Lyngby Boldklub har styrket sit ejerskab.
Friends of Lyngby, som hidtil har ejet hele klubben, har nemlig fået en amerikansk investor ind, som overtager 10 procent af ejerskabet og kan købe yderligere 10 procent. Som Tipsbladet kunne afsløre.
Det er selskabet Union Sports & Entertainment med rigmanden Jay Sugarman som grundlægger, der står bag investeringen i Lyngby Boldklub.
Union Sports & Entertainment ejer også MLS-klubben Philadelphia Union, hvor den tidligere Superliga-stjerne Mikael Uhre spiller.
– Vi beundrer Lyngbys præstationer og er sikre på, at vi kan hjælpe hinanden gennem vidensdeling og strategisk samarbejde. Vores proces er blevet drevet af et ønske om at styrke vores klubs kernekompetencer og bedre udnytte det netværk, som Ernst Tanner har etableret i Europa.
– Vores dialog med Lyngby Boldklub har bekræftet for os, at de er en klub, der deler lignende værdier og ambitioner med Union, og vi ser frem til et gensidigt succesfuldt forhold fremadrettet, siger Jay Sugarman.
Fra Lyngby Boldklub side lyder det fra bestyrelsesformand Tommy Petersen:
– Gennem de seneste år har vi i ejergruppen talt med mere end tyve potentielle, hovedsageligt finansielle investorer, men af den ene eller anden årsag har vi hidtil vendt tommelfingeren ned ad hver gang. Nu er vi lykkedes med vores kongstanke: En model, hvor Friends of Lyngby fortsat er ejer, men hvor vi får en medinvestor på det sportslige område, der matcher vores klubs ambitioner. Det synes vi er den rigtige model for Lyngby Boldklub.
Tommy Petersen glæder sig til samarbejdet med Philadephia Union:
– Philadelphia Union har på alle niveauer skabt gode resultater i nordamerikansk fodbold. En central del af succesen er skabt på evnen til at udvikle talenter via deres akademi, som er rangeret blandt de to-tre bedste i USA, og hvis hold jævnligt spiller op med de allerstørste europæiske akademier.
– Det bliver af stor værdi for Lyngby Boldklub at kunne trække på Philadelphia Unions og Ernst Tanners erfaring ift. opbygning af akademier, anvendelse af fodbolddata og teknologi samt udvikling og salg af spillere. Selvom Union som organisation er større end Lyngby Boldklub, så ser vi et naturligt match i identiteten som ambitiøs underdog og som familieorienteret klub i lokalmiljøet med en stærk og loyal fanbase.
Niels Sørensen bliver nyt bestyrelsesmedlem i Lyngby Boldklub.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
Raser: Det er latterligt!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
MEDIE