Lyngby-boss jubler over ny investor

Lyngby Boldklub har bekræftet, at man har fået en udenlandsk ejer ind. Og bestyrelsesformand Tommy Petersen er rigtig glad for den nye investor.



Superliga-klubben Lyngby Boldklub har styrket sit ejerskab.

Friends of Lyngby, som hidtil har ejet hele klubben, har nemlig fået en amerikansk investor ind, som overtager 10 procent af ejerskabet og kan købe yderligere 10 procent. Som Tipsbladet kunne afsløre.

Det er selskabet Union Sports & Entertainment med rigmanden Jay Sugarman som grundlægger, der står bag investeringen i Lyngby Boldklub.

Union Sports & Entertainment ejer også MLS-klubben Philadelphia Union, hvor den tidligere Superliga-stjerne Mikael Uhre spiller.

– Vi beundrer Lyngbys præstationer og er sikre på, at vi kan hjælpe hinanden gennem vidensdeling og strategisk samarbejde. Vores proces er blevet drevet af et ønske om at styrke vores klubs kernekompetencer og bedre udnytte det netværk, som Ernst Tanner har etableret i Europa.

– Vores dialog med Lyngby Boldklub har bekræftet for os, at de er en klub, der deler lignende værdier og ambitioner med Union, og vi ser frem til et gensidigt succesfuldt forhold fremadrettet, siger Jay Sugarman.

Fra Lyngby Boldklub side lyder det fra bestyrelsesformand Tommy Petersen:

– Gennem de seneste år har vi i ejergruppen talt med mere end tyve potentielle, hovedsageligt finansielle investorer, men af den ene eller anden årsag har vi hidtil vendt tommelfingeren ned ad hver gang. Nu er vi lykkedes med vores kongstanke: En model, hvor Friends of Lyngby fortsat er ejer, men hvor vi får en medinvestor på det sportslige område, der matcher vores klubs ambitioner. Det synes vi er den rigtige model for Lyngby Boldklub.

Tommy Petersen glæder sig til samarbejdet med Philadephia Union:

– Philadelphia Union har på alle niveauer skabt gode resultater i nordamerikansk fodbold. En central del af succesen er skabt på evnen til at udvikle talenter via deres akademi, som er rangeret blandt de to-tre bedste i USA, og hvis hold jævnligt spiller op med de allerstørste europæiske akademier.

– Det bliver af stor værdi for Lyngby Boldklub at kunne trække på Philadelphia Unions og Ernst Tanners erfaring ift. opbygning af akademier, anvendelse af fodbolddata og teknologi samt udvikling og salg af spillere. Selvom Union som organisation er større end Lyngby Boldklub, så ser vi et naturligt match i identiteten som ambitiøs underdog og som familieorienteret klub i lokalmiljøet med en stærk og loyal fanbase.

Niels Sørensen bliver nyt bestyrelsesmedlem i Lyngby Boldklub.





Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

FC København-fans raser



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Chokpris på Victor Froholdt

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Henter kæmpe Superliga-flop

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Voldsomt skænderi i FC København



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

‘Jeg er fucking irriteret’

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Arsenal vinder London-derby

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

Superliga-træner enormt stolt

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

FC København misser top seks

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB

Fælder dom over FCK: 27,2%