Video : Tipsbladet
Superliga

Lyngby-boss jubler over ny investor

Lyngby Boldklub har bekræftet, at man har fået en udenlandsk ejer ind. Og bestyrelsesformand Tommy Petersen er rigtig glad for den nye investor.

Superliga-klubben Lyngby Boldklub har styrket sit ejerskab.

Friends of Lyngby, som hidtil har ejet hele klubben, har nemlig fået en amerikansk investor ind, som overtager 10 procent af ejerskabet og kan købe yderligere 10 procent. Som Tipsbladet kunne afsløre.

Det er selskabet Union Sports & Entertainment med rigmanden Jay Sugarman som grundlægger, der står bag investeringen i Lyngby Boldklub.

Union Sports & Entertainment ejer også MLS-klubben Philadelphia Union, hvor den tidligere Superliga-stjerne Mikael Uhre spiller.

- Vi beundrer Lyngbys præstationer og er sikre på, at vi kan hjælpe hinanden gennem vidensdeling og strategisk samarbejde. Vores proces er blevet drevet af et ønske om at styrke vores klubs kernekompetencer og bedre udnytte det netværk, som Ernst Tanner har etableret i Europa.

- Vores dialog med Lyngby Boldklub har bekræftet for os, at de er en klub, der deler lignende værdier og ambitioner med Union, og vi ser frem til et gensidigt succesfuldt forhold fremadrettet, siger Jay Sugarman.

Fra Lyngby Boldklub side lyder det fra bestyrelsesformand Tommy Petersen:

- Gennem de seneste år har vi i ejergruppen talt med mere end tyve potentielle, hovedsageligt finansielle investorer, men af den ene eller anden årsag har vi hidtil vendt tommelfingeren ned ad hver gang. Nu er vi lykkedes med vores kongstanke: En model, hvor Friends of Lyngby fortsat er ejer, men hvor vi får en medinvestor på det sportslige område, der matcher vores klubs ambitioner. Det synes vi er den rigtige model for Lyngby Boldklub.

Tommy Petersen glæder sig til samarbejdet med Philadephia Union:

- Philadelphia Union har på alle niveauer skabt gode resultater i nordamerikansk fodbold. En central del af succesen er skabt på evnen til at udvikle talenter via deres akademi, som er rangeret blandt de to-tre bedste i USA, og hvis hold jævnligt spiller op med de allerstørste europæiske akademier.

- Det bliver af stor værdi for Lyngby Boldklub at kunne trække på Philadelphia Unions og Ernst Tanners erfaring ift. opbygning af akademier, anvendelse af fodbolddata og teknologi samt udvikling og salg af spillere. Selvom Union som organisation er større end Lyngby Boldklub, så ser vi et naturligt match i identiteten som ambitiøs underdog og som familieorienteret klub i lokalmiljøet med en stærk og loyal fanbase.

Niels Sørensen bliver nyt bestyrelsesmedlem i Lyngby Boldklub.