Lyngby-boss jubler over ny investor

Lyngby Boldklub har bekræftet, at man har fået en udenlandsk ejer ind. Og bestyrelsesformand Tommy Petersen er rigtig glad for den nye investor.



Superliga-klubben Lyngby Boldklub har styrket sit ejerskab.

Friends of Lyngby, som hidtil har ejet hele klubben, har nemlig fået en amerikansk investor ind, som overtager 10 procent af ejerskabet og kan købe yderligere 10 procent. Som Tipsbladet kunne afsløre.

Det er selskabet Union Sports & Entertainment med rigmanden Jay Sugarman som grundlægger, der står bag investeringen i Lyngby Boldklub.

Union Sports & Entertainment ejer også MLS-klubben Philadelphia Union, hvor den tidligere Superliga-stjerne Mikael Uhre spiller.

– Vi beundrer Lyngbys præstationer og er sikre på, at vi kan hjælpe hinanden gennem vidensdeling og strategisk samarbejde. Vores proces er blevet drevet af et ønske om at styrke vores klubs kernekompetencer og bedre udnytte det netværk, som Ernst Tanner har etableret i Europa.

– Vores dialog med Lyngby Boldklub har bekræftet for os, at de er en klub, der deler lignende værdier og ambitioner med Union, og vi ser frem til et gensidigt succesfuldt forhold fremadrettet, siger Jay Sugarman.

Fra Lyngby Boldklub side lyder det fra bestyrelsesformand Tommy Petersen:

– Gennem de seneste år har vi i ejergruppen talt med mere end tyve potentielle, hovedsageligt finansielle investorer, men af den ene eller anden årsag har vi hidtil vendt tommelfingeren ned ad hver gang. Nu er vi lykkedes med vores kongstanke: En model, hvor Friends of Lyngby fortsat er ejer, men hvor vi får en medinvestor på det sportslige område, der matcher vores klubs ambitioner. Det synes vi er den rigtige model for Lyngby Boldklub.

Tommy Petersen glæder sig til samarbejdet med Philadephia Union:

– Philadelphia Union har på alle niveauer skabt gode resultater i nordamerikansk fodbold. En central del af succesen er skabt på evnen til at udvikle talenter via deres akademi, som er rangeret blandt de to-tre bedste i USA, og hvis hold jævnligt spiller op med de allerstørste europæiske akademier.

– Det bliver af stor værdi for Lyngby Boldklub at kunne trække på Philadelphia Unions og Ernst Tanners erfaring ift. opbygning af akademier, anvendelse af fodbolddata og teknologi samt udvikling og salg af spillere. Selvom Union som organisation er større end Lyngby Boldklub, så ser vi et naturligt match i identiteten som ambitiøs underdog og som familieorienteret klub i lokalmiljøet med en stærk og loyal fanbase.

Niels Sørensen bliver nyt bestyrelsesmedlem i Lyngby Boldklub.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Færdig i FC Midtjylland?

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Den første i næsten 40 år

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Bo Svensson i spil til stort job

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Manchester United jagter Liverpool-profil

I svime over Højlund

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Vild udtalelse om Nathan Trott

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

UEFA med ny stor FC København-straf

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

FC København-stjerne straffes af UEFA

Trods krise: Freder Superliga-træner

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Superliga-stortalenter topper international liste

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Sæsonens hurtigste hattrick

Samler informationer om FCK’er

Choktransfer?

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Celtic – Stuttgart