Lyngby deler med Sønderjyske i generalprøve til gyser

Lyngby fik en blandet optakt til overlevelseskampene mod Hobro, da holdet onsdag spillede 1-1 mod Sønderjyske.



Formsvage Lyngby afsluttede onsdag nedrykningsspillets pulje 1 med at spille 1-1 mod Sønderjyske og kan nu rette fokus mod de altafgørende kampe, der venter.

I to drabelige opgør mod Hobro kæmper Lyngby for livet i Superligaen, og de kongeblå går ind til playoffkampene uden sejr i de seneste ti ligakampe.

Lyngby lignede i første halvleg mod Sønderjyske ikke et hold, der hører til i Superligaen, og sønderjyderne gik derfor til pause med en 1-0-føring.

Efter pausen fik Lyngby dog bedre styr på spillet og kæmpede sig tilbage takket være en scoring af indskiftede Magnus Warming.

Mens Lyngby har to nervepirrende kampe at forberede sig til, er Sønderjyskes sæson nu færdig, eftersom holdet trækkes ud af Superligaens europaplayoff grundet sidste uges pokaltriumf.

Sønderjyderne havde hele ni ændringer i startopstillingen, men de mange nye spillere gjorde en god figur fra start.

Efter ti minutter fik Lyngby dog en gylden mulighed i form af et straffespark, men Nikola Mirkovic i Sønderjyske-målet reddede Emil Nielsens forsøg.

De fleste gange Lyngby havde optræk til noget i første halvleg, gjorde helt basale fejlafleveringer, at chancerne løb ud i sandet.

Sønderjyske var uhyre nærgående i det 19. minut, da Emil Frederiksen ramte stolpen, men seks minutter senere lykkedes det for gæsterne.

Her kiksede Lyngbys opdækning ved et hjørnespark, og så kunne angriberen Peter Christiansen ugeneret stange Sønderjyske i front.

Lyngby fik aldrig sat spillet før pausen, men værterne kom ud med god energi til anden halvleg og skabte hurtigt et par gode chancer.

I det 54. minut kom udligningen, da Magnus Warming med hiv og sving fik styret et indlæg fra venstre side i nettet til 1-1. Lyngby faldt en smule i niveau efter scoringen.

Begge hold havde løse chancer til at tage sejren til sidst, men helt store blev mulighederne ikke, så opgøret endte uden vinder på Lyngby Stadion.

/ritzau/





Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar


Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Satme godt set, Jacob Neestrup!

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Andreas Christensen i chokskifte?

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Kongesæson – de køber Pep Biel

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Superliga-legende stråler som 41-årig

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FC Midtjylland kan score gode penge

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Randers FC – OB

Sønderjyske – FC Midtjylland

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Slut: FC København vinder intenst derby

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’