Lyngby deler med Sønderjyske i generalprøve til gyser

Lyngby fik en blandet optakt til overlevelseskampene mod Hobro, da holdet onsdag spillede 1-1 mod Sønderjyske.



Formsvage Lyngby afsluttede onsdag nedrykningsspillets pulje 1 med at spille 1-1 mod Sønderjyske og kan nu rette fokus mod de altafgørende kampe, der venter.

I to drabelige opgør mod Hobro kæmper Lyngby for livet i Superligaen, og de kongeblå går ind til playoffkampene uden sejr i de seneste ti ligakampe.

Lyngby lignede i første halvleg mod Sønderjyske ikke et hold, der hører til i Superligaen, og sønderjyderne gik derfor til pause med en 1-0-føring.

Efter pausen fik Lyngby dog bedre styr på spillet og kæmpede sig tilbage takket være en scoring af indskiftede Magnus Warming.

Mens Lyngby har to nervepirrende kampe at forberede sig til, er Sønderjyskes sæson nu færdig, eftersom holdet trækkes ud af Superligaens europaplayoff grundet sidste uges pokaltriumf.

Sønderjyderne havde hele ni ændringer i startopstillingen, men de mange nye spillere gjorde en god figur fra start.

Efter ti minutter fik Lyngby dog en gylden mulighed i form af et straffespark, men Nikola Mirkovic i Sønderjyske-målet reddede Emil Nielsens forsøg.

De fleste gange Lyngby havde optræk til noget i første halvleg, gjorde helt basale fejlafleveringer, at chancerne løb ud i sandet.

Sønderjyske var uhyre nærgående i det 19. minut, da Emil Frederiksen ramte stolpen, men seks minutter senere lykkedes det for gæsterne.

Her kiksede Lyngbys opdækning ved et hjørnespark, og så kunne angriberen Peter Christiansen ugeneret stange Sønderjyske i front.

Lyngby fik aldrig sat spillet før pausen, men værterne kom ud med god energi til anden halvleg og skabte hurtigt et par gode chancer.

I det 54. minut kom udligningen, da Magnus Warming med hiv og sving fik styret et indlæg fra venstre side i nettet til 1-1. Lyngby faldt en smule i niveau efter scoringen.

Begge hold havde løse chancer til at tage sejren til sidst, men helt store blev mulighederne ikke, så opgøret endte uden vinder på Lyngby Stadion.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

– Han vinder Ballon d’Or!

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Ivan Toney klar på choktransfer

Brøndby IF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Helt vild med Brøndby-profil

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Øjner europæisk trofæ

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Fremhæver stort Brøndby-talent

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen