Lyngby deler med Sønderjyske i generalprøve til gyser

Lyngby fik en blandet optakt til overlevelseskampene mod Hobro, da holdet onsdag spillede 1-1 mod Sønderjyske.



Formsvage Lyngby afsluttede onsdag nedrykningsspillets pulje 1 med at spille 1-1 mod Sønderjyske og kan nu rette fokus mod de altafgørende kampe, der venter.

I to drabelige opgør mod Hobro kæmper Lyngby for livet i Superligaen, og de kongeblå går ind til playoffkampene uden sejr i de seneste ti ligakampe.

Lyngby lignede i første halvleg mod Sønderjyske ikke et hold, der hører til i Superligaen, og sønderjyderne gik derfor til pause med en 1-0-føring.

Efter pausen fik Lyngby dog bedre styr på spillet og kæmpede sig tilbage takket være en scoring af indskiftede Magnus Warming.

Mens Lyngby har to nervepirrende kampe at forberede sig til, er Sønderjyskes sæson nu færdig, eftersom holdet trækkes ud af Superligaens europaplayoff grundet sidste uges pokaltriumf.

Sønderjyderne havde hele ni ændringer i startopstillingen, men de mange nye spillere gjorde en god figur fra start.

Efter ti minutter fik Lyngby dog en gylden mulighed i form af et straffespark, men Nikola Mirkovic i Sønderjyske-målet reddede Emil Nielsens forsøg.

De fleste gange Lyngby havde optræk til noget i første halvleg, gjorde helt basale fejlafleveringer, at chancerne løb ud i sandet.

Sønderjyske var uhyre nærgående i det 19. minut, da Emil Frederiksen ramte stolpen, men seks minutter senere lykkedes det for gæsterne.

Her kiksede Lyngbys opdækning ved et hjørnespark, og så kunne angriberen Peter Christiansen ugeneret stange Sønderjyske i front.

Lyngby fik aldrig sat spillet før pausen, men værterne kom ud med god energi til anden halvleg og skabte hurtigt et par gode chancer.

I det 54. minut kom udligningen, da Magnus Warming med hiv og sving fik styret et indlæg fra venstre side i nettet til 1-1. Lyngby faldt en smule i niveau efter scoringen.

Begge hold havde løse chancer til at tage sejren til sidst, men helt store blev mulighederne ikke, så opgøret endte uden vinder på Lyngby Stadion.

/ritzau/





Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd


‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

En kæmpe sejr

Set i København – de leder efter ny sportschef

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

I dialog med Brøndby

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen