Lyngby-ejer: Håber ingen kommer og snupper Falch

Lyngby-direktør Andreas Byder slår fast, at klubben går efter at vende tilbage til Superligaen i første hug.



Lyngby rykkede søndag ud af 3F Superligaen efter et 3-4-nederlag til AC Horsens, men om et års tid skal Lyngby Stadion danne ramme om en oprykning.

Det slår klubbens administrerende direktør og en del af ejerkredsen Friends of Lyngby, Andreas Byder, fast, efter at nedrykningen søndag blev en realitet.

– Selvfølgelig er vi skuffede her og nu, men vi er klar til at tage kampen op igen. Vi tager et år nede i 1. division, og der skal vi slå hårdt tilbage og rykke op igen, siger Byder.

– Vi vil holde sammen på det, vi kan, og så vil vi tilbage i Superligaen med det samme. Vi er stadig en ambitiøs klub og har fuldstændig styr på, at det er dét, vi vil.

Lyngby havde det svært i efteråret, hvor holdet ikke vandt en eneste superligakamp, men under cheftræner Carit Falch har spillet og resultaterne været bedre.

Falch tog i første omgang over for en sygemeldt Christian Nielsen i efteråret, inden han over nytår blev fastansat.

Andreas Byder mener ikke, at han og ejerkredsen reagerede for sent i forhold til ansættelsen af Falch.

– Nej, det synes jeg ikke, man kan sige.

– Det er klart, at Carit har vist en tro på tingene og en filosofi, ikke bare på A-holdet, men også længere nede i klubben, som vi alle støtter op om, men jeg vil ikke sige, at vi kunne og skulle have gjort noget anderledes.

Andreas Byder er overbevist om, at Carit Falch også er Lyngby-træner i næste sæson, og at Falch kan føre klubben til oprykning.

– Vi er meget trygge ved, at det er Carit, der skal føre os tilbage i Superligaen. Nu skal der bare ikke være nogen klubber, som kommer og snupper ham, siger Byder.

Carit Falch understreger, at han er glad i Lyngby og derfor også ser sig selv som en del af projektet i næste sæson.

– Jeg har en kontrakt her i Lyngby, hvor jeg er super glad for at være. Jeg nyder at gå på arbejde hver dag og ser frem til at få Lyngby op i Superligaen igen og være med til at udvikle hele klubben.

– Det er i stunder som disse, at man skal være stærk, og i 2021 har vi så meget positivt at bygge videre på. Det skal vi vise i næste sæson, siger Falch.

/ritzau/



Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Set i København – de leder efter ny sportschef

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

I dialog med Brøndby

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Opløftende melding for ‘AC’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

En kæmpe sejr

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

– Det vil være fuldstændigt magisk

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

‘Har lukket munden på kritikerne’

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur