Lyngby-ejer: Håber ingen kommer og snupper Falch

Lyngby-direktør Andreas Byder slår fast, at klubben går efter at vende tilbage til Superligaen i første hug.



Lyngby rykkede søndag ud af 3F Superligaen efter et 3-4-nederlag til AC Horsens, men om et års tid skal Lyngby Stadion danne ramme om en oprykning.

Det slår klubbens administrerende direktør og en del af ejerkredsen Friends of Lyngby, Andreas Byder, fast, efter at nedrykningen søndag blev en realitet.

– Selvfølgelig er vi skuffede her og nu, men vi er klar til at tage kampen op igen. Vi tager et år nede i 1. division, og der skal vi slå hårdt tilbage og rykke op igen, siger Byder.

– Vi vil holde sammen på det, vi kan, og så vil vi tilbage i Superligaen med det samme. Vi er stadig en ambitiøs klub og har fuldstændig styr på, at det er dét, vi vil.

Lyngby havde det svært i efteråret, hvor holdet ikke vandt en eneste superligakamp, men under cheftræner Carit Falch har spillet og resultaterne været bedre.

Falch tog i første omgang over for en sygemeldt Christian Nielsen i efteråret, inden han over nytår blev fastansat.

Andreas Byder mener ikke, at han og ejerkredsen reagerede for sent i forhold til ansættelsen af Falch.

– Nej, det synes jeg ikke, man kan sige.

– Det er klart, at Carit har vist en tro på tingene og en filosofi, ikke bare på A-holdet, men også længere nede i klubben, som vi alle støtter op om, men jeg vil ikke sige, at vi kunne og skulle have gjort noget anderledes.

Andreas Byder er overbevist om, at Carit Falch også er Lyngby-træner i næste sæson, og at Falch kan føre klubben til oprykning.

– Vi er meget trygge ved, at det er Carit, der skal føre os tilbage i Superligaen. Nu skal der bare ikke være nogen klubber, som kommer og snupper ham, siger Byder.

Carit Falch understreger, at han er glad i Lyngby og derfor også ser sig selv som en del af projektet i næste sæson.

– Jeg har en kontrakt her i Lyngby, hvor jeg er super glad for at være. Jeg nyder at gå på arbejde hver dag og ser frem til at få Lyngby op i Superligaen igen og være med til at udvikle hele klubben.

– Det er i stunder som disse, at man skal være stærk, og i 2021 har vi så meget positivt at bygge videre på. Det skal vi vise i næste sæson, siger Falch.

/ritzau/





Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’




LIVE

LIVE: Aarhus i ekstase – se de vilde billeder

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

FC Midtjylland – Viborg FF

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Real Madrid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Enorm interesse – millionregn over FCK?