Lyngby-ejer: Håber ingen kommer og snupper Falch

Lyngby-direktør Andreas Byder slår fast, at klubben går efter at vende tilbage til Superligaen i første hug.



Lyngby rykkede søndag ud af 3F Superligaen efter et 3-4-nederlag til AC Horsens, men om et års tid skal Lyngby Stadion danne ramme om en oprykning.

Det slår klubbens administrerende direktør og en del af ejerkredsen Friends of Lyngby, Andreas Byder, fast, efter at nedrykningen søndag blev en realitet.

– Selvfølgelig er vi skuffede her og nu, men vi er klar til at tage kampen op igen. Vi tager et år nede i 1. division, og der skal vi slå hårdt tilbage og rykke op igen, siger Byder.

– Vi vil holde sammen på det, vi kan, og så vil vi tilbage i Superligaen med det samme. Vi er stadig en ambitiøs klub og har fuldstændig styr på, at det er dét, vi vil.

Lyngby havde det svært i efteråret, hvor holdet ikke vandt en eneste superligakamp, men under cheftræner Carit Falch har spillet og resultaterne været bedre.

Falch tog i første omgang over for en sygemeldt Christian Nielsen i efteråret, inden han over nytår blev fastansat.

Andreas Byder mener ikke, at han og ejerkredsen reagerede for sent i forhold til ansættelsen af Falch.

– Nej, det synes jeg ikke, man kan sige.

– Det er klart, at Carit har vist en tro på tingene og en filosofi, ikke bare på A-holdet, men også længere nede i klubben, som vi alle støtter op om, men jeg vil ikke sige, at vi kunne og skulle have gjort noget anderledes.

Andreas Byder er overbevist om, at Carit Falch også er Lyngby-træner i næste sæson, og at Falch kan føre klubben til oprykning.

– Vi er meget trygge ved, at det er Carit, der skal føre os tilbage i Superligaen. Nu skal der bare ikke være nogen klubber, som kommer og snupper ham, siger Byder.

Carit Falch understreger, at han er glad i Lyngby og derfor også ser sig selv som en del af projektet i næste sæson.

– Jeg har en kontrakt her i Lyngby, hvor jeg er super glad for at være. Jeg nyder at gå på arbejde hver dag og ser frem til at få Lyngby op i Superligaen igen og være med til at udvikle hele klubben.

– Det er i stunder som disse, at man skal være stærk, og i 2021 har vi så meget positivt at bygge videre på. Det skal vi vise i næste sæson, siger Falch.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Superliga-ekspert i svime over FCK

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Han kan meget vel ende som en lille legende

Verdensstjerne roser Højlund

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Færdig i Manchester City

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Simeone fatter det ikke

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Kasper Dolberg i choktransfer?

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Langer ud efter Superliga-stjerne

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Vejle snyder Randers i overtiden

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Spotpris – så billig er Højbjerg

Blandt dette årtusindes bedste

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen