Lyngby Boldklub vinder udbud og bygger nyt stadion

Nyt stadion kan søsættes i Lyngby, som vil bygge fire overdækkede tribuner og have plads til 6500 tilskuere.



Lyngby Boldklubs ejerkreds, Friends of Lyngby, har vundet et udbud og kan nu gå i gang med et nyt stadionprojekt.

Det skriver Lyngby, der spiller i den næstbedste danske fodboldrække, på sin hjemmeside torsdag.

Lyngby-direktør Andreas Byder kalder det en historisk dag for klubben og for Lyngby-Taarbæk Kommune.

– At Lyngby Boldklub via ejerskabet Friends of Lyngby nu bliver herrer i eget hus, var en fjern vision for fire år siden.

– Stort set alle klubejere har gennem årene forsøgt, men nu fandt vi endelig en fælles platform og et projekt, der har borgerne, virksomhederne, klubben og tilskuerne i centrum, siger Andreas Byder til klubbens hjemmeside.

Udbudsprocessen har varet i mere end tre år. Projektet omhandler ud over stadion også boliger og et sundhedshus.

Som en del af stadionbyggeriet er det planen, at der skal opføres både studieboliger, seniorboliger, et 1500 kvadratmeter stort sundhedshus og lokaler til såvel erhverv som offentlige formål.

Selve stadion skal opgraderes til at opfylde superligakravene og udformes som et lukket stadion med fire overdækkede tribuner og i alt 6.500 tilskuerpladser.

– Det bliver et stadion for alle, hvor vi viderefører de bedste af de tiltag, vi har lanceret de senere år, herunder en udvidet, overdækket fanzone med endnu mere plads til familierne.

– Det bliver et stadion for hele byen. Et levende sted fyldt med foreningsliv, kultur, idræt og fodbold på højeste niveau, og vi glæder os virkelig til at byde inden for, siger Andreas Byder.

Direktøren forventer, at selve byggeriet startes op i 2023 med et trecifret millionbeløb i samlet projektsum. Han tør ikke lægge sig fast på, hvornår stadionfaciliteterne vil stå klar.

Det står i kontrast til situationen for fire år siden, hvor klubben var tæt på at gå konkurs, men reddede sig med hjælp fra økonomisk støtte fra den nuværende ejerkreds.

Lyngby skal i foråret forsøge at rykke op i Superligaen. Lige nu er holdet placeret på tredjepladsen i 1. division med et point op til Hvidovre og tre til Helsingør. De to bedste rykker op.

/ritzau/





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

En sort plet på hans eftermæle

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vil sprænge banken for Marcus Rashford



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Afsløring: FC København afviser millionbud

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Siger op: Superliga-ekspert stopper

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Monstrøs PL-transfer tæt på

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Anton Gaaei-handel meldes død

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!