Lyngby er fortsat uden sejr trods chancehav

Oprykkerne er stadig uden sejr i Superligaen, da det blev til 1-1 mod Viborg trods masser af Lyngby-chancer.



Lyngby har efter 12 kampe stadig ikke vundet i Superligaen, da det fredag blev til 1-1 mod gæsterne fra Viborg på Lyngby Stadion.

Begge scoringer kom i en hektisk indledning, hvor Viborg-angriber Jay-Roy Grot og Lyngbys offensive es Rezan Corlu kom på tavlen.

Lyngby havde dog flere chancer for at snuppe sejren, men Lucas Lund Pedersen i Viborg-målet var stærkt spillende.

Dermed er Lyngby fortsat bundhold i rækken med blot fem point, mens Viborg bliver på tredjepladsen med 21 point.

Det var Viborg, som startede som lyn og torden, og allerede efter otte minutter havde spydspids Jay-Roy Grot fået nettet til at blafre.

Kantspilleren Nils Mortimer drev bolden frem i feltet og smed den på tværs til Grot.

Lyngby lagde sig dog ikke ned, og kun tre minutter senere var det så Viborg-keeper Lucas Lund Pedersen, som blev skudt i sænk af et flot langskud af Rezan Corlu.

Trods den hurtige udligning til 1-1 var det fortsat Viborg, som sad på spillet. Det var især på kanterne, hvor gæsterne var en trussel.

Men inden pausen var det dog alligevel tæt på en Lyngby-føring, da wingback Kasper Jørgensen brændte en chance tæt på mål efter en fremragende redning af Lund Pedersen.

I anden halvleg burde Lyngby havde bragt sig foran på et hav af chancer.

Her fik Corlu og angriberen Mathias Kristensen blandt andre en række muligheder, som blev brændt på Viborg-keeperen.

Det var et aggressivt Lyngby-mandskab, som fik presset Viborg i bund, og efter 61 minutter fik angriber Frederik Gytkjær så Lyngby Stadion til at gå amok, men VAR meldte sig på banen og annullerede målet for en offside.

Lyngby fortsatte dog med at bombardere Viborgs mål.

Men gang på gang reddede en storspillende Lund Pedersen gæsterne med flere redninger, og dermed sikrede han Viborg det ene point.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

Sats på disse ni spillere, FCK!

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Arsenal vinder Premier League

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Thomas Delaney teaser

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fortryder FC Barcelona-transfer

Vil hente FC Midtjylland-profil