Lyngby har efter 12 kampe stadig ikke vundet i Superligaen, da det fredag blev til 1-1 mod gæsterne fra Viborg på Lyngby Stadion.
Begge scoringer kom i en hektisk indledning, hvor Viborg-angriber Jay-Roy Grot og Lyngbys offensive es Rezan Corlu kom på tavlen.
Lyngby havde dog flere chancer for at snuppe sejren, men Lucas Lund Pedersen i Viborg-målet var stærkt spillende.
Dermed er Lyngby fortsat bundhold i rækken med blot fem point, mens Viborg bliver på tredjepladsen med 21 point.
Det var Viborg, som startede som lyn og torden, og allerede efter otte minutter havde spydspids Jay-Roy Grot fået nettet til at blafre.
Kantspilleren Nils Mortimer drev bolden frem i feltet og smed den på tværs til Grot.
Lyngby lagde sig dog ikke ned, og kun tre minutter senere var det så Viborg-keeper Lucas Lund Pedersen, som blev skudt i sænk af et flot langskud af Rezan Corlu.
Trods den hurtige udligning til 1-1 var det fortsat Viborg, som sad på spillet. Det var især på kanterne, hvor gæsterne var en trussel.
Men inden pausen var det dog alligevel tæt på en Lyngby-føring, da wingback Kasper Jørgensen brændte en chance tæt på mål efter en fremragende redning af Lund Pedersen.
I anden halvleg burde Lyngby havde bragt sig foran på et hav af chancer.
Her fik Corlu og angriberen Mathias Kristensen blandt andre en række muligheder, som blev brændt på Viborg-keeperen.
Det var et aggressivt Lyngby-mandskab, som fik presset Viborg i bund, og efter 61 minutter fik angriber Frederik Gytkjær så Lyngby Stadion til at gå amok, men VAR meldte sig på banen og annullerede målet for en offside.
Lyngby fortsatte dog med at bombardere Viborgs mål.
Men gang på gang reddede en storspillende Lund Pedersen gæsterne med flere redninger, og dermed sikrede han Viborg det ene point.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
EKSKLUSIVT