Lyngby er fortsat uden sejr trods chancehav

Oprykkerne er stadig uden sejr i Superligaen, da det blev til 1-1 mod Viborg trods masser af Lyngby-chancer.



Lyngby har efter 12 kampe stadig ikke vundet i Superligaen, da det fredag blev til 1-1 mod gæsterne fra Viborg på Lyngby Stadion.

Begge scoringer kom i en hektisk indledning, hvor Viborg-angriber Jay-Roy Grot og Lyngbys offensive es Rezan Corlu kom på tavlen.

Lyngby havde dog flere chancer for at snuppe sejren, men Lucas Lund Pedersen i Viborg-målet var stærkt spillende.

Dermed er Lyngby fortsat bundhold i rækken med blot fem point, mens Viborg bliver på tredjepladsen med 21 point.

Det var Viborg, som startede som lyn og torden, og allerede efter otte minutter havde spydspids Jay-Roy Grot fået nettet til at blafre.

Kantspilleren Nils Mortimer drev bolden frem i feltet og smed den på tværs til Grot.

Lyngby lagde sig dog ikke ned, og kun tre minutter senere var det så Viborg-keeper Lucas Lund Pedersen, som blev skudt i sænk af et flot langskud af Rezan Corlu.

Trods den hurtige udligning til 1-1 var det fortsat Viborg, som sad på spillet. Det var især på kanterne, hvor gæsterne var en trussel.

Men inden pausen var det dog alligevel tæt på en Lyngby-føring, da wingback Kasper Jørgensen brændte en chance tæt på mål efter en fremragende redning af Lund Pedersen.

I anden halvleg burde Lyngby havde bragt sig foran på et hav af chancer.

Her fik Corlu og angriberen Mathias Kristensen blandt andre en række muligheder, som blev brændt på Viborg-keeperen.

Det var et aggressivt Lyngby-mandskab, som fik presset Viborg i bund, og efter 61 minutter fik angriber Frederik Gytkjær så Lyngby Stadion til at gå amok, men VAR meldte sig på banen og annullerede målet for en offside.

Lyngby fortsatte dog med at bombardere Viborgs mål.

Men gang på gang reddede en storspillende Lund Pedersen gæsterne med flere redninger, og dermed sikrede han Viborg det ene point.

/ritzau/





Afviser monsterbud på Simsir




LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Rooney: Her er Englands store problem

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



LIVE

TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

PL-træner blev fyret over E-mail

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg teaser for transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Steve Cooper med stor beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De køber ham for 740 mio.

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Spanien – Østrig

Portugal – Kroatien

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

De tager ikke med FC København på træningslejr

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schweiz – Algeriet

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson