Lyngby følger AaB-kamp tæt – klar til at reagere

Lyngbys bænk kommer til at følge med i AaB-Silkeborg, mens Lyngby selv kæmper for superligalivet i Horsens.



Før sidste spillerunde i Superligaen er Lyngby Boldklub havnet i en situation, hvor klubben ikke ved, om der skal et eller tre point til i udekampen mod AC Horsens for at sikre overlevelse, eller om det er uladsiggørligt, uagtet at Lyngby selv måtte vinde.

Lyngby har AaB lige over sig i tabellen, mens Horsens ligger lige under. Den nedrykningstruede trio står alle noteret for 27 point, og to af holdene trækker sorteper og rykker ned lørdag eftermiddag.

Derfor kommer Lyngbys trænerbænk til at følge nøje med i, hvordan det går i AaB's hjemmekamp mod Silkeborg.

Er nordjyderne på vej mod et nederlag, kan det påvirke, hvor meget Lyngby vil satse i Horsens. Det siger Lyngby-træner Freyr Alexandersson før sidste spillerunde.

– I første omgang kan vi kun forberede os på at slå Horsens og få tre point, men vi skal selvfølgelig være opmærksomme på, hvad der sker i Aalborg.

– Hvis den kamp bliver fløjtet af først, og AaB har tabt, mens vi har uafgjort, så tilpasser vi da vores taktik efter det i de sidste minutter. Men før det scenarie opstår, så dedikerer vi alle vores tanker til at sørge for, at vi selv får tre point, siger Freyr Alexandersson.

Han er stolt af, at Lyngby overhovedet har en mulighed for at sikre overlevelse med 90 minutter tilbage af sæsonen. Det tydede intet på midtvejs i sæsonen.

Efter 16 ud af 32 spillerunder havde klubben hentet beskedne fem point, og der var 16 point op til Brøndby og AC Horsens over stregen.

Det storkøbenhavnske hold tog efterfølgende sæsonens første sejr i 17. spillerunde – efterårets sidste – men vinterpausen lignede stadig en lang kapitulation og en forberedelse på 1. division.

I løbet af vinteren solgte eller mistede Lyngby syv spillere, der alle jævnligt var på banen i efteråret: Adam Sørensen (Bodø/Glimt), Kasper Jørgensen (AaB), Magnus Westergaard (Viborg), Emil Nielsen (Orange County), Rasmus Thellufsen (Louisville), Magnus Kaastrup (Sirius, udleje) og Timo Letschert (kontraktudløb).

Alligevel er resultaterne blevet markant bedre i foråret.

Freyr Alexandersson har svært ved at forklare præcis hvorfor, hvis han ser bort fra den evindelige – og sande – kliché om, at skarphed i felterne afgør fodboldkampe.

– Jeg har ikke den helt gode forklaring på, hvorfor tingene tipper vores vej nu og ikke gjorde det i efteråret, for vi har spillet gode og tætte kampe i hele sæsonen. Vi har tabt ni kampe med et mål i den her sæson, og i fem af dem burde vi i hvert fald have fået det ene point.

– Måske handler den øgede pointhøst i foråret om, at vores spillere indbyrdes har fået stærkere relationer. Og så har vi fået momentum, og det avler selvtillid, som avler point. Men kigger man på de underliggende parametre, er der ikke den store forskel på vores forår og efterår, siger Lyngby-træneren.

Lyngby får stor opbakning i Horsens. Klubben sender ti busser med fans afsted, og dertil kommer de Lyngby-fans, der selv har arrangeret turen til Østjylland.

/ritzau/





Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?


Sublim Damsgaard i Liverpool-nedtur

118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

Eriksen og Daghim stjal opmærksomheden

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’

Frank sammenlignet med legende

Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’

‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’

Dame N’Doye bliver cheftræner

‘Min røvballe er fuldstændig smadret’

Brøndby-boss har aldrig set lignende

FC Fredericia – FC Midtjylland

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Dansk golfstjerne i foreløbig top 10 efter afbrud

Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’

Tadej Pogacar får superhjælper

Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt

Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’

Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’

Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Slagter Dolberg-transfer: Viser stort problem

Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber

Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Flere positive nyheder fra FC København

Kontrakten udløber – men fremtiden giver sig selv

Vender Yussuf Poulsen tilbage til Superligaen?

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Hylder FCK-stjerner: ‘Hjalp mig i en svær periode’

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

FC København – Viborg FF

Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?

Opdagede særlig detalje under Runes operation

FC København-transfer går hele verden rundt

Overvejede at sige op

Jakob Michelsen tilbage hos fodboldkvinderne

Nedtur: Andreas Christensen misser El Clásico

Jakob Kehlet slagtes i udlandet

Fin mulighed for målfest i Firenze

Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder

Bizar De Bruyne-sekvens

Randers FC – Sønderjyske

Sunderland knækker Chelsea og spiller sig i toppen

Team Esbjerg i stor overraskelse

Aalborgs stjerner slider sig til sejr

AaB slår Lyngby – nærmer sig toppen

Landsholdsstjerne: Frygter det sker på direkte tv