Før sidste spillerunde i Superligaen er Lyngby Boldklub havnet i en situation, hvor klubben ikke ved, om der skal et eller tre point til i udekampen mod AC Horsens for at sikre overlevelse, eller om det er uladsiggørligt, uagtet at Lyngby selv måtte vinde.
Lyngby har AaB lige over sig i tabellen, mens Horsens ligger lige under. Den nedrykningstruede trio står alle noteret for 27 point, og to af holdene trækker sorteper og rykker ned lørdag eftermiddag.
Derfor kommer Lyngbys trænerbænk til at følge nøje med i, hvordan det går i AaB's hjemmekamp mod Silkeborg.
Er nordjyderne på vej mod et nederlag, kan det påvirke, hvor meget Lyngby vil satse i Horsens. Det siger Lyngby-træner Freyr Alexandersson før sidste spillerunde.
– I første omgang kan vi kun forberede os på at slå Horsens og få tre point, men vi skal selvfølgelig være opmærksomme på, hvad der sker i Aalborg.
– Hvis den kamp bliver fløjtet af først, og AaB har tabt, mens vi har uafgjort, så tilpasser vi da vores taktik efter det i de sidste minutter. Men før det scenarie opstår, så dedikerer vi alle vores tanker til at sørge for, at vi selv får tre point, siger Freyr Alexandersson.
Han er stolt af, at Lyngby overhovedet har en mulighed for at sikre overlevelse med 90 minutter tilbage af sæsonen. Det tydede intet på midtvejs i sæsonen.
Efter 16 ud af 32 spillerunder havde klubben hentet beskedne fem point, og der var 16 point op til Brøndby og AC Horsens over stregen.
Det storkøbenhavnske hold tog efterfølgende sæsonens første sejr i 17. spillerunde – efterårets sidste – men vinterpausen lignede stadig en lang kapitulation og en forberedelse på 1. division.
I løbet af vinteren solgte eller mistede Lyngby syv spillere, der alle jævnligt var på banen i efteråret: Adam Sørensen (Bodø/Glimt), Kasper Jørgensen (AaB), Magnus Westergaard (Viborg), Emil Nielsen (Orange County), Rasmus Thellufsen (Louisville), Magnus Kaastrup (Sirius, udleje) og Timo Letschert (kontraktudløb).
Alligevel er resultaterne blevet markant bedre i foråret.
Freyr Alexandersson har svært ved at forklare præcis hvorfor, hvis han ser bort fra den evindelige – og sande – kliché om, at skarphed i felterne afgør fodboldkampe.
– Jeg har ikke den helt gode forklaring på, hvorfor tingene tipper vores vej nu og ikke gjorde det i efteråret, for vi har spillet gode og tætte kampe i hele sæsonen. Vi har tabt ni kampe med et mål i den her sæson, og i fem af dem burde vi i hvert fald have fået det ene point.
– Måske handler den øgede pointhøst i foråret om, at vores spillere indbyrdes har fået stærkere relationer. Og så har vi fået momentum, og det avler selvtillid, som avler point. Men kigger man på de underliggende parametre, er der ikke den store forskel på vores forår og efterår, siger Lyngby-træneren.
Lyngby får stor opbakning i Horsens. Klubben sender ti busser med fans afsted, og dertil kommer de Lyngby-fans, der selv har arrangeret turen til Østjylland.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Her er Louka Prips nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
AVIS
Storklub har taget kontakt
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE