Lyngby følger AaB-kamp tæt – klar til at reagere

Lyngbys bænk kommer til at følge med i AaB-Silkeborg, mens Lyngby selv kæmper for superligalivet i Horsens.



Før sidste spillerunde i Superligaen er Lyngby Boldklub havnet i en situation, hvor klubben ikke ved, om der skal et eller tre point til i udekampen mod AC Horsens for at sikre overlevelse, eller om det er uladsiggørligt, uagtet at Lyngby selv måtte vinde.

Lyngby har AaB lige over sig i tabellen, mens Horsens ligger lige under. Den nedrykningstruede trio står alle noteret for 27 point, og to af holdene trækker sorteper og rykker ned lørdag eftermiddag.

Derfor kommer Lyngbys trænerbænk til at følge nøje med i, hvordan det går i AaB's hjemmekamp mod Silkeborg.

Er nordjyderne på vej mod et nederlag, kan det påvirke, hvor meget Lyngby vil satse i Horsens. Det siger Lyngby-træner Freyr Alexandersson før sidste spillerunde.

– I første omgang kan vi kun forberede os på at slå Horsens og få tre point, men vi skal selvfølgelig være opmærksomme på, hvad der sker i Aalborg.

– Hvis den kamp bliver fløjtet af først, og AaB har tabt, mens vi har uafgjort, så tilpasser vi da vores taktik efter det i de sidste minutter. Men før det scenarie opstår, så dedikerer vi alle vores tanker til at sørge for, at vi selv får tre point, siger Freyr Alexandersson.

Han er stolt af, at Lyngby overhovedet har en mulighed for at sikre overlevelse med 90 minutter tilbage af sæsonen. Det tydede intet på midtvejs i sæsonen.

Efter 16 ud af 32 spillerunder havde klubben hentet beskedne fem point, og der var 16 point op til Brøndby og AC Horsens over stregen.

Det storkøbenhavnske hold tog efterfølgende sæsonens første sejr i 17. spillerunde – efterårets sidste – men vinterpausen lignede stadig en lang kapitulation og en forberedelse på 1. division.

I løbet af vinteren solgte eller mistede Lyngby syv spillere, der alle jævnligt var på banen i efteråret: Adam Sørensen (Bodø/Glimt), Kasper Jørgensen (AaB), Magnus Westergaard (Viborg), Emil Nielsen (Orange County), Rasmus Thellufsen (Louisville), Magnus Kaastrup (Sirius, udleje) og Timo Letschert (kontraktudløb).

Alligevel er resultaterne blevet markant bedre i foråret.

Freyr Alexandersson har svært ved at forklare præcis hvorfor, hvis han ser bort fra den evindelige – og sande – kliché om, at skarphed i felterne afgør fodboldkampe.

– Jeg har ikke den helt gode forklaring på, hvorfor tingene tipper vores vej nu og ikke gjorde det i efteråret, for vi har spillet gode og tætte kampe i hele sæsonen. Vi har tabt ni kampe med et mål i den her sæson, og i fem af dem burde vi i hvert fald have fået det ene point.

– Måske handler den øgede pointhøst i foråret om, at vores spillere indbyrdes har fået stærkere relationer. Og så har vi fået momentum, og det avler selvtillid, som avler point. Men kigger man på de underliggende parametre, er der ikke den store forskel på vores forår og efterår, siger Lyngby-træneren.

Lyngby får stor opbakning i Horsens. Klubben sender ti busser med fans afsted, og dertil kommer de Lyngby-fans, der selv har arrangeret turen til Østjylland.

/ritzau/







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

I svime over Højlund

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Samler informationer om FCK’er

Vild udtalelse om Nathan Trott



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Manchester United jagter Liverpool-profil

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Medie peger på FC København

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Superliga-stortalenter topper international liste



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Trods krise: Freder Superliga-træner

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Han skal jo være Brøndby-mand

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Benfica – Real Madrid

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Celtic – Stuttgart

Brøndby henter stort målmandstalent

Forlænger med stortalent

– Det er absolut bekymrende!

Parisiske dydsmønstre i Monaco

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge