Før sidste spillerunde i Superligaen er Lyngby Boldklub havnet i en situation, hvor klubben ikke ved, om der skal et eller tre point til i udekampen mod AC Horsens for at sikre overlevelse, eller om det er uladsiggørligt, uagtet at Lyngby selv måtte vinde.
Lyngby har AaB lige over sig i tabellen, mens Horsens ligger lige under. Den nedrykningstruede trio står alle noteret for 27 point, og to af holdene trækker sorteper og rykker ned lørdag eftermiddag.
Derfor kommer Lyngbys trænerbænk til at følge nøje med i, hvordan det går i AaB's hjemmekamp mod Silkeborg.
Er nordjyderne på vej mod et nederlag, kan det påvirke, hvor meget Lyngby vil satse i Horsens. Det siger Lyngby-træner Freyr Alexandersson før sidste spillerunde.
– I første omgang kan vi kun forberede os på at slå Horsens og få tre point, men vi skal selvfølgelig være opmærksomme på, hvad der sker i Aalborg.
– Hvis den kamp bliver fløjtet af først, og AaB har tabt, mens vi har uafgjort, så tilpasser vi da vores taktik efter det i de sidste minutter. Men før det scenarie opstår, så dedikerer vi alle vores tanker til at sørge for, at vi selv får tre point, siger Freyr Alexandersson.
Han er stolt af, at Lyngby overhovedet har en mulighed for at sikre overlevelse med 90 minutter tilbage af sæsonen. Det tydede intet på midtvejs i sæsonen.
Efter 16 ud af 32 spillerunder havde klubben hentet beskedne fem point, og der var 16 point op til Brøndby og AC Horsens over stregen.
Det storkøbenhavnske hold tog efterfølgende sæsonens første sejr i 17. spillerunde – efterårets sidste – men vinterpausen lignede stadig en lang kapitulation og en forberedelse på 1. division.
I løbet af vinteren solgte eller mistede Lyngby syv spillere, der alle jævnligt var på banen i efteråret: Adam Sørensen (Bodø/Glimt), Kasper Jørgensen (AaB), Magnus Westergaard (Viborg), Emil Nielsen (Orange County), Rasmus Thellufsen (Louisville), Magnus Kaastrup (Sirius, udleje) og Timo Letschert (kontraktudløb).
Alligevel er resultaterne blevet markant bedre i foråret.
Freyr Alexandersson har svært ved at forklare præcis hvorfor, hvis han ser bort fra den evindelige – og sande – kliché om, at skarphed i felterne afgør fodboldkampe.
– Jeg har ikke den helt gode forklaring på, hvorfor tingene tipper vores vej nu og ikke gjorde det i efteråret, for vi har spillet gode og tætte kampe i hele sæsonen. Vi har tabt ni kampe med et mål i den her sæson, og i fem af dem burde vi i hvert fald have fået det ene point.
– Måske handler den øgede pointhøst i foråret om, at vores spillere indbyrdes har fået stærkere relationer. Og så har vi fået momentum, og det avler selvtillid, som avler point. Men kigger man på de underliggende parametre, er der ikke den store forskel på vores forår og efterår, siger Lyngby-træneren.
Lyngby får stor opbakning i Horsens. Klubben sender ti busser med fans afsted, og dertil kommer de Lyngby-fans, der selv har arrangeret turen til Østjylland.
/ritzau/
TOPNYHED Han er også færdig i FC København
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Melder ud om Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
Sendt hjem fra FC København-træning
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Vild stime før Danmark-brag
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Klar på chokskifte
Stor profil glad for Brøndby
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Ser I med, Brøndby?
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Joakim Mæhle åbner op
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
HELT VILDT