Før sidste spillerunde i Superligaen er Lyngby Boldklub havnet i en situation, hvor klubben ikke ved, om der skal et eller tre point til i udekampen mod AC Horsens for at sikre overlevelse, eller om det er uladsiggørligt, uagtet at Lyngby selv måtte vinde.
Lyngby har AaB lige over sig i tabellen, mens Horsens ligger lige under. Den nedrykningstruede trio står alle noteret for 27 point, og to af holdene trækker sorteper og rykker ned lørdag eftermiddag.
Derfor kommer Lyngbys trænerbænk til at følge nøje med i, hvordan det går i AaB's hjemmekamp mod Silkeborg.
Er nordjyderne på vej mod et nederlag, kan det påvirke, hvor meget Lyngby vil satse i Horsens. Det siger Lyngby-træner Freyr Alexandersson før sidste spillerunde.
– I første omgang kan vi kun forberede os på at slå Horsens og få tre point, men vi skal selvfølgelig være opmærksomme på, hvad der sker i Aalborg.
– Hvis den kamp bliver fløjtet af først, og AaB har tabt, mens vi har uafgjort, så tilpasser vi da vores taktik efter det i de sidste minutter. Men før det scenarie opstår, så dedikerer vi alle vores tanker til at sørge for, at vi selv får tre point, siger Freyr Alexandersson.
Han er stolt af, at Lyngby overhovedet har en mulighed for at sikre overlevelse med 90 minutter tilbage af sæsonen. Det tydede intet på midtvejs i sæsonen.
Efter 16 ud af 32 spillerunder havde klubben hentet beskedne fem point, og der var 16 point op til Brøndby og AC Horsens over stregen.
Det storkøbenhavnske hold tog efterfølgende sæsonens første sejr i 17. spillerunde – efterårets sidste – men vinterpausen lignede stadig en lang kapitulation og en forberedelse på 1. division.
I løbet af vinteren solgte eller mistede Lyngby syv spillere, der alle jævnligt var på banen i efteråret: Adam Sørensen (Bodø/Glimt), Kasper Jørgensen (AaB), Magnus Westergaard (Viborg), Emil Nielsen (Orange County), Rasmus Thellufsen (Louisville), Magnus Kaastrup (Sirius, udleje) og Timo Letschert (kontraktudløb).
Alligevel er resultaterne blevet markant bedre i foråret.
Freyr Alexandersson har svært ved at forklare præcis hvorfor, hvis han ser bort fra den evindelige – og sande – kliché om, at skarphed i felterne afgør fodboldkampe.
– Jeg har ikke den helt gode forklaring på, hvorfor tingene tipper vores vej nu og ikke gjorde det i efteråret, for vi har spillet gode og tætte kampe i hele sæsonen. Vi har tabt ni kampe med et mål i den her sæson, og i fem af dem burde vi i hvert fald have fået det ene point.
– Måske handler den øgede pointhøst i foråret om, at vores spillere indbyrdes har fået stærkere relationer. Og så har vi fået momentum, og det avler selvtillid, som avler point. Men kigger man på de underliggende parametre, er der ikke den store forskel på vores forår og efterår, siger Lyngby-træneren.
Lyngby får stor opbakning i Horsens. Klubben sender ti busser med fans afsted, og dertil kommer de Lyngby-fans, der selv har arrangeret turen til Østjylland.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Bayern slår rekord i ny storsejr
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Tottenham under stregen
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
FC København med overtidssejr over Randers
Silkeborg-comeback giver håb
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
OPTAKT