Fremtiden kommer snart på plads: Frederik Winther vil helst til udlandet

Frederik Winther kan snart være fortid i Lyngby, der forhandler om at sælge ham til en udenlandsk klub.



I Lyngby render en meget talentfuld midterforsvarer rundt i form af 19-årige Frederik Winther, men det gør han ikke nødvendigvis så meget længere.

Teenageren har tiltrukket sig opmærksomhed fra nær og fjern, og sportschef Birger Jørgensen bekræfter, at der er konkrete forhandlinger i gang med en udenlandsk klub.

Sportschefen vil dog ikke ud med, hvor den potentielle køber er fra, men fortæller, at der kan komme flere om buddet.

– Det er flere interesserede klubber, men jeg vil helst ikke blive konkret på det. Alt kan jo ske frem mod 5. oktober, hvor transfervinduet lukker, men det er primært udlandet. Det er også det, Frederik helst vil, siger sportschef Birger Jørgensen.

Interessen for den talentfulde stopper er dog ikke ny, men tingene er alligevel intensiveret på det seneste.

– I takt med at turneringerne kom i gang igen, og afslutningen på transfervinduet nærmer sig, så er der begyndt at ske lidt igen. Her den seneste måneds tid er der så kommet mere action, siger sportschefen.

Lyngby-træner Christian Nielsen spår Frederik Winther stor succes i fremtiden, uanset om et skifte måtte komme nu eller senere.

– Frederik Winther er en fremtidig topspiller. Det er der ingen tvivl om. Han er den eneste venstrebenede stopper i sin årgang i Skandinavien, der kan det, han kan. De hænger ikke på træerne, siger Christian Nielsen.

Spørgsmålet er så, om Lyngby skal ud og hente en erstatning, hvis et salg bliver en realitet.

Birger Jørgensen kunne godt se det ske, og det vil også passe ind i cheftrænerens ønsker for spillestilen.

– Som udgangspunkt vil vi gerne have en venstrebenet stopper, og Frederik er den eneste i truppen på nuværende tidspunkt. I forhold til den måde vi gerne vil sætte spillet på, så er en venstrebenet stopper klart at foretrække, siger Christian Nielsen.

Hovedpersonen selv tager opmærksomheden mere afslappet og lader sig ikke påvirke af interessen.

– Tiden må vise, om jeg er klar til udlandet. Det er noget, jeg håber, kommer til at ske på et tidspunkt. Det skal nok blive spændende, når det sker, siger Frederik Winther.

Han har kontrakt med Lyngby til udgangen af 2023. Mandag aften spillede han samtlige minutter i 1-4-nederlaget mod FC Nordsjælland.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Dansk klub har lagt hele strategien om

‘Det er ufatteligt imponerende’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Skamroses af Thomas Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Er han løsningen i AGF?

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

‘Det var verdens undergang’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tuchel forsvarer sin taktik

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer