Fremtiden kommer snart på plads: Frederik Winther vil helst til udlandet

Frederik Winther kan snart være fortid i Lyngby, der forhandler om at sælge ham til en udenlandsk klub.



I Lyngby render en meget talentfuld midterforsvarer rundt i form af 19-årige Frederik Winther, men det gør han ikke nødvendigvis så meget længere.

Teenageren har tiltrukket sig opmærksomhed fra nær og fjern, og sportschef Birger Jørgensen bekræfter, at der er konkrete forhandlinger i gang med en udenlandsk klub.

Sportschefen vil dog ikke ud med, hvor den potentielle køber er fra, men fortæller, at der kan komme flere om buddet.

– Det er flere interesserede klubber, men jeg vil helst ikke blive konkret på det. Alt kan jo ske frem mod 5. oktober, hvor transfervinduet lukker, men det er primært udlandet. Det er også det, Frederik helst vil, siger sportschef Birger Jørgensen.

Interessen for den talentfulde stopper er dog ikke ny, men tingene er alligevel intensiveret på det seneste.

– I takt med at turneringerne kom i gang igen, og afslutningen på transfervinduet nærmer sig, så er der begyndt at ske lidt igen. Her den seneste måneds tid er der så kommet mere action, siger sportschefen.

Lyngby-træner Christian Nielsen spår Frederik Winther stor succes i fremtiden, uanset om et skifte måtte komme nu eller senere.

– Frederik Winther er en fremtidig topspiller. Det er der ingen tvivl om. Han er den eneste venstrebenede stopper i sin årgang i Skandinavien, der kan det, han kan. De hænger ikke på træerne, siger Christian Nielsen.

Spørgsmålet er så, om Lyngby skal ud og hente en erstatning, hvis et salg bliver en realitet.

Birger Jørgensen kunne godt se det ske, og det vil også passe ind i cheftrænerens ønsker for spillestilen.

– Som udgangspunkt vil vi gerne have en venstrebenet stopper, og Frederik er den eneste i truppen på nuværende tidspunkt. I forhold til den måde vi gerne vil sætte spillet på, så er en venstrebenet stopper klart at foretrække, siger Christian Nielsen.

Hovedpersonen selv tager opmærksomheden mere afslappet og lader sig ikke påvirke af interessen.

– Tiden må vise, om jeg er klar til udlandet. Det er noget, jeg håber, kommer til at ske på et tidspunkt. Det skal nok blive spændende, når det sker, siger Frederik Winther.

Han har kontrakt med Lyngby til udgangen af 2023. Mandag aften spillede han samtlige minutter i 1-4-nederlaget mod FC Nordsjælland.

/ritzau/





Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

– Det er så ringe, begge dele!

Skuffer igen

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Steve Coopers højre hånd afviser

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

‘Køb ikke Franculino Djú’

Her trækkes der lod til VM

Storklub meldes interesseret

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Vejen tilbage?

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Stor dansk chance!

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Her kan du se Skotland mod Danmark

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker