I Lyngby render en meget talentfuld midterforsvarer rundt i form af 19-årige Frederik Winther, men det gør han ikke nødvendigvis så meget længere.
Teenageren har tiltrukket sig opmærksomhed fra nær og fjern, og sportschef Birger Jørgensen bekræfter, at der er konkrete forhandlinger i gang med en udenlandsk klub.
Sportschefen vil dog ikke ud med, hvor den potentielle køber er fra, men fortæller, at der kan komme flere om buddet.
– Det er flere interesserede klubber, men jeg vil helst ikke blive konkret på det. Alt kan jo ske frem mod 5. oktober, hvor transfervinduet lukker, men det er primært udlandet. Det er også det, Frederik helst vil, siger sportschef Birger Jørgensen.
Interessen for den talentfulde stopper er dog ikke ny, men tingene er alligevel intensiveret på det seneste.
– I takt med at turneringerne kom i gang igen, og afslutningen på transfervinduet nærmer sig, så er der begyndt at ske lidt igen. Her den seneste måneds tid er der så kommet mere action, siger sportschefen.
Lyngby-træner Christian Nielsen spår Frederik Winther stor succes i fremtiden, uanset om et skifte måtte komme nu eller senere.
– Frederik Winther er en fremtidig topspiller. Det er der ingen tvivl om. Han er den eneste venstrebenede stopper i sin årgang i Skandinavien, der kan det, han kan. De hænger ikke på træerne, siger Christian Nielsen.
Spørgsmålet er så, om Lyngby skal ud og hente en erstatning, hvis et salg bliver en realitet.
Birger Jørgensen kunne godt se det ske, og det vil også passe ind i cheftrænerens ønsker for spillestilen.
– Som udgangspunkt vil vi gerne have en venstrebenet stopper, og Frederik er den eneste i truppen på nuværende tidspunkt. I forhold til den måde vi gerne vil sætte spillet på, så er en venstrebenet stopper klart at foretrække, siger Christian Nielsen.
Hovedpersonen selv tager opmærksomheden mere afslappet og lader sig ikke påvirke af interessen.
– Tiden må vise, om jeg er klar til udlandet. Det er noget, jeg håber, kommer til at ske på et tidspunkt. Det skal nok blive spændende, når det sker, siger Frederik Winther.
Han har kontrakt med Lyngby til udgangen af 2023. Mandag aften spillede han samtlige minutter i 1-4-nederlaget mod FC Nordsjælland.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
LIVE: FC København kan få skræklodtrækning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
‘Spanien var det bedste hold’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
