To nervepirrende opgør skal inden længe afgøre, om Lyngby eller Hobro overlever i 3F Superligaen.
På mandag spilles det første opgør på DS Arena i Hobro, hvilket betyder, at Lyngby kan glæde sig over at spille den afgørende kamp på eget græs, hvor klubben har hentet 27 ud af sine 34 point i denne sæson.
Cheftræner Christian Nielsen ser det ikke som en stor fordel at slutte hjemme, men glæder sig alligevel over det.
– Vi starter i Hobro, og vi går selvfølgelig derop for at få et godt resultat, men vi ved også, at vi kan være modbydelige at have med at gøre på hjemmebane.
– Når vores fans virkelig tænder op under kedlerne, kan vi noget ekstra, så vi er godt tilfredse med at starte ude, siger Christian Nielsen.
Mens det længe har ligget i kortene, at Hobro nok ville ende i de drabelige opgør om overlevelse, har det ikke været tilfældet for Lyngby, der længe kæmpede med om de sjovere placeringer.
Derfor vil nogle måske mene, at Lyngby har alt at tabe imod Hobro, men det synspunkt deler Christian Nielsen ikke nødvendigvis.
– Det kommer an på, hvordan man ser på det. Fra starten af sæsonen gav eksperterne os fem procent chance for at overleve, så hvis man tænker på det, så ville vi være glade for at have disse playoffkampe.
– På den anden side har vi været offer for vores egen toppræstation, da vi har fået nye forventninger, fordi vi gjorde det godt i efteråret.
– Jeg synes ikke, vi har alt at tabe, for vi har et lavt budget, en smal spillertrup og vi er oprykkere, siger Lyngby-træneren.
Lyngby går ind til Hobro-kampene uden sejr i de seneste ti superligakampe, men Christian Nielsen er ikke bekymret.
– Det er ikke bekymrende, for de kommende kampe har helt deres eget liv. Vi er ikke nervøse, og vi tror på egne evner, siger han.
Han bakkes op af angriberen Emil Nielsen, der ser meget frem til de afgørende dueller.
– Hvis vi vinder de næste to kampe, kan vi glemme de ti foregående, og det er sådan, jeg kigger på det.
– Jeg glæder mig ad helvede til. Vi skal knokle røven ud af bukserne for at vise, at vi fortjener at blive i Superligaen, siger Emil Nielsen.
Lyngby fik onsdag en blandet generalprøve, da det blev 1-1 hjemme mod Sønderjyske.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
AGF køber dansk profil
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
OPTAKT
