Lyngby har afbrudt forhandlinger med AGF-spiller

Alexander Munksgaards skifte fra AGF til Lyngby er faldet til jorden.



Lyngby Boldklub er på udkig efter en ny højre back efter salget af Kasper Jørgensen til AaB, og Alexander Munksgaard var i første omgang manden, De Kongeblå havde identificeret som afløseren.

Superliga-bundproppen var også langt i processen med at lande den 25-årige højre back, men nu har Lyngby valgt at trække sig fra handlen.

Det kunne B.T.-journalisten Farzam Abolhosseini berette som den første, og over for Tipsbladet bekræfter Lyngbys administrerende direktør Andreas Byder, at det er tilfældet.

– Vi har været lun på Munksgaard hele vinduet, men han har ikke været afklaret, og på et tidspunkt må vi jo også rykke videre. Jeg forstår ham sådan set godt. Han er i gang med at afsøge mulighederne, og det er fair nok, det kan jo være, der er et eller andet lækkert et sted, men det kan vi ikke vente på. Så den er død, siger Byder.

Han fastslår, at der nok skal ske ting og sager i Lyngby her på sidstedagen af transfervinduet, hvor De Kongeblå skal lappe et par huller i truppen.

– Vi vil gerne have et par stykker ind, og det arbejder vi benhårdt på. Jeg er ret optimistisk. Vi går efter at lande en-tre nye spillere inden midnat, siger Andreas Byder, der samtidig fortæller, at målmanden Frederik Ibsen leder efter en ny klub.

Én vigtig prioritet for Lyngby er at hente en ny central midtbanespiller, og mandag kunne norsk TV 2 fortælle, at 23-årige Parfait Bizoza fra Vendsyssel FF er på vej til Superliga-klubben. Dette stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





Patrick Pentz med klar besked om Brøndby-fremtid 




LIVE

Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM

Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Her kan du se Debrecen mod FC København

FC København skal møde kæmpe ikon

Manchester United afviser Barça og Bayern

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton



LIVE

TransferLIVE: Derfor er kæmpetransfer i fare

FC København udlejer Jonathan Moalem

Tre vender tilbage for FC Midtjylland

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Vildt pokalhattrick: ‘Et helt andet niveau’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Følger Superliga-stjerne tæt

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Dansk angriber sat til salg

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Jubler over store FC København-nyheder

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

OB vil have tidligere Superliga-profil

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Færdig i dansk klub efter 2 dage