Lyngby har afbrudt forhandlinger med AGF-spiller

Alexander Munksgaards skifte fra AGF til Lyngby er faldet til jorden.



Lyngby Boldklub er på udkig efter en ny højre back efter salget af Kasper Jørgensen til AaB, og Alexander Munksgaard var i første omgang manden, De Kongeblå havde identificeret som afløseren.

Superliga-bundproppen var også langt i processen med at lande den 25-årige højre back, men nu har Lyngby valgt at trække sig fra handlen.

Det kunne B.T.-journalisten Farzam Abolhosseini berette som den første, og over for Tipsbladet bekræfter Lyngbys administrerende direktør Andreas Byder, at det er tilfældet.

– Vi har været lun på Munksgaard hele vinduet, men han har ikke været afklaret, og på et tidspunkt må vi jo også rykke videre. Jeg forstår ham sådan set godt. Han er i gang med at afsøge mulighederne, og det er fair nok, det kan jo være, der er et eller andet lækkert et sted, men det kan vi ikke vente på. Så den er død, siger Byder.

Han fastslår, at der nok skal ske ting og sager i Lyngby her på sidstedagen af transfervinduet, hvor De Kongeblå skal lappe et par huller i truppen.

– Vi vil gerne have et par stykker ind, og det arbejder vi benhårdt på. Jeg er ret optimistisk. Vi går efter at lande en-tre nye spillere inden midnat, siger Andreas Byder, der samtidig fortæller, at målmanden Frederik Ibsen leder efter en ny klub.

Én vigtig prioritet for Lyngby er at hente en ny central midtbanespiller, og mandag kunne norsk TV 2 fortælle, at 23-årige Parfait Bizoza fra Vendsyssel FF er på vej til Superliga-klubben. Dette stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Knuser transferrekord

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er danskers millionløn i Lazio

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor nedtur for Superliga-komet

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dybt forundret over Superliga-flop

Medier jubler over USA’s nedtur

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

VM-spiller alvorligt skadet

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Bundesliga-klub henter FCM-emne

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Jagter dansk erstatning

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Stort FCK-talent er blevet solgt

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse