Lyngby har afbrudt forhandlinger med AGF-spiller

Alexander Munksgaards skifte fra AGF til Lyngby er faldet til jorden.



Lyngby Boldklub er på udkig efter en ny højre back efter salget af Kasper Jørgensen til AaB, og Alexander Munksgaard var i første omgang manden, De Kongeblå havde identificeret som afløseren.

Superliga-bundproppen var også langt i processen med at lande den 25-årige højre back, men nu har Lyngby valgt at trække sig fra handlen.

Det kunne B.T.-journalisten Farzam Abolhosseini berette som den første, og over for Tipsbladet bekræfter Lyngbys administrerende direktør Andreas Byder, at det er tilfældet.

– Vi har været lun på Munksgaard hele vinduet, men han har ikke været afklaret, og på et tidspunkt må vi jo også rykke videre. Jeg forstår ham sådan set godt. Han er i gang med at afsøge mulighederne, og det er fair nok, det kan jo være, der er et eller andet lækkert et sted, men det kan vi ikke vente på. Så den er død, siger Byder.

Han fastslår, at der nok skal ske ting og sager i Lyngby her på sidstedagen af transfervinduet, hvor De Kongeblå skal lappe et par huller i truppen.

– Vi vil gerne have et par stykker ind, og det arbejder vi benhårdt på. Jeg er ret optimistisk. Vi går efter at lande en-tre nye spillere inden midnat, siger Andreas Byder, der samtidig fortæller, at målmanden Frederik Ibsen leder efter en ny klub.

Én vigtig prioritet for Lyngby er at hente en ny central midtbanespiller, og mandag kunne norsk TV 2 fortælle, at 23-årige Parfait Bizoza fra Vendsyssel FF er på vej til Superliga-klubben. Dette stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jess Thorup indlagt

Roy Keane slagter dansk stjerne

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Hold nu kæft, hvor er han god!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!