Lyngby har afbrudt forhandlinger med AGF-spiller

Alexander Munksgaards skifte fra AGF til Lyngby er faldet til jorden.



Lyngby Boldklub er på udkig efter en ny højre back efter salget af Kasper Jørgensen til AaB, og Alexander Munksgaard var i første omgang manden, De Kongeblå havde identificeret som afløseren.

Superliga-bundproppen var også langt i processen med at lande den 25-årige højre back, men nu har Lyngby valgt at trække sig fra handlen.

Det kunne B.T.-journalisten Farzam Abolhosseini berette som den første, og over for Tipsbladet bekræfter Lyngbys administrerende direktør Andreas Byder, at det er tilfældet.

– Vi har været lun på Munksgaard hele vinduet, men han har ikke været afklaret, og på et tidspunkt må vi jo også rykke videre. Jeg forstår ham sådan set godt. Han er i gang med at afsøge mulighederne, og det er fair nok, det kan jo være, der er et eller andet lækkert et sted, men det kan vi ikke vente på. Så den er død, siger Byder.

Han fastslår, at der nok skal ske ting og sager i Lyngby her på sidstedagen af transfervinduet, hvor De Kongeblå skal lappe et par huller i truppen.

– Vi vil gerne have et par stykker ind, og det arbejder vi benhårdt på. Jeg er ret optimistisk. Vi går efter at lande en-tre nye spillere inden midnat, siger Andreas Byder, der samtidig fortæller, at målmanden Frederik Ibsen leder efter en ny klub.

Én vigtig prioritet for Lyngby er at hente en ny central midtbanespiller, og mandag kunne norsk TV 2 fortælle, at 23-årige Parfait Bizoza fra Vendsyssel FF er på vej til Superliga-klubben. Dette stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Sønderjyske køber ny cheftræner

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Tunesien – Japan

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Tæt på at købe FC København-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid