Lyngby-helt: Stort point mod et af de bedste hold

Lyngbys dobbelte målscorer glæder sig over deleren mod FC København.



Efter nederlag til AGF og Brøndby IF kom Lyngby Boldklub tilbage på sporet mandag aften med en pointdeler mod FC København.

Det kan De Kongeblå især takke midtbanespilleren Mathias Hebo Rasmussen. Han indtog en hovedrolle som dobbelt målscorer i kampen, hvor han først scorede med et langskud og derefter afsluttede et kontraangreb til slutresultatet 2-2.

Selv glæder målscoreren sig også over kampens resultat, som giver Lyngby mere tro på tingene.

– Det betyder rigtig meget for os. Selvfølgelig vil man gerne have tre point, men når man ikke kan få det, tager man det næstbedste, og det er et point i dag. FC København har gjort rent bord i de tre første kampe i år og lavet ni point, så et point kan vi nok ikke være utilfredse med.

– Vi viser en god gejst i dag. I modsætning til Brøndby-kampen falder vi ikke sammen som hold i dag, og vi jagter den også. Vi kommer bagud, men giver sgu ikke op.

– Det er et stort point at få, for FCK er FCK og er nok et af Danmarks bedste hold, som er kommet rigtig godt fra start, så vi kan tage med, at vi kan spille lige op med et af Danmarks bedste hold. Det giver selvfølgelig en tro på tingene, når vi er nede i bunden, men vi tager en kamp ad gangen og ser, hvordan det ender, siger Mathias Hebo Rasmussen.

Mathias Hebo Rasmussen blev også spurgt ind til en af kampens mest omdiskuterede kendelser i form af det straffespark, som FC København blev tildelt efter en duel mellem Viktor Fischer og Marcel Rømer.

– Jeg synes faktisk ikke, der er det store straffe, men de har jo bedre forstand på det end mig i VAR-vognen, så selvfølgelig er det lidt ærgerligt, at vi skal stå og vente. Jeg tror, jeg er glad for, at jeg ikke sidder ude i den vogn, for jeg tror ikke, at det er så nemt, som man tror. Men straffet er dømt, så må man have tillid til, at det er rigtigt, siger Lyngby-helten.

Lyngby Boldklub er nummer 11 i Superligaen og har ti point op til FC Nordsjælland, der er nummer ti. I næste uge skal Hebo og co. på besøg hos SønderjyskE.





LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stjerne sender Sverige videre ved VM

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Norge – Frankrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

I dialog om dansk bomber

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Uruguay – Spanien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’