Lyngby-helt: Stort point mod et af de bedste hold

Lyngbys dobbelte målscorer glæder sig over deleren mod FC København.



Efter nederlag til AGF og Brøndby IF kom Lyngby Boldklub tilbage på sporet mandag aften med en pointdeler mod FC København.

Det kan De Kongeblå især takke midtbanespilleren Mathias Hebo Rasmussen. Han indtog en hovedrolle som dobbelt målscorer i kampen, hvor han først scorede med et langskud og derefter afsluttede et kontraangreb til slutresultatet 2-2.

Selv glæder målscoreren sig også over kampens resultat, som giver Lyngby mere tro på tingene.

– Det betyder rigtig meget for os. Selvfølgelig vil man gerne have tre point, men når man ikke kan få det, tager man det næstbedste, og det er et point i dag. FC København har gjort rent bord i de tre første kampe i år og lavet ni point, så et point kan vi nok ikke være utilfredse med.

– Vi viser en god gejst i dag. I modsætning til Brøndby-kampen falder vi ikke sammen som hold i dag, og vi jagter den også. Vi kommer bagud, men giver sgu ikke op.

– Det er et stort point at få, for FCK er FCK og er nok et af Danmarks bedste hold, som er kommet rigtig godt fra start, så vi kan tage med, at vi kan spille lige op med et af Danmarks bedste hold. Det giver selvfølgelig en tro på tingene, når vi er nede i bunden, men vi tager en kamp ad gangen og ser, hvordan det ender, siger Mathias Hebo Rasmussen.

Mathias Hebo Rasmussen blev også spurgt ind til en af kampens mest omdiskuterede kendelser i form af det straffespark, som FC København blev tildelt efter en duel mellem Viktor Fischer og Marcel Rømer.

– Jeg synes faktisk ikke, der er det store straffe, men de har jo bedre forstand på det end mig i VAR-vognen, så selvfølgelig er det lidt ærgerligt, at vi skal stå og vente. Jeg tror, jeg er glad for, at jeg ikke sidder ude i den vogn, for jeg tror ikke, at det er så nemt, som man tror. Men straffet er dømt, så må man have tillid til, at det er rigtigt, siger Lyngby-helten.

Lyngby Boldklub er nummer 11 i Superligaen og har ti point op til FC Nordsjælland, der er nummer ti. I næste uge skal Hebo og co. på besøg hos SønderjyskE.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Vil ikke juble i Parken

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Gaveregn over FC Midtjylland

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

LIVE: FCK smider sejren

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Officielt: FC København sælger stjerne

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De viser interesse for Lyngby-profil

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Arsenal jagter Spurs-stjerne