Efter nederlag til AGF og Brøndby IF kom Lyngby Boldklub tilbage på sporet mandag aften med en pointdeler mod FC København.
Det kan De Kongeblå især takke midtbanespilleren Mathias Hebo Rasmussen. Han indtog en hovedrolle som dobbelt målscorer i kampen, hvor han først scorede med et langskud og derefter afsluttede et kontraangreb til slutresultatet 2-2.
Selv glæder målscoreren sig også over kampens resultat, som giver Lyngby mere tro på tingene.
– Det betyder rigtig meget for os. Selvfølgelig vil man gerne have tre point, men når man ikke kan få det, tager man det næstbedste, og det er et point i dag. FC København har gjort rent bord i de tre første kampe i år og lavet ni point, så et point kan vi nok ikke være utilfredse med.
– Vi viser en god gejst i dag. I modsætning til Brøndby-kampen falder vi ikke sammen som hold i dag, og vi jagter den også. Vi kommer bagud, men giver sgu ikke op.
– Det er et stort point at få, for FCK er FCK og er nok et af Danmarks bedste hold, som er kommet rigtig godt fra start, så vi kan tage med, at vi kan spille lige op med et af Danmarks bedste hold. Det giver selvfølgelig en tro på tingene, når vi er nede i bunden, men vi tager en kamp ad gangen og ser, hvordan det ender, siger Mathias Hebo Rasmussen.
Mathias Hebo Rasmussen blev også spurgt ind til en af kampens mest omdiskuterede kendelser i form af det straffespark, som FC København blev tildelt efter en duel mellem Viktor Fischer og Marcel Rømer.
– Jeg synes faktisk ikke, der er det store straffe, men de har jo bedre forstand på det end mig i VAR-vognen, så selvfølgelig er det lidt ærgerligt, at vi skal stå og vente. Jeg tror, jeg er glad for, at jeg ikke sidder ude i den vogn, for jeg tror ikke, at det er så nemt, som man tror. Men straffet er dømt, så må man have tillid til, at det er rigtigt, siger Lyngby-helten.
Lyngby Boldklub er nummer 11 i Superligaen og har ti point op til FC Nordsjælland, der er nummer ti. I næste uge skal Hebo og co. på besøg hos SønderjyskE.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
