Lyngby-helt: Stort point mod et af de bedste hold

Lyngbys dobbelte målscorer glæder sig over deleren mod FC København.



Efter nederlag til AGF og Brøndby IF kom Lyngby Boldklub tilbage på sporet mandag aften med en pointdeler mod FC København.

Det kan De Kongeblå især takke midtbanespilleren Mathias Hebo Rasmussen. Han indtog en hovedrolle som dobbelt målscorer i kampen, hvor han først scorede med et langskud og derefter afsluttede et kontraangreb til slutresultatet 2-2.

Selv glæder målscoreren sig også over kampens resultat, som giver Lyngby mere tro på tingene.

– Det betyder rigtig meget for os. Selvfølgelig vil man gerne have tre point, men når man ikke kan få det, tager man det næstbedste, og det er et point i dag. FC København har gjort rent bord i de tre første kampe i år og lavet ni point, så et point kan vi nok ikke være utilfredse med.

– Vi viser en god gejst i dag. I modsætning til Brøndby-kampen falder vi ikke sammen som hold i dag, og vi jagter den også. Vi kommer bagud, men giver sgu ikke op.

– Det er et stort point at få, for FCK er FCK og er nok et af Danmarks bedste hold, som er kommet rigtig godt fra start, så vi kan tage med, at vi kan spille lige op med et af Danmarks bedste hold. Det giver selvfølgelig en tro på tingene, når vi er nede i bunden, men vi tager en kamp ad gangen og ser, hvordan det ender, siger Mathias Hebo Rasmussen.

Mathias Hebo Rasmussen blev også spurgt ind til en af kampens mest omdiskuterede kendelser i form af det straffespark, som FC København blev tildelt efter en duel mellem Viktor Fischer og Marcel Rømer.

– Jeg synes faktisk ikke, der er det store straffe, men de har jo bedre forstand på det end mig i VAR-vognen, så selvfølgelig er det lidt ærgerligt, at vi skal stå og vente. Jeg tror, jeg er glad for, at jeg ikke sidder ude i den vogn, for jeg tror ikke, at det er så nemt, som man tror. Men straffet er dømt, så må man have tillid til, at det er rigtigt, siger Lyngby-helten.

Lyngby Boldklub er nummer 11 i Superligaen og har ti point op til FC Nordsjælland, der er nummer ti. I næste uge skal Hebo og co. på besøg hos SønderjyskE.



Arne Slot svarer efter stor Mohamed Salah-ballade

Thomas Frank afviser at tale om det

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– De skal skille sig af med ham!

Viktor Claesson bliver i FC København

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Klubboss i angreb på FCK

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Kæmpe triumf for Frank

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Steve Cooper skifter tre mand

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Voldsom Franculino-spådom

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Spanske medier i ekstase

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Nu drømmer de stort i AGF

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur