Lyngby-helt: Stort point mod et af de bedste hold

Lyngbys dobbelte målscorer glæder sig over deleren mod FC København.



Efter nederlag til AGF og Brøndby IF kom Lyngby Boldklub tilbage på sporet mandag aften med en pointdeler mod FC København.

Det kan De Kongeblå især takke midtbanespilleren Mathias Hebo Rasmussen. Han indtog en hovedrolle som dobbelt målscorer i kampen, hvor han først scorede med et langskud og derefter afsluttede et kontraangreb til slutresultatet 2-2.

Selv glæder målscoreren sig også over kampens resultat, som giver Lyngby mere tro på tingene.

– Det betyder rigtig meget for os. Selvfølgelig vil man gerne have tre point, men når man ikke kan få det, tager man det næstbedste, og det er et point i dag. FC København har gjort rent bord i de tre første kampe i år og lavet ni point, så et point kan vi nok ikke være utilfredse med.

– Vi viser en god gejst i dag. I modsætning til Brøndby-kampen falder vi ikke sammen som hold i dag, og vi jagter den også. Vi kommer bagud, men giver sgu ikke op.

– Det er et stort point at få, for FCK er FCK og er nok et af Danmarks bedste hold, som er kommet rigtig godt fra start, så vi kan tage med, at vi kan spille lige op med et af Danmarks bedste hold. Det giver selvfølgelig en tro på tingene, når vi er nede i bunden, men vi tager en kamp ad gangen og ser, hvordan det ender, siger Mathias Hebo Rasmussen.

Mathias Hebo Rasmussen blev også spurgt ind til en af kampens mest omdiskuterede kendelser i form af det straffespark, som FC København blev tildelt efter en duel mellem Viktor Fischer og Marcel Rømer.

– Jeg synes faktisk ikke, der er det store straffe, men de har jo bedre forstand på det end mig i VAR-vognen, så selvfølgelig er det lidt ærgerligt, at vi skal stå og vente. Jeg tror, jeg er glad for, at jeg ikke sidder ude i den vogn, for jeg tror ikke, at det er så nemt, som man tror. Men straffet er dømt, så må man have tillid til, at det er rigtigt, siger Lyngby-helten.

Lyngby Boldklub er nummer 11 i Superligaen og har ti point op til FC Nordsjælland, der er nummer ti. I næste uge skal Hebo og co. på besøg hos SønderjyskE.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe