Lyngby jagter transfers: Derfor går det langsomt

Transfervinduet buldrer af sted hos de fleste Superliga-klubber. FC Midtjylland har købt Adam Buksa for 30 millioner, FC København har hentet Munashe Garananga for 28 millioner, selv Silkeborg IF har brugt mere end 10 millioner på transfers. Hos Lyngby Boldklub, står det derimod næsten stille. Profiler som Andri Gudjohnsen og Tochi Chukwuani er smuttet, samtidig…



Transfervinduet buldrer af sted hos de fleste Superliga-klubber. FC Midtjylland har købt Adam Buksa for 30 millioner, FC København har hentet Munashe Garananga for 28 millioner, selv Silkeborg IF har brugt mere end 10 millioner på transfers.

Hos Lyngby Boldklub, står det derimod næsten stille. Profiler som Andri Gudjohnsen og Tochi Chukwuani er smuttet, samtidig med at man kun har fået en skadet Mathias Hebo ind.

“De Kongeblå” er kommet sløvt fra start i Superliga-sæsonen, hvor det kun er blevet til et point og en enkelt scoring.

Fodboldchef i Lyngby BK, Nicas Kjeldsen, ryster dog ikke på hånden af den grund. Lyngby jagter ikke spillere til bredden, men profiler, der kan styrke holdet.

– Vi jagter den ene eller to-tre stykker, som vi gerne vil have ind, men det måtte godt gå lidt hurtigere, siger fodboldchef i Lyngby BK, Nicas Kjeldsen, til Tipsbladet.

I transfervinduet kan det gå stærkt, og de håber også i Lyngby BK på, at de snart kan præsentere en ny tilgang til truppen.

– Vi er i dialog med noget, som vi håber lykkedes. Vi er trætte af, at der er en måned tilbage af transfervinduet, men vi arbejder hver dag på at få det til at lykkes, forklarer Nicas Kjeldsen

Lyngby er særligt aktive i jagten på en ny angriber, hvor de mangler mange mål, efter Andri Gudjohnsen er skiftet denne sommer.

– Det er primært oppe foran, vi kigger. Vi har sagt farvel til en del mål i Andri, men vi kommer ikke til at finde én, der kan det samme som ham, så derfor kan det godt være, det bliver gjort på en anden måde taktisk, udtaler Nicas Kjeldsen.

Økonomien er en hæmsko
Transfervinduet er langt, hvilket gør, at Lyngby har svært ved at få truppen på plads, fordi de gode spillere muligvis kan få et bedre tilbud den kommende måned.

Lyngby har efter nogle hektiske år fået styr på økonomien, men de rykker ikke for alvor på budgetterne, selvom andre Superliga-klubber er begyndt at presse den økonomiske speeder i bund.

– Vi har de samme budgetter, selvom vi er et bedre sted økonomisk. Vi har selvfølgelig lavet en rigtig fin turnaround og er et solidt sted, men vi har jo ikke store transferbeløb at kaste om os med, udtaler Nicas Kjeldsen

Det er tredje sæson i streg, at Lyngby BK spiller med i Superligaen, efter at man de seneste to sæsoner har reddet sig på sidste spilledag. Alligevel er der intet, der tyder på, at man har flyttet sig i det økonomiske Superliga hierarki.

– Man skal passe på med, at gætte på de andres budgetter, men vi ser os selv som nummer 12 i forhold til det økonomiske, og det kan da godt være, at vi er nummer 11, men vi ser os selv til nummer 12, siger Nicas Kjeldsen.

Lyngby BK jagter sæsonens første sejr, når de på søndag tager imod Brøndby IF.



På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Afviser millionbud fra Brøndby

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Meldes på vej mod nyt skifte

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Peter Schmeichel taget på sengen

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Raser over Rasmus Højlund-episode

Mareridt for FC Augsburg

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Går langt ned i løn

Afviser utroligt tilbud

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Mohamed Daramy vender tilbage

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”