Lyngby vandt lørdag for første gang i indeværende sæson af Superligaen, da holdet på udebane slog Silkeborg med 2-0.
Anfører Marcel Rømer kalder sejren for en forløsning, og han håber på, at de tre point er et vendepunkt for Lyngby, der var uden sejr i sæsonens første 16 kampe.
– Vi skulle lige snakke om, hvordan det nu er, at vores sejrssang går.
– Selvfølgelig er det en kæmpe forløsning, og det er fuldstændig sindssygt, at vi ikke har fået en sejr før nu. Vi kæmpede en vis legemsdel ud af bukserne mod Silkeborg, og det skal alle have en kæmpe ros for.
– Det giver os forhåbentlig noget selvtillid og en tro på, at vi kan skabe store ting, hvis vi gør det sammen som hold, siger Rømer.
Trods sejren har Lyngby stadig 13 point op til Brøndby på tiendepladsen, der vil sikre holdet endnu en sæson i landets bedste fodboldrække.
Af den grund mener Marcel Rømer, at Lyngby nu skal fokusere på at holde snuden i sporet og undgå at blive for overmodige.
– Af forskellige årsager har vi ikke fået de resultater, vi gerne har villet, men det er stadig et meget stejlt bjerg, vi skal bekæmpe, hvis vi skal få noget som helst ud af sæsonen.
– Vi har tiltro til os selv og staben, men sejren mod Silkeborg er forhåbentlig starten på en masse gode ting, og så må tiden vise, om det viser sig at være nok til at overleve, siger Rømer.
Lørdagens kamp mod Silkeborg var Lyngbys sidste i år, og holdet har nu lidt mere end tre måneder, før forårssæsonen skydes i gang mod FC Nordsjælland.
Cheftræner Freyr Alexandersson ser frem mod en lang pause, og han håber, at sejren mod Silkeborg kan give spillerne et ekstra løft.
Samtidig mener han, at Lyngby burde have fået mere end otte point ud af sæsonens første 17 kampe.
– Vi har haft tro på tingene hele vejen igennem, og selv om det har været hårdt, så synes jeg, at vi har vist et spil, der retfærdiggør mere end otte point.
– Jeg har haft ondt af spillerne. De har kæmpet hver dag, og de har trænet sindssygt godt. De har hørt efter og fulgt min ledelse, så jeg er først og fremmest glad på deres vegne.
– Jeg vil dog sige, at vi i alt for mange tilfælde ikke har været kloge nok i de situationer, hvor det har handlet om marginaler, siger Alexandersson.
Hjemmeholdets forsvarsspiller Lukas Engel er omvendt stærkt utilfreds med Silkeborgs præstation i lørdagens kamp.
– Det var måske den dårligste præstation, vi har leveret, mens jeg har spillet i Silkeborg.
– Det meste gik galt for os, og Lyngby løb alt for meget rundt om os, og de gjorde, hvad de havde lyst til.
– Følelsen i pausen var, at vi havde et gear mere og skulle skrue op for tempoet, men det blev hurtigt spoleret, siger Engel.
/ritzau/
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
MEDIE
Rigtig dårlig melding
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
Pogba investerer i kamelvæddeløb
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Her kan du se Villarreal mod FC København
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
NYHEDER