Lyngby vandt lørdag for første gang i indeværende sæson af Superligaen, da holdet på udebane slog Silkeborg med 2-0.
Anfører Marcel Rømer kalder sejren for en forløsning, og han håber på, at de tre point er et vendepunkt for Lyngby, der var uden sejr i sæsonens første 16 kampe.
– Vi skulle lige snakke om, hvordan det nu er, at vores sejrssang går.
– Selvfølgelig er det en kæmpe forløsning, og det er fuldstændig sindssygt, at vi ikke har fået en sejr før nu. Vi kæmpede en vis legemsdel ud af bukserne mod Silkeborg, og det skal alle have en kæmpe ros for.
– Det giver os forhåbentlig noget selvtillid og en tro på, at vi kan skabe store ting, hvis vi gør det sammen som hold, siger Rømer.
Trods sejren har Lyngby stadig 13 point op til Brøndby på tiendepladsen, der vil sikre holdet endnu en sæson i landets bedste fodboldrække.
Af den grund mener Marcel Rømer, at Lyngby nu skal fokusere på at holde snuden i sporet og undgå at blive for overmodige.
– Af forskellige årsager har vi ikke fået de resultater, vi gerne har villet, men det er stadig et meget stejlt bjerg, vi skal bekæmpe, hvis vi skal få noget som helst ud af sæsonen.
– Vi har tiltro til os selv og staben, men sejren mod Silkeborg er forhåbentlig starten på en masse gode ting, og så må tiden vise, om det viser sig at være nok til at overleve, siger Rømer.
Lørdagens kamp mod Silkeborg var Lyngbys sidste i år, og holdet har nu lidt mere end tre måneder, før forårssæsonen skydes i gang mod FC Nordsjælland.
Cheftræner Freyr Alexandersson ser frem mod en lang pause, og han håber, at sejren mod Silkeborg kan give spillerne et ekstra løft.
Samtidig mener han, at Lyngby burde have fået mere end otte point ud af sæsonens første 17 kampe.
– Vi har haft tro på tingene hele vejen igennem, og selv om det har været hårdt, så synes jeg, at vi har vist et spil, der retfærdiggør mere end otte point.
– Jeg har haft ondt af spillerne. De har kæmpet hver dag, og de har trænet sindssygt godt. De har hørt efter og fulgt min ledelse, så jeg er først og fremmest glad på deres vegne.
– Jeg vil dog sige, at vi i alt for mange tilfælde ikke har været kloge nok i de situationer, hvor det har handlet om marginaler, siger Alexandersson.
Hjemmeholdets forsvarsspiller Lukas Engel er omvendt stærkt utilfreds med Silkeborgs præstation i lørdagens kamp.
– Det var måske den dårligste præstation, vi har leveret, mens jeg har spillet i Silkeborg.
– Det meste gik galt for os, og Lyngby løb alt for meget rundt om os, og de gjorde, hvad de havde lyst til.
– Følelsen i pausen var, at vi havde et gear mere og skulle skrue op for tempoet, men det blev hurtigt spoleret, siger Engel.
/ritzau/
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
Supercomputer: Værste nogensinde!
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
Klart ønske fra Ruben Amorim
NYHEDER
Benhård transfermelding
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN