Lyngby-lejren: Har haft ondt af spillerne

Marcel Rømer har svært ved at forstå, at Lyngby først hentede holdets første sejr i Superligaen efter 17 kampe



Lyngby vandt lørdag for første gang i indeværende sæson af Superligaen, da holdet på udebane slog Silkeborg med 2-0.

Anfører Marcel Rømer kalder sejren for en forløsning, og han håber på, at de tre point er et vendepunkt for Lyngby, der var uden sejr i sæsonens første 16 kampe.

– Vi skulle lige snakke om, hvordan det nu er, at vores sejrssang går.

– Selvfølgelig er det en kæmpe forløsning, og det er fuldstændig sindssygt, at vi ikke har fået en sejr før nu. Vi kæmpede en vis legemsdel ud af bukserne mod Silkeborg, og det skal alle have en kæmpe ros for.

– Det giver os forhåbentlig noget selvtillid og en tro på, at vi kan skabe store ting, hvis vi gør det sammen som hold, siger Rømer.

Trods sejren har Lyngby stadig 13 point op til Brøndby på tiendepladsen, der vil sikre holdet endnu en sæson i landets bedste fodboldrække.

Af den grund mener Marcel Rømer, at Lyngby nu skal fokusere på at holde snuden i sporet og undgå at blive for overmodige.

– Af forskellige årsager har vi ikke fået de resultater, vi gerne har villet, men det er stadig et meget stejlt bjerg, vi skal bekæmpe, hvis vi skal få noget som helst ud af sæsonen.

– Vi har tiltro til os selv og staben, men sejren mod Silkeborg er forhåbentlig starten på en masse gode ting, og så må tiden vise, om det viser sig at være nok til at overleve, siger Rømer.

Lørdagens kamp mod Silkeborg var Lyngbys sidste i år, og holdet har nu lidt mere end tre måneder, før forårssæsonen skydes i gang mod FC Nordsjælland.

Cheftræner Freyr Alexandersson ser frem mod en lang pause, og han håber, at sejren mod Silkeborg kan give spillerne et ekstra løft.

Samtidig mener han, at Lyngby burde have fået mere end otte point ud af sæsonens første 17 kampe.

– Vi har haft tro på tingene hele vejen igennem, og selv om det har været hårdt, så synes jeg, at vi har vist et spil, der retfærdiggør mere end otte point.

– Jeg har haft ondt af spillerne. De har kæmpet hver dag, og de har trænet sindssygt godt. De har hørt efter og fulgt min ledelse, så jeg er først og fremmest glad på deres vegne.

– Jeg vil dog sige, at vi i alt for mange tilfælde ikke har været kloge nok i de situationer, hvor det har handlet om marginaler, siger Alexandersson.

Hjemmeholdets forsvarsspiller Lukas Engel er omvendt stærkt utilfreds med Silkeborgs præstation i lørdagens kamp.

– Det var måske den dårligste præstation, vi har leveret, mens jeg har spillet i Silkeborg.

– Det meste gik galt for os, og Lyngby løb alt for meget rundt om os, og de gjorde, hvad de havde lyst til.

– Følelsen i pausen var, at vi havde et gear mere og skulle skrue op for tempoet, men det blev hurtigt spoleret, siger Engel.

/ritzau/



Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

– Den her sidder dybt i sjælen

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

– En humørdræber

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Millionregn over Ståle Solbakken

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Thomas Delaney vil forlænge med FCK