Lyngbys Marcel Rømer fik fredag aften en uheldig hovedrolle, da han lavede en stor fejl ved AaB’s 2-0-scoring, som blev kampens resultat.
Den 31-årige anfører forlængede tidligere på ugen sin kontrakt frem til sommeren 2024. Han er klar til at blive, selv hvis det ender med nedrykning til 1. division, som Lyngby i øjeblikket ligger til.
– Jeg er sikker på, at det som minimum fortsætter frem til sommeren 2024. Lige nu fylder en mulig nedrykning ikke noget, men selv hvis det bliver til en nedrykning, så er jeg med hele vejen.
– Hvis jeg er med til at spille holdet ned, så må jeg også være med til at spille holdet op igen, siger Rømer, som står noteret for 86 kampe i den kongeblå trøje.
Ifølge Rømer har Lyngby været en god støtte, da han på tragisk vis mistede sin kone i foråret. Han vil derfor betale klubben tilbage.
– Jeg føler mig hjemme i Lyngby, det er blevet min klub. De havde min ryg i en svær tid, det har de stadig, så jeg vil gøre alt for at betale bedre tilbage, end jeg gjorde mod AaB.
Rømer havde en uheldig fod med i AaB’s scoring til 2-0, da han spillede bolden ud i fødderne på Allan Sousa, som assisterede Younes Bakiz til scoring.
Anføreren lægger da heller ikke skjul på, at han føler sig skyldig i nederlaget.
– Vi spillede okay, men det er klart, min fejl fylder en del for mig. Jeg føler, jeg lod holdet i stikken. Det er svært at vinde fodboldkampe, når man laver den type fejl og samtidig ikke er skarpe i den anden ende.
Med nederlaget er Lyngby isoleret i bunden med bare fem point i 13 kampe. Det er ni færre end AaB, som er næstsidst i Superligaen.
– Lige nu fylder min fejl mest. Hvis man kigger på tabellen, så ser det sort ud, men vi har leveret gode momenter, som vi skal holde fast i. Vi skal bare sørge for at eliminere de personlige fejl. Her var det mig, og det er utilgiveligt, siger Rømer efter kampen.
Lyngby har efter 13 spillerunder fortsat til gode at vinde den første sejr i sæsonen. Oprykkernes næste chance for at bryde tørken er ude mod OB fredag 21. oktober.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
HELT VILDT