Rømer erkender: Føler jeg lod holdet i stikken

Marcel Rømer føler sig skyldig i Lyngbys nederlag mod AaB. Han er klar til at blive i tilfælde af nedrykning.



Lyngbys Marcel Rømer fik fredag aften en uheldig hovedrolle, da han lavede en stor fejl ved AaB’s 2-0-scoring, som blev kampens resultat.

Den 31-årige anfører forlængede tidligere på ugen sin kontrakt frem til sommeren 2024. Han er klar til at blive, selv hvis det ender med nedrykning til 1. division, som Lyngby i øjeblikket ligger til.

– Jeg er sikker på, at det som minimum fortsætter frem til sommeren 2024. Lige nu fylder en mulig nedrykning ikke noget, men selv hvis det bliver til en nedrykning, så er jeg med hele vejen.

– Hvis jeg er med til at spille holdet ned, så må jeg også være med til at spille holdet op igen, siger Rømer, som står noteret for 86 kampe i den kongeblå trøje.

Ifølge Rømer har Lyngby været en god støtte, da han på tragisk vis mistede sin kone i foråret. Han vil derfor betale klubben tilbage.

– Jeg føler mig hjemme i Lyngby, det er blevet min klub. De havde min ryg i en svær tid, det har de stadig, så jeg vil gøre alt for at betale bedre tilbage, end jeg gjorde mod AaB.

Rømer havde en uheldig fod med i AaB’s scoring til 2-0, da han spillede bolden ud i fødderne på Allan Sousa, som assisterede Younes Bakiz til scoring.

Anføreren lægger da heller ikke skjul på, at han føler sig skyldig i nederlaget.

– Vi spillede okay, men det er klart, min fejl fylder en del for mig. Jeg føler, jeg lod holdet i stikken. Det er svært at vinde fodboldkampe, når man laver den type fejl og samtidig ikke er skarpe i den anden ende.

Med nederlaget er Lyngby isoleret i bunden med bare fem point i 13 kampe. Det er ni færre end AaB, som er næstsidst i Superligaen.

– Lige nu fylder min fejl mest. Hvis man kigger på tabellen, så ser det sort ud, men vi har leveret gode momenter, som vi skal holde fast i. Vi skal bare sørge for at eliminere de personlige fejl. Her var det mig, og det er utilgiveligt, siger Rømer efter kampen.

Lyngby har efter 13 spillerunder fortsat til gode at vinde den første sejr i sæsonen. Oprykkernes næste chance for at bryde tørken er ude mod OB fredag 21. oktober.

/ritzau/



Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Kæmpe gennembrud af Mattsson

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Her er AGF’s transferplaner

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Brøndby bekræfter salg

Medier i svime: Den bedste!

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Her er Danmarks EM-trup

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

‘En af sæsonens bedste transfers’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Hård kritik af FC København-stjerne

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’