Rømer erkender: Føler jeg lod holdet i stikken

Marcel Rømer føler sig skyldig i Lyngbys nederlag mod AaB. Han er klar til at blive i tilfælde af nedrykning.



Lyngbys Marcel Rømer fik fredag aften en uheldig hovedrolle, da han lavede en stor fejl ved AaB’s 2-0-scoring, som blev kampens resultat.

Den 31-årige anfører forlængede tidligere på ugen sin kontrakt frem til sommeren 2024. Han er klar til at blive, selv hvis det ender med nedrykning til 1. division, som Lyngby i øjeblikket ligger til.

– Jeg er sikker på, at det som minimum fortsætter frem til sommeren 2024. Lige nu fylder en mulig nedrykning ikke noget, men selv hvis det bliver til en nedrykning, så er jeg med hele vejen.

– Hvis jeg er med til at spille holdet ned, så må jeg også være med til at spille holdet op igen, siger Rømer, som står noteret for 86 kampe i den kongeblå trøje.

Ifølge Rømer har Lyngby været en god støtte, da han på tragisk vis mistede sin kone i foråret. Han vil derfor betale klubben tilbage.

– Jeg føler mig hjemme i Lyngby, det er blevet min klub. De havde min ryg i en svær tid, det har de stadig, så jeg vil gøre alt for at betale bedre tilbage, end jeg gjorde mod AaB.

Rømer havde en uheldig fod med i AaB’s scoring til 2-0, da han spillede bolden ud i fødderne på Allan Sousa, som assisterede Younes Bakiz til scoring.

Anføreren lægger da heller ikke skjul på, at han føler sig skyldig i nederlaget.

– Vi spillede okay, men det er klart, min fejl fylder en del for mig. Jeg føler, jeg lod holdet i stikken. Det er svært at vinde fodboldkampe, når man laver den type fejl og samtidig ikke er skarpe i den anden ende.

Med nederlaget er Lyngby isoleret i bunden med bare fem point i 13 kampe. Det er ni færre end AaB, som er næstsidst i Superligaen.

– Lige nu fylder min fejl mest. Hvis man kigger på tabellen, så ser det sort ud, men vi har leveret gode momenter, som vi skal holde fast i. Vi skal bare sørge for at eliminere de personlige fejl. Her var det mig, og det er utilgiveligt, siger Rømer efter kampen.

Lyngby har efter 13 spillerunder fortsat til gode at vinde den første sejr i sæsonen. Oprykkernes næste chance for at bryde tørken er ude mod OB fredag 21. oktober.

/ritzau/





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Hård dom over Kvistgaarden

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Holland – Marokko

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Elfenbenskysten – Norge

Afviste Premier League-klubber

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stopper efter VM-nedtur

Tyskland – Paraguay

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag