Lyngbys Marcel Rømer fik fredag aften en uheldig hovedrolle, da han lavede en stor fejl ved AaB’s 2-0-scoring, som blev kampens resultat.
Den 31-årige anfører forlængede tidligere på ugen sin kontrakt frem til sommeren 2024. Han er klar til at blive, selv hvis det ender med nedrykning til 1. division, som Lyngby i øjeblikket ligger til.
– Jeg er sikker på, at det som minimum fortsætter frem til sommeren 2024. Lige nu fylder en mulig nedrykning ikke noget, men selv hvis det bliver til en nedrykning, så er jeg med hele vejen.
– Hvis jeg er med til at spille holdet ned, så må jeg også være med til at spille holdet op igen, siger Rømer, som står noteret for 86 kampe i den kongeblå trøje.
Ifølge Rømer har Lyngby været en god støtte, da han på tragisk vis mistede sin kone i foråret. Han vil derfor betale klubben tilbage.
– Jeg føler mig hjemme i Lyngby, det er blevet min klub. De havde min ryg i en svær tid, det har de stadig, så jeg vil gøre alt for at betale bedre tilbage, end jeg gjorde mod AaB.
Rømer havde en uheldig fod med i AaB’s scoring til 2-0, da han spillede bolden ud i fødderne på Allan Sousa, som assisterede Younes Bakiz til scoring.
Anføreren lægger da heller ikke skjul på, at han føler sig skyldig i nederlaget.
– Vi spillede okay, men det er klart, min fejl fylder en del for mig. Jeg føler, jeg lod holdet i stikken. Det er svært at vinde fodboldkampe, når man laver den type fejl og samtidig ikke er skarpe i den anden ende.
Med nederlaget er Lyngby isoleret i bunden med bare fem point i 13 kampe. Det er ni færre end AaB, som er næstsidst i Superligaen.
– Lige nu fylder min fejl mest. Hvis man kigger på tabellen, så ser det sort ud, men vi har leveret gode momenter, som vi skal holde fast i. Vi skal bare sørge for at eliminere de personlige fejl. Her var det mig, og det er utilgiveligt, siger Rømer efter kampen.
Lyngby har efter 13 spillerunder fortsat til gode at vinde den første sejr i sæsonen. Oprykkernes næste chance for at bryde tørken er ude mod OB fredag 21. oktober.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCM siger farvel til to profiler
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Så er det officielt
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
AGF – Viborg FF
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
Salah sender særlig besked
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
OPTAKT
FC København – Randers FC
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Froholdt med vild hæder i Portugal
Fortsætter vild målform
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama