Rømer erkender: Føler jeg lod holdet i stikken

Marcel Rømer føler sig skyldig i Lyngbys nederlag mod AaB. Han er klar til at blive i tilfælde af nedrykning.



Lyngbys Marcel Rømer fik fredag aften en uheldig hovedrolle, da han lavede en stor fejl ved AaB’s 2-0-scoring, som blev kampens resultat.

Den 31-årige anfører forlængede tidligere på ugen sin kontrakt frem til sommeren 2024. Han er klar til at blive, selv hvis det ender med nedrykning til 1. division, som Lyngby i øjeblikket ligger til.

– Jeg er sikker på, at det som minimum fortsætter frem til sommeren 2024. Lige nu fylder en mulig nedrykning ikke noget, men selv hvis det bliver til en nedrykning, så er jeg med hele vejen.

– Hvis jeg er med til at spille holdet ned, så må jeg også være med til at spille holdet op igen, siger Rømer, som står noteret for 86 kampe i den kongeblå trøje.

Ifølge Rømer har Lyngby været en god støtte, da han på tragisk vis mistede sin kone i foråret. Han vil derfor betale klubben tilbage.

– Jeg føler mig hjemme i Lyngby, det er blevet min klub. De havde min ryg i en svær tid, det har de stadig, så jeg vil gøre alt for at betale bedre tilbage, end jeg gjorde mod AaB.

Rømer havde en uheldig fod med i AaB’s scoring til 2-0, da han spillede bolden ud i fødderne på Allan Sousa, som assisterede Younes Bakiz til scoring.

Anføreren lægger da heller ikke skjul på, at han føler sig skyldig i nederlaget.

– Vi spillede okay, men det er klart, min fejl fylder en del for mig. Jeg føler, jeg lod holdet i stikken. Det er svært at vinde fodboldkampe, når man laver den type fejl og samtidig ikke er skarpe i den anden ende.

Med nederlaget er Lyngby isoleret i bunden med bare fem point i 13 kampe. Det er ni færre end AaB, som er næstsidst i Superligaen.

– Lige nu fylder min fejl mest. Hvis man kigger på tabellen, så ser det sort ud, men vi har leveret gode momenter, som vi skal holde fast i. Vi skal bare sørge for at eliminere de personlige fejl. Her var det mig, og det er utilgiveligt, siger Rømer efter kampen.

Lyngby har efter 13 spillerunder fortsat til gode at vinde den første sejr i sæsonen. Oprykkernes næste chance for at bryde tørken er ude mod OB fredag 21. oktober.

/ritzau/





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Medie med dyster Dorgu-melding

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Legende med chokmelding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Stort medie fremhæver FCM-flop

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

– De lignede lort!

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Stor skuffelse

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

FCK-boss kan snart præsentere noget

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’