Lyngbys Marcel Rømer fik fredag aften en uheldig hovedrolle, da han lavede en stor fejl ved AaB’s 2-0-scoring, som blev kampens resultat.
Den 31-årige anfører forlængede tidligere på ugen sin kontrakt frem til sommeren 2024. Han er klar til at blive, selv hvis det ender med nedrykning til 1. division, som Lyngby i øjeblikket ligger til.
– Jeg er sikker på, at det som minimum fortsætter frem til sommeren 2024. Lige nu fylder en mulig nedrykning ikke noget, men selv hvis det bliver til en nedrykning, så er jeg med hele vejen.
– Hvis jeg er med til at spille holdet ned, så må jeg også være med til at spille holdet op igen, siger Rømer, som står noteret for 86 kampe i den kongeblå trøje.
Ifølge Rømer har Lyngby været en god støtte, da han på tragisk vis mistede sin kone i foråret. Han vil derfor betale klubben tilbage.
– Jeg føler mig hjemme i Lyngby, det er blevet min klub. De havde min ryg i en svær tid, det har de stadig, så jeg vil gøre alt for at betale bedre tilbage, end jeg gjorde mod AaB.
Rømer havde en uheldig fod med i AaB’s scoring til 2-0, da han spillede bolden ud i fødderne på Allan Sousa, som assisterede Younes Bakiz til scoring.
Anføreren lægger da heller ikke skjul på, at han føler sig skyldig i nederlaget.
– Vi spillede okay, men det er klart, min fejl fylder en del for mig. Jeg føler, jeg lod holdet i stikken. Det er svært at vinde fodboldkampe, når man laver den type fejl og samtidig ikke er skarpe i den anden ende.
Med nederlaget er Lyngby isoleret i bunden med bare fem point i 13 kampe. Det er ni færre end AaB, som er næstsidst i Superligaen.
– Lige nu fylder min fejl mest. Hvis man kigger på tabellen, så ser det sort ud, men vi har leveret gode momenter, som vi skal holde fast i. Vi skal bare sørge for at eliminere de personlige fejl. Her var det mig, og det er utilgiveligt, siger Rømer efter kampen.
Lyngby har efter 13 spillerunder fortsat til gode at vinde den første sejr i sæsonen. Oprykkernes næste chance for at bryde tørken er ude mod OB fredag 21. oktober.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
AVIS
AC Milan kigger på dansker
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Brian Riemer peger på tre årsager
FCM stanger lang karantæne ud til fan
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
MEDIE