Lyngby knuser FCM: Udnyttede langt overtal

Lyngby slog FCM med 4-1 i søndagens superligakamp, hvor midtjyderne var i undertal i størstedelen af affæren.



En tidlig udvisning blev kampafgørende, da Lyngby på hjemmebane kørte en 4-1-sejr over FC Midtjylland i hus søndag.

FCM spillede i undertal fra kampens sjette minut, efter at forsvarsspilleren Stefan Gartenmann modtog et direkte rødt kort for en alt for sen tackling på Lyngby-profilen Tochi Chukwuani.

Lyngby udnyttede overtallet til fulde og tog teten på opgøret, der størstedelen af tiden foregik på hjemmeholdets præmisser.

De kongeblå åbnede målkontoen, da angriberen Frederik Gytkjær scorede sikkert på et straffespark, og senere udbyggede kantspilleren Kolbeinn Finnsson til 2-0.

I anden halvleg blev FCM’s nedtur total, da midtbanespilleren Oliver Sørensen lavede et selvmål, inden Tochi Chukwuani scorede til 4-0. FCM fik puttet et plaster på såret med en 1-4-reducering i overtiden.

Sejren betyder, at Lyngby har fire point efter tre kampe i Superligaen. Det rækker til en foreløbig femteplads.

FCM har seks point efter samme antal kampe og ligger i skrivende stund på fjerdepladsen.

Kampen var blot fire minutter gammel, da FCM’s Stefan Gartenmann kom alt for sent i en tackling på Lyngbys midtbaneprofil Tochi Chukwuani.

Forseelsen kostede i første omgang et gult kort, men efter et VAR-tjek blev dommen omstødt til et direkte rødt kort.

Lyngby udnyttede overtallet til at tage teten i kampen, og efter 17 minutters spil bragte de kongeblå sig i front, da Frederik Gytkjær omsatte et straffespark til scoring.

Kort før kampuret rundede den halve time udbyggede Lyngby sin føring på mål af Kolbeinn Finnsson, der overlistede FCM-keeperen Jonas Lössl ved nærmeste stolpe efter et stor fejl af FCM-anfører Henrik Dalsgaard.

Stillingen ved pausefløjt var således 2-0 til Lyngby.

I anden halvleg fortsatte Lyngbys dominans.

Skidt blev til værre for FCM, da Oliver Sørensen lavede et selvmål i det 58. minut. Sørensen ville blokere en afslutning fra Frederik Gytkjær, men skuddet var for hårdt og endte derfor i eget net.

FCM-talentet August Priske, der er søn af tidligere cheftræner Brian Priske, fik sin officielle førsteholdsdebut, da han erstattede Sory Kaba efter 67 minutters spil.

Det hjalp dog ikke for midtjyderne, der otte minutter før tid kunne se Tochi Chukwuani cementere Lyngbys sejr med en scoring til 4-0.

I overtiden fik FCM reduceret til slutresultatet 1-4 på mål af den indskiftede angriber Gue-sung Cho. Han har nu scoret et mål i hver af sæsonens første tre kampe.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Så brænder hele København ned’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Fik blackout på Brøndby Stadion



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Chelsea – Manchester United

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Det er aldrig sket før

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

OB siger farvel til seks spillere

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Steve Cooper storroser stjerne

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Kan koste Brøndby flere millioner



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Nu klager FC Barcelona igen

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Ringet op af Brøndby-træner

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Fifa kritiserer transportpriser under

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig