Lyngby knuser FCM: Udnyttede langt overtal

Lyngby slog FCM med 4-1 i søndagens superligakamp, hvor midtjyderne var i undertal i størstedelen af affæren.



En tidlig udvisning blev kampafgørende, da Lyngby på hjemmebane kørte en 4-1-sejr over FC Midtjylland i hus søndag.

FCM spillede i undertal fra kampens sjette minut, efter at forsvarsspilleren Stefan Gartenmann modtog et direkte rødt kort for en alt for sen tackling på Lyngby-profilen Tochi Chukwuani.

Lyngby udnyttede overtallet til fulde og tog teten på opgøret, der størstedelen af tiden foregik på hjemmeholdets præmisser.

De kongeblå åbnede målkontoen, da angriberen Frederik Gytkjær scorede sikkert på et straffespark, og senere udbyggede kantspilleren Kolbeinn Finnsson til 2-0.

I anden halvleg blev FCM’s nedtur total, da midtbanespilleren Oliver Sørensen lavede et selvmål, inden Tochi Chukwuani scorede til 4-0. FCM fik puttet et plaster på såret med en 1-4-reducering i overtiden.

Sejren betyder, at Lyngby har fire point efter tre kampe i Superligaen. Det rækker til en foreløbig femteplads.

FCM har seks point efter samme antal kampe og ligger i skrivende stund på fjerdepladsen.

Kampen var blot fire minutter gammel, da FCM’s Stefan Gartenmann kom alt for sent i en tackling på Lyngbys midtbaneprofil Tochi Chukwuani.

Forseelsen kostede i første omgang et gult kort, men efter et VAR-tjek blev dommen omstødt til et direkte rødt kort.

Lyngby udnyttede overtallet til at tage teten i kampen, og efter 17 minutters spil bragte de kongeblå sig i front, da Frederik Gytkjær omsatte et straffespark til scoring.

Kort før kampuret rundede den halve time udbyggede Lyngby sin føring på mål af Kolbeinn Finnsson, der overlistede FCM-keeperen Jonas Lössl ved nærmeste stolpe efter et stor fejl af FCM-anfører Henrik Dalsgaard.

Stillingen ved pausefløjt var således 2-0 til Lyngby.

I anden halvleg fortsatte Lyngbys dominans.

Skidt blev til værre for FCM, da Oliver Sørensen lavede et selvmål i det 58. minut. Sørensen ville blokere en afslutning fra Frederik Gytkjær, men skuddet var for hårdt og endte derfor i eget net.

FCM-talentet August Priske, der er søn af tidligere cheftræner Brian Priske, fik sin officielle førsteholdsdebut, da han erstattede Sory Kaba efter 67 minutters spil.

Det hjalp dog ikke for midtjyderne, der otte minutter før tid kunne se Tochi Chukwuani cementere Lyngbys sejr med en scoring til 4-0.

I overtiden fik FCM reduceret til slutresultatet 1-4 på mål af den indskiftede angriber Gue-sung Cho. Han har nu scoret et mål i hver af sæsonens første tre kampe.

/ritzau/



FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Bo Henriksen fyret

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Sådan starter FCK mod Esbjerg

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Storklub meldes interesseret

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg