Carit Falch: Signalet til os selv er vigtigst

Samtidig håber Lyngby-målscorer Jens Martin Gammelby på, at sejren i Haderslev sender et vigtigt signal til konkurrenterne



Lyngby har på bare fem kampe i foråret vundet flere point i Superligaen, end det blev til i 13 kampe i efterårssæsonen.

Mandag blev det til yderligere tre point, da bundholdet udklasserede Sønderjyske på udebane med hele 4-1. Dermed har holdet nu fået syv point i foråret, mens det totalt set er blevet til 11 point i 18 kampe.

Der er dog stadig et godt stykke vej op for Superligaens 11’er til FC Nordsjælland, som befinder sig på den sjovere 10.-plads, der til syvende og sidst er lig med overlevelse.

Jens Martin Gammelby blev mandag dobbelt målscorer for de kongeblå, som han er udlejet til fra Brøndby. Han håber, at storsejren over Sønderjyske kan være et signal til nedrykningskonkurrenterne om, at Lyngby stadig har en chance for at redde sig.

– Jeg synes, at det sendte et signal til de andre hold. Alle ved jo godt, at vi kan spille fodbold, også selv om det er på baner, som de fleste hold brokker sig over for tiden.

– Derfor var det et klart signal at tage herned og vinde sådan en kamp her, mener Gammelby, som med sine to mål er ny Lyngby-topscorer med fire mål.

Lyngby-træner Carit Falch tror, at de øvrige hold anerkender holdets nuværende form. Han fastslår dog, at det vigtigste signal, som holdet fik sendt med mandagens sejr, var til holdet selv.

– Det er lidt kedeligt at sige, men det vigtigste signal var indadtil, for det bygger altså noget selvtillid i vores gruppe her.

– Udadtil vil jeg dog tro, at folk respekterer og anerkender det, vi har gang i, siger træneren.

Han vil dog ikke spå, om de gode præstationer i sidste ende er nok til at redde livet i Superligaen.

– Det er umuligt at sige, hvad der venter rundt om hjørnet. Jeg kan bare sige, at vi har gang i noget rigtig, rigtig positivt.

– Og vi skal bare blive ved, for så vil pointene komme, og så må vi se, om det er nok, siger den 44-årige cheftræner.

Allerede på torsdag får Lyngby så muligheden for at gøre den i forvejen imponerende start på 2021 endnu bedre, når topholdet fra FC Midtjylland kommer på besøg.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Superliga-retur?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Diant Ramaj skal videre

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Han er ny landstræner for Italien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Sætter klar målsætning

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Har budt en milliard

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Gaveregn over FC Midtjylland

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Vil ikke juble i Parken

FC København – Lyngby BK

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK misser landsholdsspiller

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Tonni Adamsen stjæler overskrifter