Lyngby har på bare fem kampe i foråret vundet flere point i Superligaen, end det blev til i 13 kampe i efterårssæsonen.
Mandag blev det til yderligere tre point, da bundholdet udklasserede Sønderjyske på udebane med hele 4-1. Dermed har holdet nu fået syv point i foråret, mens det totalt set er blevet til 11 point i 18 kampe.
Der er dog stadig et godt stykke vej op for Superligaens 11’er til FC Nordsjælland, som befinder sig på den sjovere 10.-plads, der til syvende og sidst er lig med overlevelse.
Jens Martin Gammelby blev mandag dobbelt målscorer for de kongeblå, som han er udlejet til fra Brøndby. Han håber, at storsejren over Sønderjyske kan være et signal til nedrykningskonkurrenterne om, at Lyngby stadig har en chance for at redde sig.
– Jeg synes, at det sendte et signal til de andre hold. Alle ved jo godt, at vi kan spille fodbold, også selv om det er på baner, som de fleste hold brokker sig over for tiden.
– Derfor var det et klart signal at tage herned og vinde sådan en kamp her, mener Gammelby, som med sine to mål er ny Lyngby-topscorer med fire mål.
Lyngby-træner Carit Falch tror, at de øvrige hold anerkender holdets nuværende form. Han fastslår dog, at det vigtigste signal, som holdet fik sendt med mandagens sejr, var til holdet selv.
– Det er lidt kedeligt at sige, men det vigtigste signal var indadtil, for det bygger altså noget selvtillid i vores gruppe her.
– Udadtil vil jeg dog tro, at folk respekterer og anerkender det, vi har gang i, siger træneren.
Han vil dog ikke spå, om de gode præstationer i sidste ende er nok til at redde livet i Superligaen.
– Det er umuligt at sige, hvad der venter rundt om hjørnet. Jeg kan bare sige, at vi har gang i noget rigtig, rigtig positivt.
– Og vi skal bare blive ved, for så vil pointene komme, og så må vi se, om det er nok, siger den 44-årige cheftræner.
Allerede på torsdag får Lyngby så muligheden for at gøre den i forvejen imponerende start på 2021 endnu bedre, når topholdet fra FC Midtjylland kommer på besøg.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
