VAR spillede nok engang en hovedrolle, da Lyngby Boldklub og FC København bragede sammen i Superligaen mandag aften.
I første halvlegs døende minutter blev et mål af FC København annulleret, selvom det på tv-billederne lignede en fejldømt offside, mens københavnerne umiddelbart efter fik et straffespark efter en duel mellem Marcel Rømer og Viktor Fischer.
Straffesparkssituationen blev – i modsætning til situationen forinden – ikke kigget igennem ved hjælp af VAR, og det havde Lyngbys Marcel Rømer efter kampen svært ved at forstå.
– Det prøvede jeg at snakke med ham om i pausen og da det skete, og det synes jeg også, at han gav udtryk for, at han ville, hvis der var tvivl, men ja… Jeg kan godt være uforstående over for VAR en gang imellem, men jeg forstår åbenbart heller ikke reglerne, som man burde, siger Lyngby-spilleren til TV3 Sport.
Midtbanespilleren var heller ikke enig i selve dommen, og det var flere FC København-spillere ifølge ham heller ikke.
– Jeg oplever, at jeg stiller mig ind foran ham for at dække bolden, som jeg føler, at jeg har på det tidspunkt. Jeg er meget, meget uenig. Også efter at have set den igen, og det var der også nogle af mine kære modstandere, der var enig i efterfølgende, men som jeg også kan høre fra nogle på vores stab, var der måske heller ikke offside på den første. Så 1-1 på den front, men jeg er selvfølgelig irriteret, når jeg er involveret, siger han.
Den omdiskuterede straffesparkssituation kan du se her.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
LIVE
LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
El Clásico kan afgøre det hele
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TIPSBLADET SPECIAL
