Lyngby-midt: Jeg forstår åbenbart ikke VAR-regler

Marcel Rømer erkender, at det ikke altid er nemt at forstå VAR.



VAR spillede nok engang en hovedrolle, da Lyngby Boldklub og FC København bragede sammen i Superligaen mandag aften.

I første halvlegs døende minutter blev et mål af FC København annulleret, selvom det på tv-billederne lignede en fejldømt offside, mens københavnerne umiddelbart efter fik et straffespark efter en duel mellem Marcel Rømer og Viktor Fischer.

Straffesparkssituationen blev – i modsætning til situationen forinden – ikke kigget igennem ved hjælp af VAR, og det havde Lyngbys Marcel Rømer efter kampen svært ved at forstå.

– Det prøvede jeg at snakke med ham om i pausen og da det skete, og det synes jeg også, at han gav udtryk for, at han ville, hvis der var tvivl, men ja… Jeg kan godt være uforstående over for VAR en gang imellem, men jeg forstår åbenbart heller ikke reglerne, som man burde, siger Lyngby-spilleren til TV3 Sport.

Midtbanespilleren var heller ikke enig i selve dommen, og det var flere FC København-spillere ifølge ham heller ikke.

– Jeg oplever, at jeg stiller mig ind foran ham for at dække bolden, som jeg føler, at jeg har på det tidspunkt. Jeg er meget, meget uenig. Også efter at have set den igen, og det var der også nogle af mine kære modstandere, der var enig i efterfølgende, men som jeg også kan høre fra nogle på vores stab, var der måske heller ikke offside på den første. Så 1-1 på den front, men jeg er selvfølgelig irriteret, når jeg er involveret, siger han.

Den omdiskuterede straffesparkssituation kan du se her







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Skyder stor FCM-historie ned

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er prisen på Aral Simsir

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

FC København i forhandlinger med svensk klub

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Kæmpebud på 16-årig

Canada – Marokko

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medie: De lurer på FCM-profil