Lyngby og Horsens har fast kurs mod Superligaen

Horsens vandt i Nykøbing, og Lyngby besejrede Helsingør. De to tophold kan sikre oprykning i næste kamp.



Horsens og Lyngby tog onsdag begge et kæmpe skridt mod oprykning til Superligaen i fodbold og kan lade champagnepropperne springe med en sejr i næste kamp, selv om der resterer to spillerunder.

I 1. divisions oprykningsspil vandt Horsens således 1-0 ude over Nykøbing FC, mens Lyngby cementerede andenpladsen med 2-1 ude over oprykningsrivalen Helsingør.

Med to spillerunder tilbage har Horsens således 60 point, Lyngby har 59 point, og Helsingør er tæt på at trække sorteper med 55.

Helsingør havde inden topbraget tabt fem af de hidtil syv kampe i oprykningsspillet, men først en sejr i Fredericia og siden uafgjort i Horsens gav nyt liv til håbet om oprykning, før Lyngby kom på besøg.

Håbet blev dog fladt igen efter blot to minutter på Helsingør Stadion.

En bolderobring midt på banen sendte gæsterne i angreb, og et skarpt indlæg fra højresiden fandt Rasmus Thellufsen omkring straffesparkpletten, hvorfra han afsluttede sikkert.

Efter en halv times spil kunne Emil Nielsen havde gjort det endnu værre for Helsingør, men Lyngby-angriberen brændte på en friløber.

Det kostede dyrt, for kort før første halvlegs afslutning stangede den tidligere lyngbyspiller Nicolai Geertsen Helsingør på 1-1, efter forsvareren var blevet fremme i forbindelse med en dødbold, som gæsternes forsvar ikke fik clearet.

Også i anden halvleg stod Emil Nielsen bag en kæmpe afbrænder, før Thellufsen igen placerede sig på rette sted og efter 66 minutter prikkede Lyngby på 2-1 med skinnebenet efter et hjørnespark.

For Horsens blev Malte Kiilerich helten med kampens enlige mål efter 22 minutter.

Lyngby og Horsens kan dermed sikre sig oprykning til Superligaen i næste kamp, hvor de på udebane møder henholdsvis Nykøbing FC og Fredericia.

Hvidovre vandt i aftenens sidste kamp med 3-1 hjemme over Fredericia og har 53 point.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Officielt: FC København sælger stjerne

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Supercomputer: De vinder Superligaen

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF