Lyngby og Horsens har fast kurs mod Superligaen

Horsens vandt i Nykøbing, og Lyngby besejrede Helsingør. De to tophold kan sikre oprykning i næste kamp.



Horsens og Lyngby tog onsdag begge et kæmpe skridt mod oprykning til Superligaen i fodbold og kan lade champagnepropperne springe med en sejr i næste kamp, selv om der resterer to spillerunder.

I 1. divisions oprykningsspil vandt Horsens således 1-0 ude over Nykøbing FC, mens Lyngby cementerede andenpladsen med 2-1 ude over oprykningsrivalen Helsingør.

Med to spillerunder tilbage har Horsens således 60 point, Lyngby har 59 point, og Helsingør er tæt på at trække sorteper med 55.

Helsingør havde inden topbraget tabt fem af de hidtil syv kampe i oprykningsspillet, men først en sejr i Fredericia og siden uafgjort i Horsens gav nyt liv til håbet om oprykning, før Lyngby kom på besøg.

Håbet blev dog fladt igen efter blot to minutter på Helsingør Stadion.

En bolderobring midt på banen sendte gæsterne i angreb, og et skarpt indlæg fra højresiden fandt Rasmus Thellufsen omkring straffesparkpletten, hvorfra han afsluttede sikkert.

Efter en halv times spil kunne Emil Nielsen havde gjort det endnu værre for Helsingør, men Lyngby-angriberen brændte på en friløber.

Det kostede dyrt, for kort før første halvlegs afslutning stangede den tidligere lyngbyspiller Nicolai Geertsen Helsingør på 1-1, efter forsvareren var blevet fremme i forbindelse med en dødbold, som gæsternes forsvar ikke fik clearet.

Også i anden halvleg stod Emil Nielsen bag en kæmpe afbrænder, før Thellufsen igen placerede sig på rette sted og efter 66 minutter prikkede Lyngby på 2-1 med skinnebenet efter et hjørnespark.

For Horsens blev Malte Kiilerich helten med kampens enlige mål efter 22 minutter.

Lyngby og Horsens kan dermed sikre sig oprykning til Superligaen i næste kamp, hvor de på udebane møder henholdsvis Nykøbing FC og Fredericia.

Hvidovre vandt i aftenens sidste kamp med 3-1 hjemme over Fredericia og har 53 point.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Lewandowski forlader FC Barcelona

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF – Viborg FF



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Salah sender særlig besked

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

FC Midtjylland – Brøndby IF

Froholdt med vild hæder i Portugal

Transferbombe i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Manchester City vinder FA Cup



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FC København – Randers FC

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FC Fredericia – Silkeborg IF

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’