Lyngby og Horsens har fast kurs mod Superligaen

Horsens vandt i Nykøbing, og Lyngby besejrede Helsingør. De to tophold kan sikre oprykning i næste kamp.



Horsens og Lyngby tog onsdag begge et kæmpe skridt mod oprykning til Superligaen i fodbold og kan lade champagnepropperne springe med en sejr i næste kamp, selv om der resterer to spillerunder.

I 1. divisions oprykningsspil vandt Horsens således 1-0 ude over Nykøbing FC, mens Lyngby cementerede andenpladsen med 2-1 ude over oprykningsrivalen Helsingør.

Med to spillerunder tilbage har Horsens således 60 point, Lyngby har 59 point, og Helsingør er tæt på at trække sorteper med 55.

Helsingør havde inden topbraget tabt fem af de hidtil syv kampe i oprykningsspillet, men først en sejr i Fredericia og siden uafgjort i Horsens gav nyt liv til håbet om oprykning, før Lyngby kom på besøg.

Håbet blev dog fladt igen efter blot to minutter på Helsingør Stadion.

En bolderobring midt på banen sendte gæsterne i angreb, og et skarpt indlæg fra højresiden fandt Rasmus Thellufsen omkring straffesparkpletten, hvorfra han afsluttede sikkert.

Efter en halv times spil kunne Emil Nielsen havde gjort det endnu værre for Helsingør, men Lyngby-angriberen brændte på en friløber.

Det kostede dyrt, for kort før første halvlegs afslutning stangede den tidligere lyngbyspiller Nicolai Geertsen Helsingør på 1-1, efter forsvareren var blevet fremme i forbindelse med en dødbold, som gæsternes forsvar ikke fik clearet.

Også i anden halvleg stod Emil Nielsen bag en kæmpe afbrænder, før Thellufsen igen placerede sig på rette sted og efter 66 minutter prikkede Lyngby på 2-1 med skinnebenet efter et hjørnespark.

For Horsens blev Malte Kiilerich helten med kampens enlige mål efter 22 minutter.

Lyngby og Horsens kan dermed sikre sig oprykning til Superligaen i næste kamp, hvor de på udebane møder henholdsvis Nykøbing FC og Fredericia.

Hvidovre vandt i aftenens sidste kamp med 3-1 hjemme over Fredericia og har 53 point.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

LIVE: AGF klarede presset!

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jubler over store FC København-nyheder

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

‘Et af de største danske resultater’

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

FCM-transfer i fare

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Kontant dom over Elyounoussi

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

OB vil have tidligere Superliga-profil