Det forblev en smule uforløst på Lyngby Stadion søndag eftermiddag.
I Superligaens nedrykningsspil tog de lokale helte fra Lyngby Boldklub imod Viborg FF, og det ganske velbesøgte arrangement endte 0-0.
Det var tydeligt, at ingen af holdene var interesserede i at blotte sig, og derfor blev det en affære, hvor de to defensiver stod bomstærkt.
Det betød, at det ikke ligefrem endte som noget chancehav, selv om intensiteten sådan set var god nok.
Det uafgjorte resultat betyder, at både Lyngby og Viborg får et enkelt point med sig videre. Lyngby har nu 24 point og kan blive skubbet ned under nedrykningsstregen, hvis AaB mandag får fuld gevinst mod Sønderjyske.
Viborg er næstbedst i nedrykningsspillet og mistede med det uafgjorte resultat et skridt i jagten på Silkeborg IF, som ligger til at tage billetten til kampen om europæisk deltagelse i næste sæson. Viborg har to point op til Silkeborg.
I Lyngby blev det ikke ligefrem en kamp, hvor det vrimlede med nævneværdige højdepunkter, og der var spillet mere end en halv time, før vi fik en rigtig stor chance at se. Den var så til gengæld også stor.
Thomas Jørgensen drev bolden på tværs af banen og med en forrygende aflevering sendte han den i feltet til Renato Junior, som var fuldstændig fri. Brasilianeren misbrugte dog på det skammeligste.
Indtil da var det Lyngby, der havde presset på for at få et tidligt mål, men værterne havde skruet en smule ned for intensiteten, og Viborg var kommet bedre med.
I anden halvleg fortsatte jævnbyrdigheden, men ligesom i første halvleg var det sjældent, at bolden blev bragt i farlige situationer i feltet.
Jesper Cornelius kom efter 66 minutter frem til en udmærket mulighed i feltet, men hans afslutning ramte lige på Lucas Lund i Viborg-målet.
Små ti minutter senere fik Sævar Magnússon lidt ud af det blå en ret stor mulighed, da han nåede først frem til bolden i feltet. Men hans lidt vattede ydersideafslutning røg forbi mål.
/ritzau/

Afsløring: Millimeter fra Brøndby-aftale

Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

‘Jeg mistede halvandet år’

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

Michael Laudrup: ‘Det er helt udelukket’

‘Han er langt fra den spiller, FCK håbede på’

Aneke Rune i hård kritik af Michael Rasmussen

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

Brøndby-boss med klokkeklart budskab

FCK-boss svarer på Jacob Neestrups opråb

Nedtur for Højlund

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Slut: FC København taber

FCM har solgt nul billetter

Utrolig dansk succes i Belgien

Stort FCK-gennembrud? ‘Et naturtalent’

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Jan Bech Andersen: ‘Pludselig ser de dollartegn’

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

Her er Victor Froholdt nummer tre i verden

Real Madrid-chef er på vagt

‘Jeg er ked af at sige det her’

Afsløring: Brøndby afvist

Hjulmand og Leverkusen ydmyget

Efter mareridtsår – Daramy skadet igen

Arsenal holder legestue i Champions League

Chok: Svensk guldtræner kan sige sit job op

Dropper kontroversiel Barcelona-kamp

Stort problem: ‘Han eksisterer ikke i FCK’

Vanvittig Pogacar-klausul

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Målfest mellem Lyngby og Aarhus Fremad

Vil købe Manchester United

Dortmund gør det onde ved FCK

Skete fra Danmark: Superliga-spiller er mester

Klar besked fra Frank efter nedtur

Gudinde straffer slaver

Barcelona slagter grækere

Dortmund-boss med klar besked om Moukoko

Sådan starter FC København mod Dortmund

Anholder 230 Napoli-fans

Gennemgår vellykket operation

Har ‘David Beckham-klausul’

Han vil væk fra Real Madrid
