Det forblev en smule uforløst på Lyngby Stadion søndag eftermiddag.
I Superligaens nedrykningsspil tog de lokale helte fra Lyngby Boldklub imod Viborg FF, og det ganske velbesøgte arrangement endte 0-0.
Det var tydeligt, at ingen af holdene var interesserede i at blotte sig, og derfor blev det en affære, hvor de to defensiver stod bomstærkt.
Det betød, at det ikke ligefrem endte som noget chancehav, selv om intensiteten sådan set var god nok.
Det uafgjorte resultat betyder, at både Lyngby og Viborg får et enkelt point med sig videre. Lyngby har nu 24 point og kan blive skubbet ned under nedrykningsstregen, hvis AaB mandag får fuld gevinst mod Sønderjyske.
Viborg er næstbedst i nedrykningsspillet og mistede med det uafgjorte resultat et skridt i jagten på Silkeborg IF, som ligger til at tage billetten til kampen om europæisk deltagelse i næste sæson. Viborg har to point op til Silkeborg.
I Lyngby blev det ikke ligefrem en kamp, hvor det vrimlede med nævneværdige højdepunkter, og der var spillet mere end en halv time, før vi fik en rigtig stor chance at se. Den var så til gengæld også stor.
Thomas Jørgensen drev bolden på tværs af banen og med en forrygende aflevering sendte han den i feltet til Renato Junior, som var fuldstændig fri. Brasilianeren misbrugte dog på det skammeligste.
Indtil da var det Lyngby, der havde presset på for at få et tidligt mål, men værterne havde skruet en smule ned for intensiteten, og Viborg var kommet bedre med.
I anden halvleg fortsatte jævnbyrdigheden, men ligesom i første halvleg var det sjældent, at bolden blev bragt i farlige situationer i feltet.
Jesper Cornelius kom efter 66 minutter frem til en udmærket mulighed i feltet, men hans afslutning ramte lige på Lucas Lund i Viborg-målet.
Små ti minutter senere fik Sævar Magnússon lidt ud af det blå en ret stor mulighed, da han nåede først frem til bolden i feltet. Men hans lidt vattede ydersideafslutning røg forbi mål.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Tysk VM-chok
TRANSFER