Det forblev en smule uforløst på Lyngby Stadion søndag eftermiddag.
I Superligaens nedrykningsspil tog de lokale helte fra Lyngby Boldklub imod Viborg FF, og det ganske velbesøgte arrangement endte 0-0.
Det var tydeligt, at ingen af holdene var interesserede i at blotte sig, og derfor blev det en affære, hvor de to defensiver stod bomstærkt.
Det betød, at det ikke ligefrem endte som noget chancehav, selv om intensiteten sådan set var god nok.
Det uafgjorte resultat betyder, at både Lyngby og Viborg får et enkelt point med sig videre. Lyngby har nu 24 point og kan blive skubbet ned under nedrykningsstregen, hvis AaB mandag får fuld gevinst mod Sønderjyske.
Viborg er næstbedst i nedrykningsspillet og mistede med det uafgjorte resultat et skridt i jagten på Silkeborg IF, som ligger til at tage billetten til kampen om europæisk deltagelse i næste sæson. Viborg har to point op til Silkeborg.
I Lyngby blev det ikke ligefrem en kamp, hvor det vrimlede med nævneværdige højdepunkter, og der var spillet mere end en halv time, før vi fik en rigtig stor chance at se. Den var så til gengæld også stor.
Thomas Jørgensen drev bolden på tværs af banen og med en forrygende aflevering sendte han den i feltet til Renato Junior, som var fuldstændig fri. Brasilianeren misbrugte dog på det skammeligste.
Indtil da var det Lyngby, der havde presset på for at få et tidligt mål, men værterne havde skruet en smule ned for intensiteten, og Viborg var kommet bedre med.
I anden halvleg fortsatte jævnbyrdigheden, men ligesom i første halvleg var det sjældent, at bolden blev bragt i farlige situationer i feltet.
Jesper Cornelius kom efter 66 minutter frem til en udmærket mulighed i feltet, men hans afslutning ramte lige på Lucas Lund i Viborg-målet.
Små ti minutter senere fik Sævar Magnússon lidt ud af det blå en ret stor mulighed, da han nåede først frem til bolden i feltet. Men hans lidt vattede ydersideafslutning røg forbi mål.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Forhandler med storklub
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
HELT VILDT
Værste i 16 år
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
HELT VILDT