Lyngby og Viborg neutraliserer hinanden i nullert

Viborg tabte et skridt i jagten på Silkeborg, da klubben søndag måtte nøjes med et enkelt point mod Lyngby.



Det forblev en smule uforløst på Lyngby Stadion søndag eftermiddag.

I Superligaens nedrykningsspil tog de lokale helte fra Lyngby Boldklub imod Viborg FF, og det ganske velbesøgte arrangement endte 0-0.

Det var tydeligt, at ingen af holdene var interesserede i at blotte sig, og derfor blev det en affære, hvor de to defensiver stod bomstærkt.

Det betød, at det ikke ligefrem endte som noget chancehav, selv om intensiteten sådan set var god nok.

Det uafgjorte resultat betyder, at både Lyngby og Viborg får et enkelt point med sig videre. Lyngby har nu 24 point og kan blive skubbet ned under nedrykningsstregen, hvis AaB mandag får fuld gevinst mod Sønderjyske.

Viborg er næstbedst i nedrykningsspillet og mistede med det uafgjorte resultat et skridt i jagten på Silkeborg IF, som ligger til at tage billetten til kampen om europæisk deltagelse i næste sæson. Viborg har to point op til Silkeborg.

I Lyngby blev det ikke ligefrem en kamp, hvor det vrimlede med nævneværdige højdepunkter, og der var spillet mere end en halv time, før vi fik en rigtig stor chance at se. Den var så til gengæld også stor.

Thomas Jørgensen drev bolden på tværs af banen og med en forrygende aflevering sendte han den i feltet til Renato Junior, som var fuldstændig fri. Brasilianeren misbrugte dog på det skammeligste.

Indtil da var det Lyngby, der havde presset på for at få et tidligt mål, men værterne havde skruet en smule ned for intensiteten, og Viborg var kommet bedre med.

I anden halvleg fortsatte jævnbyrdigheden, men ligesom i første halvleg var det sjældent, at bolden blev bragt i farlige situationer i feltet.

Jesper Cornelius kom efter 66 minutter frem til en udmærket mulighed i feltet, men hans afslutning ramte lige på Lucas Lund i Viborg-målet.

Små ti minutter senere fik Sævar Magnússon lidt ud af det blå en ret stor mulighed, da han nåede først frem til bolden i feltet. Men hans lidt vattede ydersideafslutning røg forbi mål.

/ritzau/





Kæmpekøb retur til FC København?

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Bombe på vej i Real Madrid?

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kalder tronskifte i Danmark

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’