• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ritzau

Lyngby om regnskab: Vi forventer et nul

Foto: Rene Schutze / FrontzoneSport via Getty Images

Lyngby tabte 15 millioner i 2022, men forventer hverken underskud eller overskud i 2023.

Af Ritzau

Superligaklubben Lyngby Boldklub kom ud af regnskabsåret med et underskud på 15 millioner kroner.

Det fremgår af klubbens årsregnskab.

Underskuddet flugtede med klubbens forventninger. Det var blandt andet en bevidst strategi, at klubben i sommeren 2022 - hvor klubben rykkede fra 1. division og op i Superligaen - ikke solgte sine spillere.

- Årsregnskabet er fuldstændig efter den strategi, der er blevet lagt, og både klub samt Friends of Lyngby (ejerkreds, red.) er helt på linje med årsresultatet.

- Vi har kunnet forudse det her forventede minus, men samtidig også at 2023 bliver et år, hvor der skabes ligevægt i økonomien. Det er helt overordnet en positiv udvikling, som vi er inde i, og vi ser alle meget lyst på fremtiden, siger bestyrelsesformand Tommy Petersen.

Lyngby forventer, at årsregnskabet for 2023 ender med at vise et nul.

Klubben ligger næstsidst i Superligaen og har syv point op til redning inden de sidste ti spillerunder.

I januar solgte klubben spillere for adskillige millioner. Adam Sørensen blev solgt til Bodø/Glimt, Kasper Jørgensen til AaB, Magnus Westergaard til Viborg, mens Emil Nielsen og Rasmus Thellufsen drog til USA.
/ritzau/