Lyngby: Randers var desperate

De jubler i Lyngby over DIF’s afgørelse, der sikrer, at de ikke bliver tvangsnedrykket fra Superligaen. Samtidig skyder de igen på Randers’ angreb.



Lederne i Randers og Lyngby bliver formentlig ikke bedste venner i nær fremtid. Randers har forsøgt at overtage Lyngbys plads i Superligaen ved at tage sagen om Kim Aabechs tillægskontrakter op i først DBU og siden i en appel til DIF.

I dag bekendtgjorde DIF så, at Randers ikke har nogen sag. Det glæder de sig over i Lyngby, hvis bestyrelsesformand Torben Røsler skyder med skarpt mod Randers’ ledelse og det, de i Lyngby kalder for en “pinagtig skrivebordskamp”.

– Vi er naturligvis glade, men det var helt forventet. Vi vidste, at Randes FC aldrig kunne blive part i denne sag. Og det vidste ledelsen i Randers FC også. Vi er overbevidste om, at formålet med Randens FC’s angreb på Lyngby Boldklub alene har været at skade klubben mest muligt i et desperat forsøg på at omgøre den nedrykning, som efter fair kamp blev resultatet på fodboldbanen.

– En ting er Randers FC’s angreb på Lyngby, som er uden fortilfælde i dansk fodbold. Noget andet er, at ledelsen i Randers FC har fået så stor indflydelse på mediebilledet. Det er jo lykkes dem at skabe et forkert og unuanceret billede af sagen, hvor rygter er beskrevet som fakta, siger Torben Røsler i en pressemeddelels.

Udover sagen om Kim Aabech har også Lasse Rises kontraktforhold i Lyngby været stillet til offentligt skue, ligesom andre spillere også er blevet nævnt i debatten om skuffeaftaler og kreativ aflønning. Nu ønsker Røsler imidlertid at slå historierne til jorden.

– Som svar på de rygter, der har været fremme, vil jeg igen gøre helt klart, at Lyngby Boldklub ikke anvender “skuffeaftaler”. Sagen med Kim Aabechs kontraktforhold fra december 2010 er nu afsluttet, og det ligger helt fast, at Lyngby Boldklub ikke har anvendt en ulovlig aftale, siger Røsler videre.





Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning


“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Eriksen ude med hård kritik

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Erstatter han Andreas Christensen?

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Italienske medier hylder ham

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Fælder hård Schmeichel-dom

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Fælder dom over Norwich-danskere

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Nartey blæser alt modstand til vægs

Forlænger med stort angriber-talent

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Rangerer Eriksen over superstjerner

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber