Lyngby: Randers var desperate

De jubler i Lyngby over DIF’s afgørelse, der sikrer, at de ikke bliver tvangsnedrykket fra Superligaen. Samtidig skyder de igen på Randers’ angreb.



Lederne i Randers og Lyngby bliver formentlig ikke bedste venner i nær fremtid. Randers har forsøgt at overtage Lyngbys plads i Superligaen ved at tage sagen om Kim Aabechs tillægskontrakter op i først DBU og siden i en appel til DIF.

I dag bekendtgjorde DIF så, at Randers ikke har nogen sag. Det glæder de sig over i Lyngby, hvis bestyrelsesformand Torben Røsler skyder med skarpt mod Randers’ ledelse og det, de i Lyngby kalder for en “pinagtig skrivebordskamp”.

– Vi er naturligvis glade, men det var helt forventet. Vi vidste, at Randes FC aldrig kunne blive part i denne sag. Og det vidste ledelsen i Randers FC også. Vi er overbevidste om, at formålet med Randens FC’s angreb på Lyngby Boldklub alene har været at skade klubben mest muligt i et desperat forsøg på at omgøre den nedrykning, som efter fair kamp blev resultatet på fodboldbanen.

– En ting er Randers FC’s angreb på Lyngby, som er uden fortilfælde i dansk fodbold. Noget andet er, at ledelsen i Randers FC har fået så stor indflydelse på mediebilledet. Det er jo lykkes dem at skabe et forkert og unuanceret billede af sagen, hvor rygter er beskrevet som fakta, siger Torben Røsler i en pressemeddelels.

Udover sagen om Kim Aabech har også Lasse Rises kontraktforhold i Lyngby været stillet til offentligt skue, ligesom andre spillere også er blevet nævnt i debatten om skuffeaftaler og kreativ aflønning. Nu ønsker Røsler imidlertid at slå historierne til jorden.

– Som svar på de rygter, der har været fremme, vil jeg igen gøre helt klart, at Lyngby Boldklub ikke anvender “skuffeaftaler”. Sagen med Kim Aabechs kontraktforhold fra december 2010 er nu afsluttet, og det ligger helt fast, at Lyngby Boldklub ikke har anvendt en ulovlig aftale, siger Røsler videre.



Egypten i kvartfinalen

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Rygter om AC Horsens-legende

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

‘En stor fejltagelse’

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Her er Ajax-danskers millionløn

De henter Gregoritsch – lægetjek i dag

Hård udmelding fra Thomas Frank

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

AGF binder stortalent på lang kontrakt

– Han er notorisk brutalt ærlig, åben og autentisk

Fyret – fik kun otte kampe i Celtic

Nu kan han spille for FC København

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Falske Brøndby-rygter i omløb

Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS

Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

Medier fælder dom over Dorgu

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Vil købe tidligere Superliga-profil

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Målkongen Biereth på vild liste

Stor hæder til Suzuki

De vil købe FC Midtjylland-profil

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Manchester City ramt af stort problem

Den værste nogensinde?

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Glasgow kysser The Dons

Nordfransk point i Sydfrankrig

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset