Lederne i Randers og Lyngby bliver formentlig ikke bedste venner i nær fremtid. Randers har forsøgt at overtage Lyngbys plads i Superligaen ved at tage sagen om Kim Aabechs tillægskontrakter op i først DBU og siden i en appel til DIF.
I dag bekendtgjorde DIF så, at Randers ikke har nogen sag. Det glæder de sig over i Lyngby, hvis bestyrelsesformand Torben Røsler skyder med skarpt mod Randers’ ledelse og det, de i Lyngby kalder for en “pinagtig skrivebordskamp”.
– Vi er naturligvis glade, men det var helt forventet. Vi vidste, at Randes FC aldrig kunne blive part i denne sag. Og det vidste ledelsen i Randers FC også. Vi er overbevidste om, at formålet med Randens FC’s angreb på Lyngby Boldklub alene har været at skade klubben mest muligt i et desperat forsøg på at omgøre den nedrykning, som efter fair kamp blev resultatet på fodboldbanen.
– En ting er Randers FC’s angreb på Lyngby, som er uden fortilfælde i dansk fodbold. Noget andet er, at ledelsen i Randers FC har fået så stor indflydelse på mediebilledet. Det er jo lykkes dem at skabe et forkert og unuanceret billede af sagen, hvor rygter er beskrevet som fakta, siger Torben Røsler i en pressemeddelels.
Udover sagen om Kim Aabech har også Lasse Rises kontraktforhold i Lyngby været stillet til offentligt skue, ligesom andre spillere også er blevet nævnt i debatten om skuffeaftaler og kreativ aflønning. Nu ønsker Røsler imidlertid at slå historierne til jorden.
– Som svar på de rygter, der har været fremme, vil jeg igen gøre helt klart, at Lyngby Boldklub ikke anvender “skuffeaftaler”. Sagen med Kim Aabechs kontraktforhold fra december 2010 er nu afsluttet, og det ligger helt fast, at Lyngby Boldklub ikke har anvendt en ulovlig aftale, siger Røsler videre.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TRANSFER