Lederne i Randers og Lyngby bliver formentlig ikke bedste venner i nær fremtid. Randers har forsøgt at overtage Lyngbys plads i Superligaen ved at tage sagen om Kim Aabechs tillægskontrakter op i først DBU og siden i en appel til DIF.
I dag bekendtgjorde DIF så, at Randers ikke har nogen sag. Det glæder de sig over i Lyngby, hvis bestyrelsesformand Torben Røsler skyder med skarpt mod Randers’ ledelse og det, de i Lyngby kalder for en “pinagtig skrivebordskamp”.
– Vi er naturligvis glade, men det var helt forventet. Vi vidste, at Randes FC aldrig kunne blive part i denne sag. Og det vidste ledelsen i Randers FC også. Vi er overbevidste om, at formålet med Randens FC’s angreb på Lyngby Boldklub alene har været at skade klubben mest muligt i et desperat forsøg på at omgøre den nedrykning, som efter fair kamp blev resultatet på fodboldbanen.
– En ting er Randers FC’s angreb på Lyngby, som er uden fortilfælde i dansk fodbold. Noget andet er, at ledelsen i Randers FC har fået så stor indflydelse på mediebilledet. Det er jo lykkes dem at skabe et forkert og unuanceret billede af sagen, hvor rygter er beskrevet som fakta, siger Torben Røsler i en pressemeddelels.
Udover sagen om Kim Aabech har også Lasse Rises kontraktforhold i Lyngby været stillet til offentligt skue, ligesom andre spillere også er blevet nævnt i debatten om skuffeaftaler og kreativ aflønning. Nu ønsker Røsler imidlertid at slå historierne til jorden.
– Som svar på de rygter, der har været fremme, vil jeg igen gøre helt klart, at Lyngby Boldklub ikke anvender “skuffeaftaler”. Sagen med Kim Aabechs kontraktforhold fra december 2010 er nu afsluttet, og det ligger helt fast, at Lyngby Boldklub ikke har anvendt en ulovlig aftale, siger Røsler videre.
LIVE
TransferLIVE: Asp Jensen på plads i ny klub
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
Argentinsk træner kræver forbedringer
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT