Lyngby: Randers var desperate

De jubler i Lyngby over DIF’s afgørelse, der sikrer, at de ikke bliver tvangsnedrykket fra Superligaen. Samtidig skyder de igen på Randers’ angreb.



Lederne i Randers og Lyngby bliver formentlig ikke bedste venner i nær fremtid. Randers har forsøgt at overtage Lyngbys plads i Superligaen ved at tage sagen om Kim Aabechs tillægskontrakter op i først DBU og siden i en appel til DIF.

I dag bekendtgjorde DIF så, at Randers ikke har nogen sag. Det glæder de sig over i Lyngby, hvis bestyrelsesformand Torben Røsler skyder med skarpt mod Randers’ ledelse og det, de i Lyngby kalder for en “pinagtig skrivebordskamp”.

– Vi er naturligvis glade, men det var helt forventet. Vi vidste, at Randes FC aldrig kunne blive part i denne sag. Og det vidste ledelsen i Randers FC også. Vi er overbevidste om, at formålet med Randens FC’s angreb på Lyngby Boldklub alene har været at skade klubben mest muligt i et desperat forsøg på at omgøre den nedrykning, som efter fair kamp blev resultatet på fodboldbanen.

– En ting er Randers FC’s angreb på Lyngby, som er uden fortilfælde i dansk fodbold. Noget andet er, at ledelsen i Randers FC har fået så stor indflydelse på mediebilledet. Det er jo lykkes dem at skabe et forkert og unuanceret billede af sagen, hvor rygter er beskrevet som fakta, siger Torben Røsler i en pressemeddelels.

Udover sagen om Kim Aabech har også Lasse Rises kontraktforhold i Lyngby været stillet til offentligt skue, ligesom andre spillere også er blevet nævnt i debatten om skuffeaftaler og kreativ aflønning. Nu ønsker Røsler imidlertid at slå historierne til jorden.

– Som svar på de rygter, der har været fremme, vil jeg igen gøre helt klart, at Lyngby Boldklub ikke anvender “skuffeaftaler”. Sagen med Kim Aabechs kontraktforhold fra december 2010 er nu afsluttet, og det ligger helt fast, at Lyngby Boldklub ikke har anvendt en ulovlig aftale, siger Røsler videre.





– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Jages af FCK – nu blander storklub sig

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

To danskere færdige i norsk klub

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Brøndby takker nej til to spillere

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

‘Han skal ingen steder’

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Aldrig nogensinde FCK

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

I chok over Nicolai Poulsen

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Mohamed Salah har sagt undskyld

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

– Han er fuldstændig vanvittig

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Dansker trukket ind i skandalesag

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Storklubber følger FCN-juvel

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil