Lyngby: Randers var desperate

De jubler i Lyngby over DIF’s afgørelse, der sikrer, at de ikke bliver tvangsnedrykket fra Superligaen. Samtidig skyder de igen på Randers’ angreb.



Lederne i Randers og Lyngby bliver formentlig ikke bedste venner i nær fremtid. Randers har forsøgt at overtage Lyngbys plads i Superligaen ved at tage sagen om Kim Aabechs tillægskontrakter op i først DBU og siden i en appel til DIF.

I dag bekendtgjorde DIF så, at Randers ikke har nogen sag. Det glæder de sig over i Lyngby, hvis bestyrelsesformand Torben Røsler skyder med skarpt mod Randers’ ledelse og det, de i Lyngby kalder for en “pinagtig skrivebordskamp”.

– Vi er naturligvis glade, men det var helt forventet. Vi vidste, at Randes FC aldrig kunne blive part i denne sag. Og det vidste ledelsen i Randers FC også. Vi er overbevidste om, at formålet med Randens FC’s angreb på Lyngby Boldklub alene har været at skade klubben mest muligt i et desperat forsøg på at omgøre den nedrykning, som efter fair kamp blev resultatet på fodboldbanen.

– En ting er Randers FC’s angreb på Lyngby, som er uden fortilfælde i dansk fodbold. Noget andet er, at ledelsen i Randers FC har fået så stor indflydelse på mediebilledet. Det er jo lykkes dem at skabe et forkert og unuanceret billede af sagen, hvor rygter er beskrevet som fakta, siger Torben Røsler i en pressemeddelels.

Udover sagen om Kim Aabech har også Lasse Rises kontraktforhold i Lyngby været stillet til offentligt skue, ligesom andre spillere også er blevet nævnt i debatten om skuffeaftaler og kreativ aflønning. Nu ønsker Røsler imidlertid at slå historierne til jorden.

– Som svar på de rygter, der har været fremme, vil jeg igen gøre helt klart, at Lyngby Boldklub ikke anvender “skuffeaftaler”. Sagen med Kim Aabechs kontraktforhold fra december 2010 er nu afsluttet, og det ligger helt fast, at Lyngby Boldklub ikke har anvendt en ulovlig aftale, siger Røsler videre.





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: FC København sælger Achouri

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Brøndby har været i dialog med VM-profil

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Snød FC København for keeper

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

‘Horsens var et helvede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Fransk klub overvejer Victor Bak

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Transferchok på Amager: Er det 1. april?