Lyngby: Randers var desperate

De jubler i Lyngby over DIF’s afgørelse, der sikrer, at de ikke bliver tvangsnedrykket fra Superligaen. Samtidig skyder de igen på Randers’ angreb.



Lederne i Randers og Lyngby bliver formentlig ikke bedste venner i nær fremtid. Randers har forsøgt at overtage Lyngbys plads i Superligaen ved at tage sagen om Kim Aabechs tillægskontrakter op i først DBU og siden i en appel til DIF.

I dag bekendtgjorde DIF så, at Randers ikke har nogen sag. Det glæder de sig over i Lyngby, hvis bestyrelsesformand Torben Røsler skyder med skarpt mod Randers’ ledelse og det, de i Lyngby kalder for en “pinagtig skrivebordskamp”.

– Vi er naturligvis glade, men det var helt forventet. Vi vidste, at Randes FC aldrig kunne blive part i denne sag. Og det vidste ledelsen i Randers FC også. Vi er overbevidste om, at formålet med Randens FC’s angreb på Lyngby Boldklub alene har været at skade klubben mest muligt i et desperat forsøg på at omgøre den nedrykning, som efter fair kamp blev resultatet på fodboldbanen.

– En ting er Randers FC’s angreb på Lyngby, som er uden fortilfælde i dansk fodbold. Noget andet er, at ledelsen i Randers FC har fået så stor indflydelse på mediebilledet. Det er jo lykkes dem at skabe et forkert og unuanceret billede af sagen, hvor rygter er beskrevet som fakta, siger Torben Røsler i en pressemeddelels.

Udover sagen om Kim Aabech har også Lasse Rises kontraktforhold i Lyngby været stillet til offentligt skue, ligesom andre spillere også er blevet nævnt i debatten om skuffeaftaler og kreativ aflønning. Nu ønsker Røsler imidlertid at slå historierne til jorden.

– Som svar på de rygter, der har været fremme, vil jeg igen gøre helt klart, at Lyngby Boldklub ikke anvender “skuffeaftaler”. Sagen med Kim Aabechs kontraktforhold fra december 2010 er nu afsluttet, og det ligger helt fast, at Lyngby Boldklub ikke har anvendt en ulovlig aftale, siger Røsler videre.





LIVE

LIVE: ‘Han er en pestilens i presset’

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Liverpool – Brentford

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

AGF kan ende med millionregning, men…

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Kæmpe røgslør af Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

FCK-træner roser Felix Beijmo

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’